2017-05-11

Lekcja z Maroka

Czego można nauczyć się na urlopie?

Przez ostatnie dwa tygodnie wypoczywałem. Nie odbierałem telefonów, nie odpowiadałem e-maile, nie publikowałem na blogu. Tydzień zwiedzania, a potem tydzień kompletnego lenistwa w Agadirze. Nie byłbym jednak sobą gdybym się czegoś nowego nie nauczył. I nie mam tu na myśli faktów na temat Maroka: że rolnictwo oraz turystyka są jednymi z głównym źródeł przychodu, że film „Casablanca” nie był kręcony w Casablance (tylko w USA), że to kraj muzułmański, ale weekend to sobota-niedziela, itp., itd. Chodzi mi o to czego można się nauczyć od Marokańczyków.

Przewodniczka

W czasie naszego objazdu po „cesarskich miastach” mieliśmy świetną przewodniczkę.  Dużo wie, świetnie opowiada, nie przegaduje. Sporo mówiła o historii, gospodarce, ustroju, królu, religii. Ale też o różnicach kulturowych i obyczajowych pomiędzy Marokańczykami i Europejczykami. Tych różnic jest sporo. Mnie najbardziej uderzyła jedna.

Lekcja z Maroka

Najważniejsze, najbardziej cenione w tym kraju cechy to (według naszej przewodniczki): spokój i stanowczość. Wprawdzie na bazarach Marokańczycy potrafią się wykłócać o pojedynczego dirhama, wrzeszczeć, rwać włosy z głowy, itp. – ale to wszystko jest elementem pewnej gry negocjacyjnej. Wewnętrznie są bardzo spokojni: zaraz po zakończonych (burzliwych) negocjacjach - wracają do normy, uśmiechają się do siebie, ściskają sobie dłonie i rozstają się w zgodzie, a nawet przyjaźni (fajnie się z nim negocjowało). Czemu Marokańczyk nie może się nadziwić? Że przyjeżdża taki Europejczyk na wakacje: niby chce wypocząć, odprężyć  się, zrelaksować - a robi wszystko żeby być cały czas zestresowanym. Ciągle się takiemu Europejczykowi spieszy. Zamawia w restauracji obiad i się denerwuje, że go nie dostaje w ciągu 20 minut. Dokąd się tak spieszy? Przecież jest na wakacjach. W pokoju brakuje drugiego ręcznika – Europejczyk dzwoni do recepcji żeby już, natychmiast, mu przynieśli ten drugi ręcznik. A co? Będzie używał dwóch naraz?

Co jest skuteczne wobec Marokańczyków?

OK. Ale ja jednak chcę ten obiad, chcę dostać ten ręcznik. I dostanę. Ale nie „już, natychmiast”. Tylko w „swoim czasie”. A ile wynosi ten czas? To zależy. Od restauracji, od hotelu, od konkretnych osób (po obydwu stronach). Jeśli będę się denerwował, okazywał swoje niezadowolenie, popędzał Marokańczyka – to Marokańczyk wyciągnie z tego wniosek, że to ja mam jakiś problem ze sobą. Próbuję się więc na tym Marokańczyku wyżyć, aby udawać (głównie przed sobą), że ja nie mam żadnego problemu, że problemem jest zachowanie Marokańczyka. Marokańczyk przyjmie spokojnie (widocznie Allah tak chciał) i będzie się nadal zachowywał po swojemu.

A więc co robić? Być stanowczym i spokojnym. Oczywiście mój spokój i stanowczość nie spowoduje, że dostanę obiad w 5 minut skoro normalnie Marokańczyk potrzebuje na to 30 minut. Wtedy nie warto interweniować wcześniej.  

Więc zasada numer 1: interweniować tylko wtedy, gdy to ma sens:). Stanowczo proszę w hotelu o drugi ręcznik i spokojnie czekam. Jeśli po kilku godzinach go nie dostanę - powtarzam procedurę.

Moje wątpliwości

Zabrzmiało to dla mnie bardzo sensownie.

