2017-02-24

Jak się otrząsnąć z marazmu?

Nadchodzi wiosna...

Wydaje się, że zima trochę odpuściła. Może nawet już nas opuściła? Ptaki na naszym podwórku stały się bardziej gadatliwe. Wydaje mi się, że są bardziej radosne. Akurat na mnie ptaki działają bardzo mocno. Cieszę się za każdym razem, gdy ptak się do mnie (!) odezwie. A zdarza mi się to dosyć często. Tzn., wychodzę z domu, a tu ptak zaczyna śpiewać – więc odzywa się do mnie:). Najczęściej ja jemu też odpowiadam – odgwizdując jego melodię. I tak sobie rozmawiamy. Co prawda ja nie wiem o czym ta rozmowa, ale mam nadzieję, że on wie:).

Jaki jest pożytek z marazmu?

Jeśli użyć potocznej definicji marazmu (https://pl.wikipedia.org/wiki/Marazm)  „… Potocznie słowo używane jako zastój, bezwład, przekonanie o niemożności zrobienia czegokolwiek…” to wydaje się, że z marazmu nie ma pożytku. Chyba, że… już w marazm wpadłem. Taką sytuację  mogę wykorzystać do podbudowania wiary we własne siły - jeśli z marazmu jednak wyjdę. A im trduniej było - tym większy będzie mój wzrost wiary w siebie.

Czy da się w ogóle wyjść z marazmu?

Ale skoro marazm to „przekonanie o niemożności zrobienia czegokolwiekto przecież nie da się z niego wyjść. Tak się może wydawać, ale tak być nie musi.

Po pierwsze. Istnieją różne stopnie nasilenia marazmu. Np. "zastój" nie oznacza przecież niemożności zrobienia czegokolwiek. Podobnie jak z depresją: są różne stadia. Jedni wpadli w marazm bardzo głęboki, inni nieco mniejszy. Przecież nawet nazywając swój stan marazmem często jeszcze jakoś funkcjonuję. Wstaję, pracuję, jem, śpię, oglądam telewizję, itp. Marazm – w mojej prywatnej definicji – to, przede wszystkim, niewiara w to, że jestem w stanie cokolwiek zmienić.

Po drugie. Marazm to jedna nie depresja. Kluczowe jest tu słowo „przekonanie”. Nasze przekonania nie zawsze oddają rzeczywistość. Więcej: rzadko oddają rzeczywistość. Mogłem się rozleniwić, mieć chandrę, lekką depresję jesienno-zimową (a więc lekką niechęć do wysiłku) i już to nazywam marazmem. To mnie usprawiedliwia, zagłusza wyrzuty sumienia. Nie pozwala nazywać mojego stanu lenistwem, itp.

Co nie działa?

OK. Rozumiem. Definicja jest zbyt restrykcyjna. Ktoś kto podlega pod ścisłą definicję marazmu chyba potrzebuje leczenia psychiatrycznego. To nie mój przypadek. Ja jakoś funkcjonuję. Ale nic mi się nie chce. Jak to przezwyciężyć? Jak zrobić żeby mi się chciało chcieć?

Zanim przejdę do mojej recepty podam przykłady, które zazwyczaj nie działają.

1. Silne postanowienie: od dzisiaj jestem aktywny

Zwykle takie postanowienie pozwala się zmobilizować na dzień, dwa. Może tydzień. Potem odpuszczam sobie raz, drugi… I mam już z górki. Po kilku tygodniach wracam do stanu sprzed tego postanowienia. A nawet gorszego. Bo przecież tracę trochę wiary w siebie: próbowałem coś zmienić, ale nie dałem rady.

2. Oczekiwanie: samo przejdzie

Nawet mam usprawiedliwienie. Już wiele razy wpadałem w marazm.. i ciągle żyję. Jakoś więc… ("jakoś" - czyli: bez wysiłku?) się jednak z niego wychodzi. Tak. Wychodzi się. Ale z pogłębionym poczuciem, że ja jednak nie daję rady. Jedocześnie to wychodzenie trwa dużo dłużej niż mogłoby trwać.

