2016-02-25

Jak wytrwać w postanowieniu?

Nie tylko noworocznym

Pisałem już na temat konsekwencji: Jak być konsekwentnym... przedstawiając moje podejście związane ze stawianiem swoich priorytetów poniżej zobowiązań wobec innych. Napisałem tam też trochę o przełamywaniu swojej niechęci do wykonywaniem tych samych (po pewnym czasie nużących i nudnych) ćwiczeń (zadań). To nie wszystko:). Napisałem też już o tym, co robić, aby wcale sobie nie odpuszczać: Masz problem z mobilizacją?

Pisałem też o tym jak sprawdzić, czy rzeczywiście daję z siebie wszystko, gdy chodzi o rzeczy dla mnie najważniejsze: Czy walczysz o siebie do krwi.

Czy wobec tego mam jeszcze coś do powiedzenia o trwaniu w swoim postanowieniu? Wydaje mi się - mogę się mylić - że nadal mam:). Dzisiaj chcę się podzielić kolejnym moim sposobem na radzenie sobie ze spadkiem motywacji, gdy trwam w swoim postanowieniu, ale nie dostrzegam postępu.

Uwaga: Jeśli powinienem sobie przypomnieć błogosławieństwo: "Błogosławieni Ci, którzy nie mając nic do powiedzenia nie wyrażają tego faktu słowami"  - proszę o odpowiedni komentarz na dole strony.

Sytuacja wyjściowa

Podejmuję jakieś zobowiązanie. Np. rzucam palenie. Trwam w nim przez jakiś czas. Ale przychodzi wielki stres w pracy i zapalam papierosa albo i dwa. Nie jestem perfekcjonistą typu: "wszystko albo nic". Nie poddaję się. Przyznaję: zaliczyłem upadek. Ale wstaję i idę dalej. Nie rezygnuję. Wymyślam, co zrobię następnym razem - gdy taki stres się pojawi - żeby nie zapalić. Znowu trwam przez jakiś. Potem ktoś mnie poczęstował papierosem, a ja odruchowo wziąłem papierosa i zapaliłem. Znowu upadek. Znowu wstaję. Ponownie coś wymyślam, aby w przyszłości nie popełnić tego samego błędu. Zaczynam od początku. Historia się powtarza po raz kolejny. I znowu. I znowu. Można się załamać? Można.

Załamać się?

A właściwie dlaczego? Bo jeszcze nie rzuciłem całkowicie? A innym się udało „od razu”? Ci „inni” mogli mieć łatwiej. To, że innym było łatwo, nie powinno być argumentem dla mnie. Ja mam trudno. Przecież bardziej się cieszę, gdy dokonam czegoś trudnego. Co więc powoduje, że mam poczucie klęski? A to, że jedyne sytuacje, które pamiętam z całego procesu - to moje porażki. Wtedy pojawiały się emocje i takie sytuacje utkwiły mi w pamięci. Sytuacje, gdy spokojnie odmawiałem zapalenia papierosa, gdy odchodziłem, gdy inni palili, gdy sam nie sięgałem po papierosa: wszystkie te małe (spokojne) zwycięstwa - uleciały.

Co robić?

Po pierwsze rejestrować swoje zwycięstwa. Każde zwycięstwo. Nawet najmniejsze. Ja robię sobie taki "rachunek sumienia” dwa razy dziennie: w połowie dnia oraz wieczorem (tuż przed snem). Odnotowuję zwycięstwa w swoim kalendarzu. Oczywiście, rejestruję też swoje porażki. Nie po to żeby się dołować, ale po to żeby mieć obiektywny obraz sytuacji w danym momencie.

Raz w tygodniu wpisuję swoje wyniki do pliku excelowego, aby zobaczyć graficzny obraz aktualnej sytuacji. Mój plik ma 3 zakładki: zwycięstwa, porażki, proporcja (liczba zwycięstw/liczba porażek).

