2015-09-10

Koło życia

Z czym Ci się kojarzy?

Z frazą „fortuna kołem się toczy”?

Bardzo dobrze Ci się kojarzy. Także z punktu widzenia coacha. W klasycznym rozumieniu tego powiedzenia chodzi o to, że w życiu raz nam się wiedzie lepiej raz gorzej. Są okresy kiedy odnosimy sukcesy, ale też zdarzają się czasy porażek. Bywa fajnie, wesoło, radośnie. Ale też smutno, źle i depresyjnie. Itd. Właśnie, co znaczy to „itd.”? „I tak dalej” znaczy tutaj, że można popatrzeć na to powiedzenie przez pryzmat różnych obszarów życia, różnych jego przejawów, wymiarów. A jakie to są te inne wymiary? Właśnie to pytanie kieruję do Ciebie, drogocenny Czytelniku. Może zrobisz sobie swoją listę tych obszarów swojego życia, które są dla Ciebie istotne? Ile tych obszarów ma być? A to też zależy od Ciebie. Możesz zaczerpnąć inspirację z grafiki, którą zamieściłem. Ale nie sugeruj się tą inspiracją w 100%. Śmiało, wyrzuć z listy umieszczonej w grafice to, co dla Ciebie nie jest istotne. Koniecznie dodaj to, czego tam brakuje. Nie czytaj dalej, proszę, zanim tego nie zrobisz.

Mam listę istotnych dla mnie obszarów mojego życia

To oznacza początek pracy nad „kołem życia” - narzędziem pomocnym (również w coachingu) do przyjrzenia się, gdzie jestem w tym konkretnym momencie mojego życia biorąc pod uwagę obszary, które są dla mnie istotne.

Dygresja: Ja wykorzystuję to narzędzie w swojej praktyce coachingowej, w sytuacji, gdy Klient przychodzi z wieloma pomysłami na to nad czym powinien pracować żeby osiągnąć postęp. I często Klient nie wie od czego zacząć. A coach też raczej Mu tego nie powie, bo przecież coach jeszcze Klienta nie zna (a nawet, gdy Go pozna to też nie uzurpuje sobie prawa do wiedzy czego Klientowi naprawdę potrzeba). Zatem, szczególnie wtedy, gdy nie bardzo wiem nad czym powinienem się skupić – używam „koła życia”. Oczywiście, rozważam tylko sprawy naprawdę istotne: zmiany, które mają ogromne znaczenie dla mojego dalszego życia.

Wracając do mojego „koła życia”: teraz rysuję okrąg, a następnie dzielę powstałe w ten sposób koło na tyle części ile obszarów wyróżniłem – rysuję "szprychy" (linie od środka do brzegu koła). Każdej takiej „szprysze” przypisuję nazwę jednego z moich obszarów.

Oceniam jak bardzo jestem zadowolony ze stanu obecnego (dla każdego obszaru)

Ja używam skali od 0 do 10, ale można użyć innej skali. Każdy obszar „wyceniam” w mojej skali. Chodzi o to jak bardzo jestem zadowolony ze stanu obecnego (w danym obszarze).

Dzielę każdą szprychę na 10 odcinków (jeśli masz inną skalę – dzielisz na tyle odcinków ile wartości ma Twoja skala). Zaznaczam na moim rysunku odpowiednie wartości dla wszystkich obszarów. Łączę je ze sobą – otrzymuję w ten sposób wielokąt, który opisuje/reprezentuje „stopień mojego obecnego zadowolenia”. Mogę wnętrze tego obszaru pokolorować.

Zastanawiam się, jak chciałbym, aby każdy z obszarów wyglądał

Innymi słowy zastanawiam się czego bym chciał od życia w każdym z obszarów. Przecież nie każdy obszar jest dla mnie tak samo ważny. Może się okazać, że w niektórych obszarach jestem już tu, gdzie chciałbym być (według mojej oceny na dzisiaj). W innych - mam jeszcze trochę do zrobienia. Zdarza się też, że w jakimś obszarze jest....  duuużo do zrobienia. Może też się zdarzyć (choć zdarza się rzadko), że jakiś obszar jest na poziomie przekraczającym moje oczekiwania.

