2016-12-15

Lubisz krytykować?

A być krytykowanym?

Jak się czujesz, gdy ktoś Ci zwraca uwagę? Czy to już jest krytyka? Za wikipedią: https://pl.wikipedia.org/wiki/Krytyka (cytuję fragment) „W mowie potocznej wyraz krytyka oznacza zwykle wystąpienie (słowne lub pisemne) przeciwko jakiemuś zjawisku, osobie, faktowi lub sposobowi rozwiązania problemu i jest powiązane z negatywną oceną tych faktów”. I taki jest zazwyczaj mój odbiór: ktoś kto mnie krytykuje - występuje przeciwko mnie. Zatem mnie atakuje. Więc jestem zagrożony. Muszę się bronić. Wtedy: albo atakuję (gdy uważam, że jestem silniejszy), albo uciekam (bo jestem słabszy) albo podlizuję się agresorowi (gdy jestem słabszy, a nie mogę uciec).

Do czego prowadzą moje „odwieczne” strategie?

Przyjrzyjmy się bliżej każdej z opisanych powyżej strategii (notabene: odziedziczonej po gadach – patrz: chcesz być jaszczurką?). Do czego one prowadzą?

Atak: Niezależnie od tego, czy mój atak będzie skuteczny, czy też dostanę nokautująca kontrę – sytuacja przekształci się w konflikt. Od tej pory będę krytykował każdy pomysł mojego oponenta, a on będzie krytykował każdą moją opinię. Ta postawa będzie stała: niezależna od wartości merytorycznej naszych działań, czy wypowiedzi.

Ucieczka: Rozwiązanie chwilowe. Teraz się udało, ale nie ma pewności, że uda się następnym razem. A co jest pewne? Pewne jest, że krytykant powtórzy swoją opinię następnym razem. Zrobi to jeszcze śmielej, bo widział, że ja w takiej sytuacji uciekam (czyli mu nie oddam).

Podlizywanie się: Niby coś uzyskałem. Przestał się czepiać. Ale - z drugiej strony – pokazałem, że jestem słaby. I w jakimś sensie przyznałem krytykantowi rację – choć sam może uważam, że krytykant racji nie miał. Czyli: co innego myślę – co innego mówię. Czuję do siebie niesmak.

Jak widać żadna z tych strategii nie jest dobra. Czyli, że nie ma ratunku?

Co robić?

Po pierwsze: uświadomić sobie, że nie muszę stosować żadnej z tych prymitywnych strategii. Choć często są one zautomatyzowane – wywoływane bez udziału świadomości – to można je zastąpić innymi, które najpierw świadomie wybiorę i zaplanuję: Czy jesteś automatem?.

Po drugie: mogę spojrzeć na krytykę jak na szansę, którą otrzymuję od losu (od osoby, która mi wskazuje, że coś jest do poprawy). Przecież ta osoba może mieć rację. Dopóki się bliżej nie przyjrzę temu jaka jest merytoryczna treść tej krytyki – jeszcze tego nie wiem.

Po trzecie: mogę założyć, że krytykant ma dobre zamiary. Nawet jak nie ma racji – mógł chcieć dobrze. Więc bez sensu jest robić sobie z niego wroga. A jak taki krytykant chciał mi dokuczyć, skompromitować mnie w oczach innych? To, gdy potraktuję go jak osobę życzliwą – nie dam mu satysfakcji, że mi dopiekł:).

Jeśli przyjmę powyższe założenia mogę „podziękować za chęć pomocy”, a potem rozważyć ile – moim zdaniem – było prawdy w tym, co usłyszałem. Ale robię to sam ze sobą: „stając w prawdzie” na swój temat. Nawet, jeśli na początku wydaje mi się, że krytykant absolutnie nie ma racji – szukam: co mogłem zrobić lepiej, aby taki komentarz się nie pojawił? Jeśli dojdę do wniosku, że  - według mnie - oczekiwanie sformułowane przez krytykanta było wygórowane: nie znaczy to iż nie mogą go wziąć pod uwagę, gdy następnym razem będę się zajmował podobną sprawą. Bo może większość podziela opinię krytykanta, a nie moją? Swoją droga mogę zasięgnąć opinii kilku innych osób (niekoniecznie wyłącznie mi życzliwych) w tej kwestii: co one sądzą?

