2013-11-22

Czego się już nauczyłem

.. w czasie szkolenia i dotychczasowej praktyki coachingowej

Uważam coaching za wspaniały wynalazek, który jednocześnie pomaga w rozwoju Klientowi i  coachowi. W przypadku coacha: nie tylko w kategoriach powiększania doświadczenia zawodowego. To moje przekonanie jest oparte na osobistym doświadczeniu.

Poniżej krótka wyliczanka, co już dało mi uczestnictwo w szkoleniach z zakresu coachingu oraz dotąd przeprowadzone sesje coachingowe oparte na metodzie ICFu (International Coaching Federation).

1.      Spotkałem wielu bardzo ciekawych ludzi

I nie chodzi wyłącznie o trenerki – zresztą, naprawdę rewelacyjne. Z dużym doświadczeniem, umiejętnością przekazywania wiedzy, cierpliwości do kursantów, luzem i poczuciem humoru.

Także samych ciekawych ludzi (tych, których bliżej mogłem poznać) spośród uczestników szkolenia. Poczułem się dużo lepiej, skoro jest tak wiele fajnych osób w okolicy. Mimo zakończenia szkoleń nadal utrzymuję kontakty z kilkoma z nich. Wspieramy się wzajemnie w przygotowaniach do egzaminu.

2.      Dowiedziałem się o lekturach wartych przeczytania

Niby nic takiego. Na niemal każdym szkoleniu podają listę dodatkowych lektur. A jednak...

Jak dotąd przeczytałem szybciutko jedną z nich „Poskramianie swojego gremlina” Ricka Carsona. Teraz czytam po raz drugi – wdrażając niemal wszystkie porady jakie tam znalazłem. Sposoby radzenia sobie z wewnętrznym krytykiem przedstawione przez Ricka Carsona (metoda Zen) bardzo przemawiają do mojego intelektu. Ale dużo ważniejsze jest to, że w moim przypadku naprawdę działają. Nawet w obszarach, z którymi nie udawało mi się uporać przez lata.

Uwaga: Nie znaczy to, że już całkowicie się od swojego gremlina uwolniłem. Nadal mam z nim sporo problemów. Ale widzę wyraźny (choć powolny) postęp. Przy czym mój gremlin (Twój też) jest bardzo inteligentny – w nowej sytuacji stosuje nowe sposoby.

3.      Mam do czynienia z samymi interesującym Klientami:)

Okazało się, że po pewnym czasie wszyscy moi dotychczasowi Klienci pokazują swoją prawdziwą twarz. I co się okazuje? Że za maską chroniącą początkowo przed zbytnim spoufalaniem się chowają się bardzo ciekawe osoby. Które można podziwiać, zazdrościć im, kibicować. Ale też są to osoby, które można lubić… i się je lubi.

Wyciągam z tego (wiem, że daleko idący) wniosek: jeśli kogoś uda się bliżej poznać, skontaktować z Jego systemem wartości to zwykle okazuje się, że to bardzo ciekawa, godna szacunku osoba. Jakoś to zwiększa moją wiarę w ludzi.

Tak wiem, to jest tylko moje przekonanie oparte na niewielkiej statystyce. Ale jakoś lubię to przekonanie:).

4.      Więcej słucham

Z natury jestem gadatliwy. Oznacza to często, że mówię więcej niż inni. Zdarza się, że przerywam innym myśląc, że wiem co chcą powiedzieć. A coaching polega na słuchaniu. Zrozumiałem też, że konwersację prowadzi ten kto zadaje pytania, a nie wyłącznie przedstawia swoje opinie.

Staram się wykorzystywać każdą okazję do bycia coraz lepszym coachem. Oznacza to, że w normalnych rozmowach więcej - niż dawniej:) - słucham i pytam.

5.      Zadaję więcej dobrych pytań

Również w sytuacjach codziennych. Jakie pytania są dobre? Takie, które wymagają chwili zastanowienia się, docierają (albo przynajmniej dążą do) sedna.

Co to daje? Pozwala rozmówcy skonfrontować się ze swoja odpowiedzią na to pytanie. Sporo ludzi normalnie nie myśli o sprawach ważnych.

