2018-01-17

Jak podejmować dobre decyzje?

W jaki sposób podejmujesz decyzje?

jak podejmować dobre decyzjePodobno większość decyzji podejmujemy bazując na emocjach. A potem dorabiamy argumenty merytoryczne. Trudno mi zaakceptować to stwierdzenie. Nie neguję swojej emocjonalności. Jestem jednak zwolennikiem „uważności”, czyli postawy, która - odnotowując emocje - pozwala im nie ulegać. Najprościej mówiąc: trzeba przeczekać pierwszy impuls. Dopiero potem - używając płatów przedczołowych – świadomie zdecydować: co będzie dla mnie najlepsze. Czy pójść za emocjami (czasem nazywanymi „głosem serca”? A może odwołać się do racjonalnej części swojego umysłu (do „szkiełka i oka”)?

Anegdota

- Co spowodowało, że  podjęłaś taką decyzję?

- Miałam na to ochotę.

„Głos serca”

Powyższe określenie dodaje blasku i usprawiedliwia podejmowanie decyzji bazującej na emocjach. Często używa się też pojęć: „przeczucie” albo „intuicja”. To dodatkowo usprawiedliwia uleganie swoim emocjom. Skąd wiemy, że emocje to przejaw głosu serca? Gdzie dowody, że przeczucia są trafne? Jak często Twoja intuicja Ci pomogła, a ile razy Cię zawiodła? Nie wiesz? Nie sporządzasz statystyk? Szkoda. Wtedy można by dyskutować o faktach.

Nie neguję występowania przeczuć, czy trafnych intuicji. Sądzę, że się zdarzają. W obszarze, w którym jesteś ekspertem nawet bardzo często. Jednak nie zawsze. Polecam świetną książkę, której autor naukowo podchodzi do problemu przeczucia i intuicji (choć tych pojęć unika). Chodzi o „Błysk” Malcolma Gladwella -> Błysk. Potęga przeczucia.

„Szkiełko i oko”

Wyrażenie zdeprecjonowane w epoce romantyzmu przez Mickiewicza. A ja śmiem stanąć w obronie "szkiełka i oka". Uważam, że warto mierzyć nawet trudne do zmierzenia aspekty swojego życia. W przeciwnym wypadku łatwo popadamy w przesadę. W mojej praktyce mentora / coacha  bardzo często spotykam się z przekonaniami klientów, które upadają przy pierwszej konfrontacji z faktami. Np. klient rozpaczał, że w ogóle nie radzi sobie z emocjami i ciągle wybucha. Po przeanalizowaniu wszystkich stresujących sytuacji z ostatnich kilku miesięcy okazało się, że zdarza się w poniżej 0.1% przypadków.

Złoty środek

Pracowałem kiedyś z klientem, który w ogóle nie słuchał swojej intuicji. Namówiłem go, aby - zanim rozpocznie swój proces decyzyjny - zapisał sobie swój pierwszy odruch. Potem przeprowadzał swój proces decyzyjny. Na koniec porównywał wyniki. Wynik końcowy: zdecydował, że - w mniej istotnych sprawach - decyzje będzie podejmował intuicyjnie. Tak często wynik końcowy był - w jego przypadku - identyczny.

Jak podejmować dobre decyzje?

 1. Zanotuj Twój „głos serca”.
 2. Przeprowadź proces decyzyjny bazujący na faktach.
 3. Porównaj wyniki: jakie były obie decyzje?

I już? Tak. O ile obie decyzje są takie same. A jeśli się różnią? Przyjrzyj się „głosowi serca”. Jakie wartości stały za emocjami, które się pojawiły? Może w Twojej racjonalnej analizie nie ma w ogóle elementu, który odpowiada za te wartości? Weź pod uwagę także ten czynnik i wróć do swojej racjonalnej analizy. Z tym, że - tym razem - świadomie zdecydujesz jaka jest waga tego czynnika.

Zapętliłem się?

