2018-08-14

Jak przeżywać stratę?

Bez powiększania bólu

W zeszłym tygodniu poniosłem dużą stratę. Jestem przekonany, że była to też duża strata dla mojej Żony. Odszedł do Krainy Wiecznych Łowów nasz kot: Leo. Po spędzeniu wspólnie 10 lat byliśmy z nim bardzo zżyci. Gdybym tego nie doświadczył nie uwierzyłbym, że możliwa jest tak głęboka relacja między człowiekiem, a zwierzęciem. Leo okazywał nam ogromnie dużo miłości. Pokazywał jak bardzo mu zależy na naszej miłości. Nie mieliśmy wyjścia:) Zakochaliśmy się w nim. A teraz boleśnie odczuwamy stratę. Jest nam trudno.

Panta rhei

„Wszystko płynie” jak powiedział Panta Rhei, brat Mikołaja Reja:). Potrafię żartować - nie jest ze mną tak źle. "Nic nie trwa wiecznie" to podstawowa maksyma, którą się teraz pocieszam. Z czasem mój ból zmaleje. A potem zniknie. Pozostaną dobre wspomnienia. I wdzięczność za to, co Leo nam ofiarował.

Jak będę przeżywać?

Dam wybrzmieć temu poczuciu straty. Nie będę przyspieszać „przejścia do porządku dziennego”. Chcę sobie przypominać wszystkie piękne chwile jakie, dzięki niemu, przeżyłem. Będę mu w myślach dziękował. Będę też sobie przypominał chwile, gdy widziałem jak on był szczęśliwy. Jak był mi wdzięczny – on umiał fenomenalnie dziękować. Będę sobie uświadamiał, że też dla niego dużo zrobiłem. Że zależało mi, aby był zdrowy i szczęśliwy. Opiekowałem się nim. A on opiekował się mną. Pozwolę sobie na płacz przy wspominaniu najpiękniejszych chwil. Będę też opowiadał o tym, co czuję bliskim mi osobom. Właśnie opowiadam Tobie, gdy czytasz ten tekst. Trochę mi lżej, gdy inni rozumieją, co czuję.

Użalam się nad sobą

Tak naprawdę to żałuję siebie. Brak mi teraz wielu powtarzalnych zachowań naszego kota. Jego „gadania”. Przybiegania po picie. Zazdrości o drugiego kota. Próśb o klepanie i „mizianie”. Mruczenia. Pokazywania na drapaku, że jest dobrym kotem. Ocierania się. Przytulania. Nawet porannego budzenia wąsami. Itd. Świadomość, że użalam się nad sobą, a nie nad nim - da mi silę do opanowania chęci wchodzenia w rozpacz. Leo już nie cierpi. Wiem, że mnie kochał i nie chciałby, abym cierpiał z jego powodu.

Poczucie winy

Będę unikał powrotu do rozważań: „mogłem być dla niego lepszy, więcej robić, okazywać mu więcej miłości, być bardziej wyrozumiałym”. Owszem, „stanąłem w prawdzie”, jeśli chodzi o moje zachowanie wobec niego. Mogłem dać mu od siebie więcej. Nie dałem. Żałuję. Przepraszam. Chcę się zmienić. Wyciągnąć z tego doświadczenia wnioski, które wprowadzę w życie.

Czy ta śmierć miała sens?

Myślę, że to zależy ode mnie. Jeśli jakaś strata mnie bardzo porusza, to nadam jej sens, gdy wyciągnę wnioski dla siebie. W przypadku śmierci Leo: chcę więcej czasu poświęcać istotom dla mnie ważnym. Nawet kosztem liczby zadań, które wykonam. Jeśli tego się będę trzymał – to śmierć Leo nie będzie daremna.

Czy istnieje Kraina Wiecznych Łowów?

Nie wiem. Ale taka myśl mi bardzo pomaga. Chcę wierzyć, że kiedyś spotkam Leo po Drugiej Stronie. I będziemy szczęśliwi nawet bardziej niż byliśmy tutaj. 

Z pomocą przychodzi mi… kościół katolicki. A w zasadzie o. Dariusz Kowalczyk SJ (Dziekan Wydziału Teologii Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie), który w książce „Między herezją, a dogmatem” pisze (str. 218/219): „…nadzieja na życie wieczne zwierząt na pewno nie jest heretyckim lub frywolnym pomysłem, który zasługiwałby na natychmiastowe odrzucenie. Ma rację ks. Wacław Oszajca, kiedy stwierdza ‘Chrystus ofiarowuje siebie nie tylko ludziom, ale całemu stworzeniu. Dzięki czemu, nie tylko człowiek, ale całe stworzenie dostępuje przebóstwienia’. Bóg kocha to co stworzył, a skoro tak to można mieć nadzieję, że ta relacja miłości owocuje darem nieśmiertelności również dla zwierząt.”