6.      Wychwytuję w rozmowie przekonania rozmówcy

Oraz je nazywam. Większość rozmówców zgadza się, że jest to przekonanie, a nie obowiązujące powszechnie prawo natury. To bardzo ułatwia dalszą rozmowę. Pomaga też rozmówcy zastanowić się, czy to przekonanie pomaga Mu w życiu.

A jeśli rozmówca upiera się, że to wcale nie jest przekonanie tylko prawo natury? Od jakiegoś czasu uważam, że przekonanie kogoś do zmiany zdania poprzez konwersację jest mało prawdopodobne. Przy czym nie mam zamiaru nikogo uszczęśliwiać na siłę.

Podoba Ci się powyższa lista? Może też spróbujesz zostać coachem? To naprawdę fajna sprawa:).

Komentarze:

2013-12-02
Wydawnictwo książki o poskramnianiu gremlina jest Ci winne prowizję. :) Za Twoją rekomendacją zakupiłem i chłonę. Rewelacyjna pozycja! Dzięki!
Marcin Kwiecinski

Dodaj komentarz

(e-mail nie będzie publikowany)

Rekomendacje

 • Te ćwiczenia działają i mają ogromny wpływ i na sferę psychiczną i fizyczną. Zmieniło się moje podejście do mojej rodziny. Mam dużo więcej tolerancji i cierpliwości. Wiele rzeczy po prostu zacząłem akceptować a działać tam gdzie faktycznie mam wpływ.

  Marcin

  Uczestnik kursu on-line "Stres przed egzaminem"

 • Bardzo ciekawy warsztat pobudzający do myślenia i zastanowienia się nad emocjami.

  Anna Perzyńska

  Uczestnik warsztatu "Coaching emocji - subiektywny przegląd"

 • Jeśli nie radzi sobie ktoś z emocjami oraz stresem - to szkolenie jest wręcz niezastąpione.

  Uczestnik warsztatu "Stres w pracy. Narzędzia"

 • Przedstawiono kilka konkretnych technik relaksacyjnych.

  Łukasz Wielgus

  Uczestnik warsztatu "Stres przed spotkaniem rekrutacyjnym"

 • Każde doświadczenie i wiedza są cenne. Zawsze warto spróbować. Czasem jedna, mała rzecz prowadzi do dużej zmiany i sprawia, że w końcu jesteśmy szczęśliwi.

  Michał Fijałkowski

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

 • I used to work with Krzysztof on a CRM project for international client. I was a member of his team. He was always ready to help his team as a manager and as a friend. Every day was teaching us how to approach complex tasks to be able to deliver them successfully, how to stretch ourselves to achieve new skills, how to develop existing one. Thanks to him we were able to finish the whole project. I would recommend Krzysztof to anyone.

  Tomasz Filipowicz

  Rekomendacja z LinkedIn

 • To co było dla mnie wartościowe w pracy z Krzysztofem w roli coacha to Jego doświadczenie, otwartość oraz przede wszystkim umiejętność zwrócenia mojej uwagi na aspekty z kategorii „nie wiem, że nie wiem”, których zauważenie bardzo usprawnia działania i realizację celów.

  Tomasz Gajewski

 • Krzysztof was my colleague and mentor for several years, working together frequently and at times on a daily basis. Krzysztof proved to be an incredibly knowledgeable and supportive individual, whose interests and skills went well beyond his working environment, thus making him perfectly suited to enable the organization to strive towards excellence. His integrity and analytic approach, his in depth understanding of business strategy and metrics as well as his commitment and dedication to people development are exemplary and it has been a privilege to learn from him.
  In the context of working together at Microsoft I would like to highlight his leadership in professionalizing project and resource management, creating a fertile ground on which to sow the seeds to later earn the benefits of customer satisfaction and organizational development. 
  I do warmly recommend Krzysztof and would be delighted to work with him at any time.

