2015-09-24

Inne 3 przyczyny zdenerwowania

tym razem: związane z ludźmi

Tydzień temu napisałem o trzech przyczynach zdenerwowania związanych z wydarzeniami: http://skris.pl/3-przyczyny-zdenerwowania/, gdzie próbowałem pokazać, że tak naprawdę to nie wydarzenia jako takie powodują moją (Twoją też) irytację, zdenerwoanie, itp, ale moja (Twoja) interpretacja tych wydarzeń związana z moim poczuciem sprawiedliwośc, albo z moimi oczekiwaniami, albo z niepewnością, co do przyszłości.

Dzisiaj zajmuję się innym aspektem odczuwania „niekochanych” uczuć – emocji najczęściej związanych z wypowiedziami i/lub zachowaniami innych ludzi.

Przypomnienie teoretyczne (powtórka)

To ja, i tylko ja, jestem odpowiedzialny za to jakie emocje odczuwam. Masz problem z zaakceptowaniem tej koncepcji? Przecież nawet mówi się czasem np. „ależ on/ona potrafi mnie doprowadzić do pasji”. Taaaak. W ten sposób zrzucam odpowiedzialność za moją reakcję emocjonalną na inną osobę. Usprawiedliwiam się. Ale, czy takie podejście nie oznacza, że ten ktoś może mną sterować? Skoro ktoś taki może wywołać we mnie emocje, których nie chcę – to chyba ten ktoś (a nie ja) mną steruje, manipuluje? Czy ja rzeczywiście wierzę w to, że tym światem rządzą osoby, które potrafią manipulować emocjami innych? A ja należę do tych, którymi się steruje? Wierzysz w to? Zapisz sobie, proszę, to swoje przekonanie na swój temat. Potem je głośno wypowiedz. Nie pomogło? Nadal w nie wierzysz? Podziel się tym przekonaniem z osobą, którą szanujesz. Nie chcesz?  Wstydzisz się? A co powoduje, że się wstydzisz?

Jeśli nawet nadal masz takie przekonanie – proszę Cię, czytaj dalej. Możesz się zapoznać z innym punktem widzenia na ten problem. A może nawet zobaczysz, że istnieją sposoby, aby nie dać sobą manipulować.

Generalnie, gdy się bliżej przyjrzeć temu dlaczego wypowiedzi/zachowania innych ludzi mnie denerwują - można odkryć trzy głębsze (prawdziwe?) powody.

Powód pierwszy – naruszone poczucie przynależności

Denerwuję się (odczuwam „niekochane” emocje), gdy oceniam, że wypowiedź innej osoby zmierza do wykluczenia mnie z grupy. Np. ktoś patrząc na mój zbiór grzybów wysypany na trawę mówi: „Krzysiek chyba nie znalazł żadnego prawdziwka”. Wydaje Ci się, że takie zdanie nie powinno nikogo zdenerwować? Przecież to proste stwierdzenie faktu: nie mam prawdziwka. Ale ja tu włączam swoją ocenę/interpretację: „Aha” – myślę sobie – „to ty, taki owaki, mówisz, że ja jestem gorszy, bo ty znalazłeś prawdziwki, inni znaleźli prawdziwki, a tylko ja nie. Czyli mówisz, że ja nie umiem zbierać grzybów”. Czuje się wykluczony z grona doświadczonych, dobrych zbieraczy grzybów. A przecież chciałbym się do tego grona zaliczać. Więc taki „komentator/wykluczacz” od razu mnie denerwuje. Ciebie taki drobiazg by nie zdenerwował? Świetna obserwacja. Przecież ona oznacza, że - tak naprawdę - ta sama wypowiedź, to samo zachowanie jednych może zdenerwować, a innych nie. Innymi słowy: to, czy ktoś się zdenerwuje, czy nie - zależy od odbiorcy, a nie od nadawcy.

Dygresja: Powyższa konkluzja nie wyklucza istnienia takich osób, które - znając mnie dobrze - odpowiednio dobierają swoje komunikaty, aby mnie specjalnie wyprowadzić z równowagi. A mimo to: nadal to ja mogę odpowiednio oceniając daną wypowiedź („Aha, chcesz, abym się zdenerwował – nie dam ci tej satysfakcji”) zdecydować o swoim zachowaniu. Przyznaję, nie jest to łatwe – zazwyczaj na znaną sytuację reaguję w automatyczny sposób – ale jednak jest to możliwe.

