2016-09-02

Kiedy warto zrezygnować?

Czy kiedykolwiek rezygnujesz?

Mam wrażenie, że osoby, które wyznaczają sobie konkretne cele w życiu, które chcą się rozwijać, pracować nad sobą - dość rzadko rezygnują z raz podjętego zadania. Jak się temu bliżej przyjrzeć to taka sytuacja jest trochę dziwna. Czyżby takim osoby nigdy nie zdarzyło się pomylić? To raczej mało prawdopodobne. A więc gdzie leży przyczyna?  Dla ustalenia uwagi: nie zamierzam twierdzić, że rezygnacja z pracy nad sobą pod byle pretekstem to dobry sposób na własny rozwój. Mam zamiar przyjrzeć się drugiej skrajności – brakiem rezygnacji, gdy rezygnacja jest logiczną konsewkencją zaistniałej sytuacji.

Co powoduje, że trwam w swojej decyzji?

Nie. Nie jest to świadomość: „skoro jestem uparty to będę trwał przy swoim choćby nie wiem co”. Tzn. nie wykluczam, że jesteś tak  uparty / uparta i że w gruncie rzeczy ten Twój upór nie pozwala Ci zrezygnować nawet wtedy, gdy już wszyscy widzą jak bardzo trwanie w danym dążeniu jest bez sensu. Ale najczęściej nie przyznasz się do tego otwarcie, za to znajdziesz „bardzo dobry powód”, aby trwać w czymś o czym Ty też wiesz (w głębi serca), że nie ma sensu. Ten „bardzo dobry powód” to może być teza głosząca: „jeśli dzisiaj zrezygnuję z tego, jutro z tamtego, pojutrze z owego – to popadnę w marazm i przestanę się rozwijać”. Słuchacze zwykle ze zrozumieniem kiwają głowami: „mądrze gada”.  Ale jeśli tak właśnie gadasz – to, tak naprawdę, nie jest to specjalnie mądre. Skąd założenie, że jeżeli zrezygnujesz z jednej rzeczy to zaraz musisz zrezygnować z następnej? Przecież po rezygnacji z jednej sprawy zostanie Ci więcej czasu na inne. A więc obiektywnie jest dokładnie na odwrót niż to co Ty mówisz. Prawo serii, na które się w domyśle powołujesz, miałoby zastosowanie gdybyś zrezygnował / zrezygnowała z jakiejś sprawy z lenistwa lub dlatego, że sprawa ta wymaga zbyt dużo czasu, albo ponieważ znalazłeś / znalazłaś sobie bardziej interesująca sprawę i bez poważnego rozważenie rzucasz się w coś nowego nie kończąc poprzedniego.

Moim zdaniem u podstaw trwania „choćby nie wiem co” jest niechęć do przyznania się (nawet przed sobą), że być może popełniłem / popełniłam błąd. Trąci to trochę niezdrowym perfekcjonizmem i prawdopodobnie jest efektem zbytniego ulegania wpływom wewnętrznego krytyka.

Do czego Cię namawiam?

Namawiam Cię do projektowego podejścia do swoich decyzji i realizacji swoich pomysłów. Co to znaczy?

 1. Podejmując decyzję akceptuję, że nie wiem o wszystkich elementach mających wpływ na moją decyzję.
 2. Decyduję, że będę robił / robiła regularne przeglądy sprawdzając, czy nie pojawiły się nowe fakty. Potem te przeglądy robię.
 3. Dopuszczam, że - w efekcie poznania nowych faktów - mogę podjąć decyzję o modyfikacji celu, zatrzymaniu lub nawet porzuceniu projektu. Gdy jest to uzasadnione faktami - taką decyzję podejmuję.
 4. Postanwaiam, że nie dam się gremlinowi wpędzić w poczucie winy, że nie wszystko wiedziałem / wiedziałam od początku.

Chcesz przyjrzeć się bliżej różnym aspektom, o których wspomniałem?

Jeśli poruszyło Cię hasło niezdrowy perfekcjonizm – zajrzyj do artykułu: http://productivemag.pl/7/jestes-perfekcjonista.

Chcesz dowiedzieć się więcej o wewnętrznym krytyku? Przeczytaj: https://issuu.com/mensis/docs/mensis-pl-nr30/8 oraz ewentualnie http://skris.pl/problem-z-gremlinem/.

Ty masz problem z wytrwaniem w swoim postanowieniu? Zapoznaj się z tekstem: http://skris.pl/jak-wytrwac-w-postanowieniu/.

 

Dodaj komentarz

(e-mail nie będzie publikowany)

Rekomendacje

 • To co było dla mnie wartościowe w pracy z Krzysztofem w roli coacha to Jego doświadczenie, otwartość oraz przede wszystkim umiejętność zwrócenia mojej uwagi na aspekty z kategorii „nie wiem, że nie wiem”, których zauważenie bardzo usprawnia działania i realizację celów.

