2017-09-07

Jesteś Wielki / Jesteś Wielka

Wiesz kiedy okazujesz swoją Wielkość?

Jestem przekonany, że każdy z nas ma swoje „chwile sukcesu”. Pomyśl teraz o swoim największym sukcesie. Przypomnij sobie swoje emocje, uczucia. Również te głębsze np. poczucie spełnienia, sprawczości, bycia kimś wartościowym, może nawet…wielkim. Pojawiła Ci się myśl: „cokolwiek zaplanuję jestem w stanie to osiągnąć”? A czy rzeczywiście wszystko co zaplanujesz osiągasz? Nie? A co powoduje, że tak się nie dzieje?

Kiedy okazujesz swoją Wielkość…

Ustaliliśmy przed chwilą, że są takie momenty, w których myślisz o sobie „jestem wielki / jestem wielka”. Prawdziwe pytanie brzmi: czy to w takim momencie okazujesz swoją wielkość? Nie? To jest moment Twojej Chwały. Moment, gdy inni dostrzegają Twoją Wielkość. Gdy ją doceniają. To chwila Twojego triumfu. Ale to nie w tym momencie okazujesz swoją Wielkość. Zbierasz owoce swojej Wielkości. Ludzie teraz Cię podziwiają, bo teraz dostrzegli Twój sukces.

Anegdota o wielkości Napoleona

Do Napoleona przyprowadzono - wziętego do niewoli - oficera rosyjskiego, niezbyt wysokiego wzrostu.

- O! Nawet ja jestem od Pana większy, Sire – dziwi się Rosjanin.

- Wyższy. Co najwyżej wyższy – precyzuje Napoleon – W dodatku wyższy o mniej niż o głowę. A taką drobną różnicę ja mogę bardzo łatwo zniwelować.

Żmudna orka… a Wielkość

A zatem: kiedy faktycznie okazujesz swoją wielkość? Wtedy kiedy dopiero pracujesz na swój sukces? A co w tym takiego wielkiego? To, że codzienna, powtarzalne, żmudna praca jest o niebo trudniejsza od spektakularnego pojedynczego zrywu? Też tak myślę.

Prawdziwa trudność polega na tym, że na istotny sukces zazwyczaj pracuję się długo i (często) ciężko. I, owszem, bywa tak, że jest mnóstwo entuzjazmu, radości, chęci do działania. Wtedy pracuje się łatwo. Zazwyczaj dostrzega się wtedy postępy związane z włożonym wysiłkiem. To dodatkowo motywuje. Wtedy nie okazujesz swojej wielkości.

Niestety, prawie zawsze, zdarzają się momenty (a nawet całe okresy), gdy entuzjazm zniknął, radości nie ma, pojawia się niechęć do kontynuowania. Nie widać efektów, mimo dużej włożonej pracy. Wtedy masz dwie możliwości: zrezygnować albo… okazać swoją Wielkość. Na czym polega okazanie wielkości w tym momencie? Na kontynuowaniu pracy mimo zewnętrznych i wewnętrznych przeszkód. Tym bardziej, że (najczęściej) nikt nie obserwuje (i nie docenia) tego Twojego zwycięstwa, Twojej Wielkości. Twoja Wielkość zostanie dostrzeżona, gdy doprowadzisz sprawę do końca. Wtedy wszyscy zobaczą wynik Twojej pracy. Ale tylko Ty będziesz wiedzieć ile razy trzeba było okazać Wielkość w danej chwili, aby do tego doprowadzić.

Morał?

Momenty prawdziwej Wielkość są najczęściej niewidoczne dla innych. Czy warto się więc „spinać”, działać „wbrew sobie”? Na to pytanie odpowiedz samodzielnie. Ja zadam Ci tylko kilka pytań pomocniczych. Dla kogo lub czego warto się „spinać”? O jakiego „siebie” chodzi w zwrocie „wbrew sobie”? Ile masz ze zwycięstw, których nikt nie widzi? Jak osiągnąć wielki sukces bez okazywania Wielkości?

 

PS. Przypominam o Coachowisku 2017.

14-17 września 2017, Warszawa, Kawęczyńska 36. Wszystko bezpłatnie.

Więcej informacji - w tym plan 130 wykładów/warsztatów -> http://www.coachowisko.org/

Ja też będę miał swój warsztat:) -> "Wybrane narzędzia do zarządzania stresem". Czwartek (14IX), godz. 17:15-18:15. Kawęczyńska 36, sala Wenus (IV p.). Serdecznie zapraszam.

 

 

 

 

Dodaj komentarz

(e-mail nie będzie publikowany)

Rekomendacje

 • To co było dla mnie wartościowe w pracy z Krzysztofem w roli coacha to Jego doświadczenie, otwartość oraz przede wszystkim umiejętność zwrócenia mojej uwagi na aspekty z kategorii „nie wiem, że nie wiem”, których zauważenie bardzo usprawnia działania i realizację celów.