Komentarze:

2018-08-17
Hm... smutne też to przeżywałem 3 lata temu, ja i cała moja rodzina tylko nasza kotka (Flater) - dla odmiany zginęła śmiercią tragiczną :(

Rozumiem twój smutek, moim rozwiązaniem było: po upływie roku adoptowanie nowej małej kotki (Florka) trochę mi ulżyło, ale cały czas wracam wspomnieniami do dawnej Flater. Wszyscy z czasem odchodzimy im jestem starszy trochę inaczej na to patrzę głównie chyba przez upływ czasu, tak musi już być.
W mojej rodzinie ostatnio odchodzi bardzo dużo ludzi i bliskich mi osób, rodzice moi którzy zawsze byli dla mnie pomocni też się starzeją i to przeraża mnie najbardziej.

Z wyrazami współczucia Andrzej Olszak
andy
2018-08-17
Bardzo Ci dziękuję, Andrzeju,

Liczyłem na to, że ten tekst przeczytają też Ci, którzy mnie zrozumieją. To daje trochę ulgi.
W sprawie kolejnego kota: też o tym myślimy z żoną. U nas jednak jest jeszcze drugi kot, starszy niż Leo (ma 14 lat), bardzo emocjonalny. Boimy się, że nowy, młody kot mógłby być zbyt dużym stresem. W dodatku Lulek ma chore nerki, dostaje specjalną karmę. Więc ten drugi kot też musiałby mieć chore nerki: Lulek wyjadał karmę Leo (ale Leo też miał problemy z nerkami). Na razie nie podjęliśmy żadnej decyzji.
Historia Leo uświadomiła mi, że obserwacja jak inni odchodzą na Drugą Stronę to dużo trudniejsza sprawa niż mi się wydawało. Tym trudniejsza im bliższa była relacja. Ja pocieszam się myślą, że może jedna Druga Strona istnieje. Albo się o tym przekonam, gdy sam się tam znajdę. Albo, gdy odejdę, nie będzie to miało dla mnie żadnego znaczenia, bo już nic nie będę czuł ani myślał. Tak więc nic nie tracę:)

Pozdrawiam Cię ciepło
Krzysztof Skubis

Dodaj komentarz

(e-mail nie będzie publikowany)

Rekomendacje

 • Te ćwiczenia działają i mają ogromny wpływ i na sferę psychiczną i fizyczną. Zmieniło się moje podejście do mojej rodziny. Mam dużo więcej tolerancji i cierpliwości. Wiele rzeczy po prostu zacząłem akceptować a działać tam gdzie faktycznie mam wpływ.

  Marcin

  Uczestnik kursu on-line "Stres przed egzaminem"

 • Bardzo ciekawy warsztat pobudzający do myślenia i zastanowienia się nad emocjami.

  Anna Perzyńska

  Uczestnik warsztatu "Coaching emocji - subiektywny przegląd"

 • Jeśli nie radzi sobie ktoś z emocjami oraz stresem - to szkolenie jest wręcz niezastąpione.

  Uczestnik warsztatu "Stres w pracy. Narzędzia"

 • Przedstawiono kilka konkretnych technik relaksacyjnych.

  Łukasz Wielgus

  Uczestnik warsztatu "Stres przed spotkaniem rekrutacyjnym"

 • Każde doświadczenie i wiedza są cenne. Zawsze warto spróbować. Czasem jedna, mała rzecz prowadzi do dużej zmiany i sprawia, że w końcu jesteśmy szczęśliwi.

  Michał Fijałkowski

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

 • I used to work with Krzysztof on a CRM project for international client. I was a member of his team. He was always ready to help his team as a manager and as a friend. Every day was teaching us how to approach complex tasks to be able to deliver them successfully, how to stretch ourselves to achieve new skills, how to develop existing one. Thanks to him we were able to finish the whole project. I would recommend Krzysztof to anyone.

  Tomasz Filipowicz

  Rekomendacja z LinkedIn

 • To co było dla mnie wartościowe w pracy z Krzysztofem w roli coacha to Jego doświadczenie, otwartość oraz przede wszystkim umiejętność zwrócenia mojej uwagi na aspekty z kategorii „nie wiem, że nie wiem”, których zauważenie bardzo usprawnia działania i realizację celów.

