2018-05-30

Jesteś Homo sapiens?

Uważasz, że jesteś istotą myślącą?

 

Dużo myślisz? W zasadzie bez przerwy? Jakie są główne elementy Twojego myślenia? Jak dużo Ci to daje? Wracasz do tematów, które już „były przerabiane”? Co takie powroty wnoszą? Nic? Co (lub kto) zatem powoduje, że do tego wracasz? Jaki mechanizm sprawia, że raz myślisz o tym, a innym razem o czymś innym? Planujesz to o czym będziesz myśleć?

 

Myślenie

https://pl.wikipedia.org/wiki/Myślenie ->  „Myślenie – ciągły proces poznawczy polegający na skojarzeniach i wnioskowaniu, operujący elementami pamięci takimi jak symbole, pojęcia, frazy, obrazy i dźwięki.”

Istota myślenia polega na tym, że jest to „proces poznawczy”. Kluczowe w nim jest stwierdzenie o „skojarzeniach i wnioskowaniu”. Jeśli w tym, co się dzieje w Twojej głowie,  nie ma tych elementów – to raczej nie jest to myślenie. Raczej należałoby to nazwać "procesem okołomyśloowym" - swobodną wędrówką myśli.

Automatyczne procesy w Twojej głowie

Warto zauważyć, że najczęściej to nie Ty wybierasz temat swoich myśli. Przynajmniej nie robisz tego świadomie. Ot, pojawia się jakaś myśl w Twojej głowie…. a Ty za nią podążasz. Nie zgadzasz się z tym? A o czym myślisz rano, zaraz po przebudzeniu? Skąd wziął się temat tego „myślenia”? Albo: czy zdarza Ci się obudzić w nocy z jakąś myślą? Skąd ona się wzięła?

Eckhart Tolle twierdzi, że ok. 90% „procesów okołomyślowych” to powtórki. Powielanie tego, co już wielokrotnie było „wałkowane”. Chodzi o jakieś wydarzenie z przeszłości – najczęściej nieprzyjemne. Albo o jakąś wizję przyszłości – raczej nieprzychylną. Rozważania te nic nie wnoszą – brak „charakteru poznawczego”. Nie szukasz wtedy skojarzeń, ani nie wyciągasz istotnych wniosków. Innymi słowy: naprawdę myślisz tylko przez ok. 10% czasu spędzanego na „procesach okołomyślowych”.

Najczęstsze zachowania

OK. Naprawdę myślę tylko przez 10% czasu. Ale nie znam innej istoty, która myśli więcej. Zatem nadal mogę się nazywać „homo sapiens”. Tak sądzisz?

A jeśli większość naszych „procesów okołomyślowych” to nie myślenie tylko coś innego? Czy nie powinno nas definiować, co się dzieje w naszej głowie przez większość czasu? Co takiego robimy przez większość czasu? Odczuwamy i oceniamy.

Widzisz kogoś po raz pierwszy. I co robisz? Czujesz. Lubisz albo nie lubisz. Podoba Ci się albo nie. A potem oceniasz: znajdujesz powody dlaczego go nie lubisz – „tak głupio się ubrał”. A wszystko dzieje się „w mgnieniu oka” -> Ocenianie innych, cz.1.  Jesteś istotą oceniającą dużo częściej niż myślącą.

A gdy wracamy do sytuacji z przeszłości? Zajmujemy się ocenianiem uczestników wydarzenia. Nawet, gdy mamy świadomość, że nasze zachowanie pozostawiało wiele do życzenia. U innych potrafimy znaleźć znacznie więcej powodów do nagany (klasyczna „belka i słomka”).

Co Ci to robi?

Dobra. Oceniam. Szybko oceniam. Co z tego? A jak bardzo wierzysz w to, że pierwsza ocena (na bazie wyglądu) jest wiarygodna? Średnio? Za to Twój „mózg ssaka” (Chcesz być jaszczurka? ) tę pierwszą ocenę traktuje jak pewnik. Bardzo rzadko zmieniamy swoją opinię na temat innej osoby. Twój mózg nie lubi przyznawać się do pomyłek. Ma mechanizmy filtrujące (na etapie rejestracji) fakty przeczące jego ocenie. A zarejestrowane fakty potrafi zinterpretować tak, aby „wykazać, że miał rację” -> Ocenianie innych, cz.1.  