Zaznaczam na moim rysunku „wartości oczekiwane”. Łączę je ze sobą używając innego koloru niż wtedy, gdy łączyłem „wartości obecne”.

Decyduję nad czym będę pracował

Przyglądam się mojemu kołu. Skupiam się na tych obszarach, gdzie występuje różnica między stanem obecnym, a oczekiwanym. Decyduję nad którym obszarem skupię się w najbliższym czasie.

Dygresja: Wcale nie muszę wybrać obszaru, gdzie rozbieżność pomiędzy stanem obecnym, a stanem oczekiwanym jest największa. Przecież ten obszar wcale nie musi być dla mnie najważniejszy. Mogę też mieć przekonanie, że ja w danym obszarze niewiele mogę zrobić, bo niewiele ode mnie zależy. Niezależnie od tego, czy to przekonanie jest prawdziwe, czy nie – to ja decyduję, czy zajmę się danym obszarem. Oczywiście, mogę wskazać swojemu coachowi, że najbardziej chciałbym pracować nad obszarem „x”, ale mam przekonanie, że tam niewiele (lub nic) nie mogę zrobić. I mogę najpierw popracować z coachem nad tym moim ograniczającym przekonaniem.

Uwaga techniczna

Z powodu fundamentalnych braków w zakresie umiejętności rysowania - oraz wrodzonego lenistwa:) – grafika, którą umieściłem w tym tekście powstała przy użyciu programu Microsoft Excel (typ wykresu: radar chart). Ma to taką zaletę, że zawsze mogę dodać nowy obszar lub usunąć jakiś już nieistotny, a Excel mi ten obrazek przerysuje. Łatwo też mogę zmieniać oceny w każdym obszarze.

Jeśli zainteresował Cię ten plik możesz go mieć. Wystarczy zaprenumerować wiadomości o moich tekstach:) -> http://www.skris.pl/Prenumerata.htm. Plik (dostępny po potwierdzeniu prenumeraty) zawiera też możliwość długofalowego śledzenia: ile czasu spędzasz nad poszczególnymi obszarami swoejgo życia.

 

Dodaj komentarz

(e-mail nie będzie publikowany)

Rekomendacje

 • To co było dla mnie wartościowe w pracy z Krzysztofem w roli coacha to Jego doświadczenie, otwartość oraz przede wszystkim umiejętność zwrócenia mojej uwagi na aspekty z kategorii „nie wiem, że nie wiem”, których zauważenie bardzo usprawnia działania i realizację celów.

  Tomasz Gajewski

 • Krzysztof podchodzi bardzo profesjonalnie do coachingu. Pomógł mi zrozumieć moje słabe i mocne strony oraz określić obszary, nad którymi powinienem pracować. Krzysztof w znakomitej większości wskazywał mi drogę do rozwiązania, do wiedzy a tym samym pozwolił mi wypracować mechanizmy do samodzielnego rozwoju, niż dawał po prostu gotowe odpowiedzi. Współpracę z Krzysztofem uważam za szczególnie wartościową z uwagi na jego umiejętność budowania relacji,  zaangażowanie, doświadczenie biznesowe, wysoką kulturę osobistą i etykę w życiu prywatnym i zawodowym.

  Piotr Oracz

  Dyrektor ds eComerce w Loopa.eu

 • Miałem przyjemność uczestniczyć w sesjach coachingu dla zarządu K&K Media Solutions prowadzonych przez Krzysztofa. Jego ogromne doświadczenie i autentyczna chęć pomocy pomagają dojść do ciekawych konkluzji, które traktuje się jako swoje. Zaskakujące było dla mnie to, że wykraczały one poza spodziewany przeze mnie obszar zawodowy.
  Krzysztof otworzył nam oczy na to, co oczywiste, a jednak niezauważalne.

