2017-06-07

Chłopaki nie płaczą?

I jak to chłopakom służy?

Chłopak w domu rodzinnym od wczesnego dzieciństwa otrzymuje jasne komunikaty: okazywanie uczuć jest niemęskie. Duży wpływ wywiera powiedzenie „chłopaki nie płaczą”.  I… jest pozamiatane. Niestety, dość często chłopak mam też „uczucia wypisane na twarzy”. Nie umie dobrze kłamać, udawać, cieszyć się, gdy jest mu smutno, smucić, gdy jest mu wesoło, itp. Nie umie się tego nauczyć. Ale też  czasem nie chce się tego uczyć. Chce być uczciwym, dobrym człowiekiem. Nie oszukiwać. Jak więc ma przetrwać żeby go nie wyśmiano? Nie odczuwać emocji!

Nie odczuwać emocji

Takie rozwiązanie wybiera większość mężczyzn. Łatwiej powiedzieć niż zrobić. Samo postanowienie: „nie będę odczuwał emocji” nie wystarcza. Po prostu nie działa. Mózg ssaka jest szybszy niż mózg naczelnych. Zanim zdążysz pomyśleć - już coś czujesz. Emocje wyrażają Twój stosunek do rzeczywistości. Czy tego chcesz, czy nie - są rzeczy, które Ci  się podobają i takie, które Ci się nie podobają. Niektórych ludzi lubisz, innych - nie lubisz. Pewne potrawy Ci smakują (sprawiają przyjemność), innych nie znosisz (czasem odczuwasz wręcz wstręt). Co więc robić? Większość facetów wpada na pomysł (czasem podświadomie): „tłumić emocje”. Niektórzy doprecyzowują „tłumić niechciane emocje” - te „dobre” nadal chcę odczuwać w pełnej mocy.

Tłumienie emocji

Okazuje się jednak, że tłumienie emocji ma efekty uboczne: okresowe wybuchy. Tłumienie emocji to jak ciągłe podnoszenie ciśnienia w szybkowarze. Prędzej, czy później nawet najlepszy szybkowar nie wytrzyma. I następuje wybuch, który jest zaskoczeniem dla wszystkich. Nawet dla delikwenta, który wybuchnął. Bo przecież sprawa, przy której nastąpił wybuch… była błaha. Dość częsta sytuacja: ktoś w pracy zachowuje się poprawnie, a np. w domu urządza awantury.

Dygresja: Nie jest (według mojej wiedzy) dotąd znana metoda, która pozwoliłaby wyciszyć tylko „uczucia niekochane” nie zmieniając przy tym odczuwania „lubianych” emocji.

Zatem tłumienie emocji nie działa. Co więc sobie aplikujemy? Odcinamy świadomość swoich emocji. Przestajemy je u siebie zauważać. Żyjemy w przekonaniu, że już doskonale zapanowaliśmy nad swoimi emocjami. Nic to, że wszyscy wokół widzą jak emocje na nas wpływają, jak nami rządzą. Skoro swoich emocji nie zauważasz - to nie możesz nimi zarządzać.

Brak kontaktu ze swoimi emocjami

Mamy więc faceta, który myśli, że emocji nie odczuwa. Osiągnął sukces, o który mu chodziło. Zatem, jeśli w oku pojawi się łza – stara się to ukryć. Wstydzi się. Bo ta łza to dowód, że jednak sukces nie był całkowity. Że jednak czasem coś czuje. „Cholerka, żeby inni się nie zorientowali – bo mnie wyśmieją.” W tej myśli tkwi podświadome założenie: inni sobie poradzili z tłumieniem swoich emocji – tylko ja nie dałem rady. Jestem nieudacznikiem. Muszę to ukryć.

Co Ci zależy?

Okazuje się, że bardzo nam zależy na akceptacji innych. Często również na akceptacji tych, których nie lubimy, ani nie cenimy. A po cholerę Ci ich akceptacja? Czy ona (lub jej brak) decyduje o tym jak wartościowym człowiekiem jesteś?

Aha, ważna jest dla Ciebie akceptacja osób bliskich. A pytałeś ich, czy chcą mieć do czynienia z „robotem”, czy z wrażliwym mężczyzną? Jestem przekonany, że nigdy nie zadałeś tego pytania. Z góry wiesz: oni od Ciebie oczekują bycia „twardzielem” bez uczuć.

