2013-12-20

Etapy coachingu

Jak wygląda proces coachingu?

W ramach coachingu istnieje podział odpowiedzialności:).

Klient jest odpowiedzialny za ostateczny wynik coachingu. Jak to Klient? Przecież to coach  dostaje honorarium. Fakt, coach pobiera honorarium, ale to Klient (nie coach) ma się zmienić. W dodatku rzeczywista praca odbywa się pomiędzy spotkaniami z coachem. Przy czym coach do niczego Klienta nie może zmusić, a wręcz nie wolno mu tego robić (nawet gdyby mógł). Klient niczego nie musi: jeśli zechce to zmieni temat, nad którym pracuje, jeśli zechce to zrezygnuje z coachingu, ma też prawo nic nie robić pomiędzy sesjami coachingowymi. Nawet taka sytuacja może być dla Klienta korzystna – ważne czego Klient się dowiedział o sobie w trakcie całego procesu.

Najistotniejsze tym wszystkim wydaje się to, że dzięki takiemu podejściu Klient musi wziąć odpowiedzialność za wynik coachingu. Nie wypada Mu na koniec powiedzieć – nie udało się, bo coach był …. słaby. Jest też dużo mocniejszy argument: gdy Klient osiągnie sukces - wie, że zawdzięcza go sobie (nie coachowi). To daje Klientowi radość i buduje Jego wiarę w siebie, wzmacnia chęć zmierzenia się z kolejnymi wyzwaniami w poczuciu„dam radę”.

A czy coach jest za coś odpowiedzialny? Coach jest odpowiedzialny m. in. za pilnowanie procesu.

Co to za proces? To pewien schemat, według którego odbywa się coaching. ICF wyróżnia pięć etapów:

1.      Czego chce Klient?

Jeśli Klient nie wie czego chce to, rzecz jasna, niczego nie osiągnie. Coach pomaga Klientowi sformułować Jego oczekiwania. Ale to Klient głośno je wypowiada i zapisuje do czego dąży. Zapisanie celu jest bardzo ważne, gdyż za jakiś czas Klient może uznać, że woli jednak pracować nad czymś znacznie dla Niego ważniejszym, a  zapisany poprzedni cel (np. chwilowo) zostawić. Coach upewnia się na każdej sesji, czy wybrany cel (dążenie Klienta) jest nadal aktualny.

2.      Jak wygląda stan obecny?

Istotą zmiany jest obserwacja, że stan obecny różni się od stanu docelowego. Żeby zaplanować dojście do punktu B (docelowego) trzeba mieć świadomość, gdzie jest punkt A (skąd tak naprawdę startujemy). Coach dba o dobry kontakt Klienta z rzeczywistością, w szczególności o dostrzeżenie tych aspektów rzeczywistości, których Klient normalnie nie dostrzega. Istotne jest również, aby Klient nie negował stanu obecnego, ale go zaakceptował i przyznał, że właśnie z tego miejsca (a  nie innego, łatwiejszego) rozpocznie swoją podróż do celu.

3.      Co można zrobić?

Gdy już wiemy gdzie jest punkt A, a gdzie punkt B to możemy się zastanowić w jaki sposób przemieścić się z punktu A do punktu B. Coach dba o to żeby Klient zdefiniował przynajmniej kilka potencjalnych dróg.

4.      Działania

Jak już Klient ma kilka dróg to zastanawia się, która jest dla Niego najlepsza. A może część trasy pokona jedną drogą,  część inną, a kolejną jeszcze inną? Albo  będzie szedł jedną nogą po jednej drodze, a drugą po innej? To Klient decyduje jaką opcję wybierze. Coach dopinguje Klienta do podjęcia konkretnych zobowiązań: „co zrobisz?”, „do kiedy?”