 1. Po co mam się denerwować na urlopie? Przecież nie zmienię takiego Marokańczyka w ciągu dwóch tygodni.
 2. Chcę być skuteczny, a nie rozładowywać swoje emocje przez obarczanie winą innych (to ważne dla mnie zawsze - nie tylko na urlopie).

- Ale, ale. Przecież Ty  tu przyjechałeś, aby Cię obsługiwano, a nie lekceważono. Ty zostawiasz tutaj swoje pieniądze. Ty (i inni turyści) dajecie utrzymanie tym, który żyją z turystyki. Płacisz i masz prawo wymagać! – odezwał się mój wewnętrzny krytyk -  Coś mi się wydaje, że będzie tu jak w Egipcie. Wszyscy będą Ci wciskać "chłam", a jeśli chodzi o poziom usług – tragedia.

- Spokojnie – odpowiedziałem – Sprawdzimy, jak spokój i stanowczość działają w praktyce. Dopiero potem (a nie przedtem) będziemy wyciągać wnioski.

Sprawdzam

Większość sprawdzianu polegała na testowaniu strategii „spokój i stanowczość” w negocjacjach cenowych. Bardzo lubię - w krajach, w których jest to przyjęte - negocjować ceny. Moja żona twierdzi nawet, że jestem w tym dobry. Moja stała strategia bazuje na dwóch kluczowych elementach:

- staram się dowiedzieć jaka jest zwyczajowa cena danego towaru, czy usługi

- ustalam ile maksymalnie chcę wydać

W trakcie negocjacji jestem spokojny, zaczynam od ceny wyraźnie poniżej mojej ceny maksymalnej. Nie interesuje mnie porada o ile mniej niż pierwsza proponowana cena warto zaproponować w danym kraju, aby sprzedawca się nie obraził. Jeśli sprzedawca się obraża i nie chce negocjować – odchodzę. Dość często (choć nie zawsze) sprzedawca woła mnie z powrotem – i ramy negocjacji cenowych mamy ustanowione. Zatem spokój w negocjacjach stosowałem (prawie) zawsze. Miałem teraz tylko dołożyć stanowczość. Na czym to polegało? W zależności od styuacji.

Sytuacja pierwsza - gdy znane są widełki cen dla danej uslugi

Np. przejazd taksówką z hotelu na targowisko kosztuje od 15-20 dirhamów. Zatrzymuję taksówkę, pytam o cenę przejazdu na targowisko. Nigdy nie usłyszałem ceny „15 dirhamów”. Nie zrażałem się ceną podaną prze kierowcę tylko proponowałem 15 dirhamów, gdy kierowca próbował negocjować, powtarzałem spokojnie i stanowczo swoje. Jeśli to nie skutkowało – odchodziłem. Wynik: nigdy nie zapłaciłem więcej niż dolna granica, którą znałem. Ale też zdarzyło się kilka razy, że musiałem jechać drugą lub dopiero trzecią taksówką, którą zatrzymałem. W sumie jestem zadowolony.

Sytuacja druga – nie znam dolnej granicy ceny na dany wyrób lub usługę (górną komunikuje mi sprzedawca)

Sprawdzam ceny na kilku stoiskach oferujących te same wyroby. Ustalam „swoją cenę” na poziomie jaki jestem w stanie zaakceptować i zaczynam negocjacje. Proponuję kwotę niższą niż „moja cena”. Jeśli w kliku miejscach sprzedawca nie chce negocjować i nie woła mnie, gdy odchodzę – podwyższam cenę do poziomu, który sobie wcześniej ustaliłem. Negocjacje (jeśli do nich dochodzi) polegały na tym, że sprzedawca obniżał stopniowo swoją cenę, a ja - spokojnie i stanowczo - powtarzałem swoją (ciągle tę samą). Wynik: sporo prezentów kupiłem w cenie, którą sobie ustaliłem, ale z kilku musiałem zrezygnować. Uważam, że strategia się sprawdziła.

Aha, jeszcze jeden (powtarzalny) sprawdzian zafundowano nam w hotelu. Dość często brakowało drugiego ręcznika. Czasem trzeba się było upomnieć drugi albo i trzeci raz. Ale w końcu ręcznik się pojawiał. Natomiast kilkukrotne upominanie się o drugie krzesło na taras naszego pokoju – skutku nie odniosło: doszliśmy z żoną do wniosku, że chyba nie mają już takich krzeseł.