Na początku napisałem: „Podobno większość decyzji podejmujemy bazując na emocjach. A potem dorabiamy argumenty merytoryczne.” W dalszej części opisuję proces, który może się zakończyć potwierdzeniem „pierwszej intuicji”. Może. Ale nie musi.  Gladwell w „Błysku” sporo pisze o tragediach związanych z bezkrytycznym zaufaniem swojej intuicji. Chcę Ci tego oszczędzić.

Jak podejmować decyzje metodą "szkiełka i oka" + bonus

Przygotowałem plik, który pozwala wyliczyć jaka decyzja jest optymalna: Decyzja.xlsx. Przypominam: decyzja oznacza wybór przynajmniej z dwóch opcji. Nawet, gdy - pozornie - jest tylko jedna: np. „czy kupić samochód?”. Wtedy też masz alternatywę: opcja A – kupuję samochód; opcja B – nie kupuję samochodu.

Proces:

 1. Ustalam wszystkie opcje.
 2. Ustalam wszystkie istotne kryteria.
 3. Przypisuję wagi do różnych kryteriów.
 4. Każdą opcję decyzyjną (A, B, C) osobno oceniam (liczbowo) według wszystkich kryteriów.
 5. Wyliczam wynik końcowy.

Mam nadzieję, że to pomoże Ci podejmować dobre decyzje:).

 

 

Dodaj komentarz

(e-mail nie będzie publikowany)

Rekomendacje

 • Nieodłącznym elementem każdej dziedziny życia, niezależnie od tego czy dotyczy ona sfery służbowej, czy osobistej, jest projekt. Nawet kupienie „głupiej” żarówki okazuje się być projektem, który należy dobrze zaplanować, aby nie udać się do sklepu na próżno. Mówiąc o projekcie na myśl przychodzi mi nieodłącznie osoba Krzysztofa Skubisa, którego miałem nie tak dawno temu przyjemność poznać podczas warsztatów przygotowanych specjalnie dla pracowników biura Polskiego Związku Szachowego. W pamięci utkwiło mi wiele szczegółów i informacji (w tym pouczająca historia o konsumpcji słonia) pozwalających spojrzeć na niektóre przedsięwzięcia, zdawałoby się z początku nierealne do wykonania, przez zupełnie inny pryzmat. Krzysztof Skubis to profesjonalny pedagog wymagający od swojego interlokutora zarówno dyscypliny, jak i kreatywności. Dzięki niemu i jego wskazówkom czuję się dziś bogatszy o praktyczne narzędzia, które pozwalają mi osiągać sukcesy w pracy i życiu osobistym. Osobom, które notorycznie „gaszą pożary” i nie nadążają przy realizacji swoich projektów mogę z czystym sumieniem polecić fachową pomoc Krzysztofa, od którego dowiesz się również, że z projektu obarczonego wysokim ryzykiem niepowodzenia czasem warto zrezygnować....

   

  Piotr Murdzia

  Sekretarz Generalny i Szef Wyszkolenia Polskiego Związku Szachowego,

  wielokrotny mistrz świata i Europy w rozwiązywaniu zadań szachowych

 • Świetny doradca, godny pełnego zaufania, o wyjątkowej wiedzy, odpowiedzialny partner. Pracowałem z Krzysztofem 5 lat wliczając w to czas, gdy był moim bezpośrednim przełożonym. Krzysztof sprawdził się zarówno jako odnoszący sukcesy Konsultant, jak i jako Manager. Zawsze chętny do pomocy i będący krok przed Tobą. Cieszę się, że nadal utrzymuję z nim kontakt jako Klient.

