2016-02-25

Jak wytrwać w postanowieniu?

Nie tylko noworocznym

Pisałem już na temat konsekwencji: Jak być konsekwentnym... przedstawiając moje podejście związane ze stawianiem swoich priorytetów poniżej zobowiązań wobec innych. Napisałem tam też trochę o przełamywaniu swojej niechęci do wykonywaniem tych samych (po pewnym czasie nużących i nudnych) ćwiczeń (zadań). To nie wszystko:). Napisałem też już o tym, co robić, aby wcale sobie nie odpuszczać: Masz problem z mobilizacją?

Pisałem też o tym jak sprawdzić, czy rzeczywiście daję z siebie wszystko, gdy chodzi o rzeczy dla mnie najważniejsze: Czy walczysz o siebie do krwi.

Czy wobec tego mam jeszcze coś do powiedzenia o trwaniu w swoim postanowieniu? Wydaje mi się - mogę się mylić - że nadal mam:). Dzisiaj chcę się podzielić kolejnym moim sposobem na radzenie sobie ze spadkiem motywacji, gdy trwam w swoim postanowieniu, ale nie dostrzegam postępu.

Uwaga: Jeśli powinienem sobie przypomnieć błogosławieństwo: "Błogosławieni Ci, którzy nie mając nic do powiedzenia nie wyrażają tego faktu słowami"  - proszę o odpowiedni komentarz na dole strony.

Sytuacja wyjściowa

Podejmuję jakieś zobowiązanie. Np. rzucam palenie. Trwam w nim przez jakiś czas. Ale przychodzi wielki stres w pracy i zapalam papierosa albo i dwa. Nie jestem perfekcjonistą typu: "wszystko albo nic". Nie poddaję się. Przyznaję: zaliczyłem upadek. Ale wstaję i idę dalej. Nie rezygnuję. Wymyślam, co zrobię następnym razem - gdy taki stres się pojawi - żeby nie zapalić. Znowu trwam przez jakiś. Potem ktoś mnie poczęstował papierosem, a ja odruchowo wziąłem papierosa i zapaliłem. Znowu upadek. Znowu wstaję. Ponownie coś wymyślam, aby w przyszłości nie popełnić tego samego błędu. Zaczynam od początku. Historia się powtarza po raz kolejny. I znowu. I znowu. Można się załamać? Można.

Załamać się?

A właściwie dlaczego? Bo jeszcze nie rzuciłem całkowicie? A innym się udało „od razu”? Ci „inni” mogli mieć łatwiej. To, że innym było łatwo, nie powinno być argumentem dla mnie. Ja mam trudno. Przecież bardziej się cieszę, gdy dokonam czegoś trudnego. Co więc powoduje, że mam poczucie klęski? A to, że jedyne sytuacje, które pamiętam z całego procesu - to moje porażki. Wtedy pojawiały się emocje i takie sytuacje utkwiły mi w pamięci. Sytuacje, gdy spokojnie odmawiałem zapalenia papierosa, gdy odchodziłem, gdy inni palili, gdy sam nie sięgałem po papierosa: wszystkie te małe (spokojne) zwycięstwa - uleciały.

Co robić?

Po pierwsze rejestrować swoje zwycięstwa. Każde zwycięstwo. Nawet najmniejsze. Ja robię sobie taki "rachunek sumienia” dwa razy dziennie: w połowie dnia oraz wieczorem (tuż przed snem). Odnotowuję zwycięstwa w swoim kalendarzu. Oczywiście, rejestruję też swoje porażki. Nie po to żeby się dołować, ale po to żeby mieć obiektywny obraz sytuacji w danym momencie.

Raz w tygodniu wpisuję swoje wyniki do pliku excelowego, aby zobaczyć graficzny obraz aktualnej sytuacji. Mój plik ma 3 zakładki: zwycięstwa, porażki, proporcja (liczba zwycięstw/liczba porażek).

