2013-11-22

Czego się już nauczyłem

.. w czasie szkolenia i dotychczasowej praktyki coachingowej

Uważam coaching za wspaniały wynalazek, który jednocześnie pomaga w rozwoju Klientowi i  coachowi. W przypadku coacha: nie tylko w kategoriach powiększania doświadczenia zawodowego. To moje przekonanie jest oparte na osobistym doświadczeniu.

Poniżej krótka wyliczanka, co już dało mi uczestnictwo w szkoleniach z zakresu coachingu oraz dotąd przeprowadzone sesje coachingowe oparte na metodzie ICFu (International Coaching Federation).

1.      Spotkałem wielu bardzo ciekawych ludzi

I nie chodzi wyłącznie o trenerki – zresztą, naprawdę rewelacyjne. Z dużym doświadczeniem, umiejętnością przekazywania wiedzy, cierpliwości do kursantów, luzem i poczuciem humoru.

Także samych ciekawych ludzi (tych, których bliżej mogłem poznać) spośród uczestników szkolenia. Poczułem się dużo lepiej, skoro jest tak wiele fajnych osób w okolicy. Mimo zakończenia szkoleń nadal utrzymuję kontakty z kilkoma z nich. Wspieramy się wzajemnie w przygotowaniach do egzaminu.

2.      Dowiedziałem się o lekturach wartych przeczytania

Niby nic takiego. Na niemal każdym szkoleniu podają listę dodatkowych lektur. A jednak...

Jak dotąd przeczytałem szybciutko jedną z nich „Poskramianie swojego gremlina” Ricka Carsona. Teraz czytam po raz drugi – wdrażając niemal wszystkie porady jakie tam znalazłem. Sposoby radzenia sobie z wewnętrznym krytykiem przedstawione przez Ricka Carsona (metoda Zen) bardzo przemawiają do mojego intelektu. Ale dużo ważniejsze jest to, że w moim przypadku naprawdę działają. Nawet w obszarach, z którymi nie udawało mi się uporać przez lata.

Uwaga: Nie znaczy to, że już całkowicie się od swojego gremlina uwolniłem. Nadal mam z nim sporo problemów. Ale widzę wyraźny (choć powolny) postęp. Przy czym mój gremlin (Twój też) jest bardzo inteligentny – w nowej sytuacji stosuje nowe sposoby.

3.      Mam do czynienia z samymi interesującym Klientami:)

Okazało się, że po pewnym czasie wszyscy moi dotychczasowi Klienci pokazują swoją prawdziwą twarz. I co się okazuje? Że za maską chroniącą początkowo przed zbytnim spoufalaniem się chowają się bardzo ciekawe osoby. Które można podziwiać, zazdrościć im, kibicować. Ale też są to osoby, które można lubić… i się je lubi.

Wyciągam z tego (wiem, że daleko idący) wniosek: jeśli kogoś uda się bliżej poznać, skontaktować z Jego systemem wartości to zwykle okazuje się, że to bardzo ciekawa, godna szacunku osoba. Jakoś to zwiększa moją wiarę w ludzi.

Tak wiem, to jest tylko moje przekonanie oparte na niewielkiej statystyce. Ale jakoś lubię to przekonanie:).

4.      Więcej słucham

Z natury jestem gadatliwy. Oznacza to często, że mówię więcej niż inni. Zdarza się, że przerywam innym myśląc, że wiem co chcą powiedzieć. A coaching polega na słuchaniu. Zrozumiałem też, że konwersację prowadzi ten kto zadaje pytania, a nie wyłącznie przedstawia swoje opinie.

Staram się wykorzystywać każdą okazję do bycia coraz lepszym coachem. Oznacza to, że w normalnych rozmowach więcej - niż dawniej:) - słucham i pytam.

5.      Zadaję więcej dobrych pytań

Również w sytuacjach codziennych. Jakie pytania są dobre? Takie, które wymagają chwili zastanowienia się, docierają (albo przynajmniej dążą do) sedna.

Co to daje? Pozwala rozmówcy skonfrontować się ze swoja odpowiedzią na to pytanie. Sporo ludzi normalnie nie myśli o sprawach ważnych.

6.      Wychwytuję w rozmowie przekonania rozmówcy

Oraz je nazywam. Większość rozmówców zgadza się, że jest to przekonanie, a nie obowiązujące powszechnie prawo natury. To bardzo ułatwia dalszą rozmowę. Pomaga też rozmówcy zastanowić się, czy to przekonanie pomaga Mu w życiu.

A jeśli rozmówca upiera się, że to wcale nie jest przekonanie tylko prawo natury? Od jakiegoś czasu uważam, że przekonanie kogoś do zmiany zdania poprzez konwersację jest mało prawdopodobne. Przy czym nie mam zamiaru nikogo uszczęśliwiać na siłę.

Podoba Ci się powyższa lista? Może też spróbujesz zostać coachem? To naprawdę fajna sprawa:).

Komentarze:

2013-12-02
Wydawnictwo książki o poskramnianiu gremlina jest Ci winne prowizję. :) Za Twoją rekomendacją zakupiłem i chłonę. Rewelacyjna pozycja! Dzięki!
Marcin Kwiecinski

Dodaj komentarz

(e-mail nie będzie publikowany)

Rekomendacje

 • To co było dla mnie wartościowe w pracy z Krzysztofem w roli coacha to Jego doświadczenie, otwartość oraz przede wszystkim umiejętność zwrócenia mojej uwagi na aspekty z kategorii „nie wiem, że nie wiem”, których zauważenie bardzo usprawnia działania i realizację celów.

