2018-01-31

Ile snu potrzebujemy?

A ile faktycznie śpimy? Za mało.

 

Ile przeciętnie śpisz w ciągu doby? Taka ilość snu jest dla Ciebie wystarczająca? Skąd wiesz? Bo jeszcze dajesz radę? W weekend śpisz dłużej niż zwykle? Jeśli "tak" - to dlatego, że za mało śpisz w ciągu tygodnia. W weekend kompensujesz niedobór snu. Jednak ta metoda – na dłuższą metę jest nieskuteczna. Brak opowiedniej ilości snu to bardzo często przyczyna permanentnego stresu. W dodatku, z wiekiem coraz trudniej jest kompensować niedobór snu.

 

Ile snu potrzebujemy?

Napoleon podobno sypiał około 4-6 godzin, a Einstein 10-12 godzin. Nie jestem pewien, czy te dane są precyzyjne. Przytaczam je, aby przypomnieć, że sukcesy nie są związane z liczbą roboczogodzin spędzonych na ich wykuwaniu:). Wspominam o tym dlatego, że w mojej praktyce coachingowej normą jest, że klient ma poważny problem. Jak wygospodarować czas na wprowadzanie zmiany, nad którą chce pracować? Dość często klient proponuje „będę się kłaść spać o godzinę później”. Rzadziej „będę wstawać pół godziny wcześniej”. Z punktu widzenia obecnego stanu wiedzy o śnie te pomysły są z góry skazane na niepowodzenie.

To ile snu potrzebujemy jest uwarunkowane genetycznie. Wprawdzie z wiekiem zapotrzebowanie na sen maleje, ale nadal jest to cecha osobnicza.

Konsekwencje niedoboru snu

Nie zamierzam tu pisać o wszystkich konsekwencjach długotrwałego niedoboru snu. Skupię się na mojej specjalizacji: na stresie (emocjach). Gdy jesteś permanentnie niewyspany / niewyspana obniża się Twój „próg wyzwalania”. Innymi słowy łatwiej irytujesz. Byle drobiazg potrafi Cię wyprowadzić z równowagi. Ale przecież nie irytujesz się bez powodu?  Słuszna uwaga. Bazujmy na faktach. Notuj sobie każdego dnia: ile razy się dzisiaj zirytowałeś /zirytowałaś? Jeśli zauważysz wyraźny wzrost od wtorku do czwartku – masz dowód. Wyłączam z tej analizy poniedziałek (efekt „nie lubię poniedziałku”) i piątek (efekt bliskiego weekendu).

W ciągu tygodnia pracy sypiasz za mało i odsypiasz w weekendy? Prawdopodobnie Twoja frustracja narasta w ciągu tygodnia. Średnio: w czwartki częściej się irytujesz niż we wtorki.

Po co dbać o swój sen?

OK. Faktycznie sypiam za krótko. Ale nie mam wyjścia. „Tyle jest przecież rzeczy do zrobienia. Spraw do załatwienia”.

Obydwa powyższe zdania to klasyczne tłumaczenia „które dobrze brzmią”. W praktyce są tezami Twojego wewnętrznego krytyka, który nie chce, by cokolwiek się zmieniło. Osobą, która łatwo wpada w irytację - łatwiej jest manipulować.

Prawdziwe pytanie brzmi: jak bardzo Ci zależy na swoim zdrowiu? Wcale nie żartuję. Długotrwałe funkcjonowanie przy niedoborze snu odbije się na Twoim zdrowiu. Nie tylko psychicznym.

Pytania pomocnicze: czy jeździsz na coroczne przeglądy techniczne swojego samochodu? A robisz sobie coroczne badania podstawowych parametrów swojego organizmu?

Jak sprawdzić ile snu naprawdę potrzebujemy?

 1. Kładź się spać zawsze o tej samej porze (również w weekend).
 2. W dni robocze: wstawaj codziennie o tej samej porze (możesz używać budzika).
 3. W weekend: wstań, gdy się obudzisz (nie używaj budzika).

Rzecz jasna, aby wyciągać jakieś wnioski warto takie obserwacje prowadzić przez kilka tygodni. To trudne? A jak bardzo Ci zależy na swoim zdrowiu?