Początkowo notowałem tylko porażki. Efekt był mało budujący. Po początkowym spadku liczby porażek (efekt zapału neofity) przychodzi ich wzrost i spada motywacja. Pojawia się zniechęcenie. Dodatkowo, po jakimś czasie pojawia się większa uważność – rejestruję jako porażki takie swoje zachowania, które wcześniej mi umykały. Liczba porażek rośnie. Coraz trudniej jest trwać w stanie, który przynosi tylko frustrację. Dodałem do wykresu krzywą regresji, która pozwala zobaczyć długotrwały trend mimo okresowych wahań. Bardzo to pomaga, gdy widać, że krzywa regresji wskazuje na (długofalowy) spadek. Potem dodałem też wyliczanie średnich ruchomych, które pokazują krótkotrwałe zmiany trendów (gdy jedne z nich przecinają inne). Ale to było ciągle notowanie swoich porażek. Raz było ich mniej, a raz więcej.

Dotarło do mnie, że czasem 5 porażek w tygodniu to świetny wynik, a innym razem 3 porażki to beznadziejnie. Jak to możliwe? Jeśli świat zewnętrzny (znajomi, przyjaciele) mi przeszkadza (namawiają ciągle do palenia, żartują z moich porażek) to wynik 5 porażek może być świetny. A gdy wszystko wokół mi chce pomagać – 3 porażki mogą być katastrofą. Zacząłem wiec notować swoje zwycięstwa. Według tego samego wzorca, co porażki.

Jednak znowu natrafiłem na schody. Czasem miałem dużo zwycięstw, ale też sporo porażek. Zauważyłem, że unikam sytuacji, w których mogę odnieść zwycięstwo, bo taka sytuacja grozi też porażką. Bardziej mnie bolała jedna porażka niż cieszyło kilka zwycięstw. Dotarło od mnie, że jeśli będę unikał sytuacji, w których mogę odnosić zwycięstwa – to nigdy nie nauczę się zwyciężać. Wpadłem na genialny:) pomysł: będę notował proporcje zwycięstw do porażek. Może być więc tak, że w danym tygodniu zaliczę 5 porażek, ale będzie to lepszy wynik niż 3 porażki w innym tygodniu. Kiedy? Jeśli w tygodniu z 5. porażkami zanotowałem proporcjonalnie więcej zwycięstw w porównaniu do tygodnia z 3. porażkami.

Co dalej?

Teraz trzeba już tylko być uważnym (rejestrować swoje zwycięstwa i porażki), zapisywać wyniki, aktualizować plik excelowy raz w tygodniu i… cieszyć się obiektywnym oglądem sytuacji. Czy to duży wysiłek? Dla mnie już „nie”. Codzienne rachunki sumienia zajmują mi po jakieś 5 minut każdy. Wpisanie wyników raz w tygodniu (wraz z przyjrzeniem się wykresom): jakieś 10 minut. Pozostaje tylko nagradzać się (to ważne) co tydzień za osiągnięty postęp. Pamiętasz? "Nie oczekuj ideału - oczekuj postępu".

Tobie może być na początku trudniej niż mnie teraz. Zanim się wdrożyłem dość często zapominałem o "rachunku sumienia". Zwłaszcza o tym w środku dnia. Ale może jednak spróbujesz? Żeby Ci ułatwić:) przygotowałem już dla Ciebie plik excelowy: Postanowienie.xlsx.

Uwaga: Plik przykładowy zawiera autentyczne dane dotyczące mojego „rachunku sumienia” związanego z postanowieniem, które podjąłem w grudniu 2014 roku. Do dzisiaj nie osiągnąłem jeszcze założonego celu, ale trwam w swym postanowieniu, bo dostrzegam jakiś postęp. Prawda, wolniejszy niżbym oczekiwał - jednak postęp:). Postanowienie to nie ma nic wspólnego z rzucaniem palenia:).

