2017-08-31

Chcę być kimś

Historia o żabce, która chciała być….

 

Zanim przeczytasz historię o żabce, odpowiedz sobie na kilka pytań. Kim chcesz być? Kim jesteś teraz? Jak - z osoby, którą jesteś - staniesz się osobą, którą chcesz być?

Bardzo Cię proszę: odpowiedz sobie na te pytania przed przeczytaniem historii o żabce. Możesz wtedy więcej na tej historii skorzystać.

 

Historia o żabce…

Rozmawiają dwie żaby: Ciekawska i Mądrala.

- Boisz się bociana? – pyta Ciekawska.

- Jasne. A Ty? – odpowiada Mądrala.

- Ja też. To co robimy? Wynurzamy się?

- Ale na krótko. Rozejrzymy się i, od razu, pod wodę.

Wynurzyły się, szybko rozejrzały i zaraz zanurzyły.

- Ty wiesz co to było? To wielkie, czarno-białe. – zapytała Ciekawska.

- To krowa. – odpowiedziała Mądrala.

- I ona się nie boi bociana?

- Nie.

-  Ale dlaczego? – dopytuje Ciekawska.

- Bo jest dla bociana za duża. Bocian nie może jej zjeść.  Więc ona się go nie boi. – wyjaśnia Mądrala.

- Aha – odpowiada Ciekawska. I zaczyna się nadymać.  

Nadyma się, nadyma. Jest coraz większa. Ale do wielkości krowy sporo jej jeszcze brakuje. Więc nadal się nadyma. Tak się nadymała, że w końcu …. pękła.

Morał, a może morały?

Jaki morał dostrzegasz w tej historyjce?

„Nie warto się zbytnio nadymać, bo można od tego pęknąć.” Mam nadzieję, że taki morał też Ci przyszedł głowyJ.

„Nie warto bezmyślnie naśladować innych.” Też fajny.

Mnie najbardziej odpowiada: „Nie warto próbować stać się kimś innym niż się jest.”

„Nie warto się nadymać…”

Chyba „oczywista, oczywistość”. Nawet jeśli osiągnąłem w życiu dużo – zbytnie nadymanie mi nie służy. I nie chodzi tylko o to, że inni nie lubią pyszałków. Chodzi też o to, że jak jestem taki nadęty to nikogo nie słucham, bo „wszystko wiem lepiej”. A prędzej, czy później zdarzy mi się błąd, przed którym już nikt mnie nie będzie przestrzegał (bo przecież i tak nie słucham). A nadętym pyszałkom błędów się tak łatwo nie wybacza.

„Nie warto bezmyślnie naśladować innych”

Mam wrażenie, że ten morał nie do wszystkich dociera. „Człowiek sukcesu” opowiada o swoich sukcesach i „sprzedaje” to jako pomysł dla innych. „Róbcie to samo co ja i osiągnięcie to samo co ja”. Wierzysz w to?  W tej formie nie za bardzo? A w jakiej wierzysz? „Róbcie to samo co ja, a  osiągniecie podobne wyniki jak ja”? Do tego wyrażenie już mi bliżej. Jednak haczyk tkwi w „róbcie to samo co ja”. Czy rzeczywiście, ja jestem w stanie robić to samo co „człowiek sukcesu”. Dopiero, gdy odpowiem sobie twierdząco na tak postawione pytanie – moje naśladownictwo przestanie być „bezmyślne”.

„Nie warto próbować stać się kimś innym niż się jest”

Brzmi kontrowersyjnie? Zaprzeczam idei rozwoju osobistego? Absolutnie nie. Ja tylko rozróżniam: role życiowe, i tożsamość.

Mogę w życiu pełnić różne role, mogę je zmieniać. Z jednych ról mogę wyrastać: np. dziecko, miłośnik gier komputerowych. W inne mogę wchodzić: mąż, rodzic, dziadek. Jeszcze inne (np. zawodowe) mogę zmieniać: naukowiec, programista, specjalista IT, kierownik projektu, manager, coach, mentor, itp. Mogę się stawać bardziej dojrzałym rodzicem (rozwój osobisty). Za role, które pełnię mogę być różnie oceniany. Sam też się mogę różnie oceniać. W jednych rolach jestem lepszy, w innych gorszy. Czy oceny za pełnione role decydują o tym kim naprawdę jestem? To by chyba znaczyło, że moja tożsamość jest pochodną ról jakie pełnię. A więc: zmieniając role – zmieniam tożsamość?

A gdyby przyjąć, że tożsamość jest czymś niezmiennym. Niezależnym od pełnionych ról. Wtedy co by to było? Co jest Twoją tożsamością? Twoją esencją? Kim jesteś?

Zauważ, że gdy oddzielisz pełnione role od Twojej tożsamości nie musisz się „dołować”, gdy w jakiejś roli się nie sprawdzasz. Może to nie jest rola dla Ciebie?

Może niepotrzebnie próbujesz być wielką krową podczas, gdy jesteś niewielką, uroczą żabką?

 

Dodaj komentarz

(e-mail nie będzie publikowany)

Rekomendacje

 • To co było dla mnie wartościowe w pracy z Krzysztofem w roli coacha to Jego doświadczenie, otwartość oraz przede wszystkim umiejętność zwrócenia mojej uwagi na aspekty z kategorii „nie wiem, że nie wiem”, których zauważenie bardzo usprawnia działania i realizację celów.

