2014-02-14

Kim jesteś?

Co stanowi o Twojej tożsamości?

Trudne pytanie? A jaką radość daje Ci odpowiadanie na łatwe pytania? Ale jeśli wolisz.... Może pytanie o to ile masz tożsamości będzie łatwiejsze?

Większość z nas myśli, że ma tylko jedną tożsamość. Jeden zbiór cech identyfikujących. W praktyce jednak definiuje mnie to co robię, z kim się kontaktuję, jakie role pełnię. A jak to jest z moim zachowaniem? Czy zawsze w podobnej sytuacji zachowuję się tak samo? Raczej nie. To jak się zachowam bardzo mocno zależy do tego z kim ma do czynienia, w jakim jestem nastroju, jakie są zewnętrzne okoliczności. Inaczej rozmawiam z menelem, a inaczej z profesorem uniwersytetu. W dobrym humorze jestem bardziej cierpliwy, w złym nastroju bardziej czepliwy. Na co dzień jestem dobrze zorganizowany i prawie wszystko mam zaplanowane. W wakacje preferuję przygody: podróże bez szczegółowego planu.

Zatem, kim jestem?

Polakiem? Coachem? Mężczyzną? Ojcem? Podróżnikiem? Wegetarianinem? Cholerykiem? Intelektualistą? Wszystkim tym (i jeszcze więcej) jednocześnie? I to stanowi o mojej tożsamości?

Jeśli „tak” - to w praktyce dość często zmieniam swoją tożsamość. Np. nie zawsze byłem ojcem,  wegetarianinem, podróżnikiem. A może część tych określeń (te zmieniające się z czasem) należy odrzucić – i pozostawić tylko te, które są niezmienne. Ale co jest niezmienne? Narodowość? Płeć? A jak ktoś ją zmieni to zmieni swoją tożsamość? Ale czy te niezmienne elementy naprawdę mnie definiują, stanowią o istocie mojej tożsamości? Chyba „nie”. Są zbyt ogólnikowe, za mało mnie odróżniają od innych. Chyba więc jest tak, że w czasie swojego życia modyfikuję (zmieniam?) swoją tożsamość. Tak, wiem. Trudno jest się pogodzić z tym, że zmieniam tożsamość. Jednak, gdy już się z tym pogodzę to jest mi łatwiej zaakceptować to, że jednocześnie mam więcej tożsamości.

Czyli, że niby jestem Dr Jekyll i Mr Hyde?

A nie zdarza Ci się, że będąc normalnie bardzo spokojną osobą nagle eksplodujesz emocjami? Czy emocje nie stanowią o Twojej tożsamości? A czy nie grasz jednej roli w jednym środowisku, a  innej w innym? Czyli jakbyś miał/a więcej niż jedną tożsamość.

Uświadomienie sobie, że mogę mieć kilka (kilkanaście!) różnych tożsamości jednocześnie, pomaga w bardziej elastycznym wykorzystywaniu swoich talentów w różnych sytuacjach. Dlaczego np. nie wykorzystać cech „podróżnika lubiącego przygodę” w sytuacji prowadzenia projektu. Czyli zamiast się denerwować kolejną zmianą w projekcie ucieszyć się, że mamy do czynienia z czymś ciekawym i niespodziewanym.

Nadal nie wierzysz, że masz kilka tożsamości?

Coach może Ci pomóc mimo to:).  Poprzez ćwiczenia typu aktorskiego może Cię wprowadzić w „inną skórę”. Możesz wtedy dać upust swojej kreatywności i pójść na całość – przecież to tylko gra. A po odegraniu każdej z ról możesz się zastanowić jakie korzyści daje podejście reprezentowane przez tę rolę w tej konkretnej sytuacji, nad którą właśnie pracujesz.

A Ty, co sądzisz o tożsamości? Co ją konstytuuje? Masz jedną tożsamość, czy wiele?

Dodaj komentarz

(e-mail nie będzie publikowany)

Rekomendacje

 • To co było dla mnie wartościowe w pracy z Krzysztofem w roli coacha to Jego doświadczenie, otwartość oraz przede wszystkim umiejętność zwrócenia mojej uwagi na aspekty z kategorii „nie wiem, że nie wiem”, których zauważenie bardzo usprawnia działania i realizację celów.

  Tomasz Gajewski

 • Krzysztof podchodzi bardzo profesjonalnie do coachingu. Pomógł mi zrozumieć moje słabe i mocne strony oraz określić obszary, nad którymi powinienem pracować. Krzysztof w znakomitej większości wskazywał mi drogę do rozwiązania, do wiedzy a tym samym pozwolił mi wypracować mechanizmy do samodzielnego rozwoju, niż dawał po prostu gotowe odpowiedzi. Współpracę z Krzysztofem uważam za szczególnie wartościową z uwagi na jego umiejętność budowania relacji,  zaangażowanie, doświadczenie biznesowe, wysoką kulturę osobistą i etykę w życiu prywatnym i zawodowym.