 

Komentarze:

2016-02-26
Myślę, że bardzo ważny jest ten fragment: Nie jestem perfekcjonistą typu: "wszystko albo nic". Nie poddaję się. Przyznaję: zaliczyłem upadek. Ale wstaję i idę dalej. Nie rezygnuję.

To, że się nie udało dotrzymać postanowienia, nie znaczy że należy z niego rezygnować zupełnie. Wstawaj i do przodu. Kolejny dzień przed Tobą.

Ciekawe, że takie porzucanie podstanowienia już po pierwszej porażce może być objawem perfekcjonizmu
Marcin Kwiecinski

Dodaj komentarz

(e-mail nie będzie publikowany)

Rekomendacje

 • Nieodłącznym elementem każdej dziedziny życia, niezależnie od tego czy dotyczy ona sfery służbowej, czy osobistej, jest projekt. Nawet kupienie „głupiej” żarówki okazuje się być projektem, który należy dobrze zaplanować, aby nie udać się do sklepu na próżno. Mówiąc o projekcie na myśl przychodzi mi nieodłącznie osoba Krzysztofa Skubisa, którego miałem nie tak dawno temu przyjemność poznać podczas warsztatów przygotowanych specjalnie dla pracowników biura Polskiego Związku Szachowego. W pamięci utkwiło mi wiele szczegółów i informacji (w tym pouczająca historia o konsumpcji słonia) pozwalających spojrzeć na niektóre przedsięwzięcia, zdawałoby się z początku nierealne do wykonania, przez zupełnie inny pryzmat. Krzysztof Skubis to profesjonalny pedagog wymagający od swojego interlokutora zarówno dyscypliny, jak i kreatywności. Dzięki niemu i jego wskazówkom czuję się dziś bogatszy o praktyczne narzędzia, które pozwalają mi osiągać sukcesy w pracy i życiu osobistym. Osobom, które notorycznie „gaszą pożary” i nie nadążają przy realizacji swoich projektów mogę z czystym sumieniem polecić fachową pomoc Krzysztofa, od którego dowiesz się również, że z projektu obarczonego wysokim ryzykiem niepowodzenia czasem warto zrezygnować....

   

  Piotr Murdzia

  Sekretarz Generalny i Szef Wyszkolenia Polskiego Związku Szachowego,

  wielokrotny mistrz świata i Europy w rozwiązywaniu zadań szachowych

 • Świetny doradca, godny pełnego zaufania, o wyjątkowej wiedzy, odpowiedzialny partner. Pracowałem z Krzysztofem 5 lat wliczając w to czas, gdy był moim bezpośrednim przełożonym. Krzysztof sprawdził się zarówno jako odnoszący sukcesy Konsultant, jak i jako Manager. Zawsze chętny do pomocy i będący krok przed Tobą. Cieszę się, że nadal utrzymuję z nim kontakt jako Klient.

  Artur Malinowski

  Solution Architect w firmie Malcan

 • To przyjemność być poproszonym o napisanie rekomendacji dla Krzysztofa Skubisa: który był moim Coachem i Mentorem od początku mojej kariery zawodowej kierownika projektu. Miałem szczęście, ponieważ po zatrudnieniu przez Microsoft, właściwie przez przypadek, Krzysztof został moim “Mentorem”. Od pierwszego do ostatniego dnia w Microsofcie mieliśmy comiesięczne spotkania, w czasie których mieliśmy okazję dyskutować i rozpatrywać różne podejścia do prowadzenia projektu jak również różne sposoby rozwiązywania problemów we współpracy z członkami zespołu. Krzysztof jest bacznym obserwatorem, gdy stwierdzi jakiś brak kompetencji związanej z kierowaniem projektami, natychmiast organizuje warsztaty ze światowej klasy guru w tym obszarze. Po pięciu latach mogę o sobie powiedzieć, że jest bardzo efektywnym kierownikiem projektu i mogę z całą pewnością stwierdzić, że jedna z fundamentalnych cegiełek została dołożona przez Krzysztofa. Szczerze polecam Krzysztofa jako coacha nie tylko osobom początkującym, ale również tym, którzy pracują jako kierownicy projektu od dłuższego czasu. Z Krzysztofem będziesz w stanie nauczyć się  robić to lepiej, szybciej i zostać odpowiedzialnym partnerem i członkiem zespołu.

