2016-09-15

Co robisz, gdy osiągasz sukces?

Świętujesz, odpoczywasz, czy pędzisz do przodu?

Zanim zaczniesz czytać dalej odpowiedz sobie uczciwe na powyższe pytanie? Co znaczy w tym przypadku: „uczciwie”? Czy można sobie odpowiedzieć nieuczciwe? Można. „Uczciwie” oznacza, że trzeba przywołać konkretne sukcesy i przypomnieć sobie co się faktycznie stało po osiągnięciu każdego z tych sukcesów. Może się okazać, że Twoja pierwsza odpowiedź brzmiałaby: „świętuję i odpoczywam”, a fakty wskażą np., że w tych konkretnych przypadkach „szkoda mi było czasu na świętowanie lub odpoczynek”, bo „właśnie się pojawiło kolejne wyzwanie”.

 

OK. Właśnie się okazało, że nie świętuję i nie marnuję czasu na odpoczynek. I co z tego?

Jeśli nie świętujesz sukcesów

Wbrew pozorom tracisz więcej niż zyskujesz.

Po pierwsze. To trochę jak wygrać dużą sumę w totolotka, ale nie odebrać wypłaty. „Bo są nowe wyzwania”. A ja już przecież wiem, że wygrałem. Nie widzisz związku? OK. Już tłumaczę. Sam sukces to jest ta wygrana, np. kolejny zdany egzamin, zdobyty certyfikat, pokonana bariera, przeprowadzona zmiana, itp. A co jest wypłatą? Zdobyte doświadczenie, wiedza, umiejętności. Skoro zdobyte – to chyba nagroda odebrana? Niekoniecznie. Można przejść przez trudne doświadczenie, ale nie reflektować w jaki sposób się je pokonało, czego mnie ono nauczyło - co następnym razem mogę zrobić lepiej, szybciej. Można zdobyć nową umiejętność i o niej zapomnieć, bo nowe wyzwanie przede mną i (na pierwszy rzut oka) nie widzę jakbym nową umiejętność mógł wykorzystać. A jeśli – w ramach świętowania – przygotuję historię mojego zwycięstwa, to mogę też zobaczyć do czego doświadczenie, wiedza i umiejętności, które zdobyłem mogą mi się przydać w przyszłości. Ale jak tracę więcej niż zyskuję? Zyskiem ma być najczęściej czas – zamiast go „marnować na świętowanie” wykorzystuję go na pracę nad nowym wyzwaniem. Teoretycznie zyskuję kilka (kilkanaście) dni, ale raczej nie wykorzystuję zdobytego ostatnio doświadczenia, wiedzy, czy umiejętności przez cały czas pracy nad nowym wyzwaniem. Często oznacza to, że spędzam nad nowym wyzwaniem kilka tygodni więcej niż gdybym z tych swoich nowozdobytych zasobów skorzystał.

Po drugie. Nie wykorzystujesz okazji do pochwalenia się swoim sukcesem i zdobycia uznania. Z kim lubisz przebywać: z ludźmi sukcesu, czy z przeciętniakami? A inni? Co wolą? To samo. Świętując pokazujesz, ze jesteś człowiekiem sukcesu. Ludzie Cię podziwiają, chcą z Tobą przebywać, uczyć się od Ciebie. Chętnie Ci udzielą rady żeby sobie podnieść samoocenę, podzielą się tym w czym uważają się za bardzo dobrych. Możesz się wiele nauczyć. Zawrzeć wiele nowych znajomości, które mogą pomóc w osiągnięciu kolejnego celu.

Dygresja. Wiem. Niektórzy będą zazdrościć. A może nawet szkodzić. Ale to patologia. Nie budujmy naszego zachowania odnosząc się tylko do patologii.

Po trzecie. Nie dziękujesz sobie. Nie budujesz w sobie poczucia większej wartości, dumy, poczucia sprawczości, odwagi do podejmowania większych wyzwań: „skoro dałem radę z taką sprawą – to ja rzeczywiście mogę się porywać na rzeczy wielkie”. W szczególności, nie dziękujesz swojej podświadomości, która Ci podsuwała fajne pomysły, przypominała o różnych sprawach, itp. Skoro nic z tego nie ma (podświadomość lubi być nagradzana) to następnym razem nie będzie się już tak starać.