  Jakub Reiter

  Wiceprezes Zarządu K&K Media Solutions

 • Z Panem Krzysztofem, podczas procesu coachingowego, miałem przyjemność pracować  przez pół roku. W tym okresie przepracowaliśmy trzy bloki tematyczne: delegowanie, opór oraz emocje. To, co najbardziej mnie zaskoczyło to wiedza o samym sobie. Praca z Panem Krzysztofem otworzyła mi oczy na pewne kwestie, na które nie zwracałem uwagi, a które miały/mają bardzo duże odzwierciedlenie w jakości wykonywanej przeze mnie pracy. Pan Krzysztof jest świetnym fachowcem – z dużym bagażem doświadczenia, zawsze cennymi radami. Właściwie nie było sytuacji, w których nie miałby gotowego rozwiązania. To, co mówi naprawdę warto wdrożyć i stosować. Najbardziej wartościowe jest wskazanie przez Pana Krzysztofa prawidłowego podział słabszych i silniejszych stron. Dowiedziałem się, że to, co wszyscy postrzegają jako negatyw tak naprawdę może być pozytywem. Ale, aby tak się stało warto stosować się do wskazówek Pana Krzysztofa. Gorąco polecam każdemu, kto pragnie się rozwijać i pracować nad sobą!

  Karol Roguski

  Kierownik Projektu

  Arteria S.A.

 • Współpraca z Krzysztofem pozwala uwierzyć w wiarę we własne możliwości.

  Manager spółki notowanej na GPW

 • Praca z Krzysztofem pozwoliła mi zrealizować założone cele, dzięki jego doświadczeniu i umiejętności znajdowania problemów nad, którymi warto się pochylić. W trakcie sesji naprowadził mnie na wiele rozwiązań, które wprowadziłem do swojego życia zawodowego. Spotkania przekonały mnie do skuteczności coachingu, kiedy pojawią się kolejne zagadnienia chętnie nad nimi z Krzysztofem popracuję. Szczerze polecam, uważam że Krzysztof pozwala znaleźć "drogę na skróty" do wyznaczonego celu.

  Radosław Nowotniak

 • Pracowałam z Krzysztofem w ramach usług barterowych sesji coachingowych. Każda sesja z Krzysztofem (moja jako klienta coachingu) to ogromna ciekawość. Każda sesja z Krzysztofem przynosi dla mnie nowe odkrycie dotyczące mnie samej. Cenię pracę z Krzysztofem za profesjonalizm, upór, dążenie do celu, bezpośrednie wypowiedzi, dowcip, trafne puenty, trochę "cięty" język, którego czasem mi potrzeba. To mnie motywuje i równocześnie bawi, czyniąc ten czas sesji ciekawym i owocnym. Cenię pracę z Krzysztofem za Jego elementy mentoringu wplecione w sesje. Każdy ma swój własny styl pracy i tak ja widzę styl Krzysztofa. Dziękuję za to.

  Aldona Wierzba

 • Konkretne informacje, pewność siebie prowadzącego, humor, praktyczna wiedza, prosto i dobrze wyjaśnione.

   

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

  Karol Niedzielewski

 • Super stosunek do studentów, odpoczynek psychiczny, dużo humoru i rozrywki. GORĄCO POLECAM!

   

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

  Natalia Górecka

 • Fantastyczny warsztat, dynamicznie, z dużą dozą poczucia humoru i świetnie od strony merytorycznej. Na ogromny plus ćwiczenia przeprowadzone podczas warsztatu.

   

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

 • Warto poznać problemy w Komunikacji!

  Uczestnik warsztatu "Podstawy komunikacji".

  Adrian Zduńczyk

 • Skondensowana dawka pożytecznej rzeczy.

  Uczestniczka warsztatu "Podstawy komunikacji"

  Magdalena Kaczyńska

 • Warsztat godny polecenia. Temat bardzo potrzebny w życiu. Narzędzia do natychmiastowego wykorzystania i sprawdzenia, czy działają i jak działają.

  Uczestniczka warsztatu "Coaching emocji - subiektywny przegląd"

  Beata Matys

 • Zaskakująco skuteczne prowadzenie warsztatu.

  Uczestniczka warsztatu "3 narzędzia do zarządzania emocjami"

  Beata Śliwkowska