2015-07-29

2 sposoby na przekonania

Jak sobie radzić z przekonaniem, które mnie ogranicza?

Punkt wyjścia

Uświadomiłem sobie, że mam pewne przekonanie. Już wiem, że nie jest to prawo przyrody tylko moje przekonanie. Mimo tego nie umiem się tego przekonania pozbyć, a chciałbym, bo widzę jak mnie ono ogranicza.

Przykład: słabo mówię po angielsku

Mam przekonanie, że „słabo mówię po angielsku”. Już widzę, że to przekonanie paraliżuje mnie za każdym razem, gdy mam się do kogoś zwrócić w tym języku. Robię wszystko, aby się posłużyć innymi, dogadać na migi, uniknąć rozmowy.

Sposób pierwszy - podejście „fizyczne”

Sprawdzam jak to moje przekonanie jest podzielane przez innych. W szczególności przez osoby dla mnie ważne. Także przez osoby, które są dla mnie autorytetami w danej dziedzinie. Jeśli większość osób, z którymi się liczę (w tym autorytety) ma przekonanie inne niż moje – mam szansę zmodyfikować swoje przekonanie.

Przykład: słabo mówię po angielsku

Jeśli osoby dla mnie ważne (w tym autorytety w dziedzinie języka angielskiego) twierdzą zgodnie, że całkiem nieźle mówię (i podają na potwierdzenie tej opinii fakty) mogę zmienić swoje przekonanie na „generalnie, całkiem nieźle mówię po angielsku, choć są jeszcze obszary do poprawy”. To może mnie odblokować, przynajmniej w zakresie tych działań, które zostały wysoko ocenione przez innych.

Historia autentyczna:

Sam przeżyłem właśnie takie odblokowanie po jednej rozmowie z Duńczykiem, dla którego pracowałem (porozumiewaliśmy się po angielsku). Gdy w trakcie pożegnalnej kolacji, na którą mnie zaprosił, doszło do nieporozumienia językowego – przeprosiłem ze słowami, że „słabo mówię po angielsku”. On chwilę na mnie popatrzył, potem powiedział: „Żartujesz, prawda?”. Ja powtórzyłem: „Naprawdę uważam, że słabo mówię po angielsku”. Wtedy Duńczyk stwierdził: „Wiesz, ja od wielu lat współpracuję z różnymi ludźmi, z różnych krajów. Z ludźmi z różną znajomością angielskiego. Z Tobą też pracowałem przez 2 tygodnie. Rozmawialiśmy po kilka razy dziennie, ani razu nie mieliśmy kłopotów komunikacyjnych. Twój angielski jest po prostu bardzo dobry. Może nie świetny, ale naprawdę bardzo dobry”. I to mi wystarczyło. Zaraz następnego dnia poszedłem do sklepu, w którym już parę razy bywałem i dukałem do sprzedawcy, który w moich oczach mówił świetnie po angielsku. Podszedłem do tego samego sprzedawcy i, w kliku zdaniach, powiedziałem mu, co chciałbym kupić i jakich parametrów oczekuję. I tenże sprzedawca powiedział (dla mnie nadal świetną angielszczyzną): „Bardzo Pana przepraszam - zawołam kierownika. On mówi po angielsku dużo lepiej niż ja”.

Potwierdzenie mojego przekonania

Istnieje, niestety, niebezpieczeństwo, że przekonanie ważnych dla mnie osób jest tożsame z moim lub nawet jest jego pogłębioną wersją. To może oznaczać, że moje przekonanie jest bliskie prawu przyrody. Zatem nie mam po co go zmieniać. Mimo, że jest niewygodne to powinienem je zaakceptować, zamiast chować głowę w piasek. Osiągnąłem korzyść. Czegoś się dowiedziałem o rzeczywistości i/lub o sobie. Wiem na czym naprawdę stoję, przestaję się oszukiwać.

Przykład: słabo mówię po angielsku

Jeśli osoby dla mnie ważne (w tym autorytety w dziedzinie języka angielskiego) twierdzą zgodnie, że rzeczywiście mówię słabo – mogę swoje przekonanie uznać za bliskie prawdy. Już wiem. Nie mam wątpliwości. Nie tracę czasu na rozważania, że może tylko się niepotrzebnie boję mówić, bo gdybym się przełamał to „jakoś by poszło”. I teraz mogę się spokojnie zastanowić, co mogę z tym faktem (nie z przekonaniem) zrobić.

Uwaga dla introwertyków (osób wewnątrzsterownych): takie „fizyczne” podejście  nie musi zmienić mojego przekonania, ale ważne jest abym dostrzegł jakie inne przekonania są możliwe. Swoją drogą, gdy upieram się przy swoim wbrew „całemu światu” może to oznaczać, że mam problem z wewnętrznym krytykiem. Polecam teksty: Wewnętrzny krytyk oraz Problem z gremlinem, a może nawet: Jesteś perfekcjonistą?