  Tomasz Gajewski

 • Krzysztof podchodzi bardzo profesjonalnie do coachingu. Pomógł mi zrozumieć moje słabe i mocne strony oraz określić obszary, nad którymi powinienem pracować. Krzysztof w znakomitej większości wskazywał mi drogę do rozwiązania, do wiedzy a tym samym pozwolił mi wypracować mechanizmy do samodzielnego rozwoju, niż dawał po prostu gotowe odpowiedzi. Współpracę z Krzysztofem uważam za szczególnie wartościową z uwagi na jego umiejętność budowania relacji,  zaangażowanie, doświadczenie biznesowe, wysoką kulturę osobistą i etykę w życiu prywatnym i zawodowym.

  Piotr Oracz

  Dyrektor ds eComerce w Loopa.eu

 • Miałem przyjemność uczestniczyć w sesjach coachingu dla zarządu K&K Media Solutions prowadzonych przez Krzysztofa. Jego ogromne doświadczenie i autentyczna chęć pomocy pomagają dojść do ciekawych konkluzji, które traktuje się jako swoje. Zaskakujące było dla mnie to, że wykraczały one poza spodziewany przeze mnie obszar zawodowy.
  Krzysztof otworzył nam oczy na to, co oczywiste, a jednak niezauważalne.

  Jakub Reiter

  Wiceprezes Zarządu K&K Media Solutions

 • Z Panem Krzysztofem, podczas procesu coachingowego, miałem przyjemność pracować  przez pół roku. W tym okresie przepracowaliśmy trzy bloki tematyczne: delegowanie, opór oraz emocje. To, co najbardziej mnie zaskoczyło to wiedza o samym sobie. Praca z Panem Krzysztofem otworzyła mi oczy na pewne kwestie, na które nie zwracałem uwagi, a które miały/mają bardzo duże odzwierciedlenie w jakości wykonywanej przeze mnie pracy. Pan Krzysztof jest świetnym fachowcem – z dużym bagażem doświadczenia, zawsze cennymi radami. Właściwie nie było sytuacji, w których nie miałby gotowego rozwiązania. To, co mówi naprawdę warto wdrożyć i stosować. Najbardziej wartościowe jest wskazanie przez Pana Krzysztofa prawidłowego podział słabszych i silniejszych stron. Dowiedziałem się, że to, co wszyscy postrzegają jako negatyw tak naprawdę może być pozytywem. Ale, aby tak się stało warto stosować się do wskazówek Pana Krzysztofa. Gorąco polecam każdemu, kto pragnie się rozwijać i pracować nad sobą!

  Karol Roguski

  Kierownik Projektu

  Arteria S.A.

 • Współpraca z Krzysztofem pozwala uwierzyć w wiarę we własne możliwości.

  Manager spółki notowanej na GPW

 • Praca z Krzysztofem pozwoliła mi zrealizować założone cele, dzięki jego doświadczeniu i umiejętności znajdowania problemów nad, którymi warto się pochylić. W trakcie sesji naprowadził mnie na wiele rozwiązań, które wprowadziłem do swojego życia zawodowego. Spotkania przekonały mnie do skuteczności coachingu, kiedy pojawią się kolejne zagadnienia chętnie nad nimi z Krzysztofem popracuję. Szczerze polecam, uważam że Krzysztof pozwala znaleźć "drogę na skróty" do wyznaczonego celu.

  Radosław Nowotniak

 • Pracowałam z Krzysztofem w ramach usług barterowych sesji coachingowych. Każda sesja z Krzysztofem (moja jako klienta coachingu) to ogromna ciekawość. Każda sesja z Krzysztofem przynosi dla mnie nowe odkrycie dotyczące mnie samej. Cenię pracę z Krzysztofem za profesjonalizm, upór, dążenie do celu, bezpośrednie wypowiedzi, dowcip, trafne puenty, trochę "cięty" język, którego czasem mi potrzeba. To mnie motywuje i równocześnie bawi, czyniąc ten czas sesji ciekawym i owocnym. Cenię pracę z Krzysztofem za Jego elementy mentoringu wplecione w sesje. Każdy ma swój własny styl pracy i tak ja widzę styl Krzysztofa. Dziękuję za to.

  Aldona Wierzba

 • Konkretne informacje, pewność siebie prowadzącego, humor, praktyczna wiedza, prosto i dobrze wyjaśnione.

   

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

  Karol Niedzielewski

 • Super stosunek do studentów, odpoczynek psychiczny, dużo humoru i rozrywki. GORĄCO POLECAM!

   

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

  Natalia Górecka

 • Fantastyczny warsztat, dynamicznie, z dużą dozą poczucia humoru i świetnie od strony merytorycznej. Na ogromny plus ćwiczenia przeprowadzone podczas warsztatu.

   

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

 • Warto poznać problemy w Komunikacji!

  Uczestnik warsztatu "Podstawy komunikacji".

  Adrian Zduńczyk

 • Skondensowana dawka pożytecznej rzeczy.

  Uczestniczka warsztatu "Podstawy komunikacji"

  Magdalena Kaczyńska

 • Warsztat godny polecenia. Temat bardzo potrzebny w życiu. Narzędzia do natychmiastowego wykorzystania i sprawdzenia, czy działają i jak działają.

  Uczestniczka warsztatu "Coaching emocji - subiektywny przegląd"

  Beata Matys

 • Zaskakująco skuteczne prowadzenie warsztatu.

  Uczestniczka warsztatu "3 narzędzia do zarządzania emocjami"

  Beata Śliwkowska