  Tomasz Gajewski

 • Krzysztof podchodzi bardzo profesjonalnie do coachingu. Pomógł mi zrozumieć moje słabe i mocne strony oraz określić obszary, nad którymi powinienem pracować. Krzysztof w znakomitej większości wskazywał mi drogę do rozwiązania, do wiedzy a tym samym pozwolił mi wypracować mechanizmy do samodzielnego rozwoju, niż dawał po prostu gotowe odpowiedzi. Współpracę z Krzysztofem uważam za szczególnie wartościową z uwagi na jego umiejętność budowania relacji,  zaangażowanie, doświadczenie biznesowe, wysoką kulturę osobistą i etykę w życiu prywatnym i zawodowym.

  Piotr Oracz

  Dyrektor ds eComerce w Loopa.eu

 • Miałem przyjemność uczestniczyć w sesjach coachingu dla zarządu K&K Media Solutions prowadzonych przez Krzysztofa. Jego ogromne doświadczenie i autentyczna chęć pomocy pomagają dojść do ciekawych konkluzji, które traktuje się jako swoje. Zaskakujące było dla mnie to, że wykraczały one poza spodziewany przeze mnie obszar zawodowy.
  Krzysztof otworzył nam oczy na to, co oczywiste, a jednak niezauważalne.

  Jakub Reiter

  Wiceprezes Zarządu K&K Media Solutions

 • Z Panem Krzysztofem, podczas procesu coachingowego, miałem przyjemność pracować  przez pół roku. W tym okresie przepracowaliśmy trzy bloki tematyczne: delegowanie, opór oraz emocje. To, co najbardziej mnie zaskoczyło to wiedza o samym sobie. Praca z Panem Krzysztofem otworzyła mi oczy na pewne kwestie, na które nie zwracałem uwagi, a które miały/mają bardzo duże odzwierciedlenie w jakości wykonywanej przeze mnie pracy. Pan Krzysztof jest świetnym fachowcem – z dużym bagażem doświadczenia, zawsze cennymi radami. Właściwie nie było sytuacji, w których nie miałby gotowego rozwiązania. To, co mówi naprawdę warto wdrożyć i stosować. Najbardziej wartościowe jest wskazanie przez Pana Krzysztofa prawidłowego podział słabszych i silniejszych stron. Dowiedziałem się, że to, co wszyscy postrzegają jako negatyw tak naprawdę może być pozytywem. Ale, aby tak się stało warto stosować się do wskazówek Pana Krzysztofa. Gorąco polecam każdemu, kto pragnie się rozwijać i pracować nad sobą!

  Karol Roguski

  Kierownik Projektu

  Arteria S.A.

 • Współpraca z Krzysztofem pozwala uwierzyć w wiarę we własne możliwości.

  Manager spółki notowanej na GPW

 • Praca z Krzysztofem pozwoliła mi zrealizować założone cele, dzięki jego doświadczeniu i umiejętności znajdowania problemów nad, którymi warto się pochylić. W trakcie sesji naprowadził mnie na wiele rozwiązań, które wprowadziłem do swojego życia zawodowego. Spotkania przekonały mnie do skuteczności coachingu, kiedy pojawią się kolejne zagadnienia chętnie nad nimi z Krzysztofem popracuję. Szczerze polecam, uważam że Krzysztof pozwala znaleźć "drogę na skróty" do wyznaczonego celu.

  Radosław Nowotniak

 • Pracowałam z Krzysztofem w ramach usług barterowych sesji coachingowych. Każda sesja z Krzysztofem (moja jako klienta coachingu) to ogromna ciekawość. Każda sesja z Krzysztofem przynosi dla mnie nowe odkrycie dotyczące mnie samej. Cenię pracę z Krzysztofem za profesjonalizm, upór, dążenie do celu, bezpośrednie wypowiedzi, dowcip, trafne puenty, trochę "cięty" język, którego czasem mi potrzeba. To mnie motywuje i równocześnie bawi, czyniąc ten czas sesji ciekawym i owocnym. Cenię pracę z Krzysztofem za Jego elementy mentoringu wplecione w sesje. Każdy ma swój własny styl pracy i tak ja widzę styl Krzysztofa. Dziękuję za to.

  Aldona Wierzba

 • Konkretne informacje, pewność siebie prowadzącego, humor, praktyczna wiedza, prosto i dobrze wyjaśnione.

   

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

  Karol Niedzielewski

 • Super stosunek do studentów, odpoczynek psychiczny, dużo humoru i rozrywki. GORĄCO POLECAM!

   

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

  Natalia Górecka

 • Fantastyczny warsztat, dynamicznie, z dużą dozą poczucia humoru i świetnie od strony merytorycznej. Na ogromny plus ćwiczenia przeprowadzone podczas warsztatu.

   

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

 • Warto poznać problemy w Komunikacji!

  Uczestnik warsztatu "Podstawy komunikacji".

  Adrian Zduńczyk

 • Skondensowana dawka pożytecznej rzeczy.

  Uczestniczka warsztatu "Podstawy komunikacji"

  Magdalena Kaczyńska

 • Warsztat godny polecenia. Temat bardzo potrzebny w życiu. Narzędzia do natychmiastowego wykorzystania i sprawdzenia, czy działają i jak działają.

  Uczestniczka warsztatu "Coaching emocji - subiektywny przegląd"

  Beata Matys

 • Zaskakująco skuteczne prowadzenie warsztatu.

  Uczestniczka warsztatu "3 narzędzia do zarządzania emocjami"

  Beata Śliwkowska