2017-07-13

Błędne koło przekonań

Jak je przerwać?

 

Zdarzyło Ci się słyszeć o ograniczających przekonaniach? I co o tym sądzisz? Masz wątpliwości? Jeśli „tak” – proponuję Ci przyjrzenie się mechanizmowi, który powoduje, że raz przyjęte przekonanie ciągle się wzmacnia. Mechanizm ten działa niezależnie od przekonania. Nawet jeśli moje przekonanie wzięło się z jednego doświadczenia i przeczy wszystkim doświadczeniom wszystkich ludzi, których znam. Myślisz, że to niemożliwe? Czytaj dalej. Może dowiesz się o sobie czegoś nowego? "Stanięcie w prawdzie" jest pierwszym krokiem do decyzji o zmianie:). Oczywiście nie jest to krok wystarczający, ale przecież konieczny.

 

1.      Doświadczenie

Doświadczenie to jakieś – istotne dla nas - wydarzenie, które nas spotkało. Zdarzenia dla nas nieistotne  zwykle szybko zapominamy i nie powodują one długotrwałych konsekwencji.

Np. Jadę samochodem i ktoś mi zajeżdża drogę. Muszę ostro hamować. Zdenerwowałem się: przecież groził nam wypadek. A przynajmniej stłuczka. Było to wydarzenie istotne (pojawiły się emocje).

2.      Przekonanie

Zauważyłem, że kierowca jechał samochodem marki ford. Wyciągam z tego wydarzenia (mniej lub bardziej świadomie) pewne wnioski na przyszłość.

Np. Trzeba szczególnie uważać na kierowców jeżdżących fordami, bo jeżdżą agresywnie.

I już mamy przekonanie. Tak, tak: często wystarczy jedno doświadczenie, aby pojawiło się jakieś przekonanie. Co gorsze, po jakimś czasie zapominamy, że nasze przekonanie bazuje na jednym doświadczeniu. Podświadomie traktujemy je potem jak dowiedzione prawo przyrody.

3.      Oczekiwanie

Jeśli już mam jakieś przekonanie to ono się uaktywnia w podobnej sytuacji. W rezultacie, moje przekonanie sprawia, że spodziewam się (oczekuję) konkretnego przebiegu akcji.

Np. Jadę drogą z pierwszeństwem przejazdu. Zbliżam się do skrzyżowania i widzę, że drogą podporządkowaną jedzie samochód marki ford. Zaczynam się obawiać, że kierowca forda wymusi pierwszeństwo przejazdu.

4.      Zachowanie

Skoro się czegoś spodziewam, to znaczy, że się w jakiś sposób nastawiam iż to właśnie się wydarzy. Często to moje „nastawienie” wywołuje zachowania, których świadomie nie planowałem.

Np. widząc tego forda zbliżającego się do skrzyżowania instynktownie (podświadomie) zwalniam. Mimo, że jadę drogą z pierwszeństwem przejazdu.

1.      Doświadczenie

Moje zachowanie prowokuje drugą stronę do zachowania się w sposób, którego oczekuję.

Np. Kierowca forda widząc, że zwalniam, dochodzi do wniosku iż będę skręcał. Najpewniej w prawo: nie włączyłem kierunkowskazu - gdybym skręcął w lewo pewnie bym włączył (myśli o mnie kierowca forda). Dodaje więc gazu… i zajeżdża mi drogę.

2.      Przekonanie

Zauważam, że miałem rację. Moje „przeświadczenie” na temat tego jak to się skończy uzyskało potwierdzenie w faktach. Umacniam się w swoim przekonaniu.

Np. Myślę sobie: „jak to dobrze, że zwolniłem – w przeciwnym wypadku doszłoby do kolizji. Na tych jeżdżących fordami trzeba bardzo uważać".

I z tego rodzi się oczekiwanie, że kierowcy fordów będą….

No tak. Już to widzisz. Wpadamy w pętlę sprzężenia zwrotnego.

Jak się z  tego wyzwolić?

Zmiana przekonania zazwyczaj nie jest to łatwa. Spora część (większość?) naszych przekonań funkcjonuje w podświadomości. Czyli nawet nie zdajemy sobie sprawy, że mamy przekonanie na jakiś temat. I, - nawet, gdy już sobie zdamy sprawę z tego, że takowe przekonanie posiadamy - najczęściej nie traktujemy go jak przekonanie tylko jak prawo przyrody. A przecież nikt normalny nie neguje działania prawa ciążenia.

Jednak nie oznacza to, że nie można przynajmniej zmodyfikować swojego przekonania w jakimś obszarze. Trochę o tym napisałem w tekstach: Przekonania oraz 2 sposoby na przekonania.

Polecam też przyjrzenie się swoim przekonaniom dotyczącym innych osób: tzw. mechanizmowi „szufladkowania”. W szczególności zwrócenie uwagi na to jak moje „szufladkowanie” innych wpływa na ich zachowanie (błędne koło opisane nieco inaczej): Ocenianie innych, cz. 2.

 

Dodaj komentarz

(e-mail nie będzie publikowany)

Rekomendacje

 • To co było dla mnie wartościowe w pracy z Krzysztofem w roli coacha to Jego doświadczenie, otwartość oraz przede wszystkim umiejętność zwrócenia mojej uwagi na aspekty z kategorii „nie wiem, że nie wiem”, których zauważenie bardzo usprawnia działania i realizację celów.

