2013-10-24

Co robi coach?

Co coach „robi” Klientowi?

Właśnie! Skoro coach nie musi mieć wiedzy merytorycznej i nawet nie powinien doradzać – to na czym polega jego wkład w sukces Klienta?

Dobry coach robi wiele dobrych rzeczy:). Poniżej moja osobista klasyfikacja „wkładu” coacha w sukces Klienta.

Po zerowe:)

Coach wierzy w Klienta. Uważa, że Klient potrafi sam rozwiązać problem, przed którym stanął. Klient jest dorosły, inteligentny, sprawczy.

A jeśli coach nie wierzy, że Klient da radę? Wtedy nie podejmuje się coachowania tej osoby.

Po pierwsze

Coach daje uznanie! Słucha, wyciąga wnioski. Podkreśla osiągnięcia, nazywa istotne cechy Klienta. Nie musi uzasadniać dlaczego tak uważa. Ale mówi tylko to, w co sam wierzy. W ten sposób Klient buduje/umacnia swoje poczucie wartości i sprawczości.

Po drugie

Motywuje. Tworzy, a potem zwiększa napięcie pomiędzy stanem obecnym, a stanem docelowym.

Po trzecie

Daje swoją pełną obecność i uważność. Jest w 100% dla Klienta. Odzwierciedla to, co Klient mówi. Parafrazuje, używa przenośni. Namawia Klienta do parafrazowania, używania przeniośni. Pomaga Klientowi lepiej zrozumieć siebie.

Po czwarte

Dąży do sedna. Zadaje trudne pytania. Dotyka aspektów i obszarów, które Klient pomija. Dociska, gdy Klient chce „uciec”. Pozwala Klientowi zobaczyć ukryte motywy, szerszą perpektywę.

Uwaga: Dociskanie odbywa się tylko za zgodą Klienta. Na początku każdej sesji Klient mówi coachowi jaki dzisiaj coach ma dla Niego być.

Po piąte

Identyfikuje ograniczające Klienta przekonania. Pomaga zobaczyć w jaki sposób te przekonania Go ograniczają.

Po szóste

Wydobywa na powierzchnię wewnętrznego krytyka. Pokazuje destrukcyjną siłę takiego gremlina. Pozwala się z nim zmierzyć.

Dygresja: Wszystkim, którzy już odkryli destrukcyjną siłę wewnętrznego krytyka polecam książkę „Poskramianie swojego gremlina” Ricka Carsona. Jest to jedna z niewielu książek, które szybko przeczytałem raz i natychmiast zacząłem - powoli i ze zrozumieniem:) - czytać po raz drugi. Jestem w trakcie wdrażania zmiany:). Coś nawet zaczęło już działać.

Dla znających język angielski pomocna może być też strona http://tamingyourgremlin.com/.

Po siódme

Pilnuje procesu. Popycha Klienta do podsumowań, podejmowania zobowiązań, rozliczania się z podjętych zobowiązań. W ten sposób uczy Klienta procesu. Po zakończeniui pracy nad jednym tematem, przy kolejnym Klient może się coachować sam:).

A co jest najistotniejsze dla Ciebie? Jak wyglądałaby Twoja klasyfikacja? A może brakuje tu czegoś istotnego?

Dodaj komentarz

(e-mail nie będzie publikowany)

Rekomendacje

 • To co było dla mnie wartościowe w pracy z Krzysztofem w roli coacha to Jego doświadczenie, otwartość oraz przede wszystkim umiejętność zwrócenia mojej uwagi na aspekty z kategorii „nie wiem, że nie wiem”, których zauważenie bardzo usprawnia działania i realizację celów.

  Tomasz Gajewski

 • Krzysztof podchodzi bardzo profesjonalnie do coachingu. Pomógł mi zrozumieć moje słabe i mocne strony oraz określić obszary, nad którymi powinienem pracować. Krzysztof w znakomitej większości wskazywał mi drogę do rozwiązania, do wiedzy a tym samym pozwolił mi wypracować mechanizmy do samodzielnego rozwoju, niż dawał po prostu gotowe odpowiedzi. Współpracę z Krzysztofem uważam za szczególnie wartościową z uwagi na jego umiejętność budowania relacji,  zaangażowanie, doświadczenie biznesowe, wysoką kulturę osobistą i etykę w życiu prywatnym i zawodowym.