  Tomasz Gajewski

 • Krzysztof was my colleague and mentor for several years, working together frequently and at times on a daily basis. Krzysztof proved to be an incredibly knowledgeable and supportive individual, whose interests and skills went well beyond his working environment, thus making him perfectly suited to enable the organization to strive towards excellence. His integrity and analytic approach, his in depth understanding of business strategy and metrics as well as his commitment and dedication to people development are exemplary and it has been a privilege to learn from him.
  In the context of working together at Microsoft I would like to highlight his leadership in professionalizing project and resource management, creating a fertile ground on which to sow the seeds to later earn the benefits of customer satisfaction and organizational development. 
  I do warmly recommend Krzysztof and would be delighted to work with him at any time.

  Margherita Brodbeck Roth

  Rekomendacja z LinkedIn

 • Krzysztof podchodzi bardzo profesjonalnie do coachingu. Pomógł mi zrozumieć moje słabe i mocne strony oraz określić obszary, nad którymi powinienem pracować. Krzysztof w znakomitej większości wskazywał mi drogę do rozwiązania, do wiedzy a tym samym pozwolił mi wypracować mechanizmy do samodzielnego rozwoju, niż dawał po prostu gotowe odpowiedzi. Współpracę z Krzysztofem uważam za szczególnie wartościową z uwagi na jego umiejętność budowania relacji,  zaangażowanie, doświadczenie biznesowe, wysoką kulturę osobistą i etykę w życiu prywatnym i zawodowym.

  Piotr Oracz

  Dyrektor ds eComerce w Loopa.eu

 • Praca z Krzysztofem pozwoliła mi zrealizować założone cele, dzięki jego doświadczeniu i umiejętności znajdowania problemów, nad którymi warto się pochylić. W trakcie sesji naprowadził mnie na wiele rozwiązań, które wprowadziłem do swojego życia zawodowego. Spotkania przekonały mnie do skuteczności coachingu, kiedy pojawią się kolejne zagadnienia chętnie nad nimi z Krzysztofem popracuję. Szczerze polecam, uważam że Krzysztof pozwala znaleźć "drogę na skróty" do wyznaczonego celu.

  Radosław Nowotniak

 • Pracowałam z Krzysztofem w ramach usług barterowych sesji coachingowych. Każda sesja z Krzysztofem (moja jako klienta coachingu) to ogromna ciekawość. Każda sesja z Krzysztofem przynosi dla mnie nowe odkrycie dotyczące mnie samej. Cenię pracę z Krzysztofem za profesjonalizm, upór, dążenie do celu, bezpośrednie wypowiedzi, dowcip, trafne puenty, trochę "cięty" język, którego czasem mi potrzeba. To mnie motywuje i równocześnie bawi, czyniąc ten czas sesji ciekawym i owocnym. Cenię pracę z Krzysztofem za Jego elementy mentoringu wplecione w sesje. Każdy ma swój własny styl pracy i tak ja widzę styl Krzysztofa. Dziękuję za to.

  Aldona Wierzba

 • I worked with Krzysztof during my CEEHQ years at Microsoft, but we knew each other even before when he worked at MS Poland in the Services unit. Krzystof was a dependable source of knowledge in services delivery subjects, representing a down to earth approach that was based on several years of working in the CEE/PL IT market. His experience, trustworthiness combined with a low temper and a bit of unique flavor made him a great colleague whom I would recommend to any other IT services organization.

  Laszlo Kollar

  Rekomendacja z LinkedIn

 • Świetny doradca, godny pełnego zaufania, o wyjątkowej wiedzy, odpowiedzialny partner. Pracowałem z Krzysztofem 5 lat wliczając w to czas, gdy był moim bezpośrednim przełożonym. Krzysztof sprawdził się zarówno jako odnoszący sukcesy Konsultant, jak i jako Manager. Zawsze chętny do pomocy i będący krok przed Tobą. Cieszę się, że nadal utrzymuję z nim kontakt jako Klient.

  Artur Malinowski

  Solution Architect w firmie Malcan

 • Absolutnie i jednogłośnie: dobrze spożytkowany czas. Wyszłam z lepszym nastawieniem niż się spodziewałam. Nigdy tego nie zapomnę:), jakkolwiek górnolotnie to by nie zabrzmiało. Dziękuję:). 