Uwaga: Jeśli masz ogromny problem z przyjęciem krytyki za dobrą monetę to może oznaczać, że sam / sama jesteś notorycznym krytykantem: Kto mnie najbardziej wkurza?

Zadanie domowe

Przypomnij sobie jakąś sytuację z niedawnej przeszłości, gdy ktoś Cię skrytykował. Jaka była Twoja reakcja? Zadowala Cię? Gratuluję.

Ciebie nie zadowala? Co z tym zrobisz? Jak zareagujesz następnym razem w podobnej sytuacji? Przygotuj sobie dokładny opis Twojej idealnej reakcji. Możesz tę reakcję nawet przetrenować "na sucho" z kimś bliskim – kto Cię sztucznie skrytykuje „na próbę”. Ćwicz dotąd, aż „na próbach” zaczniesz być z siebie zadowolony / zadowolona. A potem… Zacznij stosować nowe podejście w realu:).

Chcesz pomagać zamiast krytykować?

Przeczytaj jak to robić, aby osoba, której pomagasz tak właśnie to odebrała: Jak udzielać informacji zwrotnej?.

 

 

 

Dodaj komentarz

(e-mail nie będzie publikowany)

Rekomendacje

 • Te ćwiczenia działają i mają ogromny wpływ i na sferę psychiczną i fizyczną. Zmieniło się moje podejście do mojej rodziny. Mam dużo więcej tolerancji i cierpliwości. Wiele rzeczy po prostu zacząłem akceptować a działać tam gdzie faktycznie mam wpływ.

  Marcin

  Uczestnik kursu on-line "Stres przed egzaminem"

 • Bardzo ciekawy warsztat pobudzający do myślenia i zastanowienia się nad emocjami.

  Anna Perzyńska

  Uczestnik warsztatu "Coaching emocji - subiektywny przegląd"

 • Jeśli nie radzi sobie ktoś z emocjami oraz stresem - to szkolenie jest wręcz niezastąpione.

  Uczestnik warsztatu "Stres w pracy. Narzędzia"

 • Przedstawiono kilka konkretnych technik relaksacyjnych.

  Łukasz Wielgus

  Uczestnik warsztatu "Stres przed spotkaniem rekrutacyjnym"

 • Każde doświadczenie i wiedza są cenne. Zawsze warto spróbować. Czasem jedna, mała rzecz prowadzi do dużej zmiany i sprawia, że w końcu jesteśmy szczęśliwi.

  Michał Fijałkowski

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

 • I used to work with Krzysztof on a CRM project for international client. I was a member of his team. He was always ready to help his team as a manager and as a friend. Every day was teaching us how to approach complex tasks to be able to deliver them successfully, how to stretch ourselves to achieve new skills, how to develop existing one. Thanks to him we were able to finish the whole project. I would recommend Krzysztof to anyone.

  Tomasz Filipowicz

  Rekomendacja z LinkedIn

 • To co było dla mnie wartościowe w pracy z Krzysztofem w roli coacha to Jego doświadczenie, otwartość oraz przede wszystkim umiejętność zwrócenia mojej uwagi na aspekty z kategorii „nie wiem, że nie wiem”, których zauważenie bardzo usprawnia działania i realizację celów.

  Tomasz Gajewski

 • Krzysztof was my colleague and mentor for several years, working together frequently and at times on a daily basis. Krzysztof proved to be an incredibly knowledgeable and supportive individual, whose interests and skills went well beyond his working environment, thus making him perfectly suited to enable the organization to strive towards excellence. His integrity and analytic approach, his in depth understanding of business strategy and metrics as well as his commitment and dedication to people development are exemplary and it has been a privilege to learn from him.
  In the context of working together at Microsoft I would like to highlight his leadership in professionalizing project and resource management, creating a fertile ground on which to sow the seeds to later earn the benefits of customer satisfaction and organizational development. 
  I do warmly recommend Krzysztof and would be delighted to work with him at any time.