  Margherita Brodbeck Roth

  Rekomendacja z LinkedIn

 • Krzysztof podchodzi bardzo profesjonalnie do coachingu. Pomógł mi zrozumieć moje słabe i mocne strony oraz określić obszary, nad którymi powinienem pracować. Krzysztof w znakomitej większości wskazywał mi drogę do rozwiązania, do wiedzy a tym samym pozwolił mi wypracować mechanizmy do samodzielnego rozwoju, niż dawał po prostu gotowe odpowiedzi. Współpracę z Krzysztofem uważam za szczególnie wartościową z uwagi na jego umiejętność budowania relacji,  zaangażowanie, doświadczenie biznesowe, wysoką kulturę osobistą i etykę w życiu prywatnym i zawodowym.

  Piotr Oracz

  Dyrektor ds eComerce w Loopa.eu

 • Praca z Krzysztofem pozwoliła mi zrealizować założone cele, dzięki jego doświadczeniu i umiejętności znajdowania problemów, nad którymi warto się pochylić. W trakcie sesji naprowadził mnie na wiele rozwiązań, które wprowadziłem do swojego życia zawodowego. Spotkania przekonały mnie do skuteczności coachingu, kiedy pojawią się kolejne zagadnienia chętnie nad nimi z Krzysztofem popracuję. Szczerze polecam, uważam że Krzysztof pozwala znaleźć "drogę na skróty" do wyznaczonego celu.

  Radosław Nowotniak

 • Pracowałam z Krzysztofem w ramach usług barterowych sesji coachingowych. Każda sesja z Krzysztofem (moja jako klienta coachingu) to ogromna ciekawość. Każda sesja z Krzysztofem przynosi dla mnie nowe odkrycie dotyczące mnie samej. Cenię pracę z Krzysztofem za profesjonalizm, upór, dążenie do celu, bezpośrednie wypowiedzi, dowcip, trafne puenty, trochę "cięty" język, którego czasem mi potrzeba. To mnie motywuje i równocześnie bawi, czyniąc ten czas sesji ciekawym i owocnym. Cenię pracę z Krzysztofem za Jego elementy mentoringu wplecione w sesje. Każdy ma swój własny styl pracy i tak ja widzę styl Krzysztofa. Dziękuję za to.

  Aldona Wierzba

 • I worked with Krzysztof during my CEEHQ years at Microsoft, but we knew each other even before when he worked at MS Poland in the Services unit. Krzystof was a dependable source of knowledge in services delivery subjects, representing a down to earth approach that was based on several years of working in the CEE/PL IT market. His experience, trustworthiness combined with a low temper and a bit of unique flavor made him a great colleague whom I would recommend to any other IT services organization.

  Laszlo Kollar

  Rekomendacja z LinkedIn

 • Świetny doradca, godny pełnego zaufania, o wyjątkowej wiedzy, odpowiedzialny partner. Pracowałem z Krzysztofem 5 lat wliczając w to czas, gdy był moim bezpośrednim przełożonym. Krzysztof sprawdził się zarówno jako odnoszący sukcesy Konsultant, jak i jako Manager. Zawsze chętny do pomocy i będący krok przed Tobą. Cieszę się, że nadal utrzymuję z nim kontakt jako Klient.

  Artur Malinowski

  Solution Architect w firmie Malcan

 • Absolutnie i jednogłośnie: dobrze spożytkowany czas. Wyszłam z lepszym nastawieniem niż się spodziewałam. Nigdy tego nie zapomnę:), jakkolwiek górnolotnie to by nie zabrzmiało. Dziękuję:). 

  Julia Kierebińska

  Uczestnik warsztatu "Jak sobie radzić ze stresem"

 • Jestem doradcą strategicznym z zakresu zarządzania czasem i produktywności dla menedżerów w korporacjach i dużych przedsiębiorstwach. Gdybym miał wskazać osoby, które znacząco przyczyniły się do mojego rozwoju profesjonalnego, Krzysztof Skubis niemalże automatycznie przychodzi mi na myśl. Nasza współpraca rozpoczęła się w Microsoft, gdzie Krzysztof wspierał mnie w rozwoju kompetencji z zakresu zarządzania projektami i rozwiązywaniem trudnych sytuacji z Klientami i w zespole projektowym. Do dziś rozmowy i punkt widzenia Krzysztofa wnoszą wiele do mojego rozwoju i usprawniają projekt "Ogarnij Chaos". Szczególnie cenię Krzysztofa za jego opanowanie i kompleksowe spojrzenie na omawiany problem. Nawet wyjątkowo trudne sytuacje, po analizie z Krzysztofem stają się sprawami do rozwiązania. Bogate doświadczenie zawodowe oraz komunikacja na najwyższym poziomie czynią z niego wyjątkowego partnera w biznesie i mentora. Usługi Krzysztofa Skubisa mogę z czystym sumieniem polecić wszystkim profesjonalistom, którzy szukają konsultanta - praktyka, który stanie się partnerem w ich długoterminowym rozwoju.