Podsumowanie

Strategię uważam za przetestowaną i skuteczną. Największy zysk jaki osiągnąłem to fakt, że przez cały pobyt się nai razu poważnie nie zdenerwowałem. Kilku drobnych nieporozumień z żoną tu nie wliczam – w końcu strategię testowałem na Marokańczykach, a nie na żonie:).

Pomyślałem sobie najpierw, że będą ją stosował w czasie każdego wyjazdu. Ale, gdy się nad tym zastanowiłem trochę dłużej: dlaczego miałbym nie stosować tej strategii na co dzień? Może Ty znajdziesz jakieś argumenty? Ja nie znalazłem.

Dodaj komentarz

(e-mail nie będzie publikowany)

Rekomendacje

 • Te ćwiczenia działają i mają ogromny wpływ i na sferę psychiczną i fizyczną. Zmieniło się moje podejście do mojej rodziny. Mam dużo więcej tolerancji i cierpliwości. Wiele rzeczy po prostu zacząłem akceptować a działać tam gdzie faktycznie mam wpływ.

  Marcin

  Uczestnik kursu on-line "Stres przed egzaminem"

 • Bardzo ciekawy warsztat pobudzający do myślenia i zastanowienia się nad emocjami.

  Anna Perzyńska

  Uczestnik warsztatu "Coaching emocji - subiektywny przegląd"

 • Jeśli nie radzi sobie ktoś z emocjami oraz stresem - to szkolenie jest wręcz niezastąpione.

  Uczestnik warsztatu "Stres w pracy. Narzędzia"

 • Przedstawiono kilka konkretnych technik relaksacyjnych.

  Łukasz Wielgus

  Uczestnik warsztatu "Stres przed spotkaniem rekrutacyjnym"

 • Każde doświadczenie i wiedza są cenne. Zawsze warto spróbować. Czasem jedna, mała rzecz prowadzi do dużej zmiany i sprawia, że w końcu jesteśmy szczęśliwi.

  Michał Fijałkowski

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

 • I used to work with Krzysztof on a CRM project for international client. I was a member of his team. He was always ready to help his team as a manager and as a friend. Every day was teaching us how to approach complex tasks to be able to deliver them successfully, how to stretch ourselves to achieve new skills, how to develop existing one. Thanks to him we were able to finish the whole project. I would recommend Krzysztof to anyone.

  Tomasz Filipowicz

  Rekomendacja z LinkedIn

 • To co było dla mnie wartościowe w pracy z Krzysztofem w roli coacha to Jego doświadczenie, otwartość oraz przede wszystkim umiejętność zwrócenia mojej uwagi na aspekty z kategorii „nie wiem, że nie wiem”, których zauważenie bardzo usprawnia działania i realizację celów.

  Tomasz Gajewski

 • Krzysztof was my colleague and mentor for several years, working together frequently and at times on a daily basis. Krzysztof proved to be an incredibly knowledgeable and supportive individual, whose interests and skills went well beyond his working environment, thus making him perfectly suited to enable the organization to strive towards excellence. His integrity and analytic approach, his in depth understanding of business strategy and metrics as well as his commitment and dedication to people development are exemplary and it has been a privilege to learn from him.
  In the context of working together at Microsoft I would like to highlight his leadership in professionalizing project and resource management, creating a fertile ground on which to sow the seeds to later earn the benefits of customer satisfaction and organizational development. 
  I do warmly recommend Krzysztof and would be delighted to work with him at any time.

  Margherita Brodbeck Roth

  Rekomendacja z LinkedIn

 • Krzysztof podchodzi bardzo profesjonalnie do coachingu. Pomógł mi zrozumieć moje słabe i mocne strony oraz określić obszary, nad którymi powinienem pracować. Krzysztof w znakomitej większości wskazywał mi drogę do rozwiązania, do wiedzy a tym samym pozwolił mi wypracować mechanizmy do samodzielnego rozwoju, niż dawał po prostu gotowe odpowiedzi. Współpracę z Krzysztofem uważam za szczególnie wartościową z uwagi na jego umiejętność budowania relacji,  zaangażowanie, doświadczenie biznesowe, wysoką kulturę osobistą i etykę w życiu prywatnym i zawodowym.