  Artur Malinowski

  Solution Architect w firmie Malcan

 • To przyjemność być poproszonym o napisanie rekomendacji dla Krzysztofa Skubisa: który był moim Coachem i Mentorem od początku mojej kariery zawodowej kierownika projektu. Miałem szczęście, ponieważ po zatrudnieniu przez Microsoft, właściwie przez przypadek, Krzysztof został moim “Mentorem”. Od pierwszego do ostatniego dnia w Microsofcie mieliśmy comiesięczne spotkania, w czasie których mieliśmy okazję dyskutować i rozpatrywać różne podejścia do prowadzenia projektu jak również różne sposoby rozwiązywania problemów we współpracy z członkami zespołu. Krzysztof jest bacznym obserwatorem, gdy stwierdzi jakiś brak kompetencji związanej z kierowaniem projektami, natychmiast organizuje warsztaty ze światowej klasy guru w tym obszarze. Po pięciu latach mogę o sobie powiedzieć, że jest bardzo efektywnym kierownikiem projektu i mogę z całą pewnością stwierdzić, że jedna z fundamentalnych cegiełek została dołożona przez Krzysztofa. Szczerze polecam Krzysztofa jako coacha nie tylko osobom początkującym, ale również tym, którzy pracują jako kierownicy projektu od dłuższego czasu. Z Krzysztofem będziesz w stanie nauczyć się  robić to lepiej, szybciej i zostać odpowiedzialnym partnerem i członkiem zespołu.

  Grzegorz Chuchra

  Kierownik Projektu / Prezes firmy Predica

 • Jestem doradcą strategicznym z zakresu zarządzania czasem i produktywności dla menedżerów w korporacjach i dużych przedsiębiorstwach. Gdybym miał wskazać osoby, które znacząco przyczyniły się do mojego rozwoju profesjonalnego, Krzysztof Skubis niemalże automatycznie przychodzi mi na myśl. Nasza współpraca rozpoczęła się w Microsoft, gdzie Krzysztof wspierał mnie w rozwoju kompetencji z zakresu zarządzania projektami i rozwiązywaniem trudnych sytuacji z Klientami i w zespole projektowym. Do dziś rozmowy i punkt widzenia Krzysztofa wnoszą wiele do mojego rozwoju i usprawniają projekt "Ogarnij Chaos". Szczególnie cenię Krzysztofa za jego opanowanie i kompleksowe spojrzenie na omawiany problem. Nawet wyjątkowo trudne sytuacje, po analizie z Krzysztofem stają się sprawami do rozwiązania. Bogate doświadczenie zawodowe oraz komunikacja na najwyższym poziomie czynią z niego wyjątkowego partnera w biznesie i mentora. Usługi Krzysztofa Skubisa mogę z czystym sumieniem polecić wszystkim profesjonalistom, którzy szukają konsultanta - praktyka, który stanie się partnerem w ich długoterminowym rozwoju.

  Marcin Kwieciński


  Konsultant produktywności, autor projektu "Ogarnij Chaos"

 • To co było dla mnie wartościowe w pracy z Krzysztofem w roli coacha to Jego doświadczenie, otwartość oraz przede wszystkim umiejętność zwrócenia mojej uwagi na aspekty z kategorii „nie wiem, że nie wiem”, których zauważenie bardzo usprawnia działania i realizację celów.

  Tomasz Gajewski

 • Krzysztof podchodzi bardzo profesjonalnie do coachingu. Pomógł mi zrozumieć moje słabe i mocne strony oraz określić obszary, nad którymi powinienem pracować. Krzysztof w znakomitej większości wskazywał mi drogę do rozwiązania, do wiedzy a tym samym pozwolił mi wypracować mechanizmy do samodzielnego rozwoju, niż dawał po prostu gotowe odpowiedzi. Współpracę z Krzysztofem uważam za szczególnie wartościową z uwagi na jego umiejętność budowania relacji,  zaangażowanie, doświadczenie biznesowe, wysoką kulturę osobistą i etykę w życiu prywatnym i zawodowym.

  Piotr Oracz

  Dyrektor ds eComerce w Loopa.eu

 • Miałem przyjemność uczestniczyć w sesjach coachingu dla zarządu K&K Media Solutions prowadzonych przez Krzysztofa. Jego ogromne doświadczenie i autentyczna chęć pomocy pomagają dojść do ciekawych konkluzji, które traktuje się jako swoje. Zaskakujące było dla mnie to, że wykraczały one poza spodziewany przeze mnie obszar zawodowy.
  Krzysztof otworzył nam oczy na to, co oczywiste, a jednak niezauważalne.