Jeśli w weekend śpisz wyraźnie dłużej niż w ciągu tygodnia to znaczy, że sypiasz za mało.

Jak wprowadzić zmianę?

1. Podejmij decyzję o zmianie.

2. Pogódź się z kosztami.

W dni robocze będziesz mieć mniej godzin do dyspozycji. Zdecyduj z czego zrezygnujesz.

Zauważysz później, że - gdy się wysypiasz - robisz wszystko sprawniej: szybciej i dokładniej. Nie wykluczam, że odzyskasz „czas utracony na sen” z nawiązką.

3. Kładź się spać o półtorej godziny wcześniej niż do tej pory.

Nastaw sobie alarm „pora spać”. Na początku możesz mieć problem z zasypianiem: nie pij wieczorem kawy, nie graj w gry, nie oglądaj budzących emocji programów / filmów w telewizji. Ostatni posiłek zjedz na ok. 2 godz. przed snem.

Dlaczego akurat o półtorej godziny, a nie np. pół godziny? Bo przeciętny pełny cykl snu trwa ok. 60-90 minut.

4. Powtórz procedurę „jak sprawdzić ile snu potrzebujemy naprawdę”.

5. Jeśli okaże się, że nadal śpisz za mało dodaj kolejne półtorej godziny do Twojego snu.

Jak bardzo Ci zależy na swoim zdrowiu?

Pamiętaj też o „efektach ubocznych” wysypiania się: większym spokoju i radości życia:). Powodzenia.

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

(e-mail nie będzie publikowany)

Rekomendacje

 • Nieodłącznym elementem każdej dziedziny życia, niezależnie od tego czy dotyczy ona sfery służbowej, czy osobistej, jest projekt. Nawet kupienie „głupiej” żarówki okazuje się być projektem, który należy dobrze zaplanować, aby nie udać się do sklepu na próżno. Mówiąc o projekcie na myśl przychodzi mi nieodłącznie osoba Krzysztofa Skubisa, którego miałem nie tak dawno temu przyjemność poznać podczas warsztatów przygotowanych specjalnie dla pracowników biura Polskiego Związku Szachowego. W pamięci utkwiło mi wiele szczegółów i informacji (w tym pouczająca historia o konsumpcji słonia) pozwalających spojrzeć na niektóre przedsięwzięcia, zdawałoby się z początku nierealne do wykonania, przez zupełnie inny pryzmat. Krzysztof Skubis to profesjonalny pedagog wymagający od swojego interlokutora zarówno dyscypliny, jak i kreatywności. Dzięki niemu i jego wskazówkom czuję się dziś bogatszy o praktyczne narzędzia, które pozwalają mi osiągać sukcesy w pracy i życiu osobistym. Osobom, które notorycznie „gaszą pożary” i nie nadążają przy realizacji swoich projektów mogę z czystym sumieniem polecić fachową pomoc Krzysztofa, od którego dowiesz się również, że z projektu obarczonego wysokim ryzykiem niepowodzenia czasem warto zrezygnować....

   

  Piotr Murdzia

  Sekretarz Generalny i Szef Wyszkolenia Polskiego Związku Szachowego,

  wielokrotny mistrz świata i Europy w rozwiązywaniu zadań szachowych

 • Świetny doradca, godny pełnego zaufania, o wyjątkowej wiedzy, odpowiedzialny partner. Pracowałem z Krzysztofem 5 lat wliczając w to czas, gdy był moim bezpośrednim przełożonym. Krzysztof sprawdził się zarówno jako odnoszący sukcesy Konsultant, jak i jako Manager. Zawsze chętny do pomocy i będący krok przed Tobą. Cieszę się, że nadal utrzymuję z nim kontakt jako Klient.