Jeśli nie odpoczywasz

Po pierwsze. Prosisz się o porażkę. A w zasadzie (nieświadomie) ją sobie programujesz. Chyba nie wierzysz, że jesteś niezniszczalny. Wcześniej, czy później praca bez odpoczynku musi się skończyć katastrofą. U Ciebie się nie zdarzy? A dlaczego? Bo w końcu odpoczniesz? A jak to się stanie skoro nie masz w zwyczaju odpoczywać. U Ciebie zdarzy się później? Tym gorzej: katastrofa będzie większa. Może syndrom wypalenia zawodowego, z którego wychodzi się przynajmniej przez rok.

Po drugie. Nie masz czasu na refleksję, który wyzwanie podjąć jako kolejne. Łapiesz „pierwsze z brzegu” i… naprzód. A może dużo sensowniej byłoby najpierw się zając czymś innym, bo to jest ważniejsze na tym etapie Twojego życia. Albo dałoby taką umiejętność, która przyspieszyłaby kilkukrotnie osiągnięcie celu, który właśnie „złapałeś”.

Twój ruch

Nie zgadzasz się z moimi tezami? Napisz o tym, proszę. Ale jeśli się zgadzasz to zdecyduj (już, teraz - nie „jutro”) co zrobisz, gdy osiągniesz kolejny sukces. I zapisz to sobie. Proszę. Jeszcze lepiej: podpisz się pod tym. A najlepiej: pokaż ten podpisany dokument osobom, które są dla Ciebie ważne – i poproś je o pomoc, abyś dotrzymał / dotrzymała słowa, gdy ta chwila nadejdzie.

Nie żartuję, każdy kolejny krok opisany wżej zwiększa szanse, że swoje postanowienie rzeczywiście wcielisz w życie.

 

Komentarze:

2016-09-23
Interesujace
j.s.

Dodaj komentarz

(e-mail nie będzie publikowany)

Rekomendacje

 • Nieodłącznym elementem każdej dziedziny życia, niezależnie od tego czy dotyczy ona sfery służbowej, czy osobistej, jest projekt. Nawet kupienie „głupiej” żarówki okazuje się być projektem, który należy dobrze zaplanować, aby nie udać się do sklepu na próżno. Mówiąc o projekcie na myśl przychodzi mi nieodłącznie osoba Krzysztofa Skubisa, którego miałem nie tak dawno temu przyjemność poznać podczas warsztatów przygotowanych specjalnie dla pracowników biura Polskiego Związku Szachowego. W pamięci utkwiło mi wiele szczegółów i informacji (w tym pouczająca historia o konsumpcji słonia) pozwalających spojrzeć na niektóre przedsięwzięcia, zdawałoby się z początku nierealne do wykonania, przez zupełnie inny pryzmat. Krzysztof Skubis to profesjonalny pedagog wymagający od swojego interlokutora zarówno dyscypliny, jak i kreatywności. Dzięki niemu i jego wskazówkom czuję się dziś bogatszy o praktyczne narzędzia, które pozwalają mi osiągać sukcesy w pracy i życiu osobistym. Osobom, które notorycznie „gaszą pożary” i nie nadążają przy realizacji swoich projektów mogę z czystym sumieniem polecić fachową pomoc Krzysztofa, od którego dowiesz się również, że z projektu obarczonego wysokim ryzykiem niepowodzenia czasem warto zrezygnować....

   

  Piotr Murdzia

  Sekretarz Generalny i Szef Wyszkolenia Polskiego Związku Szachowego,

  wielokrotny mistrz świata i Europy w rozwiązywaniu zadań szachowych

 • Świetny doradca, godny pełnego zaufania, o wyjątkowej wiedzy, odpowiedzialny partner. Pracowałem z Krzysztofem 5 lat wliczając w to czas, gdy był moim bezpośrednim przełożonym. Krzysztof sprawdził się zarówno jako odnoszący sukcesy Konsultant, jak i jako Manager. Zawsze chętny do pomocy i będący krok przed Tobą. Cieszę się, że nadal utrzymuję z nim kontakt jako Klient.

