2014-10-16

Pozycja Działu IT w firmie

czy jest adekwatna do roli jaką pełni Dział IT?

Oczywiście, odpowiedź zależy od tego kogo zapytamy. Podsumowując moje doświadczenia i obserwacje: twierdzę, że gdy zapytamy przedstawiciela Działu IT odpowie „Nie”. A przedstawiciel biznesu odpowie „Tak”.

Skąd ta rozbieżność? Z różnych perspektyw: „punkt widzenia zależy do punktu siedzenia”.

Punkt widzenia przedstawiciela Działu IT

Pracuję od wielu lat w tym obszarze. Technologia rozwija się tak szybko i wielotorowo, że jest niezwykle trudno za tymi zmianami nadążyć. Ciągle muszę się uczyć nowych rzeczy. Co klika lat musimy wymieniać sprzęt, na coraz wydajniejszy, ale też bardziej skomplikowany. Co chwilę instalujemy nowe oprogramowanie, a  każda nowsza wersja ma więcej opcji, ale też często na początku sporo błędów. Często muszę dokonywać wyborów ścieżki specjalizacji, gdyż nie jestem w stanie być dobrym we wszystkim. Pomyłka w takiej decyzji może oznaczać, że w pewnym momencie będę musiał zacząć od początku, bo np. jakaś ścieżka rozwiązań, produktów zostanie zakończona lub zmarginalizowana. Albo moja firma zmieni rozwiązanie na inne, a ja będę musiał szukać pracy. Podsumowując: mnóstwo czasu zajmuje mi nieustanne kształcenie się i żyję w ciągłym stresie.

Tymczasem moi Klienci (biznes) to kompletne lajkoniki. Nie mają pojęcia o stopniu komplikacji rozwiązań, z którymi pracują i wyobrażają się, że każdy specjalista IT powinien się znać na wszystkim i mieć na wszystkie pytania gotowe odpowiedzi. A jeśli nie ma gotowej odpowiedzi (nie rozwiązuje problemu od ręki) to znaczy, że bierze pieniądze za nic. W dodatku nie potrafią nawet porządnie opowiedzieć jaki mają problem. I samo ustalenie o co im chodzi zajmuje sporo czasu i zużywa wielkie pokłady cierpliwości. A nawet, gdy im problem rozwiążesz to zamiast dziękuję słyszysz raczej, że stracili mnóstwo czasu w oczekiwaniu na naprawę czegoś, co powinno cały czas działać bez zarzutu.

 

Punkt widzenia przedstawiciela biznesu

Moja praca jest niezwykle odpowiedzialna. DO niej w dużym stopniu zależy, czy firma będzie przynosić zyski. I jakie te zyski będą. Od tego też zależy moja premia, a nawet moja przyszłość w firmie. Rynek jest bardzo trudny, trzeba się ciągle uczyć nowych rzeczy, obserwować sytuację i szybko reagować. Każda pomyłka może oznaczać utratę Klientów. A Klienci staja się coraz bardziej wymagający, ale tylko w stosunku do Sprzedawców i Dostawców – od siebie nie wymagają prawie nic. Podsumowując: pracuję ciężko (zwykle ok. 10 godzin dziennie), w ciągłym stresie i niepewności.

Tymczasem to całe IT to kupa darmozjadów. Generują tylko koszty. Ciągłe muszą kupować coś nowego: a to router, a to serwer, a to firewall. A Użytkownik nic z tego nie ma. No czasem ma: utrudnienia w pracy. Bo ten cały firewall nie przepuszcza wszystkich maili, albo nie pozwala wchodzić na niektóre strony. Kupują sobie zabawki, a nam utrudniają życie. W dodatku całe to komputerowe badziewie, co chwila nie działa. I muszę ich wzywać i wyczekiwać godzinami aż się ktoś łaskawie pojawi. A ja mam właśnie pilny raport do skończenia żeby pokazać szefowi. A jak już się któryś „magik” zjawi to oczywiście nie wie dlaczego to nie działa i albo wzywa innego magika (znowu kilka godzin czekania) albo sugeruje przeinstalowanie całości (kilka godzin czekania, i skasują mi wszystkie dane). Gdybym sam mógł decydować na czym pracuję byłoby mi łatwiej i robiłby wszystko szybciej i sprawniej.

 

Kto ma rację?

W swoim własnym obszarze działania i życia obie strony mają rację. Ich punkt widzenia jest dobrze uzasadniony. I pracownik Działu IT i pracownik biznesu żyją w szybko zmieniającym się świecie, pracują pod presją i „nikt ich nie rozumie”. Obydwie strony mają też dobre uzasadnienia dla swoich percepcji.