  Artur Malinowski

  Solution Architect w firmie Malcan

 • To przyjemność być poproszonym o napisanie rekomendacji dla Krzysztofa Skubisa: który był moim Coachem i Mentorem od początku mojej kariery zawodowej kierownika projektu. Miałem szczęście, ponieważ po zatrudnieniu przez Microsoft, właściwie przez przypadek, Krzysztof został moim “Mentorem”. Od pierwszego do ostatniego dnia w Microsofcie mieliśmy comiesięczne spotkania, w czasie których mieliśmy okazję dyskutować i rozpatrywać różne podejścia do prowadzenia projektu jak również różne sposoby rozwiązywania problemów we współpracy z członkami zespołu. Krzysztof jest bacznym obserwatorem, gdy stwierdzi jakiś brak kompetencji związanej z kierowaniem projektami, natychmiast organizuje warsztaty ze światowej klasy guru w tym obszarze. Po pięciu latach mogę o sobie powiedzieć, że jest bardzo efektywnym kierownikiem projektu i mogę z całą pewnością stwierdzić, że jedna z fundamentalnych cegiełek została dołożona przez Krzysztofa. Szczerze polecam Krzysztofa jako coacha nie tylko osobom początkującym, ale również tym, którzy pracują jako kierownicy projektu od dłuższego czasu. Z Krzysztofem będziesz w stanie nauczyć się  robić to lepiej, szybciej i zostać odpowiedzialnym partnerem i członkiem zespołu.

  Grzegorz Chuchra

  Kierownik Projektu / Prezes firmy Predica

 • Jestem doradcą strategicznym z zakresu zarządzania czasem i produktywności dla menedżerów w korporacjach i dużych przedsiębiorstwach. Gdybym miał wskazać osoby, które znacząco przyczyniły się do mojego rozwoju profesjonalnego, Krzysztof Skubis niemalże automatycznie przychodzi mi na myśl. Nasza współpraca rozpoczęła się w Microsoft, gdzie Krzysztof wspierał mnie w rozwoju kompetencji z zakresu zarządzania projektami i rozwiązywaniem trudnych sytuacji z Klientami i w zespole projektowym. Do dziś rozmowy i punkt widzenia Krzysztofa wnoszą wiele do mojego rozwoju i usprawniają projekt "Ogarnij Chaos". Szczególnie cenię Krzysztofa za jego opanowanie i kompleksowe spojrzenie na omawiany problem. Nawet wyjątkowo trudne sytuacje, po analizie z Krzysztofem stają się sprawami do rozwiązania. Bogate doświadczenie zawodowe oraz komunikacja na najwyższym poziomie czynią z niego wyjątkowego partnera w biznesie i mentora. Usługi Krzysztofa Skubisa mogę z czystym sumieniem polecić wszystkim profesjonalistom, którzy szukają konsultanta - praktyka, który stanie się partnerem w ich długoterminowym rozwoju.

  Marcin Kwieciński


  Konsultant produktywności, autor projektu "Ogarnij Chaos"

 • To co było dla mnie wartościowe w pracy z Krzysztofem w roli coacha to Jego doświadczenie, otwartość oraz przede wszystkim umiejętność zwrócenia mojej uwagi na aspekty z kategorii „nie wiem, że nie wiem”, których zauważenie bardzo usprawnia działania i realizację celów.

  Tomasz Gajewski

 • Krzysztof podchodzi bardzo profesjonalnie do coachingu. Pomógł mi zrozumieć moje słabe i mocne strony oraz określić obszary, nad którymi powinienem pracować. Krzysztof w znakomitej większości wskazywał mi drogę do rozwiązania, do wiedzy a tym samym pozwolił mi wypracować mechanizmy do samodzielnego rozwoju, niż dawał po prostu gotowe odpowiedzi. Współpracę z Krzysztofem uważam za szczególnie wartościową z uwagi na jego umiejętność budowania relacji,  zaangażowanie, doświadczenie biznesowe, wysoką kulturę osobistą i etykę w życiu prywatnym i zawodowym.

  Piotr Oracz

  Dyrektor ds eComerce w Loopa.eu

 • Miałem przyjemność uczestniczyć w sesjach coachingu dla zarządu K&K Media Solutions prowadzonych przez Krzysztofa. Jego ogromne doświadczenie i autentyczna chęć pomocy pomagają dojść do ciekawych konkluzji, które traktuje się jako swoje. Zaskakujące było dla mnie to, że wykraczały one poza spodziewany przeze mnie obszar zawodowy.
  Krzysztof otworzył nam oczy na to, co oczywiste, a jednak niezauważalne.