  Artur Malinowski

  Solution Architect w firmie Malcan

 • To przyjemność być poproszonym o napisanie rekomendacji dla Krzysztofa Skubisa: który był moim Coachem i Mentorem od początku mojej kariery zawodowej kierownika projektu. Miałem szczęście, ponieważ po zatrudnieniu przez Microsoft, właściwie przez przypadek, Krzysztof został moim “Mentorem”. Od pierwszego do ostatniego dnia w Microsofcie mieliśmy comiesięczne spotkania, w czasie których mieliśmy okazję dyskutować i rozpatrywać różne podejścia do prowadzenia projektu jak również różne sposoby rozwiązywania problemów we współpracy z członkami zespołu. Krzysztof jest bacznym obserwatorem, gdy stwierdzi jakiś brak kompetencji związanej z kierowaniem projektami, natychmiast organizuje warsztaty ze światowej klasy guru w tym obszarze. Po pięciu latach mogę o sobie powiedzieć, że jest bardzo efektywnym kierownikiem projektu i mogę z całą pewnością stwierdzić, że jedna z fundamentalnych cegiełek została dołożona przez Krzysztofa. Szczerze polecam Krzysztofa jako coacha nie tylko osobom początkującym, ale również tym, którzy pracują jako kierownicy projektu od dłuższego czasu. Z Krzysztofem będziesz w stanie nauczyć się  robić to lepiej, szybciej i zostać odpowiedzialnym partnerem i członkiem zespołu.

  Grzegorz Chuchra

  Kierownik Projektu / Prezes firmy Predica

 • Jestem doradcą strategicznym z zakresu zarządzania czasem i produktywności dla menedżerów w korporacjach i dużych przedsiębiorstwach. Gdybym miał wskazać osoby, które znacząco przyczyniły się do mojego rozwoju profesjonalnego, Krzysztof Skubis niemalże automatycznie przychodzi mi na myśl. Nasza współpraca rozpoczęła się w Microsoft, gdzie Krzysztof wspierał mnie w rozwoju kompetencji z zakresu zarządzania projektami i rozwiązywaniem trudnych sytuacji z Klientami i w zespole projektowym. Do dziś rozmowy i punkt widzenia Krzysztofa wnoszą wiele do mojego rozwoju i usprawniają projekt "Ogarnij Chaos". Szczególnie cenię Krzysztofa za jego opanowanie i kompleksowe spojrzenie na omawiany problem. Nawet wyjątkowo trudne sytuacje, po analizie z Krzysztofem stają się sprawami do rozwiązania. Bogate doświadczenie zawodowe oraz komunikacja na najwyższym poziomie czynią z niego wyjątkowego partnera w biznesie i mentora. Usługi Krzysztofa Skubisa mogę z czystym sumieniem polecić wszystkim profesjonalistom, którzy szukają konsultanta - praktyka, który stanie się partnerem w ich długoterminowym rozwoju.

  Marcin Kwieciński


  Konsultant produktywności, autor projektu "Ogarnij Chaos"

 • To co było dla mnie wartościowe w pracy z Krzysztofem w roli coacha to Jego doświadczenie, otwartość oraz przede wszystkim umiejętność zwrócenia mojej uwagi na aspekty z kategorii „nie wiem, że nie wiem”, których zauważenie bardzo usprawnia działania i realizację celów.

  Tomasz Gajewski

 • Krzysztof podchodzi bardzo profesjonalnie do coachingu. Pomógł mi zrozumieć moje słabe i mocne strony oraz określić obszary, nad którymi powinienem pracować. Krzysztof w znakomitej większości wskazywał mi drogę do rozwiązania, do wiedzy a tym samym pozwolił mi wypracować mechanizmy do samodzielnego rozwoju, niż dawał po prostu gotowe odpowiedzi. Współpracę z Krzysztofem uważam za szczególnie wartościową z uwagi na jego umiejętność budowania relacji,  zaangażowanie, doświadczenie biznesowe, wysoką kulturę osobistą i etykę w życiu prywatnym i zawodowym.

  Piotr Oracz

  Dyrektor ds eComerce w Loopa.eu

 • Miałem przyjemność uczestniczyć w sesjach coachingu dla zarządu K&K Media Solutions prowadzonych przez Krzysztofa. Jego ogromne doświadczenie i autentyczna chęć pomocy pomagają dojść do ciekawych konkluzji, które traktuje się jako swoje. Zaskakujące było dla mnie to, że wykraczały one poza spodziewany przeze mnie obszar zawodowy.
  Krzysztof otworzył nam oczy na to, co oczywiste, a jednak niezauważalne.