Początkowo notowałem tylko porażki. Efekt był mało budujący. Po początkowym spadku liczby porażek (efekt zapału neofity) przychodzi ich wzrost i spada motywacja. Pojawia się zniechęcenie. Dodatkowo, po jakimś czasie pojawia się większa uważność – rejestruję jako porażki takie swoje zachowania, które wcześniej mi umykały. Liczba porażek rośnie. Coraz trudniej jest trwać w stanie, który przynosi tylko frustrację. Dodałem do wykresu krzywą regresji, która pozwala zobaczyć długotrwały trend mimo okresowych wahań. Bardzo to pomaga, gdy widać, że krzywa regresji wskazuje na (długofalowy) spadek. Potem dodałem też wyliczanie średnich ruchomych, które pokazują krótkotrwałe zmiany trendów (gdy jedne z nich przecinają inne). Ale to było ciągle notowanie swoich porażek. Raz było ich mniej, a raz więcej.

Dotarło do mnie, że czasem 5 porażek w tygodniu to świetny wynik, a innym razem 3 porażki to beznadziejnie. Jak to możliwe? Jeśli świat zewnętrzny (znajomi, przyjaciele) mi przeszkadza (namawiają ciągle do palenia, żartują z moich porażek) to wynik 5 porażek może być świetny. A gdy wszystko wokół mi chce pomagać – 3 porażki mogą być katastrofą. Zacząłem wiec notować swoje zwycięstwa. Według tego samego wzorca, co porażki.

Jednak znowu natrafiłem na schody. Czasem miałem dużo zwycięstw, ale też sporo porażek. Zauważyłem, że unikam sytuacji, w których mogę odnieść zwycięstwo, bo taka sytuacja grozi też porażką. Bardziej mnie bolała jedna porażka niż cieszyło kilka zwycięstw. Dotarło od mnie, że jeśli będę unikał sytuacji, w których mogę odnosić zwycięstwa – to nigdy nie nauczę się zwyciężać. Wpadłem na genialny:) pomysł: będę notował proporcje zwycięstw do porażek. Może być więc tak, że w danym tygodniu zaliczę 5 porażek, ale będzie to lepszy wynik niż 3 porażki w innym tygodniu. Kiedy? Jeśli w tygodniu z 5. porażkami zanotowałem proporcjonalnie więcej zwycięstw w porównaniu do tygodnia z 3. porażkami.

Co dalej?

Teraz trzeba już tylko być uważnym (rejestrować swoje zwycięstwa i porażki), zapisywać wyniki, aktualizować plik excelowy raz w tygodniu i… cieszyć się obiektywnym oglądem sytuacji. Czy to duży wysiłek? Dla mnie już „nie”. Codzienne rachunki sumienia zajmują mi po jakieś 5 minut każdy. Wpisanie wyników raz w tygodniu (wraz z przyjrzeniem się wykresom): jakieś 10 minut. Pozostaje tylko nagradzać się (to ważne) co tydzień za osiągnięty postęp. Pamiętasz? "Nie oczekuj ideału - oczekuj postępu".

Tobie może być na początku trudniej niż mnie teraz. Zanim się wdrożyłem dość często zapominałem o "rachunku sumienia". Zwłaszcza o tym w środku dnia. Ale może jednak spróbujesz? Żeby Ci ułatwić:) przygotowałem już dla Ciebie plik excelowy: Postanowienie.xlsx.

Uwaga: Plik przykładowy zawiera autentyczne dane dotyczące mojego „rachunku sumienia” związanego z postanowieniem, które podjąłem w grudniu 2014 roku. Do dzisiaj nie osiągnąłem jeszcze założonego celu, ale trwam w swym postanowieniu, bo dostrzegam jakiś postęp. Prawda, wolniejszy niżbym oczekiwał - jednak postęp:). Postanowienie to nie ma nic wspólnego z rzucaniem palenia:).

 

Komentarze:

2016-02-26
Myślę, że bardzo ważny jest ten fragment: Nie jestem perfekcjonistą typu: "wszystko albo nic". Nie poddaję się. Przyznaję: zaliczyłem upadek. Ale wstaję i idę dalej. Nie rezygnuję.