 

Sposób drugi - podejście „coachingowe”

Nie zajmuję się oceną tego jak bliskie prawu przyrody jest moje przekonanie. Raczej próbuję zobaczyć w jaki sposób ono mnie ogranicza. Jak to zrobię? Wyobrażę sobie jakie mogą być inne przekonania na ten temat. Jeśli mam z tym kłopot mogę się posłużyć perspektywami innych osób – patrz: Perspektywy. Np. wyobrażę sobie jakie może mieć przekonanie o swojej znajomości angielskiego tłumacz przysięgły języka angielskiego, jakie może mieć student filologii angielskiej, a jaki uczeń szkoły średniej lub podstawowej. Ile takich różnych przekonań warto wyartykułować? Zazwyczaj 4-6, ale nie mniej niż 2 (różne od moich).

OK. Mam już kilka różnych przekonań różnych osób na jeden temat. Ale po co mi to? Po to, aby zobaczyć, co każde z tych przekonań daje jego „właścicielowi”. Ale także, jak takie przekonanie go ogranicza.

Przykład: słabo mówię po angielsku

Co mi daje? Pokorę: nie wymądrzam się po angielsku. Wiem, że jeszcze sporo się muszę nauczyć, słucham innych, korzystam z ich pomocy. Nie wstydzę się pytać, gdy nie rozumiem jakiegoś słowa lub zwrotu. Porozumiewając się staram się używać swojej inteligencji (również gestów). Może pojawić się spontaniczna pomoc od innych.

Jak mnie ogranicza? Boję się odzywać. Myślę, że robię błędy, często brakuje mi słów. Nie zawsze wyrażam swoje zdanie w dyskusji.

A teraz przekonanie: świetnie znam angielski

Co daje takie przekonanie? Odwagę mówienie i zabierania głosu. Chęć dyskutowania każdego tematu. Bogatsze słownictwo. Łatwość czytania książek i oglądania filmów angielskojęzycznych.

Jak mnie ogranicza? Używam słów, których inni mogą nie rozumieć. Mniej jestem skłonny słuchać pouczeń od innych, a sam częściej poprawiam wypowiedzi innych. Może pojawić się pycha, poczucie wyższości, co mnie izoluje od innych.

Ale po co mi to wszystko?

Widząc pełną paletę możliwych przekonań na dany temat dostrzegam zalety mojego obecnego przekonania. Widzę też takie przekonanie, które sam chciałbym mieć, bo (moim zdaniem) ono jest „najlepsze”. Zatem mamy klasyczną sytuację coachingową:

a)      wiem dokąd chcę dojść;

b)      wiem, w którym miejscu jestem.

Pozostaje tylko zbudować plan: w jaki sposób dotrę z b) do a).

Chcesz wrócić do podstaw?

Zajrzyj np. tu: Przekonania.

Dodaj komentarz

(e-mail nie będzie publikowany)

Rekomendacje

 • Te ćwiczenia działają i mają ogromny wpływ i na sferę psychiczną i fizyczną. Zmieniło się moje podejście do mojej rodziny. Mam dużo więcej tolerancji i cierpliwości. Wiele rzeczy po prostu zacząłem akceptować a działać tam gdzie faktycznie mam wpływ.

  Marcin

  Uczestnik kursu on-line "Stres przed egzaminem"

 • Bardzo ciekawy warsztat pobudzający do myślenia i zastanowienia się nad emocjami.

  Anna Perzyńska

  Uczestnik warsztatu "Coaching emocji - subiektywny przegląd"

 • Jeśli nie radzi sobie ktoś z emocjami oraz stresem - to szkolenie jest wręcz niezastąpione.

  Uczestnik warsztatu "Stres w pracy. Narzędzia"

 • Przedstawiono kilka konkretnych technik relaksacyjnych.

  Łukasz Wielgus

  Uczestnik warsztatu "Stres przed spotkaniem rekrutacyjnym"

 • Każde doświadczenie i wiedza są cenne. Zawsze warto spróbować. Czasem jedna, mała rzecz prowadzi do dużej zmiany i sprawia, że w końcu jesteśmy szczęśliwi.

  Michał Fijałkowski

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

 • I used to work with Krzysztof on a CRM project for international client. I was a member of his team. He was always ready to help his team as a manager and as a friend. Every day was teaching us how to approach complex tasks to be able to deliver them successfully, how to stretch ourselves to achieve new skills, how to develop existing one. Thanks to him we were able to finish the whole project. I would recommend Krzysztof to anyone.