  Grzegorz Chuchra

  Kierownik Projektu / Prezes firmy Predica

 • Jestem doradcą strategicznym z zakresu zarządzania czasem i produktywności dla menedżerów w korporacjach i dużych przedsiębiorstwach. Gdybym miał wskazać osoby, które znacząco przyczyniły się do mojego rozwoju profesjonalnego, Krzysztof Skubis niemalże automatycznie przychodzi mi na myśl. Nasza współpraca rozpoczęła się w Microsoft, gdzie Krzysztof wspierał mnie w rozwoju kompetencji z zakresu zarządzania projektami i rozwiązywaniem trudnych sytuacji z Klientami i w zespole projektowym. Do dziś rozmowy i punkt widzenia Krzysztofa wnoszą wiele do mojego rozwoju i usprawniają projekt "Ogarnij Chaos". Szczególnie cenię Krzysztofa za jego opanowanie i kompleksowe spojrzenie na omawiany problem. Nawet wyjątkowo trudne sytuacje, po analizie z Krzysztofem stają się sprawami do rozwiązania. Bogate doświadczenie zawodowe oraz komunikacja na najwyższym poziomie czynią z niego wyjątkowego partnera w biznesie i mentora. Usługi Krzysztofa Skubisa mogę z czystym sumieniem polecić wszystkim profesjonalistom, którzy szukają konsultanta - praktyka, który stanie się partnerem w ich długoterminowym rozwoju.

  Marcin Kwieciński


  Konsultant produktywności, autor projektu "Ogarnij Chaos"

 • To co było dla mnie wartościowe w pracy z Krzysztofem w roli coacha to Jego doświadczenie, otwartość oraz przede wszystkim umiejętność zwrócenia mojej uwagi na aspekty z kategorii „nie wiem, że nie wiem”, których zauważenie bardzo usprawnia działania i realizację celów.

  Tomasz Gajewski

 • Krzysztof podchodzi bardzo profesjonalnie do coachingu. Pomógł mi zrozumieć moje słabe i mocne strony oraz określić obszary, nad którymi powinienem pracować. Krzysztof w znakomitej większości wskazywał mi drogę do rozwiązania, do wiedzy a tym samym pozwolił mi wypracować mechanizmy do samodzielnego rozwoju, niż dawał po prostu gotowe odpowiedzi. Współpracę z Krzysztofem uważam za szczególnie wartościową z uwagi na jego umiejętność budowania relacji,  zaangażowanie, doświadczenie biznesowe, wysoką kulturę osobistą i etykę w życiu prywatnym i zawodowym.

  Piotr Oracz

  Dyrektor ds eComerce w Loopa.eu

 • Miałem przyjemność uczestniczyć w sesjach coachingu dla zarządu K&K Media Solutions prowadzonych przez Krzysztofa. Jego ogromne doświadczenie i autentyczna chęć pomocy pomagają dojść do ciekawych konkluzji, które traktuje się jako swoje. Zaskakujące było dla mnie to, że wykraczały one poza spodziewany przeze mnie obszar zawodowy.
  Krzysztof otworzył nam oczy na to, co oczywiste, a jednak niezauważalne.