  Jakub Reiter

  Wiceprezes Zarządu K&K Media Solutions

 • Z Panem Krzysztofem, podczas procesu coachingowego, miałem przyjemność pracować  przez pół roku. W tym okresie przepracowaliśmy trzy bloki tematyczne: delegowanie, opór oraz emocje. To, co najbardziej mnie zaskoczyło to wiedza o samym sobie. Praca z Panem Krzysztofem otworzyła mi oczy na pewne kwestie, na które nie zwracałem uwagi, a które miały/mają bardzo duże odzwierciedlenie w jakości wykonywanej przeze mnie pracy. Pan Krzysztof jest świetnym fachowcem – z dużym bagażem doświadczenia, zawsze cennymi radami. Właściwie nie było sytuacji, w których nie miałby gotowego rozwiązania. To, co mówi naprawdę warto wdrożyć i stosować. Najbardziej wartościowe jest wskazanie przez Pana Krzysztofa prawidłowego podział słabszych i silniejszych stron. Dowiedziałem się, że to, co wszyscy postrzegają jako negatyw tak naprawdę może być pozytywem. Ale, aby tak się stało warto stosować się do wskazówek Pana Krzysztofa. Gorąco polecam każdemu, kto pragnie się rozwijać i pracować nad sobą!

  Karol Roguski

  Kierownik Projektu

  Arteria S.A.

 • Współpraca z Krzysztofem pozwala uwierzyć w wiarę we własne możliwości.

  Manager spółki notowanej na GPW

 • Praca z Krzysztofem pozwoliła mi zrealizować założone cele, dzięki jego doświadczeniu i umiejętności znajdowania problemów nad, którymi warto się pochylić. W trakcie sesji naprowadził mnie na wiele rozwiązań, które wprowadziłem do swojego życia zawodowego. Spotkania przekonały mnie do skuteczności coachingu, kiedy pojawią się kolejne zagadnienia chętnie nad nimi z Krzysztofem popracuję. Szczerze polecam, uważam że Krzysztof pozwala znaleźć "drogę na skróty" do wyznaczonego celu.

  Radosław Nowotniak

 • Pracowałam z Krzysztofem w ramach usług barterowych sesji coachingowych. Każda sesja z Krzysztofem (moja jako klienta coachingu) to ogromna ciekawość. Każda sesja z Krzysztofem przynosi dla mnie nowe odkrycie dotyczące mnie samej. Cenię pracę z Krzysztofem za profesjonalizm, upór, dążenie do celu, bezpośrednie wypowiedzi, dowcip, trafne puenty, trochę "cięty" język, którego czasem mi potrzeba. To mnie motywuje i równocześnie bawi, czyniąc ten czas sesji ciekawym i owocnym. Cenię pracę z Krzysztofem za Jego elementy mentoringu wplecione w sesje. Każdy ma swój własny styl pracy i tak ja widzę styl Krzysztofa. Dziękuję za to.

  Aldona Wierzba

 • Konkretne informacje, pewność siebie prowadzącego, humor, praktyczna wiedza, prosto i dobrze wyjaśnione.

   

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

  Karol Niedzielewski

 • Super stosunek do studentów, odpoczynek psychiczny, dużo humoru i rozrywki. GORĄCO POLECAM!

   

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

  Natalia Górecka

 • Fantastyczny warsztat, dynamicznie, z dużą dozą poczucia humoru i świetnie od strony merytorycznej. Na ogromny plus ćwiczenia przeprowadzone podczas warsztatu.

   

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

 • Warto poznać problemy w Komunikacji!

  Uczestnik warsztatu "Podstawy komunikacji".

  Adrian Zduńczyk

 • Skondensowana dawka pożytecznej rzeczy.

  Uczestniczka warsztatu "Podstawy komunikacji"

  Magdalena Kaczyńska

 • Warsztat godny polecenia. Temat bardzo potrzebny w życiu. Narzędzia do natychmiastowego wykorzystania i sprawdzenia, czy działają i jak działają.

  Uczestniczka warsztatu "Coaching emocji - subiektywny przegląd"

  Beata Matys

 • Zaskakująco skuteczne prowadzenie warsztatu.

  Uczestniczka warsztatu "3 narzędzia do zarządzania emocjami"

  Beata Śliwkowska