2016-08-25

Jesteś DOerem, czy THINKerem?

A kim chciałbyś/chciałabyś być?

 

Jeśli nie zetknąłeś / nie zetknęłaś się z tymi określeniami - w uproszczeniu chodzi o dwa (dość różne) typy osobowości. THINKer to osoba, która preferuje rozważania intelektualne,  DOer to osoba, która preferuje działanie. Która osobowość jest lepsza? Nie ma na to dobrej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego, co dla Ciebie jest ważne. Jaki system wartości wyznajesz. Stąd moje pytanie w podtytule: kim chciałbyś / chciałabyś być?

 

Dlaczego dobrze jest być DOerem?

DOer to osoab, która dużo robi:). Jest zazwyczaj odważna i uparta w swoim dążeniu. DOera niełatwo przestraszyć. Potrafi ciężko pracować, aby osiągnąć swój cel.

Dlaczego dobrze jest być THINKerem?

THINKer to osoba, która dużo myśli:). Jest ciekawa świata, lubi się uczyć. W rezultacie jest zazwyczaj osobą mądrą, z dużą liczbą pomysłów, potrafi myśleć nieszablonowo. THINKer analizuje swoje otoczenie,  zwraca też uwagę na szczegóły.

Na jakie zagrożenie powinien zwracać uwagę DOer?

Klasyczny DOer działa zanim pomyśli np. skacze „na główkę” z mostu nie sprawdziwszy wcześniej jak głęboka jest rzeka w tym miejscu. DOer nie lubi  „tracić czasu na zbędne spekulacje” co powoduje, że dość często zbacza z najlepszej drogi do osiągniecia celu. Pochłonięty chęcią osiągnięcia celu potrafi w swoim działaniu tak się zapamiętać, że zapomina po co dąży do danego celu – dąży do niego z uporem nawet, gdy to przestaje mieć sens (bo np. koszty osiągnięcia celu przewyższają profity z jego osiągnięcia).

Na co powinien uważać THINKer?

THINKer najczęściej rozważa wszystkie możliwe opcje, ryzyka, zdobywa nowe informacje, uzupełnia braki wiedzy, itp. THINKer świetnie planuje, ale realizacja planów już go tak nie pociąga. Dość często zagłębia się w tak dużą szczegółowość rozważanego problemu, że nawet nie rozpoczyna działania. Przeciętny THINKer w swoich rozważaniach skupia się bardziej na zagrożeniach niż na możliwościach wynikających z danej sytuacji.  Strach powoduje, że często jego pomysły pozostają wyłącznie w sferze planów. Typowy THINKer raczej czeka, aby zmiana się zdarzyła niż sam ją zapoczątkuje. Efektem końcowym jest zazwyczaj sytuacja, w której THINKer żyje nie wykorzystując swojego potencjału.

Co robić?

Szukać balansu pomiędzy THINKerem i DOerem.

Jeśli jestem THINKerem – wyznaczam sobie z góry nieprzekraczalny maksymalny termin, w którym zakończę analizę i planowanie oraz przystąpię do działania. Po upływie tego terminu – przystępuję do działania nawet, gdy mam świadomość, że analizy nie skończyłem, a mój plan ma wiele braków. Podobnie wyznaczam sobie maksymalny czas jaki wolno mi spędzić na analizowaniu sytuacji w trakcie działania, wprowadzania mojego planu w życie.

Jeśli jestem DOerem – wyznaczam sobie minimalny czas jaki na pewno spędzę na analizie i przygotowaniu planu mojego działania. Nie wolno mi wkroczyć do akcji przed tym wyznaczonym terminem – nawet jeśli wydaje mi się, że już wszystko przeanalizowałem i zaplanowałem. Wracam wtedy do przejrzenia mojego planu i sprawdzam, czy czegoś nie pominąłem. Wyznaczam też sobie obowiązkowe regularne przeglądy sytuacji, które wykonuję w trakcie realizacji swojego planu. Pilnuję, aby te przeglądy się odbywały i abym notował swoje refleksje po takich przeglądach.

I co teraz zrobisz?

Zaczniesz swoją przemianę z typowego DOera / THINKera w stronę mniej typowego? Będąc DOerem spróbujesz wyruszyć  w stronę THINKera? Albo będą THINKerem zaczniesz być odrobinę DOerem? Widzisz w tym wartość dla siebie? Tak? DOerze: kiedy przygotujesz swój plan? THINKerze: kiedy przystąpisz do działania?

Dodaj komentarz

(e-mail nie będzie publikowany)

Rekomendacje

 • To co było dla mnie wartościowe w pracy z Krzysztofem w roli coacha to Jego doświadczenie, otwartość oraz przede wszystkim umiejętność zwrócenia mojej uwagi na aspekty z kategorii „nie wiem, że nie wiem”, których zauważenie bardzo usprawnia działania i realizację celów.