3. Niech ktoś mi pomoże

To dość częste oczekiwanie. Jest mi ciężko. Potrzebuję pomocy. Nie daję już rady. Niech ktoś mi pomoże. Jednak najczęściej wezwanie „niech ktoś mi pomoże” nie jest nawet werbalizowane. Moi bliscy sami powinni się domyślić, że potrzebuję pomocy. I tej pomocy mi udzielić. Skoro tego nie robią to chyba im na mnie nie zależy. Wynik ostateczny? Żal do bliskich.

A jeśli poproszę o pomoc? Najczęściej słyszę „O co Ci chodzi? Po prostu weź się w garść. Przestań się nad sobą użalać. I już.” I zamiast pomocy mam wepchnięcie w poczucie winy. Jestem niedojdą, która – bez powodu - użala się nad sobą.

Co działa?

Oczywiście można skorzystać z pomocy specjalistów. W bardzo głębokich stanach potrzebny jest psychiatra i / lub psychoterapeuta. Czasem warto skorzystać z pomocy coacha, aby skuteczniej (szybciej) niektóre idee wcielić w życie. Ale można też skorzystać z gotowej recepty. Bez przywiązywania się, że jak ona nie zadziała w moim przypadku to znaczy, że jestem beznadziejny. Może akurat moja recepta będzie skuteczna w Twoim przypadku?

1. Przekonanie

Jak się zmierzyć z przekonaniem: „nie dam rady”? Zapisuję to przekonanie w mocnej formie: „nie ma sensu, abym próbował, bo na pewno nie dam rady.” Potem się temu przyglądam. „na pewno” oznacza przecież „na 100%”. Czy ja naprawdę uważam, że nie mam nawet jednoprocentowej szansy na sukces? No, nie - tak to nie myślę. A jak oceniam swoje szanse? 5%, 10% może 20%. I już  trochę moje przekonanie się zmieniło. A jak by ocenili moje szanse inni? Ja zwykle wyobrażam sobie 5 osób: 3 osoby, które za coś szanuję i z ich zdaniem się liczę; jednego przeciętniaka oraz jedną osobę, która mnie nie lubi (ani nie ceni). Zwykle po tym doświadczeniu zauważam, że świat zewnętrzny ocenia moje szanse wyżej niż ja. To wpływa trochę na moje przekonanie. Nie jest już takie restrykcyjne jak na początku. Ale nie udaję, że zmieniło się diametralnie. Staję w prawdzie. Nadal uważam, że mam małe szanse.

2. Nastawienie

Tu przyglądam się stwierdzeniu: „nie ma sensu abym…”. A niby dlaczego nie ma sensu? Co mam do stracenia? Wiarę w siebie? Przecież właśnie sobie mówię, że nie mam wiary w siebie? Będę jej miał jeszcze mniej? Chyba nie można mieć wiary mniejszej od zera? Aha. Więc jednak jakąś wiarę w siebie mam. Małą. A mogę mieć jeszcze mniejszą. Fakt. Ale mogę też mieć większą – jeśli osiągnę sukces. Teoretycznie mogę, … ale przecież oceniam prawdopodobieństwo sukcesu na mniej niż 50% więc więcej mogę stracić niż zyskać. Teoretycznie tak. Chyba że… potraktujesz to jak grę w totolotka. Jeśli nic nie wygrasz - nic się nie zmienia (to co wydałeś to przecież żadna strata). Nie przezywasz tego jako porażki, prawda? Szanse są małe. Ale jednak od czasu do czasu ktoś wygrywa. Nie zawsze wygrana to 20 milionów. Czasem 5000, czasem 50 złotych. A jednak niektórzy wygrywają. Jest jeden pewnik: Ci którzy - nie grają niczego nie wygrywają. Uświadamiam też sobie: szanse na pokonanie marazmu są wielokrotnie wyższe niż te na wygraną w totka.

3. Świat zewnętrzny

Stawiam sobie na początek malutki cel: obserwacja pozytywnych aspektów zmian w  świecie zewnętrznym. Jest cieplej. Ptaki śpiewają. Dzień jest dłuższy. Ktoś się do mnie uśmiechnął. Kierowca autobusu na mnie poczekał. Te aspekty rozważam. Na nich się skupiam. Nie drążę przykrych doświadczeń. Przechodzę nad nimi do porządku dziennego – ot, zdarzyło się. Do przyjemnych wrażeń - wracam często.