Powód drugi – obniżanie statusu

Denerwuję się (odczuwam „niekochane” emocje), gdy oceniam, że wypowiedź innej osoby obniża mój autorytet. Ponownie, ktoś pyta: „Nie znalazłeś prawdziwka?” Ale ja tu znowu włączam swoją ocenę/interpretację: „Aha” – myślę sobie – „to ty, taki owaki, mówisz, że ja jestem gorszy, bo ty znalazłeś prawdziwki, a ja nie. Czyli mówisz, że ja jestem gorszy od ciebie.” Denerwuję się, bo przecież wiadomo, że jestem lepszy do niego, tego … takiego  owakiego, który musi w ten sposób podkreślać swoją wyższość, bo ma zapewne poczucie niższości wobec mnie. Uwaga: przecież ja jeszcze nie wiem, czy ten „krytykant” znalazł jakiegokolwiek prawdziwka. Jak się usprawiedliwiam? Gdyby on też nie znalazł prawdziwka– powinien od razu powiedzieć: „Czy Ty też nie znalazłeś żadnego prawdziwka, tak jak i ja?” A czy wtedy nie byłbym zdenerwowany? Spokojnie, nadal byłbym. „Aha” – pomyślałbym sobie – „to ty chcesz powiedzieć, że ja jestem taką samą łajzą w zbieraniu grzybów jak i ty, patałachu”. Denerwuję się, bo przecież jest normalne, że to ja jestem lepszym zbieraczem grzybów niż on. A tylko dzisiaj miałem pecha.

Powód trzeci – naruszenie autonomii

Denerwuję się (odczuwam „niekochane” emocje), gdy ktoś chce – w mojej interpretacji - coś mi narzucić. Np. ktoś mówi: „Ja nie zbieram takich dużych koźlarków”. Ale ja, jak zwykle, włączam swoją ocenę/interpretację: „Aha” – myślę sobie – „to ty mnie pouczasz, tak? Mówisz, że ja też nie powinienem zbierać takich dużych grzybów. Kim ty jesteś, taki owaki, żeby mnie pouczać?” I … moje emocje pojechały.

Wydaje Ci się, że opisane przeze mnie „przemyślenia” (oceny wypowiedzi innych osób) są jak najbardziej naturalne? I zdenerwowanie po tych wypowiedziach jest też naturalne? Przyjrzyj się innym interpretacjom tych samych wypowiedzi.

Inne interpretacje

„Krzysiek chyba nie znalazł żadnego prawdziwka”. A ja myślę sobie: „Biedaku, sam nie masz się czym pochwalić to odwracasz od siebie uwagę: pokazujesz, że inni też. Przecież gdybyś ty znalazł jakiegoś prawdziwka to od razu byś wyskoczył z komunikatem 'Krzysiek nie ma prawdziwka, a ja mam!'”. I raczej się uśmiecham z politowaniem niż denerwuję.

„Nie znalazłeś prawdziwka?” A ja myślę: „Fakt, nie znalazłem. Ale skoro tak pytasz, to pewnie sam też żadnego nie znalazłeś”. I od razu mam lepszy humor: nie tylko ja kończę grzybobranie bez prawdziwka.

„Ja nie zbieram takich dużych koźlarków”. A ja myślę: „To twoja sprawa. Masz wtedy mniej grzybów w koszyku. A ja duże koźlarki smażę na patelni i są przepyszne”. I już się cieszę, że na kolację będą miał podsmażone grzyby z cebulką. Mniam.

Co mogę zrobić długofalowo?

OK. Zgadzam się, że tak naprawdę sam jestem źródłem swoich „niekochanych” emocji. Co mogę robić żeby takich sytuacji unikać?

 1. Zapamiętaj powyższe trzy powody: poczucie przynależności, status, autonomia.
 2. Kim jesteś? Do jakich grup chcesz należeć? Na identyfikacjach z jakimi grupami Ci naprawdę zależy?
 3. Zastanów się jak ważny jest dla Ciebie Twój status? Na czym go opierasz? Na tym jak inni się o Tobie wypowiadają? Czyja opinia jest dla Ciebie naprawdę ważna?
 4. Zdefiniuj: jak rozumiesz swoją autonomię? Kiedy czujesz, że jest ona zagrożona? Jak realne są te zagrożenia?
 5. Gdy wszystko zawiedzie i „niekochane” emocje już się pojawiły – ustal, co było ich przyczyną. Masz szansę następnym razem zareagować inaczej.

Gdzie jest  trudność

Trudność ze zmianą swoich reakcji polega na tym, że rozumowanie w stylu, który opisałem na początku jest zazwyczaj automatyczne (tak, tak: „rozumowanie automatyczne”). Zanim zdołam świadomie pomyśleć, co się dzieje – już jestem w swoich emocjach.