  Tomasz Filipowicz

  Rekomendacja z LinkedIn

 • To co było dla mnie wartościowe w pracy z Krzysztofem w roli coacha to Jego doświadczenie, otwartość oraz przede wszystkim umiejętność zwrócenia mojej uwagi na aspekty z kategorii „nie wiem, że nie wiem”, których zauważenie bardzo usprawnia działania i realizację celów.

  Tomasz Gajewski

 • Krzysztof was my colleague and mentor for several years, working together frequently and at times on a daily basis. Krzysztof proved to be an incredibly knowledgeable and supportive individual, whose interests and skills went well beyond his working environment, thus making him perfectly suited to enable the organization to strive towards excellence. His integrity and analytic approach, his in depth understanding of business strategy and metrics as well as his commitment and dedication to people development are exemplary and it has been a privilege to learn from him.
  In the context of working together at Microsoft I would like to highlight his leadership in professionalizing project and resource management, creating a fertile ground on which to sow the seeds to later earn the benefits of customer satisfaction and organizational development. 
  I do warmly recommend Krzysztof and would be delighted to work with him at any time.

  Margherita Brodbeck Roth

  Rekomendacja z LinkedIn

 • Krzysztof podchodzi bardzo profesjonalnie do coachingu. Pomógł mi zrozumieć moje słabe i mocne strony oraz określić obszary, nad którymi powinienem pracować. Krzysztof w znakomitej większości wskazywał mi drogę do rozwiązania, do wiedzy a tym samym pozwolił mi wypracować mechanizmy do samodzielnego rozwoju, niż dawał po prostu gotowe odpowiedzi. Współpracę z Krzysztofem uważam za szczególnie wartościową z uwagi na jego umiejętność budowania relacji,  zaangażowanie, doświadczenie biznesowe, wysoką kulturę osobistą i etykę w życiu prywatnym i zawodowym.

  Piotr Oracz

  Dyrektor ds eComerce w Loopa.eu

 • Praca z Krzysztofem pozwoliła mi zrealizować założone cele, dzięki jego doświadczeniu i umiejętności znajdowania problemów, nad którymi warto się pochylić. W trakcie sesji naprowadził mnie na wiele rozwiązań, które wprowadziłem do swojego życia zawodowego. Spotkania przekonały mnie do skuteczności coachingu, kiedy pojawią się kolejne zagadnienia chętnie nad nimi z Krzysztofem popracuję. Szczerze polecam, uważam że Krzysztof pozwala znaleźć "drogę na skróty" do wyznaczonego celu.

  Radosław Nowotniak

 • Pracowałam z Krzysztofem w ramach usług barterowych sesji coachingowych. Każda sesja z Krzysztofem (moja jako klienta coachingu) to ogromna ciekawość. Każda sesja z Krzysztofem przynosi dla mnie nowe odkrycie dotyczące mnie samej. Cenię pracę z Krzysztofem za profesjonalizm, upór, dążenie do celu, bezpośrednie wypowiedzi, dowcip, trafne puenty, trochę "cięty" język, którego czasem mi potrzeba. To mnie motywuje i równocześnie bawi, czyniąc ten czas sesji ciekawym i owocnym. Cenię pracę z Krzysztofem za Jego elementy mentoringu wplecione w sesje. Każdy ma swój własny styl pracy i tak ja widzę styl Krzysztofa. Dziękuję za to.

  Aldona Wierzba

 • I worked with Krzysztof during my CEEHQ years at Microsoft, but we knew each other even before when he worked at MS Poland in the Services unit. Krzystof was a dependable source of knowledge in services delivery subjects, representing a down to earth approach that was based on several years of working in the CEE/PL IT market. His experience, trustworthiness combined with a low temper and a bit of unique flavor made him a great colleague whom I would recommend to any other IT services organization.

  Laszlo Kollar

  Rekomendacja z LinkedIn

 • Świetny doradca, godny pełnego zaufania, o wyjątkowej wiedzy, odpowiedzialny partner. Pracowałem z Krzysztofem 5 lat wliczając w to czas, gdy był moim bezpośrednim przełożonym. Krzysztof sprawdził się zarówno jako odnoszący sukcesy Konsultant, jak i jako Manager. Zawsze chętny do pomocy i będący krok przed Tobą. Cieszę się, że nadal utrzymuję z nim kontakt jako Klient.

  Artur Malinowski

  Solution Architect w firmie Malcan

 • Absolutnie i jednogłośnie: dobrze spożytkowany czas. Wyszłam z lepszym nastawieniem niż się spodziewałam. Nigdy tego nie zapomnę:), jakkolwiek górnolotnie to by nie zabrzmiało. Dziękuję:). 