To, że się nie udało dotrzymać postanowienia, nie znaczy że należy z niego rezygnować zupełnie. Wstawaj i do przodu. Kolejny dzień przed Tobą.

Ciekawe, że takie porzucanie podstanowienia już po pierwszej porażce może być objawem perfekcjonizmu
Marcin Kwiecinski

Dodaj komentarz

(e-mail nie będzie publikowany)

Rekomendacje

 • Te ćwiczenia działają i mają ogromny wpływ i na sferę psychiczną i fizyczną. Zmieniło się moje podejście do mojej rodziny. Mam dużo więcej tolerancji i cierpliwości. Wiele rzeczy po prostu zacząłem akceptować a działać tam gdzie faktycznie mam wpływ.

  Marcin

  Uczestnik kursu on-line "Stres przed egzaminem"

 • Bardzo ciekawy warsztat pobudzający do myślenia i zastanowienia się nad emocjami.

  Anna Perzyńska

  Uczestnik warsztatu "Coaching emocji - subiektywny przegląd"

 • Jeśli nie radzi sobie ktoś z emocjami oraz stresem - to szkolenie jest wręcz niezastąpione.

  Uczestnik warsztatu "Stres w pracy. Narzędzia"

 • Przedstawiono kilka konkretnych technik relaksacyjnych.

  Łukasz Wielgus

  Uczestnik warsztatu "Stres przed spotkaniem rekrutacyjnym"

 • Każde doświadczenie i wiedza są cenne. Zawsze warto spróbować. Czasem jedna, mała rzecz prowadzi do dużej zmiany i sprawia, że w końcu jesteśmy szczęśliwi.

  Michał Fijałkowski

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

 • I used to work with Krzysztof on a CRM project for international client. I was a member of his team. He was always ready to help his team as a manager and as a friend. Every day was teaching us how to approach complex tasks to be able to deliver them successfully, how to stretch ourselves to achieve new skills, how to develop existing one. Thanks to him we were able to finish the whole project. I would recommend Krzysztof to anyone.

  Tomasz Filipowicz

  Rekomendacja z LinkedIn

 • To co było dla mnie wartościowe w pracy z Krzysztofem w roli coacha to Jego doświadczenie, otwartość oraz przede wszystkim umiejętność zwrócenia mojej uwagi na aspekty z kategorii „nie wiem, że nie wiem”, których zauważenie bardzo usprawnia działania i realizację celów.

  Tomasz Gajewski

 • Krzysztof was my colleague and mentor for several years, working together frequently and at times on a daily basis. Krzysztof proved to be an incredibly knowledgeable and supportive individual, whose interests and skills went well beyond his working environment, thus making him perfectly suited to enable the organization to strive towards excellence. His integrity and analytic approach, his in depth understanding of business strategy and metrics as well as his commitment and dedication to people development are exemplary and it has been a privilege to learn from him.
  In the context of working together at Microsoft I would like to highlight his leadership in professionalizing project and resource management, creating a fertile ground on which to sow the seeds to later earn the benefits of customer satisfaction and organizational development. 
  I do warmly recommend Krzysztof and would be delighted to work with him at any time.

  Margherita Brodbeck Roth

  Rekomendacja z LinkedIn

 • Krzysztof podchodzi bardzo profesjonalnie do coachingu. Pomógł mi zrozumieć moje słabe i mocne strony oraz określić obszary, nad którymi powinienem pracować. Krzysztof w znakomitej większości wskazywał mi drogę do rozwiązania, do wiedzy a tym samym pozwolił mi wypracować mechanizmy do samodzielnego rozwoju, niż dawał po prostu gotowe odpowiedzi. Współpracę z Krzysztofem uważam za szczególnie wartościową z uwagi na jego umiejętność budowania relacji,  zaangażowanie, doświadczenie biznesowe, wysoką kulturę osobistą i etykę w życiu prywatnym i zawodowym.

