2014-08-22

Strefa komfortu cz. 2

w kontekście emocji

Zamiast dwóch tygodni upłynął miesiąc od poprzedniego artykułu o opuszczaniu strefy komfortu. „Winne” są publikacje dla Productive! Magazine oraz dla Mensis.pl oraz święto w ostatni piątek. Ale pamiętam o swojej obietnicy:).

Poprzednio pisałem o opuszczaniu strefy komfortu z czysto racjonalnego punktu widzenia. Postawiłem tezę, że opuszczanie strefy komfortu nie powinno być celem samym w sobie. Sens ma wtedy, gdy jest to szczególnie dla mnie ważne lub jest to niezbędne.

OK. Nie rzucam się, aby zmienić w sobie wszystko cokolwiek mi się nie podoba. Jednak odkrywam coś nad czym powinienem popracować. I/lub podobnie uważa mój szef, moi znajomi, moja rodzina. Osoby ważne dla mnie. Jakich emocji mogę się spodziewać?

Wspomniałem już poprzednio, że opuszczenie strefy komfortu… jest niekomfortowe. Będzie trudno. Będą porażki w na tej drodze. Na początku będzie gorzej niż było dawniej, bo nowych umiejętności jeszcze nie nabyłem, a starymi metodami już się nie chcę posługiwać.  Ta „niekomfortowość” to jedna z emocji. Często towarzyszą jej też zaniepokojenie, strach, niepewność, frustracja, rozczarowanie, smutek, poczucie zagubienia, stres. Można jeszcze wymienić sporą listę… „niekochanych” emocji. Wszystkie te emocje będą mnie osłabiać, demotywować, utrudniać osiągnięcie sukcesu. Jeśli myślę, że dam radę je ignorować … to najpewniej nie mam racji. To, że nie zdaję sobie sprawy jak emocje na mnie wpływają nie jest dowodem, że one rzeczywiście na mnie nie wpływają. Czyli co: poddać się na starcie? Nie. Ale dobrze się przygotować przed rozpoczęciem pracy żeby zwiększyć prawdopodobieństwo sukcesu.

Motywacja

Dobrze się przygotowuję przed przystąpieniem do pracy. Zarówno merytorycznie: co chcę osiągnąć? Co powoduje, że jest to dla mnie ważne? Co zyskam, gdy zmiana, o którą mi chodzi nastąpi? Jak i emocjonalnie: jakie uczucia się pojawią, gdy już osiągnę sukces? Klasyczna technika: podróż w przyszłość żeby zobaczyć siebie odmienionego i wszystkie konsekwencje tej zmiany.

Kluczem do ostatecznego sukcesu jest motywacja. Im ważniejsze jest dla mnie to nad czym chcę pracować, tym dłużej zniosę porażki na tej drodze. I wszystkie „niekochane” emocje, które tym porażkom będą towarzyszyć. I czy mi się to podoba, czy nie – najłatwiej się odwołać do motywacji poprzez emocje, których się spodziewam, gdy osiągnę to czego chcę.

Kontakt z emocjami i rozumienie ich źródła

Wiem już z doświadczenia, że gdy pracuję nad czymś czego dotąd nie umiałem to na początku mi się nie udaje. Pojawiają się porażki. Najczęściej porażkom towarzyszą „niekochane” emocje. I choć tego nie chcę, te emocje wpływają na moje samopoczucie i zachowanie. Jeśli nie będę świadomie obserwował jakie emocje się pojawiły oraz co jest ich źródłem – zauważę tylko efekty w postaci mojego zachowania, którego u siebie nie lubię lub wręcz nie akceptuję. I dopiero po jakimś czasie zauważę, że wszystkie te nielubiane zachowania towarzyszą mi od czasu, gdy zacząłem pracować nad zmianą. A wcześniej mogę całkowicie stracić motywację. Za dużo to wszystko mnie i moich bliskich kosztuje, za dużo złych zachowań towarzyszy mojej pracy nad sobą. Widzę zbyt dużo elementów do zmiany – bo przecież oprócz tego nad czym pracuję, widzę też te nielubiane/nieakceptowane zachowania z innych obszarów. Chyba nie dam rady.

Natomiast, gdy jestem świadom iż moja złość (lub inna emocja) wzięła się z kolejnej porażki przy próbie wprowadzenia zmiany – mogę z tą złością coś zrobić. Mogę ją głośno nazwać. Mogę o niej powiedzieć moim bliskim – wyraźnie podkreślając, że nie oni są za tę złość odpowiedzialni. Mogę nawet „post factum” przeprosić za swoje zachowanie ujawniając skąd się ono wzięło. Generalnie, mogę tymi emocjami zarządzać. Polecam cykl moich artykulików o emocjach:): Emocje, cz.1, Emocje, cz.2, Emocje, cz.3,  Emocje, cz.4, Emocje, cz.5.