Problem pojawia się, gdy mówimy o punkcie (obszarze) styku. Tu potrzebne jest znalezienie wspólnego mianownika. Tym wspólnym mianownikiem, moim zdaniem, są … np. pieniądze. Nie ma co ukrywać, większość z nas pracuje, aby zarobić pieniądze. Niewielu pracuje dla przyjemności i pieniądze nie mają dla nich znaczenia (sam nie znam nikogo takiego). A więc skoro chodzi o pieniądze to trzeba się zastanowić kto bardziej generuje pieniądze na wypłaty dla obydwu pracowników. I tu wcale odpowiedź nie jest oczywista. Skąd problem? Biznes często wylicza sobie jakie korzyści finansowe da stworzenie nowego stanowiska pracy, stawia przed takim pracownikiem konkretne cele i weryfikuje ich osiąganie. W uproszczeniu, biznes wie, ile przychodu generuje dane stanowisko pracy i jakie są z tym związane koszty.

To, że często biznes widzi Dział IT jako generator kosztów to jedno, a rzeczywistość to drugie. W końcu wiele firm utrzymuje działy IT nie dlatego, że lubi wyrzucać pieniądze, albo „bo inni tak robią”. Można, podobnie jak biznes, wyliczać zyski z inwestycji w projekty IT (ang. Return On Investment – ROI). Takie analizy pokazują ile czasu (czas = pieniądz) firma oszczędza na tym np. że ma nowsze oprogramowanie. Dojrzałe Działy IT przechodzą też na model usługowy, czyli wyceniają każdą usługę, która oferują biznesowi. Są to podstawowe zalecenia ITIL’owe: http://www.itil-officialsite.com/. To pozwala też porównać ofertę Działu IT z ofertą firm oferujących outsourcing na tzw. wolnym rynku. Z jednej strony jest to ryzyko dla Działu IT, ale z drugiej strony szansa żeby pokazać swoją wartość, albo zacząć proces naprawczy równając do najlepszych.

Ale kto ma to robić? Ten kto ma w tym interes. Jeśli Dział IT chce, aby go biznes rozumiał i doceniał, to musi zacząć mówić językiem biznesu. W końcu najczęściej Dział IT służy pomocą w osiąganiu celów biznesowych. Pokazując ile firma zaoszczędza na stosowaniu tego lub innego rozwiązania Dział IT daje sygnał, że rozumie o co chodzi i chce jechać na tym samym wózku. Dojrzałe Działy IT proponują czasem jakieś innowacyjne rozwiązania technologiczne, które firmie mogą dać przewagę biznesową na rynku.

A gdy już taki wspólny mianownik mamy - to można też porównać wkład Pracownik Działu IT oraz pracownika biznesu w wynik finansowy firmy. I może się okazać, że Dział IT wnosi tak dużo, że to wkład Pracownika Działu IT jest większy. Wtedy uwagi przedstawiciela biznesu o pracowniku Działu IT można uznać za nieuzasadnione.

A jeśli się okaże, że wkład pracownika Działu IT jest dużo mniejszy? To, w jakimś sensie, pokaże, że rację (w obszarze wspólnym) miał pracownik biznesu.

O tym co, może w takiej właśnie sytuacji (rację ma biznes) robić Dział IT – w kolejnym artykule.

A Ty? Zgadzasz się z takim sposobem patrzenia na sprawę?  Ubolewasz, że Dział IT jest nisko w hierarchii firmy? Masz pomysł jak to zmienić?

Komentarze:

2014-10-20
Mam wrażenie, że z IT jest już trochę, jak z parówkami - mogą być w dowolnej cenie, a różnić się tylko jakością...
Zezero

Dodaj komentarz

(e-mail nie będzie publikowany)

Rekomendacje

 • Nieodłącznym elementem każdej dziedziny życia, niezależnie od tego czy dotyczy ona sfery służbowej, czy osobistej, jest projekt. Nawet kupienie „głupiej” żarówki okazuje się być projektem, który należy dobrze zaplanować, aby nie udać się do sklepu na próżno. Mówiąc o projekcie na myśl przychodzi mi nieodłącznie osoba Krzysztofa Skubisa, którego miałem nie tak dawno temu przyjemność poznać podczas warsztatów przygotowanych specjalnie dla pracowników biura Polskiego Związku Szachowego. W pamięci utkwiło mi wiele szczegółów i informacji (w tym pouczająca historia o konsumpcji słonia) pozwalających spojrzeć na niektóre przedsięwzięcia, zdawałoby się z początku nierealne do wykonania, przez zupełnie inny pryzmat. Krzysztof Skubis to profesjonalny pedagog wymagający od swojego interlokutora zarówno dyscypliny, jak i kreatywności. Dzięki niemu i jego wskazówkom czuję się dziś bogatszy o praktyczne narzędzia, które pozwalają mi osiągać sukcesy w pracy i życiu osobistym. Osobom, które notorycznie „gaszą pożary” i nie nadążają przy realizacji swoich projektów mogę z czystym sumieniem polecić fachową pomoc Krzysztofa, od którego dowiesz się również, że z projektu obarczonego wysokim ryzykiem niepowodzenia czasem warto zrezygnować....