5.      Przegląd

„Rzeczywista praca odbywa się pomiędzy spotkaniami”:). Natomiast coach dba o to żeby każde kolejne spotkanie rozpocząć od przeglądu zobowiązań i stanu ich realizacji. Przy czym coach nie udziela reprymend, gdy Klient czegoś nie zrobił. Raczej pyta: „czego dowiedziałeś się o sobie w związku z tą sytuacją?”. Z drugiej strony coach daje uznanie, gdy Klient zrobił to co zaplanował. Od powyższej reguły jest wyjątek: gdy Klient zadeklaruje iż zmienia swój cel:) - wtedy nie robimy przeglądu zadań związanych z poprzednim celem.

Czy Klient wie od początku jak wygląda proces? Najczęściej nie wie. Jeśli Klient o to  zapyta – coach Mu to wyjaśni. Ale Klient zazwyczaj jest bardziej zainteresowany, czy coach Mu pomoże niż jakim modelem się posługuje:). Oczywiście, w trakcie procesu Klient zauważa przez jakie etapy przechodzi. Ta wiedza może Mu posłużyć, gdy (jeśli zechce - samodzielnie) będzie się zmagał z kolejna zmianą.

Nie podoba Ci się ten model? Znasz lepszy? Podziel się z innymi swoją wizją.

Dodaj komentarz

(e-mail nie będzie publikowany)

Rekomendacje

 • Nieodłącznym elementem każdej dziedziny życia, niezależnie od tego czy dotyczy ona sfery służbowej, czy osobistej, jest projekt. Nawet kupienie „głupiej” żarówki okazuje się być projektem, który należy dobrze zaplanować, aby nie udać się do sklepu na próżno. Mówiąc o projekcie na myśl przychodzi mi nieodłącznie osoba Krzysztofa Skubisa, którego miałem nie tak dawno temu przyjemność poznać podczas warsztatów przygotowanych specjalnie dla pracowników biura Polskiego Związku Szachowego. W pamięci utkwiło mi wiele szczegółów i informacji (w tym pouczająca historia o konsumpcji słonia) pozwalających spojrzeć na niektóre przedsięwzięcia, zdawałoby się z początku nierealne do wykonania, przez zupełnie inny pryzmat. Krzysztof Skubis to profesjonalny pedagog wymagający od swojego interlokutora zarówno dyscypliny, jak i kreatywności. Dzięki niemu i jego wskazówkom czuję się dziś bogatszy o praktyczne narzędzia, które pozwalają mi osiągać sukcesy w pracy i życiu osobistym. Osobom, które notorycznie „gaszą pożary” i nie nadążają przy realizacji swoich projektów mogę z czystym sumieniem polecić fachową pomoc Krzysztofa, od którego dowiesz się również, że z projektu obarczonego wysokim ryzykiem niepowodzenia czasem warto zrezygnować....

   

  Piotr Murdzia

  Sekretarz Generalny i Szef Wyszkolenia Polskiego Związku Szachowego,

  wielokrotny mistrz świata i Europy w rozwiązywaniu zadań szachowych

 • Świetny doradca, godny pełnego zaufania, o wyjątkowej wiedzy, odpowiedzialny partner. Pracowałem z Krzysztofem 5 lat wliczając w to czas, gdy był moim bezpośrednim przełożonym. Krzysztof sprawdził się zarówno jako odnoszący sukcesy Konsultant, jak i jako Manager. Zawsze chętny do pomocy i będący krok przed Tobą. Cieszę się, że nadal utrzymuję z nim kontakt jako Klient.

  Artur Malinowski

  Solution Architect w firmie Malcan

 • To przyjemność być poproszonym o napisanie rekomendacji dla Krzysztofa Skubisa: który był moim Coachem i Mentorem od początku mojej kariery zawodowej kierownika projektu. Miałem szczęście, ponieważ po zatrudnieniu przez Microsoft, właściwie przez przypadek, Krzysztof został moim “Mentorem”. Od pierwszego do ostatniego dnia w Microsofcie mieliśmy comiesięczne spotkania, w czasie których mieliśmy okazję dyskutować i rozpatrywać różne podejścia do prowadzenia projektu jak również różne sposoby rozwiązywania problemów we współpracy z członkami zespołu. Krzysztof jest bacznym obserwatorem, gdy stwierdzi jakiś brak kompetencji związanej z kierowaniem projektami, natychmiast organizuje warsztaty ze światowej klasy guru w tym obszarze. Po pięciu latach mogę o sobie powiedzieć, że jest bardzo efektywnym kierownikiem projektu i mogę z całą pewnością stwierdzić, że jedna z fundamentalnych cegiełek została dołożona przez Krzysztofa. Szczerze polecam Krzysztofa jako coacha nie tylko osobom początkującym, ale również tym, którzy pracują jako kierownicy projektu od dłuższego czasu. Z Krzysztofem będziesz w stanie nauczyć się  robić to lepiej, szybciej i zostać odpowiedzialnym partnerem i członkiem zespołu.