  Piotr Oracz

  Dyrektor ds eComerce w Loopa.eu

 • Praca z Krzysztofem pozwoliła mi zrealizować założone cele, dzięki jego doświadczeniu i umiejętności znajdowania problemów, nad którymi warto się pochylić. W trakcie sesji naprowadził mnie na wiele rozwiązań, które wprowadziłem do swojego życia zawodowego. Spotkania przekonały mnie do skuteczności coachingu, kiedy pojawią się kolejne zagadnienia chętnie nad nimi z Krzysztofem popracuję. Szczerze polecam, uważam że Krzysztof pozwala znaleźć "drogę na skróty" do wyznaczonego celu.

  Radosław Nowotniak

 • Pracowałam z Krzysztofem w ramach usług barterowych sesji coachingowych. Każda sesja z Krzysztofem (moja jako klienta coachingu) to ogromna ciekawość. Każda sesja z Krzysztofem przynosi dla mnie nowe odkrycie dotyczące mnie samej. Cenię pracę z Krzysztofem za profesjonalizm, upór, dążenie do celu, bezpośrednie wypowiedzi, dowcip, trafne puenty, trochę "cięty" język, którego czasem mi potrzeba. To mnie motywuje i równocześnie bawi, czyniąc ten czas sesji ciekawym i owocnym. Cenię pracę z Krzysztofem za Jego elementy mentoringu wplecione w sesje. Każdy ma swój własny styl pracy i tak ja widzę styl Krzysztofa. Dziękuję za to.

  Aldona Wierzba

 • I worked with Krzysztof during my CEEHQ years at Microsoft, but we knew each other even before when he worked at MS Poland in the Services unit. Krzystof was a dependable source of knowledge in services delivery subjects, representing a down to earth approach that was based on several years of working in the CEE/PL IT market. His experience, trustworthiness combined with a low temper and a bit of unique flavor made him a great colleague whom I would recommend to any other IT services organization.

  Laszlo Kollar

  Rekomendacja z LinkedIn

 • Świetny doradca, godny pełnego zaufania, o wyjątkowej wiedzy, odpowiedzialny partner. Pracowałem z Krzysztofem 5 lat wliczając w to czas, gdy był moim bezpośrednim przełożonym. Krzysztof sprawdził się zarówno jako odnoszący sukcesy Konsultant, jak i jako Manager. Zawsze chętny do pomocy i będący krok przed Tobą. Cieszę się, że nadal utrzymuję z nim kontakt jako Klient.

  Artur Malinowski

  Solution Architect w firmie Malcan

 • Absolutnie i jednogłośnie: dobrze spożytkowany czas. Wyszłam z lepszym nastawieniem niż się spodziewałam. Nigdy tego nie zapomnę:), jakkolwiek górnolotnie to by nie zabrzmiało. Dziękuję:). 

  Julia Kierebińska

  Uczestnik warsztatu "Jak sobie radzić ze stresem"

 • Jestem doradcą strategicznym z zakresu zarządzania czasem i produktywności dla menedżerów w korporacjach i dużych przedsiębiorstwach. Gdybym miał wskazać osoby, które znacząco przyczyniły się do mojego rozwoju profesjonalnego, Krzysztof Skubis niemalże automatycznie przychodzi mi na myśl. Nasza współpraca rozpoczęła się w Microsoft, gdzie Krzysztof wspierał mnie w rozwoju kompetencji z zakresu zarządzania projektami i rozwiązywaniem trudnych sytuacji z Klientami i w zespole projektowym. Do dziś rozmowy i punkt widzenia Krzysztofa wnoszą wiele do mojego rozwoju i usprawniają projekt "Ogarnij Chaos". Szczególnie cenię Krzysztofa za jego opanowanie i kompleksowe spojrzenie na omawiany problem. Nawet wyjątkowo trudne sytuacje, po analizie z Krzysztofem stają się sprawami do rozwiązania. Bogate doświadczenie zawodowe oraz komunikacja na najwyższym poziomie czynią z niego wyjątkowego partnera w biznesie i mentora. Usługi Krzysztofa Skubisa mogę z czystym sumieniem polecić wszystkim profesjonalistom, którzy szukają konsultanta - praktyka, który stanie się partnerem w ich długoterminowym rozwoju.