  Margherita Brodbeck Roth

  Rekomendacja z LinkedIn

 • Krzysztof podchodzi bardzo profesjonalnie do coachingu. Pomógł mi zrozumieć moje słabe i mocne strony oraz określić obszary, nad którymi powinienem pracować. Krzysztof w znakomitej większości wskazywał mi drogę do rozwiązania, do wiedzy a tym samym pozwolił mi wypracować mechanizmy do samodzielnego rozwoju, niż dawał po prostu gotowe odpowiedzi. Współpracę z Krzysztofem uważam za szczególnie wartościową z uwagi na jego umiejętność budowania relacji,  zaangażowanie, doświadczenie biznesowe, wysoką kulturę osobistą i etykę w życiu prywatnym i zawodowym.

  Piotr Oracz

  Dyrektor ds eComerce w Loopa.eu

 • Praca z Krzysztofem pozwoliła mi zrealizować założone cele, dzięki jego doświadczeniu i umiejętności znajdowania problemów, nad którymi warto się pochylić. W trakcie sesji naprowadził mnie na wiele rozwiązań, które wprowadziłem do swojego życia zawodowego. Spotkania przekonały mnie do skuteczności coachingu, kiedy pojawią się kolejne zagadnienia chętnie nad nimi z Krzysztofem popracuję. Szczerze polecam, uważam że Krzysztof pozwala znaleźć "drogę na skróty" do wyznaczonego celu.

  Radosław Nowotniak

 • Pracowałam z Krzysztofem w ramach usług barterowych sesji coachingowych. Każda sesja z Krzysztofem (moja jako klienta coachingu) to ogromna ciekawość. Każda sesja z Krzysztofem przynosi dla mnie nowe odkrycie dotyczące mnie samej. Cenię pracę z Krzysztofem za profesjonalizm, upór, dążenie do celu, bezpośrednie wypowiedzi, dowcip, trafne puenty, trochę "cięty" język, którego czasem mi potrzeba. To mnie motywuje i równocześnie bawi, czyniąc ten czas sesji ciekawym i owocnym. Cenię pracę z Krzysztofem za Jego elementy mentoringu wplecione w sesje. Każdy ma swój własny styl pracy i tak ja widzę styl Krzysztofa. Dziękuję za to.

  Aldona Wierzba

 • I worked with Krzysztof during my CEEHQ years at Microsoft, but we knew each other even before when he worked at MS Poland in the Services unit. Krzystof was a dependable source of knowledge in services delivery subjects, representing a down to earth approach that was based on several years of working in the CEE/PL IT market. His experience, trustworthiness combined with a low temper and a bit of unique flavor made him a great colleague whom I would recommend to any other IT services organization.

  Laszlo Kollar

  Rekomendacja z LinkedIn

 • Świetny doradca, godny pełnego zaufania, o wyjątkowej wiedzy, odpowiedzialny partner. Pracowałem z Krzysztofem 5 lat wliczając w to czas, gdy był moim bezpośrednim przełożonym. Krzysztof sprawdził się zarówno jako odnoszący sukcesy Konsultant, jak i jako Manager. Zawsze chętny do pomocy i będący krok przed Tobą. Cieszę się, że nadal utrzymuję z nim kontakt jako Klient.

  Artur Malinowski

  Solution Architect w firmie Malcan

 • Absolutnie i jednogłośnie: dobrze spożytkowany czas. Wyszłam z lepszym nastawieniem niż się spodziewałam. Nigdy tego nie zapomnę:), jakkolwiek górnolotnie to by nie zabrzmiało. Dziękuję:). 

  Julia Kierebińska

  Uczestnik warsztatu "Jak sobie radzić ze stresem"

 • Jestem doradcą strategicznym z zakresu zarządzania czasem i produktywności dla menedżerów w korporacjach i dużych przedsiębiorstwach. Gdybym miał wskazać osoby, które znacząco przyczyniły się do mojego rozwoju profesjonalnego, Krzysztof Skubis niemalże automatycznie przychodzi mi na myśl. Nasza współpraca rozpoczęła się w Microsoft, gdzie Krzysztof wspierał mnie w rozwoju kompetencji z zakresu zarządzania projektami i rozwiązywaniem trudnych sytuacji z Klientami i w zespole projektowym. Do dziś rozmowy i punkt widzenia Krzysztofa wnoszą wiele do mojego rozwoju i usprawniają projekt "Ogarnij Chaos". Szczególnie cenię Krzysztofa za jego opanowanie i kompleksowe spojrzenie na omawiany problem. Nawet wyjątkowo trudne sytuacje, po analizie z Krzysztofem stają się sprawami do rozwiązania. Bogate doświadczenie zawodowe oraz komunikacja na najwyższym poziomie czynią z niego wyjątkowego partnera w biznesie i mentora. Usługi Krzysztofa Skubisa mogę z czystym sumieniem polecić wszystkim profesjonalistom, którzy szukają konsultanta - praktyka, który stanie się partnerem w ich długoterminowym rozwoju.