  Tomasz Gajewski

 • Krzysztof podchodzi bardzo profesjonalnie do coachingu. Pomógł mi zrozumieć moje słabe i mocne strony oraz określić obszary, nad którymi powinienem pracować. Krzysztof w znakomitej większości wskazywał mi drogę do rozwiązania, do wiedzy a tym samym pozwolił mi wypracować mechanizmy do samodzielnego rozwoju, niż dawał po prostu gotowe odpowiedzi. Współpracę z Krzysztofem uważam za szczególnie wartościową z uwagi na jego umiejętność budowania relacji,  zaangażowanie, doświadczenie biznesowe, wysoką kulturę osobistą i etykę w życiu prywatnym i zawodowym.

  Piotr Oracz

  Dyrektor ds eComerce w Loopa.eu

 • Miałem przyjemność uczestniczyć w sesjach coachingu dla zarządu K&K Media Solutions prowadzonych przez Krzysztofa. Jego ogromne doświadczenie i autentyczna chęć pomocy pomagają dojść do ciekawych konkluzji, które traktuje się jako swoje. Zaskakujące było dla mnie to, że wykraczały one poza spodziewany przeze mnie obszar zawodowy.
  Krzysztof otworzył nam oczy na to, co oczywiste, a jednak niezauważalne.

  Jakub Reiter

  Wiceprezes Zarządu K&K Media Solutions

 • Z Panem Krzysztofem, podczas procesu coachingowego, miałem przyjemność pracować  przez pół roku. W tym okresie przepracowaliśmy trzy bloki tematyczne: delegowanie, opór oraz emocje. To, co najbardziej mnie zaskoczyło to wiedza o samym sobie. Praca z Panem Krzysztofem otworzyła mi oczy na pewne kwestie, na które nie zwracałem uwagi, a które miały/mają bardzo duże odzwierciedlenie w jakości wykonywanej przeze mnie pracy. Pan Krzysztof jest świetnym fachowcem – z dużym bagażem doświadczenia, zawsze cennymi radami. Właściwie nie było sytuacji, w których nie miałby gotowego rozwiązania. To, co mówi naprawdę warto wdrożyć i stosować. Najbardziej wartościowe jest wskazanie przez Pana Krzysztofa prawidłowego podział słabszych i silniejszych stron. Dowiedziałem się, że to, co wszyscy postrzegają jako negatyw tak naprawdę może być pozytywem. Ale, aby tak się stało warto stosować się do wskazówek Pana Krzysztofa. Gorąco polecam każdemu, kto pragnie się rozwijać i pracować nad sobą!

  Karol Roguski

  Kierownik Projektu

  Arteria S.A.

 • Współpraca z Krzysztofem pozwala uwierzyć w wiarę we własne możliwości.

  Manager spółki notowanej na GPW

 • Praca z Krzysztofem pozwoliła mi zrealizować założone cele, dzięki jego doświadczeniu i umiejętności znajdowania problemów nad, którymi warto się pochylić. W trakcie sesji naprowadził mnie na wiele rozwiązań, które wprowadziłem do swojego życia zawodowego. Spotkania przekonały mnie do skuteczności coachingu, kiedy pojawią się kolejne zagadnienia chętnie nad nimi z Krzysztofem popracuję. Szczerze polecam, uważam że Krzysztof pozwala znaleźć "drogę na skróty" do wyznaczonego celu.

  Radosław Nowotniak

 • Pracowałam z Krzysztofem w ramach usług barterowych sesji coachingowych. Każda sesja z Krzysztofem (moja jako klienta coachingu) to ogromna ciekawość. Każda sesja z Krzysztofem przynosi dla mnie nowe odkrycie dotyczące mnie samej. Cenię pracę z Krzysztofem za profesjonalizm, upór, dążenie do celu, bezpośrednie wypowiedzi, dowcip, trafne puenty, trochę "cięty" język, którego czasem mi potrzeba. To mnie motywuje i równocześnie bawi, czyniąc ten czas sesji ciekawym i owocnym. Cenię pracę z Krzysztofem za Jego elementy mentoringu wplecione w sesje. Każdy ma swój własny styl pracy i tak ja widzę styl Krzysztofa. Dziękuję za to.

  Aldona Wierzba

 • Konkretne informacje, pewność siebie prowadzącego, humor, praktyczna wiedza, prosto i dobrze wyjaśnione.

   

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

  Karol Niedzielewski

 • Super stosunek do studentów, odpoczynek psychiczny, dużo humoru i rozrywki. GORĄCO POLECAM!

   

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

  Natalia Górecka

 • Fantastyczny warsztat, dynamicznie, z dużą dozą poczucia humoru i świetnie od strony merytorycznej. Na ogromny plus ćwiczenia przeprowadzone podczas warsztatu.

   

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

 • Warto poznać problemy w Komunikacji!

  Uczestnik warsztatu "Podstawy komunikacji".

  Adrian Zduńczyk

 • Skondensowana dawka pożytecznej rzeczy.

  Uczestniczka warsztatu "Podstawy komunikacji"

  Magdalena Kaczyńska

 • Warsztat godny polecenia. Temat bardzo potrzebny w życiu. Narzędzia do natychmiastowego wykorzystania i sprawdzenia, czy działają i jak działają.

  Uczestniczka warsztatu "Coaching emocji - subiektywny przegląd"

  Beata Matys

 • Zaskakująco skuteczne prowadzenie warsztatu.

  Uczestniczka warsztatu "3 narzędzia do zarządzania emocjami"

  Beata Śliwkowska