  Marcin Kwieciński

  Konsultant produktywności, autor projektu "Ogarnij Chaos"

 • Konkretne informacje, pewność siebie prowadzącego, humor, praktyczna wiedza, prosto i dobrze wyjaśnione.

  Karol Niedzielewski

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

 • To przyjemność być poproszonym o napisanie rekomendacji dla Krzysztofa Skubisa: który był moim Coachem i Mentorem od początku mojej kariery zawodowej kierownika projektu. Miałem szczęście, ponieważ po zatrudnieniu przez Microsoft, właściwie przez przypadek, Krzysztof został moim “Mentorem”. Od pierwszego do ostatniego dnia w Microsofcie mieliśmy comiesięczne spotkania, w czasie których mieliśmy okazję dyskutować i rozpatrywać różne podejścia do prowadzenia projektu jak również różne sposoby rozwiązywania problemów we współpracy z członkami zespołu. Krzysztof jest bacznym obserwatorem, gdy stwierdzi jakiś brak kompetencji związanej z kierowaniem projektami, natychmiast organizuje warsztaty ze światowej klasy guru w tym obszarze. Po pięciu latach mogę o sobie powiedzieć, że jest bardzo efektywnym kierownikiem projektu i mogę z całą pewnością stwierdzić, że jedna z fundamentalnych cegiełek została dołożona przez Krzysztofa. Szczerze polecam Krzysztofa jako coacha nie tylko osobom początkującym, ale również tym, którzy pracują jako kierownicy projektu od dłuższego czasu. Z Krzysztofem będziesz w stanie nauczyć się  robić to lepiej, szybciej i zostać odpowiedzialnym partnerem i członkiem zespołu.

  Grzegorz Chuchra

  Kierownik Projektu / Prezes firmy Predica

 • Nie radzisz sobie z emocjami i stresem? Warto skorzystać. Jedno szkolenie i życie staje się przyjemniejsze.

  Paweł Ciupa

  Uczestnik warsztatu "Stres w pracy. Narzędzia"

 • Zachęciłabym:) Poleciłabym:) Skorzystam ponownie:). Dziękuję.

  Anna Zielińska

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

  przeprowadzonego w ramach ICF Coaching Week 2017 

 • Trudno w kilku zdaniach podsumować sesję z Panem Krzysztofem. To trochę jak podróż w głąb siebie. Potrafi sprawić, że dostrzegamy rzeczy, które wcześniej nie wydawały się wcale takie oczywiste. Bardzo cenne i pouczające doświadczenie. Będę stosować się do wszystkich wskazówek, jakie dostałam podczas naszej sesji, to świetny początek do pracy nad sobą. Dziękuję!

  Anonimowa recenzja gratisowej sesji coachingowej

 • Pozwoli Tobie się zastanowić oraz przeanalizować pewne sytuacje wraz z emocjami, być może pomoże kontrolować. Mi pomogło.

  Uczestnik warsztatu "Stres przed spotkaniem rekrutacyjnym"

 • Życie w corpo może być przyjemne :)

  Piotr M.

  Uczestnik kursu on-line "Stres przed egzaminem"

 • Można spojrzeć w głąb siebie! Garść złotych rad. Bardzo przyjemne ćwiczenia.

  Alicja Kissa

  Uczestnik warsztatu "Stres przed spotkaniem rekrutacyjnym" 

 • Prowadzone w zabawny, lekki i ciekawy sposób warsztaty.

  Tomasz Jakubiak

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

 • Zaskakująco skuteczne prowadzenie warsztatu.

  Beata Śliwkowska

  Uczestnik warsztatu "3 narzędzia do zarządzania emocjami"