  Jakub Reiter

  Wiceprezes Zarządu K&K Media Solutions

 • Z Panem Krzysztofem, podczas procesu coachingowego, miałem przyjemność pracować  przez pół roku. W tym okresie przepracowaliśmy trzy bloki tematyczne: delegowanie, opór oraz emocje. To, co najbardziej mnie zaskoczyło to wiedza o samym sobie. Praca z Panem Krzysztofem otworzyła mi oczy na pewne kwestie, na które nie zwracałem uwagi, a które miały/mają bardzo duże odzwierciedlenie w jakości wykonywanej przeze mnie pracy. Pan Krzysztof jest świetnym fachowcem – z dużym bagażem doświadczenia, zawsze cennymi radami. Właściwie nie było sytuacji, w których nie miałby gotowego rozwiązania. To, co mówi naprawdę warto wdrożyć i stosować. Najbardziej wartościowe jest wskazanie przez Pana Krzysztofa prawidłowego podział słabszych i silniejszych stron. Dowiedziałem się, że to, co wszyscy postrzegają jako negatyw tak naprawdę może być pozytywem. Ale, aby tak się stało warto stosować się do wskazówek Pana Krzysztofa. Gorąco polecam każdemu, kto pragnie się rozwijać i pracować nad sobą!

  Karol Roguski

  Kierownik Projektu

  Arteria S.A.

 • Współpraca z Krzysztofem pozwala uwierzyć w wiarę we własne możliwości.

  Manager spółki notowanej na GPW

 • Praca z Krzysztofem pozwoliła mi zrealizować założone cele, dzięki jego doświadczeniu i umiejętności znajdowania problemów nad, którymi warto się pochylić. W trakcie sesji naprowadził mnie na wiele rozwiązań, które wprowadziłem do swojego życia zawodowego. Spotkania przekonały mnie do skuteczności coachingu, kiedy pojawią się kolejne zagadnienia chętnie nad nimi z Krzysztofem popracuję. Szczerze polecam, uważam że Krzysztof pozwala znaleźć "drogę na skróty" do wyznaczonego celu.

  Radosław Nowotniak

 • Pracowałam z Krzysztofem w ramach usług barterowych sesji coachingowych. Każda sesja z Krzysztofem (moja jako klienta coachingu) to ogromna ciekawość. Każda sesja z Krzysztofem przynosi dla mnie nowe odkrycie dotyczące mnie samej. Cenię pracę z Krzysztofem za profesjonalizm, upór, dążenie do celu, bezpośrednie wypowiedzi, dowcip, trafne puenty, trochę "cięty" język, którego czasem mi potrzeba. To mnie motywuje i równocześnie bawi, czyniąc ten czas sesji ciekawym i owocnym. Cenię pracę z Krzysztofem za Jego elementy mentoringu wplecione w sesje. Każdy ma swój własny styl pracy i tak ja widzę styl Krzysztofa. Dziękuję za to.

  Aldona Wierzba

 • Konkretne informacje, pewność siebie prowadzącego, humor, praktyczna wiedza, prosto i dobrze wyjaśnione.

   

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

  Karol Niedzielewski

 • Super stosunek do studentów, odpoczynek psychiczny, dużo humoru i rozrywki. GORĄCO POLECAM!

   

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

  Natalia Górecka

 • Fantastyczny warsztat, dynamicznie, z dużą dozą poczucia humoru i świetnie od strony merytorycznej. Na ogromny plus ćwiczenia przeprowadzone podczas warsztatu.

   

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

 • Warto poznać problemy w Komunikacji!

  Uczestnik warsztatu "Podstawy komunikacji".

  Adrian Zduńczyk

 • Skondensowana dawka pożytecznej rzeczy.

  Uczestniczka warsztatu "Podstawy komunikacji"

  Magdalena Kaczyńska

 • Warsztat godny polecenia. Temat bardzo potrzebny w życiu. Narzędzia do natychmiastowego wykorzystania i sprawdzenia, czy działają i jak działają.

  Uczestniczka warsztatu "Coaching emocji - subiektywny przegląd"

  Beata Matys

 • Zaskakująco skuteczne prowadzenie warsztatu.

  Uczestniczka warsztatu "3 narzędzia do zarządzania emocjami"

  Beata Śliwkowska