  Piotr Oracz

  Dyrektor ds eComerce w Loopa.eu

 • Miałem przyjemność uczestniczyć w sesjach coachingu dla zarządu K&K Media Solutions prowadzonych przez Krzysztofa. Jego ogromne doświadczenie i autentyczna chęć pomocy pomagają dojść do ciekawych konkluzji, które traktuje się jako swoje. Zaskakujące było dla mnie to, że wykraczały one poza spodziewany przeze mnie obszar zawodowy.
  Krzysztof otworzył nam oczy na to, co oczywiste, a jednak niezauważalne.

  Jakub Reiter

  Wiceprezes Zarządu K&K Media Solutions

 • Z Panem Krzysztofem, podczas procesu coachingowego, miałem przyjemność pracować  przez pół roku. W tym okresie przepracowaliśmy trzy bloki tematyczne: delegowanie, opór oraz emocje. To, co najbardziej mnie zaskoczyło to wiedza o samym sobie. Praca z Panem Krzysztofem otworzyła mi oczy na pewne kwestie, na które nie zwracałem uwagi, a które miały/mają bardzo duże odzwierciedlenie w jakości wykonywanej przeze mnie pracy. Pan Krzysztof jest świetnym fachowcem – z dużym bagażem doświadczenia, zawsze cennymi radami. Właściwie nie było sytuacji, w których nie miałby gotowego rozwiązania. To, co mówi naprawdę warto wdrożyć i stosować. Najbardziej wartościowe jest wskazanie przez Pana Krzysztofa prawidłowego podział słabszych i silniejszych stron. Dowiedziałem się, że to, co wszyscy postrzegają jako negatyw tak naprawdę może być pozytywem. Ale, aby tak się stało warto stosować się do wskazówek Pana Krzysztofa. Gorąco polecam każdemu, kto pragnie się rozwijać i pracować nad sobą!

  Karol Roguski

  Kierownik Projektu

  Arteria S.A.

 • Współpraca z Krzysztofem pozwala uwierzyć w wiarę we własne możliwości.

  Manager spółki notowanej na GPW

 • Praca z Krzysztofem pozwoliła mi zrealizować założone cele, dzięki jego doświadczeniu i umiejętności znajdowania problemów nad, którymi warto się pochylić. W trakcie sesji naprowadził mnie na wiele rozwiązań, które wprowadziłem do swojego życia zawodowego. Spotkania przekonały mnie do skuteczności coachingu, kiedy pojawią się kolejne zagadnienia chętnie nad nimi z Krzysztofem popracuję. Szczerze polecam, uważam że Krzysztof pozwala znaleźć "drogę na skróty" do wyznaczonego celu.

  Radosław Nowotniak

 • Pracowałam z Krzysztofem w ramach usług barterowych sesji coachingowych. Każda sesja z Krzysztofem (moja jako klienta coachingu) to ogromna ciekawość. Każda sesja z Krzysztofem przynosi dla mnie nowe odkrycie dotyczące mnie samej. Cenię pracę z Krzysztofem za profesjonalizm, upór, dążenie do celu, bezpośrednie wypowiedzi, dowcip, trafne puenty, trochę "cięty" język, którego czasem mi potrzeba. To mnie motywuje i równocześnie bawi, czyniąc ten czas sesji ciekawym i owocnym. Cenię pracę z Krzysztofem za Jego elementy mentoringu wplecione w sesje. Każdy ma swój własny styl pracy i tak ja widzę styl Krzysztofa. Dziękuję za to.

  Aldona Wierzba

 • Konkretne informacje, pewność siebie prowadzącego, humor, praktyczna wiedza, prosto i dobrze wyjaśnione.

   

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

  Karol Niedzielewski

 • Super stosunek do studentów, odpoczynek psychiczny, dużo humoru i rozrywki. GORĄCO POLECAM!

   

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

  Natalia Górecka

 • Fantastyczny warsztat, dynamicznie, z dużą dozą poczucia humoru i świetnie od strony merytorycznej. Na ogromny plus ćwiczenia przeprowadzone podczas warsztatu.

   

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

 • Warto poznać problemy w Komunikacji!

  Uczestnik warsztatu "Podstawy komunikacji".

  Adrian Zduńczyk

 • Skondensowana dawka pożytecznej rzeczy.

  Uczestniczka warsztatu "Podstawy komunikacji"

  Magdalena Kaczyńska

 • Warsztat godny polecenia. Temat bardzo potrzebny w życiu. Narzędzia do natychmiastowego wykorzystania i sprawdzenia, czy działają i jak działają.

  Uczestniczka warsztatu "Coaching emocji - subiektywny przegląd"

  Beata Matys

 • Zaskakująco skuteczne prowadzenie warsztatu.

  Uczestniczka warsztatu "3 narzędzia do zarządzania emocjami"

  Beata Śliwkowska