4. Małe kroki

Nie rzucam się do razu na wielkie zmiany. Zaczynam od czegoś małego. Czegoś w co wierzę, że jestem w stanie zrobić. Czegoś co trochę mnie z tego marazmu poruszy. Wybieram coś co zawsze lubiłem. Np. raz w tygodniu (najlepiej we wtorek wieczorem) pójdę na basen. Jak mi się spodoba, może pójdę drugi raz (w piątek). Ale rozliczam się z jednego razu:). To rozliczenie może pokazać wykonanie planu w 200% (a nawet w 300%, gdy pójdę na basen jeszcze w sobotę). Takie wyniki dadają mi pewności siebie i motywują do dalszej walki.

Uwaga: Nie popadam w huraoptymizm, gdy idzie mi dobrze. Nie dorzucam od razu kilku trudnych rzeczy. Wracam do mojego przekonania i je modyfikuję. A i tak dorzucam jedną rzecz na raz.

5. Oczekuj postępu nie ideału

Odnotowuję  swoje sukcesy i je świętuję. Nagradzam się. Nie przejmuję się porażkami. Porażki nie powodują, że rezygnuję. Ot, miałem trudniejszy tydzień. Upadłem. Wstaję i walczymy dalej. Jeszcze nie wiadomo kto wygra. Będzie wiadomo tylko wtedy, gdy się poddam. Ale ja się nie poddam!

 

Gdy już jedna mała rzecz się utrwali – dodaję następną. Może trochę większą. Potem jeszcze następną. I tak - krok po kroku - wychodzę z marazmu.

 

Życzę Ci powodzenia. Trzymam za Ciebie kciuki!

Dodaj komentarz

(e-mail nie będzie publikowany)

Rekomendacje

 • Nieodłącznym elementem każdej dziedziny życia, niezależnie od tego czy dotyczy ona sfery służbowej, czy osobistej, jest projekt. Nawet kupienie „głupiej” żarówki okazuje się być projektem, który należy dobrze zaplanować, aby nie udać się do sklepu na próżno. Mówiąc o projekcie na myśl przychodzi mi nieodłącznie osoba Krzysztofa Skubisa, którego miałem nie tak dawno temu przyjemność poznać podczas warsztatów przygotowanych specjalnie dla pracowników biura Polskiego Związku Szachowego. W pamięci utkwiło mi wiele szczegółów i informacji (w tym pouczająca historia o konsumpcji słonia) pozwalających spojrzeć na niektóre przedsięwzięcia, zdawałoby się z początku nierealne do wykonania, przez zupełnie inny pryzmat. Krzysztof Skubis to profesjonalny pedagog wymagający od swojego interlokutora zarówno dyscypliny, jak i kreatywności. Dzięki niemu i jego wskazówkom czuję się dziś bogatszy o praktyczne narzędzia, które pozwalają mi osiągać sukcesy w pracy i życiu osobistym. Osobom, które notorycznie „gaszą pożary” i nie nadążają przy realizacji swoich projektów mogę z czystym sumieniem polecić fachową pomoc Krzysztofa, od którego dowiesz się również, że z projektu obarczonego wysokim ryzykiem niepowodzenia czasem warto zrezygnować....

   

  Piotr Murdzia

  Sekretarz Generalny i Szef Wyszkolenia Polskiego Związku Szachowego,

  wielokrotny mistrz świata i Europy w rozwiązywaniu zadań szachowych

 • Świetny doradca, godny pełnego zaufania, o wyjątkowej wiedzy, odpowiedzialny partner. Pracowałem z Krzysztofem 5 lat wliczając w to czas, gdy był moim bezpośrednim przełożonym. Krzysztof sprawdził się zarówno jako odnoszący sukcesy Konsultant, jak i jako Manager. Zawsze chętny do pomocy i będący krok przed Tobą. Cieszę się, że nadal utrzymuję z nim kontakt jako Klient.