Proponuję Ci więc krótki sprawdzian: zadaj to pytanie kilku najbliższym osobom. Co Ci zależy? Przecież jesteś pewien, że dobrze wiesz czego od Ciebie oczekują. Udowodnisz sobie tylko, że masz rację. Jeśli tego nie zrobisz, to będzie oznaczało, że boisz się iż nie masz racji.

A może (w głębi serca) czujesz, że osoby Ci najbliższe poproszą Cię, abyś okazywał więcej uczuć? Może nawet powiedzą, że, gdy zauważają Twoją emocjonalność, bardziej Cię lubią, kochają, akceptują? Stajesz się, ich zdaniem, bardziej autentyczny, bardziej ludzki. I tej Twojej autentyczności pragną najbardziej... Może po prostu boisz się, że nie będziesz wiedział co z taką odpowiedzią zrobić...

Komentarze:

2017-06-09
Emocje - temat rzeka. Ale faktycznie kobiety są wychowywane w sposób pozwalający pokazywanie emocji. Faceci - odwrotnie. Rzadko widzi się mężczyznę płaczącego...
A teraz zastanowiłam się nad wychowaniem dzieci - bo to od tego się zaczyna --> jaki to ma wpływ na ich przyszłość....

Andzia

Dodaj komentarz

(e-mail nie będzie publikowany)

Rekomendacje

 • Te ćwiczenia działają i mają ogromny wpływ i na sferę psychiczną i fizyczną. Zmieniło się moje podejście do mojej rodziny. Mam dużo więcej tolerancji i cierpliwości. Wiele rzeczy po prostu zacząłem akceptować a działać tam gdzie faktycznie mam wpływ.

  Marcin

  Uczestnik kursu on-line "Stres przed egzaminem"

 • Bardzo ciekawy warsztat pobudzający do myślenia i zastanowienia się nad emocjami.

  Anna Perzyńska

  Uczestnik warsztatu "Coaching emocji - subiektywny przegląd"

 • Jeśli nie radzi sobie ktoś z emocjami oraz stresem - to szkolenie jest wręcz niezastąpione.

  Uczestnik warsztatu "Stres w pracy. Narzędzia"

 • Przedstawiono kilka konkretnych technik relaksacyjnych.

  Łukasz Wielgus

  Uczestnik warsztatu "Stres przed spotkaniem rekrutacyjnym"

 • Każde doświadczenie i wiedza są cenne. Zawsze warto spróbować. Czasem jedna, mała rzecz prowadzi do dużej zmiany i sprawia, że w końcu jesteśmy szczęśliwi.

  Michał Fijałkowski

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

 • I used to work with Krzysztof on a CRM project for international client. I was a member of his team. He was always ready to help his team as a manager and as a friend. Every day was teaching us how to approach complex tasks to be able to deliver them successfully, how to stretch ourselves to achieve new skills, how to develop existing one. Thanks to him we were able to finish the whole project. I would recommend Krzysztof to anyone.

  Tomasz Filipowicz

  Rekomendacja z LinkedIn

 • To co było dla mnie wartościowe w pracy z Krzysztofem w roli coacha to Jego doświadczenie, otwartość oraz przede wszystkim umiejętność zwrócenia mojej uwagi na aspekty z kategorii „nie wiem, że nie wiem”, których zauważenie bardzo usprawnia działania i realizację celów.

  Tomasz Gajewski

 • Krzysztof was my colleague and mentor for several years, working together frequently and at times on a daily basis. Krzysztof proved to be an incredibly knowledgeable and supportive individual, whose interests and skills went well beyond his working environment, thus making him perfectly suited to enable the organization to strive towards excellence. His integrity and analytic approach, his in depth understanding of business strategy and metrics as well as his commitment and dedication to people development are exemplary and it has been a privilege to learn from him.
  In the context of working together at Microsoft I would like to highlight his leadership in professionalizing project and resource management, creating a fertile ground on which to sow the seeds to later earn the benefits of customer satisfaction and organizational development. 
  I do warmly recommend Krzysztof and would be delighted to work with him at any time.