A nad tym wszystkim wisi jeszcze widmo samospełniającej się przepowiedni. Źle oceniona osoba odbiera (njaczęściej nieświadomie) Twoje emocje. Jest jej przykro, bo nie rozumie dlaczego tak się stało. Ten smutek może się przekształcić w złość i agresję ->  Ocenianie innych, cz.2.  

Jak sobie radzić?

Być uważnym. Zauważać, gdy pojawia się ocena. „Przyczepiać się” do niej. Skąd się naprawdę wzięła? Świadomie dostrzegać jak kruche są podstawy tej oceny. Trudne? Ja nie znam łatwiejszej metody. Jeśli Ty takową znasz – podziel się nią w komentarzu. Bardzo proszę.

Znam za to bardziej skuteczną (jeszcze trudniejszą) metodę zapobiegania „szufladkowaniu”. Opowiedzieć, osobie ocenianej, o tym jaka ocena mi się pojawiła. I na jak kruchej podstawie. Rzecz jasna, chodzi o danie wyraźnego sygnału, że kwestionuję tę powierzchowną ocenę. Takie zachowanie wymaga odwagi, prawda? Ale też zaufania do drugiej strony. A  to może być początkiem bardzo dobrej relacji.

Dodaj komentarz

(e-mail nie będzie publikowany)

Rekomendacje

 • Te ćwiczenia działają i mają ogromny wpływ i na sferę psychiczną i fizyczną. Zmieniło się moje podejście do mojej rodziny. Mam dużo więcej tolerancji i cierpliwości. Wiele rzeczy po prostu zacząłem akceptować a działać tam gdzie faktycznie mam wpływ.

  Marcin

  Uczestnik kursu on-line "Stres przed egzaminem"

 • Bardzo ciekawy warsztat pobudzający do myślenia i zastanowienia się nad emocjami.

  Anna Perzyńska

  Uczestnik warsztatu "Coaching emocji - subiektywny przegląd"

 • Jeśli nie radzi sobie ktoś z emocjami oraz stresem - to szkolenie jest wręcz niezastąpione.

  Uczestnik warsztatu "Stres w pracy. Narzędzia"

 • Przedstawiono kilka konkretnych technik relaksacyjnych.

  Łukasz Wielgus

  Uczestnik warsztatu "Stres przed spotkaniem rekrutacyjnym"

 • Każde doświadczenie i wiedza są cenne. Zawsze warto spróbować. Czasem jedna, mała rzecz prowadzi do dużej zmiany i sprawia, że w końcu jesteśmy szczęśliwi.

  Michał Fijałkowski

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

 • I used to work with Krzysztof on a CRM project for international client. I was a member of his team. He was always ready to help his team as a manager and as a friend. Every day was teaching us how to approach complex tasks to be able to deliver them successfully, how to stretch ourselves to achieve new skills, how to develop existing one. Thanks to him we were able to finish the whole project. I would recommend Krzysztof to anyone.

  Tomasz Filipowicz

  Rekomendacja z LinkedIn

 • To co było dla mnie wartościowe w pracy z Krzysztofem w roli coacha to Jego doświadczenie, otwartość oraz przede wszystkim umiejętność zwrócenia mojej uwagi na aspekty z kategorii „nie wiem, że nie wiem”, których zauważenie bardzo usprawnia działania i realizację celów.

  Tomasz Gajewski

 • Krzysztof was my colleague and mentor for several years, working together frequently and at times on a daily basis. Krzysztof proved to be an incredibly knowledgeable and supportive individual, whose interests and skills went well beyond his working environment, thus making him perfectly suited to enable the organization to strive towards excellence. His integrity and analytic approach, his in depth understanding of business strategy and metrics as well as his commitment and dedication to people development are exemplary and it has been a privilege to learn from him.
  In the context of working together at Microsoft I would like to highlight his leadership in professionalizing project and resource management, creating a fertile ground on which to sow the seeds to later earn the benefits of customer satisfaction and organizational development. 
  I do warmly recommend Krzysztof and would be delighted to work with him at any time.