Przypomnienie: odczuwanie emocji (wszystkich) jest etycznie obojętne: http://www.skris.pl/emocje-cz-1/. Nieobojętnie moralnie mogą być moje wypowiedzi i działania, które podejmuję w związku z emocjami jakie się pojawiły.

1. Wstęp do rozwiązania problemu leży w tzw. uważności.

Gdy jestem „uważny”: obserwuję siebie, w jakimś sensie, z zewnątrz.  W każdej chwili jestem w stanie powiedzieć o czym myślę i jaki jest mój stan emocjonalny.

2. Gdy dostrzegam, że odczuwam „niekochane emocje” – staram się nie reagować natychmiast. Wytrzymuję 3 oddechy bez reakcji (to często też jest trudne).

3. Sprawdzam, jaka była sytuacja (same fakty), ale też jaka moja ocena tej sytuacji się pojawiła.

4. Zastanawiam się, jakie są możliwe inne oceny tej samej sytuacji

Uwaga na szufladkowanie: http://www.skris.pl/ocenianie-innych-cz-1/ - trudno mi znaleźć inną interpretację, gdy kogoś zaszufladkowałem jako np. dupka.

5. Mogę się głośno podzielić z drugą osobą tym, co czuję (nazwać swoje emocje) wraz z podaniem rozumowania, które się pojawiło (moją interpretacją sytuacji).

Oczywiście, na początku zaznaczam, że wiem i akceptuję to iż to „ja jestem odpowiedzialny za swoje emocje”, aby druga strona nie poczuła się zaatakowana.

Po co jest punkt 5?

a)      Gdy druga strona wie jakie emocje się pojawiły – bierze poprawkę na mój stan emocjonalny. Jeśli zachowam się trochę inaczej niżby oczekiwała – łatwiej jej będzie przejść nad tym do porządku dziennego.

b)      Przedstawiając moje rozumowanie daję szansę drugiej stronie na odpowiedź i np. pokazanie mi jakie miała rzeczywiste intencje

c)      Widząc jak to konkretne zachowanie (lub ta konkretna wypowiedź) na mnie wpłynęła – druga strona może w przyszłości zmodyfikować swoje zachowanie (lub wypowiedzi), aby zapobiec takiemu mojemu myślenia jakie przedstawiłem w punkcie b) powyżej.

Chcesz temat pogłębić?

Przeczytaj np. tekst: Chcesz być jaszczurką?

Dodaj komentarz

(e-mail nie będzie publikowany)

Rekomendacje

 • Nieodłącznym elementem każdej dziedziny życia, niezależnie od tego czy dotyczy ona sfery służbowej, czy osobistej, jest projekt. Nawet kupienie „głupiej” żarówki okazuje się być projektem, który należy dobrze zaplanować, aby nie udać się do sklepu na próżno. Mówiąc o projekcie na myśl przychodzi mi nieodłącznie osoba Krzysztofa Skubisa, którego miałem nie tak dawno temu przyjemność poznać podczas warsztatów przygotowanych specjalnie dla pracowników biura Polskiego Związku Szachowego. W pamięci utkwiło mi wiele szczegółów i informacji (w tym pouczająca historia o konsumpcji słonia) pozwalających spojrzeć na niektóre przedsięwzięcia, zdawałoby się z początku nierealne do wykonania, przez zupełnie inny pryzmat. Krzysztof Skubis to profesjonalny pedagog wymagający od swojego interlokutora zarówno dyscypliny, jak i kreatywności. Dzięki niemu i jego wskazówkom czuję się dziś bogatszy o praktyczne narzędzia, które pozwalają mi osiągać sukcesy w pracy i życiu osobistym. Osobom, które notorycznie „gaszą pożary” i nie nadążają przy realizacji swoich projektów mogę z czystym sumieniem polecić fachową pomoc Krzysztofa, od którego dowiesz się również, że z projektu obarczonego wysokim ryzykiem niepowodzenia czasem warto zrezygnować....

   

  Piotr Murdzia

  Sekretarz Generalny i Szef Wyszkolenia Polskiego Związku Szachowego,

  wielokrotny mistrz świata i Europy w rozwiązywaniu zadań szachowych

 • Świetny doradca, godny pełnego zaufania, o wyjątkowej wiedzy, odpowiedzialny partner. Pracowałem z Krzysztofem 5 lat wliczając w to czas, gdy był moim bezpośrednim przełożonym. Krzysztof sprawdził się zarówno jako odnoszący sukcesy Konsultant, jak i jako Manager. Zawsze chętny do pomocy i będący krok przed Tobą. Cieszę się, że nadal utrzymuję z nim kontakt jako Klient.