  Tomasz Gajewski

 • Krzysztof podchodzi bardzo profesjonalnie do coachingu. Pomógł mi zrozumieć moje słabe i mocne strony oraz określić obszary, nad którymi powinienem pracować. Krzysztof w znakomitej większości wskazywał mi drogę do rozwiązania, do wiedzy a tym samym pozwolił mi wypracować mechanizmy do samodzielnego rozwoju, niż dawał po prostu gotowe odpowiedzi. Współpracę z Krzysztofem uważam za szczególnie wartościową z uwagi na jego umiejętność budowania relacji,  zaangażowanie, doświadczenie biznesowe, wysoką kulturę osobistą i etykę w życiu prywatnym i zawodowym.

  Piotr Oracz

  Dyrektor ds eComerce w Loopa.eu

 • Miałem przyjemność uczestniczyć w sesjach coachingu dla zarządu K&K Media Solutions prowadzonych przez Krzysztofa. Jego ogromne doświadczenie i autentyczna chęć pomocy pomagają dojść do ciekawych konkluzji, które traktuje się jako swoje. Zaskakujące było dla mnie to, że wykraczały one poza spodziewany przeze mnie obszar zawodowy.
  Krzysztof otworzył nam oczy na to, co oczywiste, a jednak niezauważalne.

  Jakub Reiter

  Wiceprezes Zarządu K&K Media Solutions

 • Z Panem Krzysztofem, podczas procesu coachingowego, miałem przyjemność pracować  przez pół roku. W tym okresie przepracowaliśmy trzy bloki tematyczne: delegowanie, opór oraz emocje. To, co najbardziej mnie zaskoczyło to wiedza o samym sobie. Praca z Panem Krzysztofem otworzyła mi oczy na pewne kwestie, na które nie zwracałem uwagi, a które miały/mają bardzo duże odzwierciedlenie w jakości wykonywanej przeze mnie pracy. Pan Krzysztof jest świetnym fachowcem – z dużym bagażem doświadczenia, zawsze cennymi radami. Właściwie nie było sytuacji, w których nie miałby gotowego rozwiązania. To, co mówi naprawdę warto wdrożyć i stosować. Najbardziej wartościowe jest wskazanie przez Pana Krzysztofa prawidłowego podział słabszych i silniejszych stron. Dowiedziałem się, że to, co wszyscy postrzegają jako negatyw tak naprawdę może być pozytywem. Ale, aby tak się stało warto stosować się do wskazówek Pana Krzysztofa. Gorąco polecam każdemu, kto pragnie się rozwijać i pracować nad sobą!

  Karol Roguski

  Kierownik Projektu

  Arteria S.A.

 • Współpraca z Krzysztofem pozwala uwierzyć w wiarę we własne możliwości.

  Manager spółki notowanej na GPW

 • Praca z Krzysztofem pozwoliła mi zrealizować założone cele, dzięki jego doświadczeniu i umiejętności znajdowania problemów nad, którymi warto się pochylić. W trakcie sesji naprowadził mnie na wiele rozwiązań, które wprowadziłem do swojego życia zawodowego. Spotkania przekonały mnie do skuteczności coachingu, kiedy pojawią się kolejne zagadnienia chętnie nad nimi z Krzysztofem popracuję. Szczerze polecam, uważam że Krzysztof pozwala znaleźć "drogę na skróty" do wyznaczonego celu.

  Radosław Nowotniak

 • Pracowałam z Krzysztofem w ramach usług barterowych sesji coachingowych. Każda sesja z Krzysztofem (moja jako klienta coachingu) to ogromna ciekawość. Każda sesja z Krzysztofem przynosi dla mnie nowe odkrycie dotyczące mnie samej. Cenię pracę z Krzysztofem za profesjonalizm, upór, dążenie do celu, bezpośrednie wypowiedzi, dowcip, trafne puenty, trochę "cięty" język, którego czasem mi potrzeba. To mnie motywuje i równocześnie bawi, czyniąc ten czas sesji ciekawym i owocnym. Cenię pracę z Krzysztofem za Jego elementy mentoringu wplecione w sesje. Każdy ma swój własny styl pracy i tak ja widzę styl Krzysztofa. Dziękuję za to.

  Aldona Wierzba

 • Konkretne informacje, pewność siebie prowadzącego, humor, praktyczna wiedza, prosto i dobrze wyjaśnione.

   

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

  Karol Niedzielewski

 • Super stosunek do studentów, odpoczynek psychiczny, dużo humoru i rozrywki. GORĄCO POLECAM!

   

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

  Natalia Górecka

 • Fantastyczny warsztat, dynamicznie, z dużą dozą poczucia humoru i świetnie od strony merytorycznej. Na ogromny plus ćwiczenia przeprowadzone podczas warsztatu.

   

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

 • Warto poznać problemy w Komunikacji!

  Uczestnik warsztatu "Podstawy komunikacji".

  Adrian Zduńczyk

 • Skondensowana dawka pożytecznej rzeczy.

  Uczestniczka warsztatu "Podstawy komunikacji"

  Magdalena Kaczyńska

 • Warsztat godny polecenia. Temat bardzo potrzebny w życiu. Narzędzia do natychmiastowego wykorzystania i sprawdzenia, czy działają i jak działają.

  Uczestniczka warsztatu "Coaching emocji - subiektywny przegląd"

  Beata Matys

 • Zaskakująco skuteczne prowadzenie warsztatu.

  Uczestniczka warsztatu "3 narzędzia do zarządzania emocjami"

  Beata Śliwkowska