2017-06-07

Chłopaki nie płaczą?

I jak to chłopakom służy?

Chłopak w domu rodzinnym od wczesnego dzieciństwa otrzymuje jasne komunikaty: okazywanie uczuć jest niemęskie. Duży wpływ wywiera powiedzenie „chłopaki nie płaczą”.  I… jest pozamiatane. Niestety, dość często chłopak mam też „uczucia wypisane na twarzy”. Nie umie dobrze kłamać, udawać, cieszyć się, gdy jest mu smutno, smucić, gdy jest mu wesoło, itp. Nie umie się tego nauczyć. Ale też  czasem nie chce się tego uczyć. Chce być uczciwym, dobrym człowiekiem. Nie oszukiwać. Jak więc ma przetrwać żeby go nie wyśmiano? Nie odczuwać emocji!

Nie odczuwać emocji

Takie rozwiązanie wybiera większość mężczyzn. Łatwiej powiedzieć niż zrobić. Samo postanowienie: „nie będę odczuwał emocji” nie wystarcza. Po prostu nie działa. Mózg ssaka jest szybszy niż mózg naczelnych. Zanim zdążysz pomyśleć - już coś czujesz. Emocje wyrażają Twój stosunek do rzeczywistości. Czy tego chcesz, czy nie - są rzeczy, które Ci  się podobają i takie, które Ci się nie podobają. Niektórych ludzi lubisz, innych - nie lubisz. Pewne potrawy Ci smakują (sprawiają przyjemność), innych nie znosisz (czasem odczuwasz wręcz wstręt). Co więc robić? Większość facetów wpada na pomysł (czasem podświadomie): „tłumić emocje”. Niektórzy doprecyzowują „tłumić niechciane emocje” - te „dobre” nadal chcę odczuwać w pełnej mocy.

Tłumienie emocji

Okazuje się jednak, że tłumienie emocji ma efekty uboczne: okresowe wybuchy. Tłumienie emocji to jak ciągłe podnoszenie ciśnienia w szybkowarze. Prędzej, czy później nawet najlepszy szybkowar nie wytrzyma. I następuje wybuch, który jest zaskoczeniem dla wszystkich. Nawet dla delikwenta, który wybuchnął. Bo przecież sprawa, przy której nastąpił wybuch… była błaha. Dość częsta sytuacja: ktoś w pracy zachowuje się poprawnie, a np. w domu urządza awantury.

Dygresja: Nie jest (według mojej wiedzy) dotąd znana metoda, która pozwoliłaby wyciszyć tylko „uczucia niekochane” nie zmieniając przy tym odczuwania „lubianych” emocji.

Zatem tłumienie emocji nie działa. Co więc sobie aplikujemy? Odcinamy świadomość swoich emocji. Przestajemy je u siebie zauważać. Żyjemy w przekonaniu, że już doskonale zapanowaliśmy nad swoimi emocjami. Nic to, że wszyscy wokół widzą jak emocje na nas wpływają, jak nami rządzą. Skoro swoich emocji nie zauważasz - to nie możesz nimi zarządzać.

Brak kontaktu ze swoimi emocjami

Mamy więc faceta, który myśli, że emocji nie odczuwa. Osiągnął sukces, o który mu chodziło. Zatem, jeśli w oku pojawi się łza – stara się to ukryć. Wstydzi się. Bo ta łza to dowód, że jednak sukces nie był całkowity. Że jednak czasem coś czuje. „Cholerka, żeby inni się nie zorientowali – bo mnie wyśmieją.” W tej myśli tkwi podświadome założenie: inni sobie poradzili z tłumieniem swoich emocji – tylko ja nie dałem rady. Jestem nieudacznikiem. Muszę to ukryć.

Co Ci zależy?

Okazuje się, że bardzo nam zależy na akceptacji innych. Często również na akceptacji tych, których nie lubimy, ani nie cenimy. A po cholerę Ci ich akceptacja? Czy ona (lub jej brak) decyduje o tym jak wartościowym człowiekiem jesteś?

Aha, ważna jest dla Ciebie akceptacja osób bliskich. A pytałeś ich, czy chcą mieć do czynienia z „robotem”, czy z wrażliwym mężczyzną? Jestem przekonany, że nigdy nie zadałeś tego pytania. Z góry wiesz: oni od Ciebie oczekują bycia „twardzielem” bez uczuć.

Proponuję Ci więc krótki sprawdzian: zadaj to pytanie kilku najbliższym osobom. Co Ci zależy? Przecież jesteś pewien, że dobrze wiesz czego od Ciebie oczekują. Udowodnisz sobie tylko, że masz rację. Jeśli tego nie zrobisz, to będzie oznaczało, że boisz się iż nie masz racji.

A może (w głębi serca) czujesz, że osoby Ci najbliższe poproszą Cię, abyś okazywał więcej uczuć? Może nawet powiedzą, że, gdy zauważają Twoją emocjonalność, bardziej Cię lubią, kochają, akceptują? Stajesz się, ich zdaniem, bardziej autentyczny, bardziej ludzki. I tej Twojej autentyczności pragną najbardziej... Może po prostu boisz się, że nie będziesz wiedział co z taką odpowiedzią zrobić...

Komentarze:

2017-06-09
Emocje - temat rzeka. Ale faktycznie kobiety są wychowywane w sposób pozwalający pokazywanie emocji. Faceci - odwrotnie. Rzadko widzi się mężczyznę płaczącego...
A teraz zastanowiłam się nad wychowaniem dzieci - bo to od tego się zaczyna --> jaki to ma wpływ na ich przyszłość....