  Artur Malinowski

  Solution Architect w firmie Malcan

 • To przyjemność być poproszonym o napisanie rekomendacji dla Krzysztofa Skubisa: który był moim Coachem i Mentorem od początku mojej kariery zawodowej kierownika projektu. Miałem szczęście, ponieważ po zatrudnieniu przez Microsoft, właściwie przez przypadek, Krzysztof został moim “Mentorem”. Od pierwszego do ostatniego dnia w Microsofcie mieliśmy comiesięczne spotkania, w czasie których mieliśmy okazję dyskutować i rozpatrywać różne podejścia do prowadzenia projektu jak również różne sposoby rozwiązywania problemów we współpracy z członkami zespołu. Krzysztof jest bacznym obserwatorem, gdy stwierdzi jakiś brak kompetencji związanej z kierowaniem projektami, natychmiast organizuje warsztaty ze światowej klasy guru w tym obszarze. Po pięciu latach mogę o sobie powiedzieć, że jest bardzo efektywnym kierownikiem projektu i mogę z całą pewnością stwierdzić, że jedna z fundamentalnych cegiełek została dołożona przez Krzysztofa. Szczerze polecam Krzysztofa jako coacha nie tylko osobom początkującym, ale również tym, którzy pracują jako kierownicy projektu od dłuższego czasu. Z Krzysztofem będziesz w stanie nauczyć się  robić to lepiej, szybciej i zostać odpowiedzialnym partnerem i członkiem zespołu.

  Grzegorz Chuchra

  Kierownik Projektu / Prezes firmy Predica

 • Jestem doradcą strategicznym z zakresu zarządzania czasem i produktywności dla menedżerów w korporacjach i dużych przedsiębiorstwach. Gdybym miał wskazać osoby, które znacząco przyczyniły się do mojego rozwoju profesjonalnego, Krzysztof Skubis niemalże automatycznie przychodzi mi na myśl. Nasza współpraca rozpoczęła się w Microsoft, gdzie Krzysztof wspierał mnie w rozwoju kompetencji z zakresu zarządzania projektami i rozwiązywaniem trudnych sytuacji z Klientami i w zespole projektowym. Do dziś rozmowy i punkt widzenia Krzysztofa wnoszą wiele do mojego rozwoju i usprawniają projekt "Ogarnij Chaos". Szczególnie cenię Krzysztofa za jego opanowanie i kompleksowe spojrzenie na omawiany problem. Nawet wyjątkowo trudne sytuacje, po analizie z Krzysztofem stają się sprawami do rozwiązania. Bogate doświadczenie zawodowe oraz komunikacja na najwyższym poziomie czynią z niego wyjątkowego partnera w biznesie i mentora. Usługi Krzysztofa Skubisa mogę z czystym sumieniem polecić wszystkim profesjonalistom, którzy szukają konsultanta - praktyka, który stanie się partnerem w ich długoterminowym rozwoju.

  Marcin Kwieciński


  Konsultant produktywności, autor projektu "Ogarnij Chaos"

 • To co było dla mnie wartościowe w pracy z Krzysztofem w roli coacha to Jego doświadczenie, otwartość oraz przede wszystkim umiejętność zwrócenia mojej uwagi na aspekty z kategorii „nie wiem, że nie wiem”, których zauważenie bardzo usprawnia działania i realizację celów.

  Tomasz Gajewski

 • Krzysztof podchodzi bardzo profesjonalnie do coachingu. Pomógł mi zrozumieć moje słabe i mocne strony oraz określić obszary, nad którymi powinienem pracować. Krzysztof w znakomitej większości wskazywał mi drogę do rozwiązania, do wiedzy a tym samym pozwolił mi wypracować mechanizmy do samodzielnego rozwoju, niż dawał po prostu gotowe odpowiedzi. Współpracę z Krzysztofem uważam za szczególnie wartościową z uwagi na jego umiejętność budowania relacji,  zaangażowanie, doświadczenie biznesowe, wysoką kulturę osobistą i etykę w życiu prywatnym i zawodowym.

  Piotr Oracz

  Dyrektor ds eComerce w Loopa.eu

 • Miałem przyjemność uczestniczyć w sesjach coachingu dla zarządu K&K Media Solutions prowadzonych przez Krzysztofa. Jego ogromne doświadczenie i autentyczna chęć pomocy pomagają dojść do ciekawych konkluzji, które traktuje się jako swoje. Zaskakujące było dla mnie to, że wykraczały one poza spodziewany przeze mnie obszar zawodowy.
  Krzysztof otworzył nam oczy na to, co oczywiste, a jednak niezauważalne.