  Piotr Oracz

  Dyrektor ds eComerce w Loopa.eu

 • Praca z Krzysztofem pozwoliła mi zrealizować założone cele, dzięki jego doświadczeniu i umiejętności znajdowania problemów, nad którymi warto się pochylić. W trakcie sesji naprowadził mnie na wiele rozwiązań, które wprowadziłem do swojego życia zawodowego. Spotkania przekonały mnie do skuteczności coachingu, kiedy pojawią się kolejne zagadnienia chętnie nad nimi z Krzysztofem popracuję. Szczerze polecam, uważam że Krzysztof pozwala znaleźć "drogę na skróty" do wyznaczonego celu.

  Radosław Nowotniak

 • Pracowałam z Krzysztofem w ramach usług barterowych sesji coachingowych. Każda sesja z Krzysztofem (moja jako klienta coachingu) to ogromna ciekawość. Każda sesja z Krzysztofem przynosi dla mnie nowe odkrycie dotyczące mnie samej. Cenię pracę z Krzysztofem za profesjonalizm, upór, dążenie do celu, bezpośrednie wypowiedzi, dowcip, trafne puenty, trochę "cięty" język, którego czasem mi potrzeba. To mnie motywuje i równocześnie bawi, czyniąc ten czas sesji ciekawym i owocnym. Cenię pracę z Krzysztofem za Jego elementy mentoringu wplecione w sesje. Każdy ma swój własny styl pracy i tak ja widzę styl Krzysztofa. Dziękuję za to.

  Aldona Wierzba

 • I worked with Krzysztof during my CEEHQ years at Microsoft, but we knew each other even before when he worked at MS Poland in the Services unit. Krzystof was a dependable source of knowledge in services delivery subjects, representing a down to earth approach that was based on several years of working in the CEE/PL IT market. His experience, trustworthiness combined with a low temper and a bit of unique flavor made him a great colleague whom I would recommend to any other IT services organization.

  Laszlo Kollar

  Rekomendacja z LinkedIn

 • Świetny doradca, godny pełnego zaufania, o wyjątkowej wiedzy, odpowiedzialny partner. Pracowałem z Krzysztofem 5 lat wliczając w to czas, gdy był moim bezpośrednim przełożonym. Krzysztof sprawdził się zarówno jako odnoszący sukcesy Konsultant, jak i jako Manager. Zawsze chętny do pomocy i będący krok przed Tobą. Cieszę się, że nadal utrzymuję z nim kontakt jako Klient.

  Artur Malinowski

  Solution Architect w firmie Malcan

 • Absolutnie i jednogłośnie: dobrze spożytkowany czas. Wyszłam z lepszym nastawieniem niż się spodziewałam. Nigdy tego nie zapomnę:), jakkolwiek górnolotnie to by nie zabrzmiało. Dziękuję:). 

  Julia Kierebińska

  Uczestnik warsztatu "Jak sobie radzić ze stresem"

 • Jestem doradcą strategicznym z zakresu zarządzania czasem i produktywności dla menedżerów w korporacjach i dużych przedsiębiorstwach. Gdybym miał wskazać osoby, które znacząco przyczyniły się do mojego rozwoju profesjonalnego, Krzysztof Skubis niemalże automatycznie przychodzi mi na myśl. Nasza współpraca rozpoczęła się w Microsoft, gdzie Krzysztof wspierał mnie w rozwoju kompetencji z zakresu zarządzania projektami i rozwiązywaniem trudnych sytuacji z Klientami i w zespole projektowym. Do dziś rozmowy i punkt widzenia Krzysztofa wnoszą wiele do mojego rozwoju i usprawniają projekt "Ogarnij Chaos". Szczególnie cenię Krzysztofa za jego opanowanie i kompleksowe spojrzenie na omawiany problem. Nawet wyjątkowo trudne sytuacje, po analizie z Krzysztofem stają się sprawami do rozwiązania. Bogate doświadczenie zawodowe oraz komunikacja na najwyższym poziomie czynią z niego wyjątkowego partnera w biznesie i mentora. Usługi Krzysztofa Skubisa mogę z czystym sumieniem polecić wszystkim profesjonalistom, którzy szukają konsultanta - praktyka, który stanie się partnerem w ich długoterminowym rozwoju.