  Marcin Kwieciński

  Konsultant produktywności, autor projektu "Ogarnij Chaos"

 • Konkretne informacje, pewność siebie prowadzącego, humor, praktyczna wiedza, prosto i dobrze wyjaśnione.

  Karol Niedzielewski

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

 • To przyjemność być poproszonym o napisanie rekomendacji dla Krzysztofa Skubisa: który był moim Coachem i Mentorem od początku mojej kariery zawodowej kierownika projektu. Miałem szczęście, ponieważ po zatrudnieniu przez Microsoft, właściwie przez przypadek, Krzysztof został moim “Mentorem”. Od pierwszego do ostatniego dnia w Microsofcie mieliśmy comiesięczne spotkania, w czasie których mieliśmy okazję dyskutować i rozpatrywać różne podejścia do prowadzenia projektu jak również różne sposoby rozwiązywania problemów we współpracy z członkami zespołu. Krzysztof jest bacznym obserwatorem, gdy stwierdzi jakiś brak kompetencji związanej z kierowaniem projektami, natychmiast organizuje warsztaty ze światowej klasy guru w tym obszarze. Po pięciu latach mogę o sobie powiedzieć, że jest bardzo efektywnym kierownikiem projektu i mogę z całą pewnością stwierdzić, że jedna z fundamentalnych cegiełek została dołożona przez Krzysztofa. Szczerze polecam Krzysztofa jako coacha nie tylko osobom początkującym, ale również tym, którzy pracują jako kierownicy projektu od dłuższego czasu. Z Krzysztofem będziesz w stanie nauczyć się  robić to lepiej, szybciej i zostać odpowiedzialnym partnerem i członkiem zespołu.

  Grzegorz Chuchra

  Kierownik Projektu / Prezes firmy Predica

 • Nie radzisz sobie z emocjami i stresem? Warto skorzystać. Jedno szkolenie i życie staje się przyjemniejsze.

  Paweł Ciupa

  Uczestnik warsztatu "Stres w pracy. Narzędzia"

 • Zachęciłabym:) Poleciłabym:) Skorzystam ponownie:). Dziękuję.

  Anna Zielińska

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

  przeprowadzonego w ramach ICF Coaching Week 2017 

 • Trudno w kilku zdaniach podsumować sesję z Panem Krzysztofem. To trochę jak podróż w głąb siebie. Potrafi sprawić, że dostrzegamy rzeczy, które wcześniej nie wydawały się wcale takie oczywiste. Bardzo cenne i pouczające doświadczenie. Będę stosować się do wszystkich wskazówek, jakie dostałam podczas naszej sesji, to świetny początek do pracy nad sobą. Dziękuję!

  Anonimowa recenzja gratisowej sesji coachingowej

 • Pozwoli Tobie się zastanowić oraz przeanalizować pewne sytuacje wraz z emocjami, być może pomoże kontrolować. Mi pomogło.

  Uczestnik warsztatu "Stres przed spotkaniem rekrutacyjnym"

 • Życie w corpo może być przyjemne :)

  Piotr M.

  Uczestnik kursu on-line "Stres przed egzaminem"

 • Można spojrzeć w głąb siebie! Garść złotych rad. Bardzo przyjemne ćwiczenia.

  Alicja Kissa

  Uczestnik warsztatu "Stres przed spotkaniem rekrutacyjnym" 

 • Prowadzone w zabawny, lekki i ciekawy sposób warsztaty.

  Tomasz Jakubiak

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

 • Zaskakująco skuteczne prowadzenie warsztatu.

  Beata Śliwkowska

  Uczestnik warsztatu "3 narzędzia do zarządzania emocjami"