  Margherita Brodbeck Roth

  Rekomendacja z LinkedIn

 • Krzysztof podchodzi bardzo profesjonalnie do coachingu. Pomógł mi zrozumieć moje słabe i mocne strony oraz określić obszary, nad którymi powinienem pracować. Krzysztof w znakomitej większości wskazywał mi drogę do rozwiązania, do wiedzy a tym samym pozwolił mi wypracować mechanizmy do samodzielnego rozwoju, niż dawał po prostu gotowe odpowiedzi. Współpracę z Krzysztofem uważam za szczególnie wartościową z uwagi na jego umiejętność budowania relacji,  zaangażowanie, doświadczenie biznesowe, wysoką kulturę osobistą i etykę w życiu prywatnym i zawodowym.

  Piotr Oracz

  Dyrektor ds eComerce w Loopa.eu

 • Praca z Krzysztofem pozwoliła mi zrealizować założone cele, dzięki jego doświadczeniu i umiejętności znajdowania problemów, nad którymi warto się pochylić. W trakcie sesji naprowadził mnie na wiele rozwiązań, które wprowadziłem do swojego życia zawodowego. Spotkania przekonały mnie do skuteczności coachingu, kiedy pojawią się kolejne zagadnienia chętnie nad nimi z Krzysztofem popracuję. Szczerze polecam, uważam że Krzysztof pozwala znaleźć "drogę na skróty" do wyznaczonego celu.

  Radosław Nowotniak

 • Pracowałam z Krzysztofem w ramach usług barterowych sesji coachingowych. Każda sesja z Krzysztofem (moja jako klienta coachingu) to ogromna ciekawość. Każda sesja z Krzysztofem przynosi dla mnie nowe odkrycie dotyczące mnie samej. Cenię pracę z Krzysztofem za profesjonalizm, upór, dążenie do celu, bezpośrednie wypowiedzi, dowcip, trafne puenty, trochę "cięty" język, którego czasem mi potrzeba. To mnie motywuje i równocześnie bawi, czyniąc ten czas sesji ciekawym i owocnym. Cenię pracę z Krzysztofem za Jego elementy mentoringu wplecione w sesje. Każdy ma swój własny styl pracy i tak ja widzę styl Krzysztofa. Dziękuję za to.

  Aldona Wierzba

 • I worked with Krzysztof during my CEEHQ years at Microsoft, but we knew each other even before when he worked at MS Poland in the Services unit. Krzystof was a dependable source of knowledge in services delivery subjects, representing a down to earth approach that was based on several years of working in the CEE/PL IT market. His experience, trustworthiness combined with a low temper and a bit of unique flavor made him a great colleague whom I would recommend to any other IT services organization.

  Laszlo Kollar

  Rekomendacja z LinkedIn

 • Świetny doradca, godny pełnego zaufania, o wyjątkowej wiedzy, odpowiedzialny partner. Pracowałem z Krzysztofem 5 lat wliczając w to czas, gdy był moim bezpośrednim przełożonym. Krzysztof sprawdził się zarówno jako odnoszący sukcesy Konsultant, jak i jako Manager. Zawsze chętny do pomocy i będący krok przed Tobą. Cieszę się, że nadal utrzymuję z nim kontakt jako Klient.

  Artur Malinowski

  Solution Architect w firmie Malcan

 • Absolutnie i jednogłośnie: dobrze spożytkowany czas. Wyszłam z lepszym nastawieniem niż się spodziewałam. Nigdy tego nie zapomnę:), jakkolwiek górnolotnie to by nie zabrzmiało. Dziękuję:). 

  Julia Kierebińska

  Uczestnik warsztatu "Jak sobie radzić ze stresem"

 • Jestem doradcą strategicznym z zakresu zarządzania czasem i produktywności dla menedżerów w korporacjach i dużych przedsiębiorstwach. Gdybym miał wskazać osoby, które znacząco przyczyniły się do mojego rozwoju profesjonalnego, Krzysztof Skubis niemalże automatycznie przychodzi mi na myśl. Nasza współpraca rozpoczęła się w Microsoft, gdzie Krzysztof wspierał mnie w rozwoju kompetencji z zakresu zarządzania projektami i rozwiązywaniem trudnych sytuacji z Klientami i w zespole projektowym. Do dziś rozmowy i punkt widzenia Krzysztofa wnoszą wiele do mojego rozwoju i usprawniają projekt "Ogarnij Chaos". Szczególnie cenię Krzysztofa za jego opanowanie i kompleksowe spojrzenie na omawiany problem. Nawet wyjątkowo trudne sytuacje, po analizie z Krzysztofem stają się sprawami do rozwiązania. Bogate doświadczenie zawodowe oraz komunikacja na najwyższym poziomie czynią z niego wyjątkowego partnera w biznesie i mentora. Usługi Krzysztofa Skubisa mogę z czystym sumieniem polecić wszystkim profesjonalistom, którzy szukają konsultanta - praktyka, który stanie się partnerem w ich długoterminowym rozwoju.