Andzia

Dodaj komentarz

(e-mail nie będzie publikowany)

Rekomendacje

 • To co było dla mnie wartościowe w pracy z Krzysztofem w roli coacha to Jego doświadczenie, otwartość oraz przede wszystkim umiejętność zwrócenia mojej uwagi na aspekty z kategorii „nie wiem, że nie wiem”, których zauważenie bardzo usprawnia działania i realizację celów.

  Tomasz Gajewski

 • Krzysztof podchodzi bardzo profesjonalnie do coachingu. Pomógł mi zrozumieć moje słabe i mocne strony oraz określić obszary, nad którymi powinienem pracować. Krzysztof w znakomitej większości wskazywał mi drogę do rozwiązania, do wiedzy a tym samym pozwolił mi wypracować mechanizmy do samodzielnego rozwoju, niż dawał po prostu gotowe odpowiedzi. Współpracę z Krzysztofem uważam za szczególnie wartościową z uwagi na jego umiejętność budowania relacji,  zaangażowanie, doświadczenie biznesowe, wysoką kulturę osobistą i etykę w życiu prywatnym i zawodowym.

  Piotr Oracz

  Dyrektor ds eComerce w Loopa.eu

 • Miałem przyjemność uczestniczyć w sesjach coachingu dla zarządu K&K Media Solutions prowadzonych przez Krzysztofa. Jego ogromne doświadczenie i autentyczna chęć pomocy pomagają dojść do ciekawych konkluzji, które traktuje się jako swoje. Zaskakujące było dla mnie to, że wykraczały one poza spodziewany przeze mnie obszar zawodowy.
  Krzysztof otworzył nam oczy na to, co oczywiste, a jednak niezauważalne.

  Jakub Reiter

  Wiceprezes Zarządu K&K Media Solutions

 • Z Panem Krzysztofem, podczas procesu coachingowego, miałem przyjemność pracować  przez pół roku. W tym okresie przepracowaliśmy trzy bloki tematyczne: delegowanie, opór oraz emocje. To, co najbardziej mnie zaskoczyło to wiedza o samym sobie. Praca z Panem Krzysztofem otworzyła mi oczy na pewne kwestie, na które nie zwracałem uwagi, a które miały/mają bardzo duże odzwierciedlenie w jakości wykonywanej przeze mnie pracy. Pan Krzysztof jest świetnym fachowcem – z dużym bagażem doświadczenia, zawsze cennymi radami. Właściwie nie było sytuacji, w których nie miałby gotowego rozwiązania. To, co mówi naprawdę warto wdrożyć i stosować. Najbardziej wartościowe jest wskazanie przez Pana Krzysztofa prawidłowego podział słabszych i silniejszych stron. Dowiedziałem się, że to, co wszyscy postrzegają jako negatyw tak naprawdę może być pozytywem. Ale, aby tak się stało warto stosować się do wskazówek Pana Krzysztofa. Gorąco polecam każdemu, kto pragnie się rozwijać i pracować nad sobą!

  Karol Roguski

  Kierownik Projektu

  Arteria S.A.

 • Współpraca z Krzysztofem pozwala uwierzyć w wiarę we własne możliwości.

  Manager spółki notowanej na GPW

 • Praca z Krzysztofem pozwoliła mi zrealizować założone cele, dzięki jego doświadczeniu i umiejętności znajdowania problemów nad, którymi warto się pochylić. W trakcie sesji naprowadził mnie na wiele rozwiązań, które wprowadziłem do swojego życia zawodowego. Spotkania przekonały mnie do skuteczności coachingu, kiedy pojawią się kolejne zagadnienia chętnie nad nimi z Krzysztofem popracuję. Szczerze polecam, uważam że Krzysztof pozwala znaleźć "drogę na skróty" do wyznaczonego celu.

  Radosław Nowotniak

 • Pracowałam z Krzysztofem w ramach usług barterowych sesji coachingowych. Każda sesja z Krzysztofem (moja jako klienta coachingu) to ogromna ciekawość. Każda sesja z Krzysztofem przynosi dla mnie nowe odkrycie dotyczące mnie samej. Cenię pracę z Krzysztofem za profesjonalizm, upór, dążenie do celu, bezpośrednie wypowiedzi, dowcip, trafne puenty, trochę "cięty" język, którego czasem mi potrzeba. To mnie motywuje i równocześnie bawi, czyniąc ten czas sesji ciekawym i owocnym. Cenię pracę z Krzysztofem za Jego elementy mentoringu wplecione w sesje. Każdy ma swój własny styl pracy i tak ja widzę styl Krzysztofa. Dziękuję za to.

  Aldona Wierzba

 • Konkretne informacje, pewność siebie prowadzącego, humor, praktyczna wiedza, prosto i dobrze wyjaśnione.

   

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

  Karol Niedzielewski

 • Super stosunek do studentów, odpoczynek psychiczny, dużo humoru i rozrywki. GORĄCO POLECAM!

   

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

  Natalia Górecka

 • Fantastyczny warsztat, dynamicznie, z dużą dozą poczucia humoru i świetnie od strony merytorycznej. Na ogromny plus ćwiczenia przeprowadzone podczas warsztatu.

   

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

 • Warto poznać problemy w Komunikacji!

  Uczestnik warsztatu "Podstawy komunikacji".

  Adrian Zduńczyk

 • Skondensowana dawka pożytecznej rzeczy.

  Uczestniczka warsztatu "Podstawy komunikacji"

  Magdalena Kaczyńska

 • Warsztat godny polecenia. Temat bardzo potrzebny w życiu. Narzędzia do natychmiastowego wykorzystania i sprawdzenia, czy działają i jak działają.

  Uczestniczka warsztatu "Coaching emocji - subiektywny przegląd"

  Beata Matys

 • Zaskakująco skuteczne prowadzenie warsztatu.

  Uczestniczka warsztatu "3 narzędzia do zarządzania emocjami"

  Beata Śliwkowska