Co robić żeby motywacja nie spadała?

Odnotowywać, zapamiętywać (zapisywać!) wszystkie, nawet najmniejsze sukcesy na mojej drodze. Ja robię sobie każdego wieczoru „rachunek sumienia”. Przede wszystkim: ile zwycięstw  dzisiaj odniosłem? I śledzę postęp, bo robię sobie  wykres w excelu:). Po pewnym czasie dostrzegam rosnący trend. To mnie motywuje.

Można też notować liczbę porażek (ale tylko wtedy, gdy notuje się też zwycięstwa) i obserwować ich spadkową tendencję w dłuższym okresie czasu. Uwaga: porażki łatwiej zauważać, zwłaszcza, że otoczenie zazwyczaj właśnie te porażki widzi, a sukcesów nie dostrzega. Działa tu mechanizm „zaszufladkowania” –  dostrzegam takie zachowania, które wspierają moją opinię na Twój temat. Jeśli zdarza się coś innego – najczęściej (podświadomie) takie wydarzenie ignoruję. Trochę o zagrożeniach „szufladkowania” już zdążyłem napisać:): Ocenianie innych, cz.1,  Ocenianie innych, cz.2.

Kto może mi pomóc?

Krewni, przyjaciele, osoby bliskie, osoby którym ufam. Mówię swoim bliskim nad czym pracuję. Jeśli mam problem z tym żeby im to powiedzieć - to chyba się oszukuję. Najczęściej moi bliscy są świadomi moich słabości. Jeśli im powiem, że chcę to zmienić – zyskam ich uznanie. I mogę ich poprosić o pomoc. O to żeby obserwowali moje wysiłki i je wspierali. Jak? Mówiąc mi o każdym zauważonym sukcesie, o każdej najdrobniejszej zmianie jaką dostrzegą. Dzięki temu moi bliscy mają szansę na "wyciągnięcie mnie z szufladki", w której mnie kiedyś umieścili.

A jak Ty sobie radzisz z trudnościami we wprowadzaniu zmiany? Uważasz, że emocje można ignorować, a mimo to osiągnąć sukces?

Dodaj komentarz

(e-mail nie będzie publikowany)

Rekomendacje

 • Te ćwiczenia działają i mają ogromny wpływ i na sferę psychiczną i fizyczną. Zmieniło się moje podejście do mojej rodziny. Mam dużo więcej tolerancji i cierpliwości. Wiele rzeczy po prostu zacząłem akceptować a działać tam gdzie faktycznie mam wpływ.

  Marcin

  Uczestnik kursu on-line "Stres przed egzaminem"

 • Bardzo ciekawy warsztat pobudzający do myślenia i zastanowienia się nad emocjami.

  Anna Perzyńska

  Uczestnik warsztatu "Coaching emocji - subiektywny przegląd"

 • Jeśli nie radzi sobie ktoś z emocjami oraz stresem - to szkolenie jest wręcz niezastąpione.

  Uczestnik warsztatu "Stres w pracy. Narzędzia"

 • Przedstawiono kilka konkretnych technik relaksacyjnych.

  Łukasz Wielgus

  Uczestnik warsztatu "Stres przed spotkaniem rekrutacyjnym"

 • Każde doświadczenie i wiedza są cenne. Zawsze warto spróbować. Czasem jedna, mała rzecz prowadzi do dużej zmiany i sprawia, że w końcu jesteśmy szczęśliwi.

  Michał Fijałkowski

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

 • I used to work with Krzysztof on a CRM project for international client. I was a member of his team. He was always ready to help his team as a manager and as a friend. Every day was teaching us how to approach complex tasks to be able to deliver them successfully, how to stretch ourselves to achieve new skills, how to develop existing one. Thanks to him we were able to finish the whole project. I would recommend Krzysztof to anyone.

  Tomasz Filipowicz

  Rekomendacja z LinkedIn

 • To co było dla mnie wartościowe w pracy z Krzysztofem w roli coacha to Jego doświadczenie, otwartość oraz przede wszystkim umiejętność zwrócenia mojej uwagi na aspekty z kategorii „nie wiem, że nie wiem”, których zauważenie bardzo usprawnia działania i realizację celów.