  Marcin Kwieciński

  Konsultant produktywności, autor projektu "Ogarnij Chaos"

 • Konkretne informacje, pewność siebie prowadzącego, humor, praktyczna wiedza, prosto i dobrze wyjaśnione.

  Karol Niedzielewski

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

 • To przyjemność być poproszonym o napisanie rekomendacji dla Krzysztofa Skubisa: który był moim Coachem i Mentorem od początku mojej kariery zawodowej kierownika projektu. Miałem szczęście, ponieważ po zatrudnieniu przez Microsoft, właściwie przez przypadek, Krzysztof został moim “Mentorem”. Od pierwszego do ostatniego dnia w Microsofcie mieliśmy comiesięczne spotkania, w czasie których mieliśmy okazję dyskutować i rozpatrywać różne podejścia do prowadzenia projektu jak również różne sposoby rozwiązywania problemów we współpracy z członkami zespołu. Krzysztof jest bacznym obserwatorem, gdy stwierdzi jakiś brak kompetencji związanej z kierowaniem projektami, natychmiast organizuje warsztaty ze światowej klasy guru w tym obszarze. Po pięciu latach mogę o sobie powiedzieć, że jest bardzo efektywnym kierownikiem projektu i mogę z całą pewnością stwierdzić, że jedna z fundamentalnych cegiełek została dołożona przez Krzysztofa. Szczerze polecam Krzysztofa jako coacha nie tylko osobom początkującym, ale również tym, którzy pracują jako kierownicy projektu od dłuższego czasu. Z Krzysztofem będziesz w stanie nauczyć się  robić to lepiej, szybciej i zostać odpowiedzialnym partnerem i członkiem zespołu.

  Grzegorz Chuchra

  Kierownik Projektu / Prezes firmy Predica

 • Nie radzisz sobie z emocjami i stresem? Warto skorzystać. Jedno szkolenie i życie staje się przyjemniejsze.

  Paweł Ciupa

  Uczestnik warsztatu "Stres w pracy. Narzędzia"

 • Zachęciłabym:) Poleciłabym:) Skorzystam ponownie:). Dziękuję.

  Anna Zielińska

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

  przeprowadzonego w ramach ICF Coaching Week 2017 

 • Trudno w kilku zdaniach podsumować sesję z Panem Krzysztofem. To trochę jak podróż w głąb siebie. Potrafi sprawić, że dostrzegamy rzeczy, które wcześniej nie wydawały się wcale takie oczywiste. Bardzo cenne i pouczające doświadczenie. Będę stosować się do wszystkich wskazówek, jakie dostałam podczas naszej sesji, to świetny początek do pracy nad sobą. Dziękuję!

  Anonimowa recenzja gratisowej sesji coachingowej

 • Pozwoli Tobie się zastanowić oraz przeanalizować pewne sytuacje wraz z emocjami, być może pomoże kontrolować. Mi pomogło.

  Uczestnik warsztatu "Stres przed spotkaniem rekrutacyjnym"

 • Życie w corpo może być przyjemne :)

  Piotr M.

  Uczestnik kursu on-line "Stres przed egzaminem"

 • Można spojrzeć w głąb siebie! Garść złotych rad. Bardzo przyjemne ćwiczenia.

  Alicja Kissa

  Uczestnik warsztatu "Stres przed spotkaniem rekrutacyjnym" 

 • Prowadzone w zabawny, lekki i ciekawy sposób warsztaty.

  Tomasz Jakubiak

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

 • Zaskakująco skuteczne prowadzenie warsztatu.

  Beata Śliwkowska

  Uczestnik warsztatu "3 narzędzia do zarządzania emocjami"