  Julia Kierebińska

  Uczestnik warsztatu "Jak sobie radzić ze stresem"

 • Jestem doradcą strategicznym z zakresu zarządzania czasem i produktywności dla menedżerów w korporacjach i dużych przedsiębiorstwach. Gdybym miał wskazać osoby, które znacząco przyczyniły się do mojego rozwoju profesjonalnego, Krzysztof Skubis niemalże automatycznie przychodzi mi na myśl. Nasza współpraca rozpoczęła się w Microsoft, gdzie Krzysztof wspierał mnie w rozwoju kompetencji z zakresu zarządzania projektami i rozwiązywaniem trudnych sytuacji z Klientami i w zespole projektowym. Do dziś rozmowy i punkt widzenia Krzysztofa wnoszą wiele do mojego rozwoju i usprawniają projekt "Ogarnij Chaos". Szczególnie cenię Krzysztofa za jego opanowanie i kompleksowe spojrzenie na omawiany problem. Nawet wyjątkowo trudne sytuacje, po analizie z Krzysztofem stają się sprawami do rozwiązania. Bogate doświadczenie zawodowe oraz komunikacja na najwyższym poziomie czynią z niego wyjątkowego partnera w biznesie i mentora. Usługi Krzysztofa Skubisa mogę z czystym sumieniem polecić wszystkim profesjonalistom, którzy szukają konsultanta - praktyka, który stanie się partnerem w ich długoterminowym rozwoju.

  Marcin Kwieciński

  Konsultant produktywności, autor projektu "Ogarnij Chaos"

 • Konkretne informacje, pewność siebie prowadzącego, humor, praktyczna wiedza, prosto i dobrze wyjaśnione.

  Karol Niedzielewski

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

 • To przyjemność być poproszonym o napisanie rekomendacji dla Krzysztofa Skubisa: który był moim Coachem i Mentorem od początku mojej kariery zawodowej kierownika projektu. Miałem szczęście, ponieważ po zatrudnieniu przez Microsoft, właściwie przez przypadek, Krzysztof został moim “Mentorem”. Od pierwszego do ostatniego dnia w Microsofcie mieliśmy comiesięczne spotkania, w czasie których mieliśmy okazję dyskutować i rozpatrywać różne podejścia do prowadzenia projektu jak również różne sposoby rozwiązywania problemów we współpracy z członkami zespołu. Krzysztof jest bacznym obserwatorem, gdy stwierdzi jakiś brak kompetencji związanej z kierowaniem projektami, natychmiast organizuje warsztaty ze światowej klasy guru w tym obszarze. Po pięciu latach mogę o sobie powiedzieć, że jest bardzo efektywnym kierownikiem projektu i mogę z całą pewnością stwierdzić, że jedna z fundamentalnych cegiełek została dołożona przez Krzysztofa. Szczerze polecam Krzysztofa jako coacha nie tylko osobom początkującym, ale również tym, którzy pracują jako kierownicy projektu od dłuższego czasu. Z Krzysztofem będziesz w stanie nauczyć się  robić to lepiej, szybciej i zostać odpowiedzialnym partnerem i członkiem zespołu.

  Grzegorz Chuchra

  Kierownik Projektu / Prezes firmy Predica

 • Nie radzisz sobie z emocjami i stresem? Warto skorzystać. Jedno szkolenie i życie staje się przyjemniejsze.

  Paweł Ciupa

  Uczestnik warsztatu "Stres w pracy. Narzędzia"

 • Zachęciłabym:) Poleciłabym:) Skorzystam ponownie:). Dziękuję.

  Anna Zielińska

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

  przeprowadzonego w ramach ICF Coaching Week 2017 

 • Trudno w kilku zdaniach podsumować sesję z Panem Krzysztofem. To trochę jak podróż w głąb siebie. Potrafi sprawić, że dostrzegamy rzeczy, które wcześniej nie wydawały się wcale takie oczywiste. Bardzo cenne i pouczające doświadczenie. Będę stosować się do wszystkich wskazówek, jakie dostałam podczas naszej sesji, to świetny początek do pracy nad sobą. Dziękuję!

  Anonimowa recenzja gratisowej sesji coachingowej

 • Pozwoli Tobie się zastanowić oraz przeanalizować pewne sytuacje wraz z emocjami, być może pomoże kontrolować. Mi pomogło.

  Uczestnik warsztatu "Stres przed spotkaniem rekrutacyjnym"

 • Życie w corpo może być przyjemne :)

  Piotr M.

  Uczestnik kursu on-line "Stres przed egzaminem"

 • Można spojrzeć w głąb siebie! Garść złotych rad. Bardzo przyjemne ćwiczenia.

  Alicja Kissa

  Uczestnik warsztatu "Stres przed spotkaniem rekrutacyjnym" 

 • Prowadzone w zabawny, lekki i ciekawy sposób warsztaty.

  Tomasz Jakubiak

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

 • Zaskakująco skuteczne prowadzenie warsztatu.

  Beata Śliwkowska

  Uczestnik warsztatu "3 narzędzia do zarządzania emocjami"