  Artur Malinowski

  Solution Architect w firmie Malcan

 • To przyjemność być poproszonym o napisanie rekomendacji dla Krzysztofa Skubisa: który był moim Coachem i Mentorem od początku mojej kariery zawodowej kierownika projektu. Miałem szczęście, ponieważ po zatrudnieniu przez Microsoft, właściwie przez przypadek, Krzysztof został moim “Mentorem”. Od pierwszego do ostatniego dnia w Microsofcie mieliśmy comiesięczne spotkania, w czasie których mieliśmy okazję dyskutować i rozpatrywać różne podejścia do prowadzenia projektu jak również różne sposoby rozwiązywania problemów we współpracy z członkami zespołu. Krzysztof jest bacznym obserwatorem, gdy stwierdzi jakiś brak kompetencji związanej z kierowaniem projektami, natychmiast organizuje warsztaty ze światowej klasy guru w tym obszarze. Po pięciu latach mogę o sobie powiedzieć, że jest bardzo efektywnym kierownikiem projektu i mogę z całą pewnością stwierdzić, że jedna z fundamentalnych cegiełek została dołożona przez Krzysztofa. Szczerze polecam Krzysztofa jako coacha nie tylko osobom początkującym, ale również tym, którzy pracują jako kierownicy projektu od dłuższego czasu. Z Krzysztofem będziesz w stanie nauczyć się  robić to lepiej, szybciej i zostać odpowiedzialnym partnerem i członkiem zespołu.

  Grzegorz Chuchra

  Kierownik Projektu / Prezes firmy Predica

 • Jestem doradcą strategicznym z zakresu zarządzania czasem i produktywności dla menedżerów w korporacjach i dużych przedsiębiorstwach. Gdybym miał wskazać osoby, które znacząco przyczyniły się do mojego rozwoju profesjonalnego, Krzysztof Skubis niemalże automatycznie przychodzi mi na myśl. Nasza współpraca rozpoczęła się w Microsoft, gdzie Krzysztof wspierał mnie w rozwoju kompetencji z zakresu zarządzania projektami i rozwiązywaniem trudnych sytuacji z Klientami i w zespole projektowym. Do dziś rozmowy i punkt widzenia Krzysztofa wnoszą wiele do mojego rozwoju i usprawniają projekt "Ogarnij Chaos". Szczególnie cenię Krzysztofa za jego opanowanie i kompleksowe spojrzenie na omawiany problem. Nawet wyjątkowo trudne sytuacje, po analizie z Krzysztofem stają się sprawami do rozwiązania. Bogate doświadczenie zawodowe oraz komunikacja na najwyższym poziomie czynią z niego wyjątkowego partnera w biznesie i mentora. Usługi Krzysztofa Skubisa mogę z czystym sumieniem polecić wszystkim profesjonalistom, którzy szukają konsultanta - praktyka, który stanie się partnerem w ich długoterminowym rozwoju.

  Marcin Kwieciński


  Konsultant produktywności, autor projektu "Ogarnij Chaos"

 • To co było dla mnie wartościowe w pracy z Krzysztofem w roli coacha to Jego doświadczenie, otwartość oraz przede wszystkim umiejętność zwrócenia mojej uwagi na aspekty z kategorii „nie wiem, że nie wiem”, których zauważenie bardzo usprawnia działania i realizację celów.

  Tomasz Gajewski

 • Krzysztof podchodzi bardzo profesjonalnie do coachingu. Pomógł mi zrozumieć moje słabe i mocne strony oraz określić obszary, nad którymi powinienem pracować. Krzysztof w znakomitej większości wskazywał mi drogę do rozwiązania, do wiedzy a tym samym pozwolił mi wypracować mechanizmy do samodzielnego rozwoju, niż dawał po prostu gotowe odpowiedzi. Współpracę z Krzysztofem uważam za szczególnie wartościową z uwagi na jego umiejętność budowania relacji,  zaangażowanie, doświadczenie biznesowe, wysoką kulturę osobistą i etykę w życiu prywatnym i zawodowym.

  Piotr Oracz

  Dyrektor ds eComerce w Loopa.eu

 • Miałem przyjemność uczestniczyć w sesjach coachingu dla zarządu K&K Media Solutions prowadzonych przez Krzysztofa. Jego ogromne doświadczenie i autentyczna chęć pomocy pomagają dojść do ciekawych konkluzji, które traktuje się jako swoje. Zaskakujące było dla mnie to, że wykraczały one poza spodziewany przeze mnie obszar zawodowy.
  Krzysztof otworzył nam oczy na to, co oczywiste, a jednak niezauważalne.