  Grzegorz Chuchra

  Kierownik Projektu / Prezes firmy Predica

 • Jestem doradcą strategicznym z zakresu zarządzania czasem i produktywności dla menedżerów w korporacjach i dużych przedsiębiorstwach. Gdybym miał wskazać osoby, które znacząco przyczyniły się do mojego rozwoju profesjonalnego, Krzysztof Skubis niemalże automatycznie przychodzi mi na myśl. Nasza współpraca rozpoczęła się w Microsoft, gdzie Krzysztof wspierał mnie w rozwoju kompetencji z zakresu zarządzania projektami i rozwiązywaniem trudnych sytuacji z Klientami i w zespole projektowym. Do dziś rozmowy i punkt widzenia Krzysztofa wnoszą wiele do mojego rozwoju i usprawniają projekt "Ogarnij Chaos". Szczególnie cenię Krzysztofa za jego opanowanie i kompleksowe spojrzenie na omawiany problem. Nawet wyjątkowo trudne sytuacje, po analizie z Krzysztofem stają się sprawami do rozwiązania. Bogate doświadczenie zawodowe oraz komunikacja na najwyższym poziomie czynią z niego wyjątkowego partnera w biznesie i mentora. Usługi Krzysztofa Skubisa mogę z czystym sumieniem polecić wszystkim profesjonalistom, którzy szukają konsultanta - praktyka, który stanie się partnerem w ich długoterminowym rozwoju.

  Marcin Kwieciński


  Konsultant produktywności, autor projektu "Ogarnij Chaos"

 • To co było dla mnie wartościowe w pracy z Krzysztofem w roli coacha to Jego doświadczenie, otwartość oraz przede wszystkim umiejętność zwrócenia mojej uwagi na aspekty z kategorii „nie wiem, że nie wiem”, których zauważenie bardzo usprawnia działania i realizację celów.

  Tomasz Gajewski

 • Krzysztof podchodzi bardzo profesjonalnie do coachingu. Pomógł mi zrozumieć moje słabe i mocne strony oraz określić obszary, nad którymi powinienem pracować. Krzysztof w znakomitej większości wskazywał mi drogę do rozwiązania, do wiedzy a tym samym pozwolił mi wypracować mechanizmy do samodzielnego rozwoju, niż dawał po prostu gotowe odpowiedzi. Współpracę z Krzysztofem uważam za szczególnie wartościową z uwagi na jego umiejętność budowania relacji,  zaangażowanie, doświadczenie biznesowe, wysoką kulturę osobistą i etykę w życiu prywatnym i zawodowym.

  Piotr Oracz

  Dyrektor ds eComerce w Loopa.eu

 • Miałem przyjemność uczestniczyć w sesjach coachingu dla zarządu K&K Media Solutions prowadzonych przez Krzysztofa. Jego ogromne doświadczenie i autentyczna chęć pomocy pomagają dojść do ciekawych konkluzji, które traktuje się jako swoje. Zaskakujące było dla mnie to, że wykraczały one poza spodziewany przeze mnie obszar zawodowy.
  Krzysztof otworzył nam oczy na to, co oczywiste, a jednak niezauważalne.