  Jakub Reiter

  Wiceprezes Zarządu K&K Media Solutions

 • Z Panem Krzysztofem, podczas procesu coachingowego, miałem przyjemność pracować  przez pół roku. W tym okresie przepracowaliśmy trzy bloki tematyczne: delegowanie, opór oraz emocje. To, co najbardziej mnie zaskoczyło to wiedza o samym sobie. Praca z Panem Krzysztofem otworzyła mi oczy na pewne kwestie, na które nie zwracałem uwagi, a które miały/mają bardzo duże odzwierciedlenie w jakości wykonywanej przeze mnie pracy. Pan Krzysztof jest świetnym fachowcem – z dużym bagażem doświadczenia, zawsze cennymi radami. Właściwie nie było sytuacji, w których nie miałby gotowego rozwiązania. To, co mówi naprawdę warto wdrożyć i stosować. Najbardziej wartościowe jest wskazanie przez Pana Krzysztofa prawidłowego podział słabszych i silniejszych stron. Dowiedziałem się, że to, co wszyscy postrzegają jako negatyw tak naprawdę może być pozytywem. Ale, aby tak się stało warto stosować się do wskazówek Pana Krzysztofa. Gorąco polecam każdemu, kto pragnie się rozwijać i pracować nad sobą!

  Karol Roguski

  Kierownik Projektu

  Arteria S.A.

 • Współpraca z Krzysztofem pozwala uwierzyć w wiarę we własne możliwości.

  Manager spółki notowanej na GPW

 • Praca z Krzysztofem pozwoliła mi zrealizować założone cele, dzięki jego doświadczeniu i umiejętności znajdowania problemów nad, którymi warto się pochylić. W trakcie sesji naprowadził mnie na wiele rozwiązań, które wprowadziłem do swojego życia zawodowego. Spotkania przekonały mnie do skuteczności coachingu, kiedy pojawią się kolejne zagadnienia chętnie nad nimi z Krzysztofem popracuję. Szczerze polecam, uważam że Krzysztof pozwala znaleźć "drogę na skróty" do wyznaczonego celu.

  Radosław Nowotniak

 • Pracowałam z Krzysztofem w ramach usług barterowych sesji coachingowych. Każda sesja z Krzysztofem (moja jako klienta coachingu) to ogromna ciekawość. Każda sesja z Krzysztofem przynosi dla mnie nowe odkrycie dotyczące mnie samej. Cenię pracę z Krzysztofem za profesjonalizm, upór, dążenie do celu, bezpośrednie wypowiedzi, dowcip, trafne puenty, trochę "cięty" język, którego czasem mi potrzeba. To mnie motywuje i równocześnie bawi, czyniąc ten czas sesji ciekawym i owocnym. Cenię pracę z Krzysztofem za Jego elementy mentoringu wplecione w sesje. Każdy ma swój własny styl pracy i tak ja widzę styl Krzysztofa. Dziękuję za to.

  Aldona Wierzba

 • Konkretne informacje, pewność siebie prowadzącego, humor, praktyczna wiedza, prosto i dobrze wyjaśnione.

   

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

  Karol Niedzielewski

 • Super stosunek do studentów, odpoczynek psychiczny, dużo humoru i rozrywki. GORĄCO POLECAM!

   

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

  Natalia Górecka

 • Fantastyczny warsztat, dynamicznie, z dużą dozą poczucia humoru i świetnie od strony merytorycznej. Na ogromny plus ćwiczenia przeprowadzone podczas warsztatu.

   

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

 • Warto poznać problemy w Komunikacji!

  Uczestnik warsztatu "Podstawy komunikacji".

  Adrian Zduńczyk

 • Skondensowana dawka pożytecznej rzeczy.

  Uczestniczka warsztatu "Podstawy komunikacji"

  Magdalena Kaczyńska

 • Warsztat godny polecenia. Temat bardzo potrzebny w życiu. Narzędzia do natychmiastowego wykorzystania i sprawdzenia, czy działają i jak działają.

  Uczestniczka warsztatu "Coaching emocji - subiektywny przegląd"

  Beata Matys

 • Zaskakująco skuteczne prowadzenie warsztatu.

  Uczestniczka warsztatu "3 narzędzia do zarządzania emocjami"

  Beata Śliwkowska