  Tomasz Gajewski

 • Krzysztof was my colleague and mentor for several years, working together frequently and at times on a daily basis. Krzysztof proved to be an incredibly knowledgeable and supportive individual, whose interests and skills went well beyond his working environment, thus making him perfectly suited to enable the organization to strive towards excellence. His integrity and analytic approach, his in depth understanding of business strategy and metrics as well as his commitment and dedication to people development are exemplary and it has been a privilege to learn from him.
  In the context of working together at Microsoft I would like to highlight his leadership in professionalizing project and resource management, creating a fertile ground on which to sow the seeds to later earn the benefits of customer satisfaction and organizational development. 
  I do warmly recommend Krzysztof and would be delighted to work with him at any time.

  Margherita Brodbeck Roth

  Rekomendacja z LinkedIn

 • Krzysztof podchodzi bardzo profesjonalnie do coachingu. Pomógł mi zrozumieć moje słabe i mocne strony oraz określić obszary, nad którymi powinienem pracować. Krzysztof w znakomitej większości wskazywał mi drogę do rozwiązania, do wiedzy a tym samym pozwolił mi wypracować mechanizmy do samodzielnego rozwoju, niż dawał po prostu gotowe odpowiedzi. Współpracę z Krzysztofem uważam za szczególnie wartościową z uwagi na jego umiejętność budowania relacji,  zaangażowanie, doświadczenie biznesowe, wysoką kulturę osobistą i etykę w życiu prywatnym i zawodowym.

  Piotr Oracz

  Dyrektor ds eComerce w Loopa.eu

 • Praca z Krzysztofem pozwoliła mi zrealizować założone cele, dzięki jego doświadczeniu i umiejętności znajdowania problemów, nad którymi warto się pochylić. W trakcie sesji naprowadził mnie na wiele rozwiązań, które wprowadziłem do swojego życia zawodowego. Spotkania przekonały mnie do skuteczności coachingu, kiedy pojawią się kolejne zagadnienia chętnie nad nimi z Krzysztofem popracuję. Szczerze polecam, uważam że Krzysztof pozwala znaleźć "drogę na skróty" do wyznaczonego celu.

  Radosław Nowotniak

 • Pracowałam z Krzysztofem w ramach usług barterowych sesji coachingowych. Każda sesja z Krzysztofem (moja jako klienta coachingu) to ogromna ciekawość. Każda sesja z Krzysztofem przynosi dla mnie nowe odkrycie dotyczące mnie samej. Cenię pracę z Krzysztofem za profesjonalizm, upór, dążenie do celu, bezpośrednie wypowiedzi, dowcip, trafne puenty, trochę "cięty" język, którego czasem mi potrzeba. To mnie motywuje i równocześnie bawi, czyniąc ten czas sesji ciekawym i owocnym. Cenię pracę z Krzysztofem za Jego elementy mentoringu wplecione w sesje. Każdy ma swój własny styl pracy i tak ja widzę styl Krzysztofa. Dziękuję za to.

  Aldona Wierzba

 • I worked with Krzysztof during my CEEHQ years at Microsoft, but we knew each other even before when he worked at MS Poland in the Services unit. Krzystof was a dependable source of knowledge in services delivery subjects, representing a down to earth approach that was based on several years of working in the CEE/PL IT market. His experience, trustworthiness combined with a low temper and a bit of unique flavor made him a great colleague whom I would recommend to any other IT services organization.

  Laszlo Kollar

  Rekomendacja z LinkedIn

 • Świetny doradca, godny pełnego zaufania, o wyjątkowej wiedzy, odpowiedzialny partner. Pracowałem z Krzysztofem 5 lat wliczając w to czas, gdy był moim bezpośrednim przełożonym. Krzysztof sprawdził się zarówno jako odnoszący sukcesy Konsultant, jak i jako Manager. Zawsze chętny do pomocy i będący krok przed Tobą. Cieszę się, że nadal utrzymuję z nim kontakt jako Klient.

  Artur Malinowski

  Solution Architect w firmie Malcan

 • Absolutnie i jednogłośnie: dobrze spożytkowany czas. Wyszłam z lepszym nastawieniem niż się spodziewałam. Nigdy tego nie zapomnę:), jakkolwiek górnolotnie to by nie zabrzmiało. Dziękuję:). 