  Marcin Kwieciński

  Konsultant produktywności, autor projektu "Ogarnij Chaos"

 • Konkretne informacje, pewność siebie prowadzącego, humor, praktyczna wiedza, prosto i dobrze wyjaśnione.

  Karol Niedzielewski

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

 • To przyjemność być poproszonym o napisanie rekomendacji dla Krzysztofa Skubisa: który był moim Coachem i Mentorem od początku mojej kariery zawodowej kierownika projektu. Miałem szczęście, ponieważ po zatrudnieniu przez Microsoft, właściwie przez przypadek, Krzysztof został moim “Mentorem”. Od pierwszego do ostatniego dnia w Microsofcie mieliśmy comiesięczne spotkania, w czasie których mieliśmy okazję dyskutować i rozpatrywać różne podejścia do prowadzenia projektu jak również różne sposoby rozwiązywania problemów we współpracy z członkami zespołu. Krzysztof jest bacznym obserwatorem, gdy stwierdzi jakiś brak kompetencji związanej z kierowaniem projektami, natychmiast organizuje warsztaty ze światowej klasy guru w tym obszarze. Po pięciu latach mogę o sobie powiedzieć, że jest bardzo efektywnym kierownikiem projektu i mogę z całą pewnością stwierdzić, że jedna z fundamentalnych cegiełek została dołożona przez Krzysztofa. Szczerze polecam Krzysztofa jako coacha nie tylko osobom początkującym, ale również tym, którzy pracują jako kierownicy projektu od dłuższego czasu. Z Krzysztofem będziesz w stanie nauczyć się  robić to lepiej, szybciej i zostać odpowiedzialnym partnerem i członkiem zespołu.

  Grzegorz Chuchra

  Kierownik Projektu / Prezes firmy Predica

 • Nie radzisz sobie z emocjami i stresem? Warto skorzystać. Jedno szkolenie i życie staje się przyjemniejsze.

  Paweł Ciupa

  Uczestnik warsztatu "Stres w pracy. Narzędzia"

 • Zachęciłabym:) Poleciłabym:) Skorzystam ponownie:). Dziękuję.

  Anna Zielińska

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

  przeprowadzonego w ramach ICF Coaching Week 2017 

 • Trudno w kilku zdaniach podsumować sesję z Panem Krzysztofem. To trochę jak podróż w głąb siebie. Potrafi sprawić, że dostrzegamy rzeczy, które wcześniej nie wydawały się wcale takie oczywiste. Bardzo cenne i pouczające doświadczenie. Będę stosować się do wszystkich wskazówek, jakie dostałam podczas naszej sesji, to świetny początek do pracy nad sobą. Dziękuję!

  Anonimowa recenzja gratisowej sesji coachingowej

 • Pozwoli Tobie się zastanowić oraz przeanalizować pewne sytuacje wraz z emocjami, być może pomoże kontrolować. Mi pomogło.

  Uczestnik warsztatu "Stres przed spotkaniem rekrutacyjnym"

 • Życie w corpo może być przyjemne :)

  Piotr M.

  Uczestnik kursu on-line "Stres przed egzaminem"

 • Można spojrzeć w głąb siebie! Garść złotych rad. Bardzo przyjemne ćwiczenia.

  Alicja Kissa

  Uczestnik warsztatu "Stres przed spotkaniem rekrutacyjnym" 

 • Prowadzone w zabawny, lekki i ciekawy sposób warsztaty.

  Tomasz Jakubiak

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

 • Zaskakująco skuteczne prowadzenie warsztatu.

  Beata Śliwkowska

  Uczestnik warsztatu "3 narzędzia do zarządzania emocjami"