  Tomasz Gajewski

 • Krzysztof podchodzi bardzo profesjonalnie do coachingu. Pomógł mi zrozumieć moje słabe i mocne strony oraz określić obszary, nad którymi powinienem pracować. Krzysztof w znakomitej większości wskazywał mi drogę do rozwiązania, do wiedzy a tym samym pozwolił mi wypracować mechanizmy do samodzielnego rozwoju, niż dawał po prostu gotowe odpowiedzi. Współpracę z Krzysztofem uważam za szczególnie wartościową z uwagi na jego umiejętność budowania relacji,  zaangażowanie, doświadczenie biznesowe, wysoką kulturę osobistą i etykę w życiu prywatnym i zawodowym.

  Piotr Oracz

  Dyrektor ds eComerce w Loopa.eu

 • Miałem przyjemność uczestniczyć w sesjach coachingu dla zarządu K&K Media Solutions prowadzonych przez Krzysztofa. Jego ogromne doświadczenie i autentyczna chęć pomocy pomagają dojść do ciekawych konkluzji, które traktuje się jako swoje. Zaskakujące było dla mnie to, że wykraczały one poza spodziewany przeze mnie obszar zawodowy.
  Krzysztof otworzył nam oczy na to, co oczywiste, a jednak niezauważalne.

  Jakub Reiter

  Wiceprezes Zarządu K&K Media Solutions

 • Z Panem Krzysztofem, podczas procesu coachingowego, miałem przyjemność pracować  przez pół roku. W tym okresie przepracowaliśmy trzy bloki tematyczne: delegowanie, opór oraz emocje. To, co najbardziej mnie zaskoczyło to wiedza o samym sobie. Praca z Panem Krzysztofem otworzyła mi oczy na pewne kwestie, na które nie zwracałem uwagi, a które miały/mają bardzo duże odzwierciedlenie w jakości wykonywanej przeze mnie pracy. Pan Krzysztof jest świetnym fachowcem – z dużym bagażem doświadczenia, zawsze cennymi radami. Właściwie nie było sytuacji, w których nie miałby gotowego rozwiązania. To, co mówi naprawdę warto wdrożyć i stosować. Najbardziej wartościowe jest wskazanie przez Pana Krzysztofa prawidłowego podział słabszych i silniejszych stron. Dowiedziałem się, że to, co wszyscy postrzegają jako negatyw tak naprawdę może być pozytywem. Ale, aby tak się stało warto stosować się do wskazówek Pana Krzysztofa. Gorąco polecam każdemu, kto pragnie się rozwijać i pracować nad sobą!

  Karol Roguski

  Kierownik Projektu

  Arteria S.A.

 • Współpraca z Krzysztofem pozwala uwierzyć w wiarę we własne możliwości.

  Manager spółki notowanej na GPW

 • Praca z Krzysztofem pozwoliła mi zrealizować założone cele, dzięki jego doświadczeniu i umiejętności znajdowania problemów nad, którymi warto się pochylić. W trakcie sesji naprowadził mnie na wiele rozwiązań, które wprowadziłem do swojego życia zawodowego. Spotkania przekonały mnie do skuteczności coachingu, kiedy pojawią się kolejne zagadnienia chętnie nad nimi z Krzysztofem popracuję. Szczerze polecam, uważam że Krzysztof pozwala znaleźć "drogę na skróty" do wyznaczonego celu.

  Radosław Nowotniak

 • Pracowałam z Krzysztofem w ramach usług barterowych sesji coachingowych. Każda sesja z Krzysztofem (moja jako klienta coachingu) to ogromna ciekawość. Każda sesja z Krzysztofem przynosi dla mnie nowe odkrycie dotyczące mnie samej. Cenię pracę z Krzysztofem za profesjonalizm, upór, dążenie do celu, bezpośrednie wypowiedzi, dowcip, trafne puenty, trochę "cięty" język, którego czasem mi potrzeba. To mnie motywuje i równocześnie bawi, czyniąc ten czas sesji ciekawym i owocnym. Cenię pracę z Krzysztofem za Jego elementy mentoringu wplecione w sesje. Każdy ma swój własny styl pracy i tak ja widzę styl Krzysztofa. Dziękuję za to.

  Aldona Wierzba

 • Konkretne informacje, pewność siebie prowadzącego, humor, praktyczna wiedza, prosto i dobrze wyjaśnione.

   

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

  Karol Niedzielewski

 • Super stosunek do studentów, odpoczynek psychiczny, dużo humoru i rozrywki. GORĄCO POLECAM!

   

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

  Natalia Górecka

 • Fantastyczny warsztat, dynamicznie, z dużą dozą poczucia humoru i świetnie od strony merytorycznej. Na ogromny plus ćwiczenia przeprowadzone podczas warsztatu.

   

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

 • Warto poznać problemy w Komunikacji!

  Uczestnik warsztatu "Podstawy komunikacji".

  Adrian Zduńczyk

 • Skondensowana dawka pożytecznej rzeczy.

  Uczestniczka warsztatu "Podstawy komunikacji"

  Magdalena Kaczyńska

 • Warsztat godny polecenia. Temat bardzo potrzebny w życiu. Narzędzia do natychmiastowego wykorzystania i sprawdzenia, czy działają i jak działają.

  Uczestniczka warsztatu "Coaching emocji - subiektywny przegląd"

  Beata Matys

 • Zaskakująco skuteczne prowadzenie warsztatu.

  Uczestniczka warsztatu "3 narzędzia do zarządzania emocjami"

  Beata Śliwkowska