  Jakub Reiter

  Wiceprezes Zarządu K&K Media Solutions

 • Z Panem Krzysztofem, podczas procesu coachingowego, miałem przyjemność pracować  przez pół roku. W tym okresie przepracowaliśmy trzy bloki tematyczne: delegowanie, opór oraz emocje. To, co najbardziej mnie zaskoczyło to wiedza o samym sobie. Praca z Panem Krzysztofem otworzyła mi oczy na pewne kwestie, na które nie zwracałem uwagi, a które miały/mają bardzo duże odzwierciedlenie w jakości wykonywanej przeze mnie pracy. Pan Krzysztof jest świetnym fachowcem – z dużym bagażem doświadczenia, zawsze cennymi radami. Właściwie nie było sytuacji, w których nie miałby gotowego rozwiązania. To, co mówi naprawdę warto wdrożyć i stosować. Najbardziej wartościowe jest wskazanie przez Pana Krzysztofa prawidłowego podział słabszych i silniejszych stron. Dowiedziałem się, że to, co wszyscy postrzegają jako negatyw tak naprawdę może być pozytywem. Ale, aby tak się stało warto stosować się do wskazówek Pana Krzysztofa. Gorąco polecam każdemu, kto pragnie się rozwijać i pracować nad sobą!

  Karol Roguski

  Kierownik Projektu

  Arteria S.A.

 • Współpraca z Krzysztofem pozwala uwierzyć w wiarę we własne możliwości.

  Manager spółki notowanej na GPW

 • Praca z Krzysztofem pozwoliła mi zrealizować założone cele, dzięki jego doświadczeniu i umiejętności znajdowania problemów nad, którymi warto się pochylić. W trakcie sesji naprowadził mnie na wiele rozwiązań, które wprowadziłem do swojego życia zawodowego. Spotkania przekonały mnie do skuteczności coachingu, kiedy pojawią się kolejne zagadnienia chętnie nad nimi z Krzysztofem popracuję. Szczerze polecam, uważam że Krzysztof pozwala znaleźć "drogę na skróty" do wyznaczonego celu.

  Radosław Nowotniak

 • Pracowałam z Krzysztofem w ramach usług barterowych sesji coachingowych. Każda sesja z Krzysztofem (moja jako klienta coachingu) to ogromna ciekawość. Każda sesja z Krzysztofem przynosi dla mnie nowe odkrycie dotyczące mnie samej. Cenię pracę z Krzysztofem za profesjonalizm, upór, dążenie do celu, bezpośrednie wypowiedzi, dowcip, trafne puenty, trochę "cięty" język, którego czasem mi potrzeba. To mnie motywuje i równocześnie bawi, czyniąc ten czas sesji ciekawym i owocnym. Cenię pracę z Krzysztofem za Jego elementy mentoringu wplecione w sesje. Każdy ma swój własny styl pracy i tak ja widzę styl Krzysztofa. Dziękuję za to.

  Aldona Wierzba

 • Konkretne informacje, pewność siebie prowadzącego, humor, praktyczna wiedza, prosto i dobrze wyjaśnione.

   

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

  Karol Niedzielewski

 • Super stosunek do studentów, odpoczynek psychiczny, dużo humoru i rozrywki. GORĄCO POLECAM!

   

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

  Natalia Górecka

 • Fantastyczny warsztat, dynamicznie, z dużą dozą poczucia humoru i świetnie od strony merytorycznej. Na ogromny plus ćwiczenia przeprowadzone podczas warsztatu.

   

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

 • Warto poznać problemy w Komunikacji!

  Uczestnik warsztatu "Podstawy komunikacji".

  Adrian Zduńczyk

 • Skondensowana dawka pożytecznej rzeczy.

  Uczestniczka warsztatu "Podstawy komunikacji"

  Magdalena Kaczyńska

 • Warsztat godny polecenia. Temat bardzo potrzebny w życiu. Narzędzia do natychmiastowego wykorzystania i sprawdzenia, czy działają i jak działają.

  Uczestniczka warsztatu "Coaching emocji - subiektywny przegląd"

  Beata Matys

 • Zaskakująco skuteczne prowadzenie warsztatu.

  Uczestniczka warsztatu "3 narzędzia do zarządzania emocjami"

  Beata Śliwkowska