  Julia Kierebińska

  Uczestnik warsztatu "Jak sobie radzić ze stresem"

 • Jestem doradcą strategicznym z zakresu zarządzania czasem i produktywności dla menedżerów w korporacjach i dużych przedsiębiorstwach. Gdybym miał wskazać osoby, które znacząco przyczyniły się do mojego rozwoju profesjonalnego, Krzysztof Skubis niemalże automatycznie przychodzi mi na myśl. Nasza współpraca rozpoczęła się w Microsoft, gdzie Krzysztof wspierał mnie w rozwoju kompetencji z zakresu zarządzania projektami i rozwiązywaniem trudnych sytuacji z Klientami i w zespole projektowym. Do dziś rozmowy i punkt widzenia Krzysztofa wnoszą wiele do mojego rozwoju i usprawniają projekt "Ogarnij Chaos". Szczególnie cenię Krzysztofa za jego opanowanie i kompleksowe spojrzenie na omawiany problem. Nawet wyjątkowo trudne sytuacje, po analizie z Krzysztofem stają się sprawami do rozwiązania. Bogate doświadczenie zawodowe oraz komunikacja na najwyższym poziomie czynią z niego wyjątkowego partnera w biznesie i mentora. Usługi Krzysztofa Skubisa mogę z czystym sumieniem polecić wszystkim profesjonalistom, którzy szukają konsultanta - praktyka, który stanie się partnerem w ich długoterminowym rozwoju.

  Marcin Kwieciński

  Konsultant produktywności, autor projektu "Ogarnij Chaos"

 • Konkretne informacje, pewność siebie prowadzącego, humor, praktyczna wiedza, prosto i dobrze wyjaśnione.

  Karol Niedzielewski

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

 • To przyjemność być poproszonym o napisanie rekomendacji dla Krzysztofa Skubisa: który był moim Coachem i Mentorem od początku mojej kariery zawodowej kierownika projektu. Miałem szczęście, ponieważ po zatrudnieniu przez Microsoft, właściwie przez przypadek, Krzysztof został moim “Mentorem”. Od pierwszego do ostatniego dnia w Microsofcie mieliśmy comiesięczne spotkania, w czasie których mieliśmy okazję dyskutować i rozpatrywać różne podejścia do prowadzenia projektu jak również różne sposoby rozwiązywania problemów we współpracy z członkami zespołu. Krzysztof jest bacznym obserwatorem, gdy stwierdzi jakiś brak kompetencji związanej z kierowaniem projektami, natychmiast organizuje warsztaty ze światowej klasy guru w tym obszarze. Po pięciu latach mogę o sobie powiedzieć, że jest bardzo efektywnym kierownikiem projektu i mogę z całą pewnością stwierdzić, że jedna z fundamentalnych cegiełek została dołożona przez Krzysztofa. Szczerze polecam Krzysztofa jako coacha nie tylko osobom początkującym, ale również tym, którzy pracują jako kierownicy projektu od dłuższego czasu. Z Krzysztofem będziesz w stanie nauczyć się  robić to lepiej, szybciej i zostać odpowiedzialnym partnerem i członkiem zespołu.

  Grzegorz Chuchra

  Kierownik Projektu / Prezes firmy Predica

 • Nie radzisz sobie z emocjami i stresem? Warto skorzystać. Jedno szkolenie i życie staje się przyjemniejsze.

  Paweł Ciupa

  Uczestnik warsztatu "Stres w pracy. Narzędzia"

 • Zachęciłabym:) Poleciłabym:) Skorzystam ponownie:). Dziękuję.

  Anna Zielińska

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

  przeprowadzonego w ramach ICF Coaching Week 2017 

 • Trudno w kilku zdaniach podsumować sesję z Panem Krzysztofem. To trochę jak podróż w głąb siebie. Potrafi sprawić, że dostrzegamy rzeczy, które wcześniej nie wydawały się wcale takie oczywiste. Bardzo cenne i pouczające doświadczenie. Będę stosować się do wszystkich wskazówek, jakie dostałam podczas naszej sesji, to świetny początek do pracy nad sobą. Dziękuję!

  Anonimowa recenzja gratisowej sesji coachingowej

 • Pozwoli Tobie się zastanowić oraz przeanalizować pewne sytuacje wraz z emocjami, być może pomoże kontrolować. Mi pomogło.

  Uczestnik warsztatu "Stres przed spotkaniem rekrutacyjnym"

 • Życie w corpo może być przyjemne :)

  Piotr M.

  Uczestnik kursu on-line "Stres przed egzaminem"

 • Można spojrzeć w głąb siebie! Garść złotych rad. Bardzo przyjemne ćwiczenia.

  Alicja Kissa

  Uczestnik warsztatu "Stres przed spotkaniem rekrutacyjnym" 

 • Prowadzone w zabawny, lekki i ciekawy sposób warsztaty.

  Tomasz Jakubiak

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

 • Zaskakująco skuteczne prowadzenie warsztatu.

  Beata Śliwkowska

  Uczestnik warsztatu "3 narzędzia do zarządzania emocjami"