  Julia Kierebińska

  Uczestnik warsztatu "Jak sobie radzić ze stresem"

 • Jestem doradcą strategicznym z zakresu zarządzania czasem i produktywności dla menedżerów w korporacjach i dużych przedsiębiorstwach. Gdybym miał wskazać osoby, które znacząco przyczyniły się do mojego rozwoju profesjonalnego, Krzysztof Skubis niemalże automatycznie przychodzi mi na myśl. Nasza współpraca rozpoczęła się w Microsoft, gdzie Krzysztof wspierał mnie w rozwoju kompetencji z zakresu zarządzania projektami i rozwiązywaniem trudnych sytuacji z Klientami i w zespole projektowym. Do dziś rozmowy i punkt widzenia Krzysztofa wnoszą wiele do mojego rozwoju i usprawniają projekt "Ogarnij Chaos". Szczególnie cenię Krzysztofa za jego opanowanie i kompleksowe spojrzenie na omawiany problem. Nawet wyjątkowo trudne sytuacje, po analizie z Krzysztofem stają się sprawami do rozwiązania. Bogate doświadczenie zawodowe oraz komunikacja na najwyższym poziomie czynią z niego wyjątkowego partnera w biznesie i mentora. Usługi Krzysztofa Skubisa mogę z czystym sumieniem polecić wszystkim profesjonalistom, którzy szukają konsultanta - praktyka, który stanie się partnerem w ich długoterminowym rozwoju.

  Marcin Kwieciński

  Konsultant produktywności, autor projektu "Ogarnij Chaos"

 • Konkretne informacje, pewność siebie prowadzącego, humor, praktyczna wiedza, prosto i dobrze wyjaśnione.

  Karol Niedzielewski

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

 • To przyjemność być poproszonym o napisanie rekomendacji dla Krzysztofa Skubisa: który był moim Coachem i Mentorem od początku mojej kariery zawodowej kierownika projektu. Miałem szczęście, ponieważ po zatrudnieniu przez Microsoft, właściwie przez przypadek, Krzysztof został moim “Mentorem”. Od pierwszego do ostatniego dnia w Microsofcie mieliśmy comiesięczne spotkania, w czasie których mieliśmy okazję dyskutować i rozpatrywać różne podejścia do prowadzenia projektu jak również różne sposoby rozwiązywania problemów we współpracy z członkami zespołu. Krzysztof jest bacznym obserwatorem, gdy stwierdzi jakiś brak kompetencji związanej z kierowaniem projektami, natychmiast organizuje warsztaty ze światowej klasy guru w tym obszarze. Po pięciu latach mogę o sobie powiedzieć, że jest bardzo efektywnym kierownikiem projektu i mogę z całą pewnością stwierdzić, że jedna z fundamentalnych cegiełek została dołożona przez Krzysztofa. Szczerze polecam Krzysztofa jako coacha nie tylko osobom początkującym, ale również tym, którzy pracują jako kierownicy projektu od dłuższego czasu. Z Krzysztofem będziesz w stanie nauczyć się  robić to lepiej, szybciej i zostać odpowiedzialnym partnerem i członkiem zespołu.

  Grzegorz Chuchra

  Kierownik Projektu / Prezes firmy Predica

 • Nie radzisz sobie z emocjami i stresem? Warto skorzystać. Jedno szkolenie i życie staje się przyjemniejsze.

  Paweł Ciupa

  Uczestnik warsztatu "Stres w pracy. Narzędzia"

 • Zachęciłabym:) Poleciłabym:) Skorzystam ponownie:). Dziękuję.

  Anna Zielińska

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

  przeprowadzonego w ramach ICF Coaching Week 2017 

 • Trudno w kilku zdaniach podsumować sesję z Panem Krzysztofem. To trochę jak podróż w głąb siebie. Potrafi sprawić, że dostrzegamy rzeczy, które wcześniej nie wydawały się wcale takie oczywiste. Bardzo cenne i pouczające doświadczenie. Będę stosować się do wszystkich wskazówek, jakie dostałam podczas naszej sesji, to świetny początek do pracy nad sobą. Dziękuję!

  Anonimowa recenzja gratisowej sesji coachingowej

 • Pozwoli Tobie się zastanowić oraz przeanalizować pewne sytuacje wraz z emocjami, być może pomoże kontrolować. Mi pomogło.

  Uczestnik warsztatu "Stres przed spotkaniem rekrutacyjnym"

 • Życie w corpo może być przyjemne :)

  Piotr M.

  Uczestnik kursu on-line "Stres przed egzaminem"

 • Można spojrzeć w głąb siebie! Garść złotych rad. Bardzo przyjemne ćwiczenia.

  Alicja Kissa

  Uczestnik warsztatu "Stres przed spotkaniem rekrutacyjnym" 

 • Prowadzone w zabawny, lekki i ciekawy sposób warsztaty.

  Tomasz Jakubiak

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

 • Zaskakująco skuteczne prowadzenie warsztatu.

  Beata Śliwkowska

  Uczestnik warsztatu "3 narzędzia do zarządzania emocjami"