  Marcin Kwieciński

  Konsultant produktywności, autor projektu "Ogarnij Chaos"

 • Konkretne informacje, pewność siebie prowadzącego, humor, praktyczna wiedza, prosto i dobrze wyjaśnione.

  Karol Niedzielewski

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

 • To przyjemność być poproszonym o napisanie rekomendacji dla Krzysztofa Skubisa: który był moim Coachem i Mentorem od początku mojej kariery zawodowej kierownika projektu. Miałem szczęście, ponieważ po zatrudnieniu przez Microsoft, właściwie przez przypadek, Krzysztof został moim “Mentorem”. Od pierwszego do ostatniego dnia w Microsofcie mieliśmy comiesięczne spotkania, w czasie których mieliśmy okazję dyskutować i rozpatrywać różne podejścia do prowadzenia projektu jak również różne sposoby rozwiązywania problemów we współpracy z członkami zespołu. Krzysztof jest bacznym obserwatorem, gdy stwierdzi jakiś brak kompetencji związanej z kierowaniem projektami, natychmiast organizuje warsztaty ze światowej klasy guru w tym obszarze. Po pięciu latach mogę o sobie powiedzieć, że jest bardzo efektywnym kierownikiem projektu i mogę z całą pewnością stwierdzić, że jedna z fundamentalnych cegiełek została dołożona przez Krzysztofa. Szczerze polecam Krzysztofa jako coacha nie tylko osobom początkującym, ale również tym, którzy pracują jako kierownicy projektu od dłuższego czasu. Z Krzysztofem będziesz w stanie nauczyć się  robić to lepiej, szybciej i zostać odpowiedzialnym partnerem i członkiem zespołu.

  Grzegorz Chuchra

  Kierownik Projektu / Prezes firmy Predica

 • Nie radzisz sobie z emocjami i stresem? Warto skorzystać. Jedno szkolenie i życie staje się przyjemniejsze.

  Paweł Ciupa

  Uczestnik warsztatu "Stres w pracy. Narzędzia"

 • Zachęciłabym:) Poleciłabym:) Skorzystam ponownie:). Dziękuję.

  Anna Zielińska

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

  przeprowadzonego w ramach ICF Coaching Week 2017 

 • Trudno w kilku zdaniach podsumować sesję z Panem Krzysztofem. To trochę jak podróż w głąb siebie. Potrafi sprawić, że dostrzegamy rzeczy, które wcześniej nie wydawały się wcale takie oczywiste. Bardzo cenne i pouczające doświadczenie. Będę stosować się do wszystkich wskazówek, jakie dostałam podczas naszej sesji, to świetny początek do pracy nad sobą. Dziękuję!

  Anonimowa recenzja gratisowej sesji coachingowej

 • Pozwoli Tobie się zastanowić oraz przeanalizować pewne sytuacje wraz z emocjami, być może pomoże kontrolować. Mi pomogło.

  Uczestnik warsztatu "Stres przed spotkaniem rekrutacyjnym"

 • Życie w corpo może być przyjemne :)

  Piotr M.

  Uczestnik kursu on-line "Stres przed egzaminem"

 • Można spojrzeć w głąb siebie! Garść złotych rad. Bardzo przyjemne ćwiczenia.

  Alicja Kissa

  Uczestnik warsztatu "Stres przed spotkaniem rekrutacyjnym" 

 • Prowadzone w zabawny, lekki i ciekawy sposób warsztaty.

  Tomasz Jakubiak

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

 • Zaskakująco skuteczne prowadzenie warsztatu.

  Beata Śliwkowska

  Uczestnik warsztatu "3 narzędzia do zarządzania emocjami"