  Jakub Reiter

  Wiceprezes Zarządu K&K Media Solutions

 • Z Panem Krzysztofem, podczas procesu coachingowego, miałem przyjemność pracować  przez pół roku. W tym okresie przepracowaliśmy trzy bloki tematyczne: delegowanie, opór oraz emocje. To, co najbardziej mnie zaskoczyło to wiedza o samym sobie. Praca z Panem Krzysztofem otworzyła mi oczy na pewne kwestie, na które nie zwracałem uwagi, a które miały/mają bardzo duże odzwierciedlenie w jakości wykonywanej przeze mnie pracy. Pan Krzysztof jest świetnym fachowcem – z dużym bagażem doświadczenia, zawsze cennymi radami. Właściwie nie było sytuacji, w których nie miałby gotowego rozwiązania. To, co mówi naprawdę warto wdrożyć i stosować. Najbardziej wartościowe jest wskazanie przez Pana Krzysztofa prawidłowego podział słabszych i silniejszych stron. Dowiedziałem się, że to, co wszyscy postrzegają jako negatyw tak naprawdę może być pozytywem. Ale, aby tak się stało warto stosować się do wskazówek Pana Krzysztofa. Gorąco polecam każdemu, kto pragnie się rozwijać i pracować nad sobą!

  Karol Roguski

  Kierownik Projektu

  Arteria S.A.

 • Współpraca z Krzysztofem pozwala uwierzyć w wiarę we własne możliwości.

  Manager spółki notowanej na GPW

 • Praca z Krzysztofem pozwoliła mi zrealizować założone cele, dzięki jego doświadczeniu i umiejętności znajdowania problemów nad, którymi warto się pochylić. W trakcie sesji naprowadził mnie na wiele rozwiązań, które wprowadziłem do swojego życia zawodowego. Spotkania przekonały mnie do skuteczności coachingu, kiedy pojawią się kolejne zagadnienia chętnie nad nimi z Krzysztofem popracuję. Szczerze polecam, uważam że Krzysztof pozwala znaleźć "drogę na skróty" do wyznaczonego celu.

  Radosław Nowotniak

 • Pracowałam z Krzysztofem w ramach usług barterowych sesji coachingowych. Każda sesja z Krzysztofem (moja jako klienta coachingu) to ogromna ciekawość. Każda sesja z Krzysztofem przynosi dla mnie nowe odkrycie dotyczące mnie samej. Cenię pracę z Krzysztofem za profesjonalizm, upór, dążenie do celu, bezpośrednie wypowiedzi, dowcip, trafne puenty, trochę "cięty" język, którego czasem mi potrzeba. To mnie motywuje i równocześnie bawi, czyniąc ten czas sesji ciekawym i owocnym. Cenię pracę z Krzysztofem za Jego elementy mentoringu wplecione w sesje. Każdy ma swój własny styl pracy i tak ja widzę styl Krzysztofa. Dziękuję za to.

  Aldona Wierzba

 • Konkretne informacje, pewność siebie prowadzącego, humor, praktyczna wiedza, prosto i dobrze wyjaśnione.

   

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

  Karol Niedzielewski

 • Super stosunek do studentów, odpoczynek psychiczny, dużo humoru i rozrywki. GORĄCO POLECAM!

   

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

  Natalia Górecka

 • Fantastyczny warsztat, dynamicznie, z dużą dozą poczucia humoru i świetnie od strony merytorycznej. Na ogromny plus ćwiczenia przeprowadzone podczas warsztatu.

   

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

 • Warto poznać problemy w Komunikacji!

  Uczestnik warsztatu "Podstawy komunikacji".

  Adrian Zduńczyk

 • Skondensowana dawka pożytecznej rzeczy.

  Uczestniczka warsztatu "Podstawy komunikacji"

  Magdalena Kaczyńska

 • Warsztat godny polecenia. Temat bardzo potrzebny w życiu. Narzędzia do natychmiastowego wykorzystania i sprawdzenia, czy działają i jak działają.

  Uczestniczka warsztatu "Coaching emocji - subiektywny przegląd"

  Beata Matys

 • Zaskakująco skuteczne prowadzenie warsztatu.

  Uczestniczka warsztatu "3 narzędzia do zarządzania emocjami"

  Beata Śliwkowska