  Jakub Reiter

  Wiceprezes Zarządu K&K Media Solutions

 • Z Panem Krzysztofem, podczas procesu coachingowego, miałem przyjemność pracować  przez pół roku. W tym okresie przepracowaliśmy trzy bloki tematyczne: delegowanie, opór oraz emocje. To, co najbardziej mnie zaskoczyło to wiedza o samym sobie. Praca z Panem Krzysztofem otworzyła mi oczy na pewne kwestie, na które nie zwracałem uwagi, a które miały/mają bardzo duże odzwierciedlenie w jakości wykonywanej przeze mnie pracy. Pan Krzysztof jest świetnym fachowcem – z dużym bagażem doświadczenia, zawsze cennymi radami. Właściwie nie było sytuacji, w których nie miałby gotowego rozwiązania. To, co mówi naprawdę warto wdrożyć i stosować. Najbardziej wartościowe jest wskazanie przez Pana Krzysztofa prawidłowego podział słabszych i silniejszych stron. Dowiedziałem się, że to, co wszyscy postrzegają jako negatyw tak naprawdę może być pozytywem. Ale, aby tak się stało warto stosować się do wskazówek Pana Krzysztofa. Gorąco polecam każdemu, kto pragnie się rozwijać i pracować nad sobą!

  Karol Roguski

  Kierownik Projektu

  Arteria S.A.

 • Współpraca z Krzysztofem pozwala uwierzyć w wiarę we własne możliwości.

  Manager spółki notowanej na GPW

 • Praca z Krzysztofem pozwoliła mi zrealizować założone cele, dzięki jego doświadczeniu i umiejętności znajdowania problemów nad, którymi warto się pochylić. W trakcie sesji naprowadził mnie na wiele rozwiązań, które wprowadziłem do swojego życia zawodowego. Spotkania przekonały mnie do skuteczności coachingu, kiedy pojawią się kolejne zagadnienia chętnie nad nimi z Krzysztofem popracuję. Szczerze polecam, uważam że Krzysztof pozwala znaleźć "drogę na skróty" do wyznaczonego celu.

  Radosław Nowotniak

 • Pracowałam z Krzysztofem w ramach usług barterowych sesji coachingowych. Każda sesja z Krzysztofem (moja jako klienta coachingu) to ogromna ciekawość. Każda sesja z Krzysztofem przynosi dla mnie nowe odkrycie dotyczące mnie samej. Cenię pracę z Krzysztofem za profesjonalizm, upór, dążenie do celu, bezpośrednie wypowiedzi, dowcip, trafne puenty, trochę "cięty" język, którego czasem mi potrzeba. To mnie motywuje i równocześnie bawi, czyniąc ten czas sesji ciekawym i owocnym. Cenię pracę z Krzysztofem za Jego elementy mentoringu wplecione w sesje. Każdy ma swój własny styl pracy i tak ja widzę styl Krzysztofa. Dziękuję za to.

  Aldona Wierzba

 • Konkretne informacje, pewność siebie prowadzącego, humor, praktyczna wiedza, prosto i dobrze wyjaśnione.

   

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

  Karol Niedzielewski

 • Super stosunek do studentów, odpoczynek psychiczny, dużo humoru i rozrywki. GORĄCO POLECAM!

   

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

  Natalia Górecka

 • Fantastyczny warsztat, dynamicznie, z dużą dozą poczucia humoru i świetnie od strony merytorycznej. Na ogromny plus ćwiczenia przeprowadzone podczas warsztatu.

   

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

 • Warto poznać problemy w Komunikacji!

  Uczestnik warsztatu "Podstawy komunikacji".

  Adrian Zduńczyk

 • Skondensowana dawka pożytecznej rzeczy.

  Uczestniczka warsztatu "Podstawy komunikacji"

  Magdalena Kaczyńska

 • Warsztat godny polecenia. Temat bardzo potrzebny w życiu. Narzędzia do natychmiastowego wykorzystania i sprawdzenia, czy działają i jak działają.

  Uczestniczka warsztatu "Coaching emocji - subiektywny przegląd"

  Beata Matys

 • Zaskakująco skuteczne prowadzenie warsztatu.

  Uczestniczka warsztatu "3 narzędzia do zarządzania emocjami"

  Beata Śliwkowska