  Margherita Brodbeck Roth

  Rekomendacja z LinkedIn

 • Krzysztof podchodzi bardzo profesjonalnie do coachingu. Pomógł mi zrozumieć moje słabe i mocne strony oraz określić obszary, nad którymi powinienem pracować. Krzysztof w znakomitej większości wskazywał mi drogę do rozwiązania, do wiedzy a tym samym pozwolił mi wypracować mechanizmy do samodzielnego rozwoju, niż dawał po prostu gotowe odpowiedzi. Współpracę z Krzysztofem uważam za szczególnie wartościową z uwagi na jego umiejętność budowania relacji,  zaangażowanie, doświadczenie biznesowe, wysoką kulturę osobistą i etykę w życiu prywatnym i zawodowym.

  Piotr Oracz

  Dyrektor ds eComerce w Loopa.eu

 • Praca z Krzysztofem pozwoliła mi zrealizować założone cele, dzięki jego doświadczeniu i umiejętności znajdowania problemów, nad którymi warto się pochylić. W trakcie sesji naprowadził mnie na wiele rozwiązań, które wprowadziłem do swojego życia zawodowego. Spotkania przekonały mnie do skuteczności coachingu, kiedy pojawią się kolejne zagadnienia chętnie nad nimi z Krzysztofem popracuję. Szczerze polecam, uważam że Krzysztof pozwala znaleźć "drogę na skróty" do wyznaczonego celu.

  Radosław Nowotniak

 • Pracowałam z Krzysztofem w ramach usług barterowych sesji coachingowych. Każda sesja z Krzysztofem (moja jako klienta coachingu) to ogromna ciekawość. Każda sesja z Krzysztofem przynosi dla mnie nowe odkrycie dotyczące mnie samej. Cenię pracę z Krzysztofem za profesjonalizm, upór, dążenie do celu, bezpośrednie wypowiedzi, dowcip, trafne puenty, trochę "cięty" język, którego czasem mi potrzeba. To mnie motywuje i równocześnie bawi, czyniąc ten czas sesji ciekawym i owocnym. Cenię pracę z Krzysztofem za Jego elementy mentoringu wplecione w sesje. Każdy ma swój własny styl pracy i tak ja widzę styl Krzysztofa. Dziękuję za to.

  Aldona Wierzba

 • I worked with Krzysztof during my CEEHQ years at Microsoft, but we knew each other even before when he worked at MS Poland in the Services unit. Krzystof was a dependable source of knowledge in services delivery subjects, representing a down to earth approach that was based on several years of working in the CEE/PL IT market. His experience, trustworthiness combined with a low temper and a bit of unique flavor made him a great colleague whom I would recommend to any other IT services organization.

  Laszlo Kollar

  Rekomendacja z LinkedIn

 • Świetny doradca, godny pełnego zaufania, o wyjątkowej wiedzy, odpowiedzialny partner. Pracowałem z Krzysztofem 5 lat wliczając w to czas, gdy był moim bezpośrednim przełożonym. Krzysztof sprawdził się zarówno jako odnoszący sukcesy Konsultant, jak i jako Manager. Zawsze chętny do pomocy i będący krok przed Tobą. Cieszę się, że nadal utrzymuję z nim kontakt jako Klient.

  Artur Malinowski

  Solution Architect w firmie Malcan

 • Absolutnie i jednogłośnie: dobrze spożytkowany czas. Wyszłam z lepszym nastawieniem niż się spodziewałam. Nigdy tego nie zapomnę:), jakkolwiek górnolotnie to by nie zabrzmiało. Dziękuję:). 

  Julia Kierebińska

  Uczestnik warsztatu "Jak sobie radzić ze stresem"

 • Jestem doradcą strategicznym z zakresu zarządzania czasem i produktywności dla menedżerów w korporacjach i dużych przedsiębiorstwach. Gdybym miał wskazać osoby, które znacząco przyczyniły się do mojego rozwoju profesjonalnego, Krzysztof Skubis niemalże automatycznie przychodzi mi na myśl. Nasza współpraca rozpoczęła się w Microsoft, gdzie Krzysztof wspierał mnie w rozwoju kompetencji z zakresu zarządzania projektami i rozwiązywaniem trudnych sytuacji z Klientami i w zespole projektowym. Do dziś rozmowy i punkt widzenia Krzysztofa wnoszą wiele do mojego rozwoju i usprawniają projekt "Ogarnij Chaos". Szczególnie cenię Krzysztofa za jego opanowanie i kompleksowe spojrzenie na omawiany problem. Nawet wyjątkowo trudne sytuacje, po analizie z Krzysztofem stają się sprawami do rozwiązania. Bogate doświadczenie zawodowe oraz komunikacja na najwyższym poziomie czynią z niego wyjątkowego partnera w biznesie i mentora. Usługi Krzysztofa Skubisa mogę z czystym sumieniem polecić wszystkim profesjonalistom, którzy szukają konsultanta - praktyka, który stanie się partnerem w ich długoterminowym rozwoju.