  Tomasz Gajewski

 • Krzysztof podchodzi bardzo profesjonalnie do coachingu. Pomógł mi zrozumieć moje słabe i mocne strony oraz określić obszary, nad którymi powinienem pracować. Krzysztof w znakomitej większości wskazywał mi drogę do rozwiązania, do wiedzy a tym samym pozwolił mi wypracować mechanizmy do samodzielnego rozwoju, niż dawał po prostu gotowe odpowiedzi. Współpracę z Krzysztofem uważam za szczególnie wartościową z uwagi na jego umiejętność budowania relacji,  zaangażowanie, doświadczenie biznesowe, wysoką kulturę osobistą i etykę w życiu prywatnym i zawodowym.

  Piotr Oracz

  Dyrektor ds eComerce w Loopa.eu

 • Miałem przyjemność uczestniczyć w sesjach coachingu dla zarządu K&K Media Solutions prowadzonych przez Krzysztofa. Jego ogromne doświadczenie i autentyczna chęć pomocy pomagają dojść do ciekawych konkluzji, które traktuje się jako swoje. Zaskakujące było dla mnie to, że wykraczały one poza spodziewany przeze mnie obszar zawodowy.
  Krzysztof otworzył nam oczy na to, co oczywiste, a jednak niezauważalne.

  Jakub Reiter

  Wiceprezes Zarządu K&K Media Solutions

 • Z Panem Krzysztofem, podczas procesu coachingowego, miałem przyjemność pracować  przez pół roku. W tym okresie przepracowaliśmy trzy bloki tematyczne: delegowanie, opór oraz emocje. To, co najbardziej mnie zaskoczyło to wiedza o samym sobie. Praca z Panem Krzysztofem otworzyła mi oczy na pewne kwestie, na które nie zwracałem uwagi, a które miały/mają bardzo duże odzwierciedlenie w jakości wykonywanej przeze mnie pracy. Pan Krzysztof jest świetnym fachowcem – z dużym bagażem doświadczenia, zawsze cennymi radami. Właściwie nie było sytuacji, w których nie miałby gotowego rozwiązania. To, co mówi naprawdę warto wdrożyć i stosować. Najbardziej wartościowe jest wskazanie przez Pana Krzysztofa prawidłowego podział słabszych i silniejszych stron. Dowiedziałem się, że to, co wszyscy postrzegają jako negatyw tak naprawdę może być pozytywem. Ale, aby tak się stało warto stosować się do wskazówek Pana Krzysztofa. Gorąco polecam każdemu, kto pragnie się rozwijać i pracować nad sobą!

  Karol Roguski

  Kierownik Projektu

  Arteria S.A.

 • Współpraca z Krzysztofem pozwala uwierzyć w wiarę we własne możliwości.

  Manager spółki notowanej na GPW

 • Praca z Krzysztofem pozwoliła mi zrealizować założone cele, dzięki jego doświadczeniu i umiejętności znajdowania problemów nad, którymi warto się pochylić. W trakcie sesji naprowadził mnie na wiele rozwiązań, które wprowadziłem do swojego życia zawodowego. Spotkania przekonały mnie do skuteczności coachingu, kiedy pojawią się kolejne zagadnienia chętnie nad nimi z Krzysztofem popracuję. Szczerze polecam, uważam że Krzysztof pozwala znaleźć "drogę na skróty" do wyznaczonego celu.

  Radosław Nowotniak

 • Pracowałam z Krzysztofem w ramach usług barterowych sesji coachingowych. Każda sesja z Krzysztofem (moja jako klienta coachingu) to ogromna ciekawość. Każda sesja z Krzysztofem przynosi dla mnie nowe odkrycie dotyczące mnie samej. Cenię pracę z Krzysztofem za profesjonalizm, upór, dążenie do celu, bezpośrednie wypowiedzi, dowcip, trafne puenty, trochę "cięty" język, którego czasem mi potrzeba. To mnie motywuje i równocześnie bawi, czyniąc ten czas sesji ciekawym i owocnym. Cenię pracę z Krzysztofem za Jego elementy mentoringu wplecione w sesje. Każdy ma swój własny styl pracy i tak ja widzę styl Krzysztofa. Dziękuję za to.

  Aldona Wierzba

 • Konkretne informacje, pewność siebie prowadzącego, humor, praktyczna wiedza, prosto i dobrze wyjaśnione.

   

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

  Karol Niedzielewski

 • Super stosunek do studentów, odpoczynek psychiczny, dużo humoru i rozrywki. GORĄCO POLECAM!

   

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

  Natalia Górecka

 • Fantastyczny warsztat, dynamicznie, z dużą dozą poczucia humoru i świetnie od strony merytorycznej. Na ogromny plus ćwiczenia przeprowadzone podczas warsztatu.

   

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

 • Warto poznać problemy w Komunikacji!

  Uczestnik warsztatu "Podstawy komunikacji".

  Adrian Zduńczyk

 • Skondensowana dawka pożytecznej rzeczy.

  Uczestniczka warsztatu "Podstawy komunikacji"

  Magdalena Kaczyńska

 • Warsztat godny polecenia. Temat bardzo potrzebny w życiu. Narzędzia do natychmiastowego wykorzystania i sprawdzenia, czy działają i jak działają.

  Uczestniczka warsztatu "Coaching emocji - subiektywny przegląd"

  Beata Matys

 • Zaskakująco skuteczne prowadzenie warsztatu.

  Uczestniczka warsztatu "3 narzędzia do zarządzania emocjami"

  Beata Śliwkowska