  Piotr Oracz

  Dyrektor ds eComerce w Loopa.eu

 • Miałem przyjemność uczestniczyć w sesjach coachingu dla zarządu K&K Media Solutions prowadzonych przez Krzysztofa. Jego ogromne doświadczenie i autentyczna chęć pomocy pomagają dojść do ciekawych konkluzji, które traktuje się jako swoje. Zaskakujące było dla mnie to, że wykraczały one poza spodziewany przeze mnie obszar zawodowy.
  Krzysztof otworzył nam oczy na to, co oczywiste, a jednak niezauważalne.

  Jakub Reiter

  Wiceprezes Zarządu K&K Media Solutions

 • Z Panem Krzysztofem, podczas procesu coachingowego, miałem przyjemność pracować  przez pół roku. W tym okresie przepracowaliśmy trzy bloki tematyczne: delegowanie, opór oraz emocje. To, co najbardziej mnie zaskoczyło to wiedza o samym sobie. Praca z Panem Krzysztofem otworzyła mi oczy na pewne kwestie, na które nie zwracałem uwagi, a które miały/mają bardzo duże odzwierciedlenie w jakości wykonywanej przeze mnie pracy. Pan Krzysztof jest świetnym fachowcem – z dużym bagażem doświadczenia, zawsze cennymi radami. Właściwie nie było sytuacji, w których nie miałby gotowego rozwiązania. To, co mówi naprawdę warto wdrożyć i stosować. Najbardziej wartościowe jest wskazanie przez Pana Krzysztofa prawidłowego podział słabszych i silniejszych stron. Dowiedziałem się, że to, co wszyscy postrzegają jako negatyw tak naprawdę może być pozytywem. Ale, aby tak się stało warto stosować się do wskazówek Pana Krzysztofa. Gorąco polecam każdemu, kto pragnie się rozwijać i pracować nad sobą!

  Karol Roguski

  Kierownik Projektu

  Arteria S.A.

 • Współpraca z Krzysztofem pozwala uwierzyć w wiarę we własne możliwości.

  Manager spółki notowanej na GPW

 • Praca z Krzysztofem pozwoliła mi zrealizować założone cele, dzięki jego doświadczeniu i umiejętności znajdowania problemów nad, którymi warto się pochylić. W trakcie sesji naprowadził mnie na wiele rozwiązań, które wprowadziłem do swojego życia zawodowego. Spotkania przekonały mnie do skuteczności coachingu, kiedy pojawią się kolejne zagadnienia chętnie nad nimi z Krzysztofem popracuję. Szczerze polecam, uważam że Krzysztof pozwala znaleźć "drogę na skróty" do wyznaczonego celu.

  Radosław Nowotniak

 • Pracowałam z Krzysztofem w ramach usług barterowych sesji coachingowych. Każda sesja z Krzysztofem (moja jako klienta coachingu) to ogromna ciekawość. Każda sesja z Krzysztofem przynosi dla mnie nowe odkrycie dotyczące mnie samej. Cenię pracę z Krzysztofem za profesjonalizm, upór, dążenie do celu, bezpośrednie wypowiedzi, dowcip, trafne puenty, trochę "cięty" język, którego czasem mi potrzeba. To mnie motywuje i równocześnie bawi, czyniąc ten czas sesji ciekawym i owocnym. Cenię pracę z Krzysztofem za Jego elementy mentoringu wplecione w sesje. Każdy ma swój własny styl pracy i tak ja widzę styl Krzysztofa. Dziękuję za to.

  Aldona Wierzba

 • Konkretne informacje, pewność siebie prowadzącego, humor, praktyczna wiedza, prosto i dobrze wyjaśnione.

   

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

  Karol Niedzielewski

 • Super stosunek do studentów, odpoczynek psychiczny, dużo humoru i rozrywki. GORĄCO POLECAM!

   

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

  Natalia Górecka

 • Fantastyczny warsztat, dynamicznie, z dużą dozą poczucia humoru i świetnie od strony merytorycznej. Na ogromny plus ćwiczenia przeprowadzone podczas warsztatu.

   

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

 • Warto poznać problemy w Komunikacji!

  Uczestnik warsztatu "Podstawy komunikacji".

  Adrian Zduńczyk

 • Skondensowana dawka pożytecznej rzeczy.

  Uczestniczka warsztatu "Podstawy komunikacji"

  Magdalena Kaczyńska

 • Warsztat godny polecenia. Temat bardzo potrzebny w życiu. Narzędzia do natychmiastowego wykorzystania i sprawdzenia, czy działają i jak działają.

  Uczestniczka warsztatu "Coaching emocji - subiektywny przegląd"

  Beata Matys

 • Zaskakująco skuteczne prowadzenie warsztatu.

  Uczestniczka warsztatu "3 narzędzia do zarządzania emocjami"

  Beata Śliwkowska