  Marcin Kwieciński

  Konsultant produktywności, autor projektu "Ogarnij Chaos"

 • Konkretne informacje, pewność siebie prowadzącego, humor, praktyczna wiedza, prosto i dobrze wyjaśnione.

  Karol Niedzielewski

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

 • To przyjemność być poproszonym o napisanie rekomendacji dla Krzysztofa Skubisa: który był moim Coachem i Mentorem od początku mojej kariery zawodowej kierownika projektu. Miałem szczęście, ponieważ po zatrudnieniu przez Microsoft, właściwie przez przypadek, Krzysztof został moim “Mentorem”. Od pierwszego do ostatniego dnia w Microsofcie mieliśmy comiesięczne spotkania, w czasie których mieliśmy okazję dyskutować i rozpatrywać różne podejścia do prowadzenia projektu jak również różne sposoby rozwiązywania problemów we współpracy z członkami zespołu. Krzysztof jest bacznym obserwatorem, gdy stwierdzi jakiś brak kompetencji związanej z kierowaniem projektami, natychmiast organizuje warsztaty ze światowej klasy guru w tym obszarze. Po pięciu latach mogę o sobie powiedzieć, że jest bardzo efektywnym kierownikiem projektu i mogę z całą pewnością stwierdzić, że jedna z fundamentalnych cegiełek została dołożona przez Krzysztofa. Szczerze polecam Krzysztofa jako coacha nie tylko osobom początkującym, ale również tym, którzy pracują jako kierownicy projektu od dłuższego czasu. Z Krzysztofem będziesz w stanie nauczyć się  robić to lepiej, szybciej i zostać odpowiedzialnym partnerem i członkiem zespołu.

  Grzegorz Chuchra

  Kierownik Projektu / Prezes firmy Predica

 • Nie radzisz sobie z emocjami i stresem? Warto skorzystać. Jedno szkolenie i życie staje się przyjemniejsze.

  Paweł Ciupa

  Uczestnik warsztatu "Stres w pracy. Narzędzia"

 • Zachęciłabym:) Poleciłabym:) Skorzystam ponownie:). Dziękuję.

  Anna Zielińska

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

  przeprowadzonego w ramach ICF Coaching Week 2017 

 • Trudno w kilku zdaniach podsumować sesję z Panem Krzysztofem. To trochę jak podróż w głąb siebie. Potrafi sprawić, że dostrzegamy rzeczy, które wcześniej nie wydawały się wcale takie oczywiste. Bardzo cenne i pouczające doświadczenie. Będę stosować się do wszystkich wskazówek, jakie dostałam podczas naszej sesji, to świetny początek do pracy nad sobą. Dziękuję!

  Anonimowa recenzja gratisowej sesji coachingowej

 • Pozwoli Tobie się zastanowić oraz przeanalizować pewne sytuacje wraz z emocjami, być może pomoże kontrolować. Mi pomogło.

  Uczestnik warsztatu "Stres przed spotkaniem rekrutacyjnym"

 • Życie w corpo może być przyjemne :)

  Piotr M.

  Uczestnik kursu on-line "Stres przed egzaminem"

 • Można spojrzeć w głąb siebie! Garść złotych rad. Bardzo przyjemne ćwiczenia.

  Alicja Kissa

  Uczestnik warsztatu "Stres przed spotkaniem rekrutacyjnym" 

 • Prowadzone w zabawny, lekki i ciekawy sposób warsztaty.

  Tomasz Jakubiak

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

 • Zaskakująco skuteczne prowadzenie warsztatu.

  Beata Śliwkowska

  Uczestnik warsztatu "3 narzędzia do zarządzania emocjami"