  Jakub Reiter

  Wiceprezes Zarządu K&K Media Solutions

 • Z Panem Krzysztofem, podczas procesu coachingowego, miałem przyjemność pracować  przez pół roku. W tym okresie przepracowaliśmy trzy bloki tematyczne: delegowanie, opór oraz emocje. To, co najbardziej mnie zaskoczyło to wiedza o samym sobie. Praca z Panem Krzysztofem otworzyła mi oczy na pewne kwestie, na które nie zwracałem uwagi, a które miały/mają bardzo duże odzwierciedlenie w jakości wykonywanej przeze mnie pracy. Pan Krzysztof jest świetnym fachowcem – z dużym bagażem doświadczenia, zawsze cennymi radami. Właściwie nie było sytuacji, w których nie miałby gotowego rozwiązania. To, co mówi naprawdę warto wdrożyć i stosować. Najbardziej wartościowe jest wskazanie przez Pana Krzysztofa prawidłowego podział słabszych i silniejszych stron. Dowiedziałem się, że to, co wszyscy postrzegają jako negatyw tak naprawdę może być pozytywem. Ale, aby tak się stało warto stosować się do wskazówek Pana Krzysztofa. Gorąco polecam każdemu, kto pragnie się rozwijać i pracować nad sobą!

  Karol Roguski

  Kierownik Projektu

  Arteria S.A.

 • Współpraca z Krzysztofem pozwala uwierzyć w wiarę we własne możliwości.

  Manager spółki notowanej na GPW

 • Praca z Krzysztofem pozwoliła mi zrealizować założone cele, dzięki jego doświadczeniu i umiejętności znajdowania problemów nad, którymi warto się pochylić. W trakcie sesji naprowadził mnie na wiele rozwiązań, które wprowadziłem do swojego życia zawodowego. Spotkania przekonały mnie do skuteczności coachingu, kiedy pojawią się kolejne zagadnienia chętnie nad nimi z Krzysztofem popracuję. Szczerze polecam, uważam że Krzysztof pozwala znaleźć "drogę na skróty" do wyznaczonego celu.

  Radosław Nowotniak

 • Pracowałam z Krzysztofem w ramach usług barterowych sesji coachingowych. Każda sesja z Krzysztofem (moja jako klienta coachingu) to ogromna ciekawość. Każda sesja z Krzysztofem przynosi dla mnie nowe odkrycie dotyczące mnie samej. Cenię pracę z Krzysztofem za profesjonalizm, upór, dążenie do celu, bezpośrednie wypowiedzi, dowcip, trafne puenty, trochę "cięty" język, którego czasem mi potrzeba. To mnie motywuje i równocześnie bawi, czyniąc ten czas sesji ciekawym i owocnym. Cenię pracę z Krzysztofem za Jego elementy mentoringu wplecione w sesje. Każdy ma swój własny styl pracy i tak ja widzę styl Krzysztofa. Dziękuję za to.

  Aldona Wierzba

 • Konkretne informacje, pewność siebie prowadzącego, humor, praktyczna wiedza, prosto i dobrze wyjaśnione.

   

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

  Karol Niedzielewski

 • Super stosunek do studentów, odpoczynek psychiczny, dużo humoru i rozrywki. GORĄCO POLECAM!

   

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

  Natalia Górecka

 • Fantastyczny warsztat, dynamicznie, z dużą dozą poczucia humoru i świetnie od strony merytorycznej. Na ogromny plus ćwiczenia przeprowadzone podczas warsztatu.

   

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

 • Warto poznać problemy w Komunikacji!

  Uczestnik warsztatu "Podstawy komunikacji".

  Adrian Zduńczyk

 • Skondensowana dawka pożytecznej rzeczy.

  Uczestniczka warsztatu "Podstawy komunikacji"

  Magdalena Kaczyńska

 • Warsztat godny polecenia. Temat bardzo potrzebny w życiu. Narzędzia do natychmiastowego wykorzystania i sprawdzenia, czy działają i jak działają.

  Uczestniczka warsztatu "Coaching emocji - subiektywny przegląd"

  Beata Matys

 • Zaskakująco skuteczne prowadzenie warsztatu.

  Uczestniczka warsztatu "3 narzędzia do zarządzania emocjami"

  Beata Śliwkowska