   

  Piotr Murdzia

  Sekretarz Generalny i Szef Wyszkolenia Polskiego Związku Szachowego,

  wielokrotny mistrz świata i Europy w rozwiązywaniu zadań szachowych

 • Świetny doradca, godny pełnego zaufania, o wyjątkowej wiedzy, odpowiedzialny partner. Pracowałem z Krzysztofem 5 lat wliczając w to czas, gdy był moim bezpośrednim przełożonym. Krzysztof sprawdził się zarówno jako odnoszący sukcesy Konsultant, jak i jako Manager. Zawsze chętny do pomocy i będący krok przed Tobą. Cieszę się, że nadal utrzymuję z nim kontakt jako Klient.

  Artur Malinowski

  Solution Architect w firmie Malcan

 • To przyjemność być poproszonym o napisanie rekomendacji dla Krzysztofa Skubisa: który był moim Coachem i Mentorem od początku mojej kariery zawodowej kierownika projektu. Miałem szczęście, ponieważ po zatrudnieniu przez Microsoft, właściwie przez przypadek, Krzysztof został moim “Mentorem”. Od pierwszego do ostatniego dnia w Microsofcie mieliśmy comiesięczne spotkania, w czasie których mieliśmy okazję dyskutować i rozpatrywać różne podejścia do prowadzenia projektu jak również różne sposoby rozwiązywania problemów we współpracy z członkami zespołu. Krzysztof jest bacznym obserwatorem, gdy stwierdzi jakiś brak kompetencji związanej z kierowaniem projektami, natychmiast organizuje warsztaty ze światowej klasy guru w tym obszarze. Po pięciu latach mogę o sobie powiedzieć, że jest bardzo efektywnym kierownikiem projektu i mogę z całą pewnością stwierdzić, że jedna z fundamentalnych cegiełek została dołożona przez Krzysztofa. Szczerze polecam Krzysztofa jako coacha nie tylko osobom początkującym, ale również tym, którzy pracują jako kierownicy projektu od dłuższego czasu. Z Krzysztofem będziesz w stanie nauczyć się  robić to lepiej, szybciej i zostać odpowiedzialnym partnerem i członkiem zespołu.

  Grzegorz Chuchra

  Kierownik Projektu / Prezes firmy Predica

 • Jestem doradcą strategicznym z zakresu zarządzania czasem i produktywności dla menedżerów w korporacjach i dużych przedsiębiorstwach. Gdybym miał wskazać osoby, które znacząco przyczyniły się do mojego rozwoju profesjonalnego, Krzysztof Skubis niemalże automatycznie przychodzi mi na myśl. Nasza współpraca rozpoczęła się w Microsoft, gdzie Krzysztof wspierał mnie w rozwoju kompetencji z zakresu zarządzania projektami i rozwiązywaniem trudnych sytuacji z Klientami i w zespole projektowym. Do dziś rozmowy i punkt widzenia Krzysztofa wnoszą wiele do mojego rozwoju i usprawniają projekt "Ogarnij Chaos". Szczególnie cenię Krzysztofa za jego opanowanie i kompleksowe spojrzenie na omawiany problem. Nawet wyjątkowo trudne sytuacje, po analizie z Krzysztofem stają się sprawami do rozwiązania. Bogate doświadczenie zawodowe oraz komunikacja na najwyższym poziomie czynią z niego wyjątkowego partnera w biznesie i mentora. Usługi Krzysztofa Skubisa mogę z czystym sumieniem polecić wszystkim profesjonalistom, którzy szukają konsultanta - praktyka, który stanie się partnerem w ich długoterminowym rozwoju.

  Marcin Kwieciński


  Konsultant produktywności, autor projektu "Ogarnij Chaos"

 • To co było dla mnie wartościowe w pracy z Krzysztofem w roli coacha to Jego doświadczenie, otwartość oraz przede wszystkim umiejętność zwrócenia mojej uwagi na aspekty z kategorii „nie wiem, że nie wiem”, których zauważenie bardzo usprawnia działania i realizację celów.

  Tomasz Gajewski

 • Krzysztof podchodzi bardzo profesjonalnie do coachingu. Pomógł mi zrozumieć moje słabe i mocne strony oraz określić obszary, nad którymi powinienem pracować. Krzysztof w znakomitej większości wskazywał mi drogę do rozwiązania, do wiedzy a tym samym pozwolił mi wypracować mechanizmy do samodzielnego rozwoju, niż dawał po prostu gotowe odpowiedzi. Współpracę z Krzysztofem uważam za szczególnie wartościową z uwagi na jego umiejętność budowania relacji,  zaangażowanie, doświadczenie biznesowe, wysoką kulturę osobistą i etykę w życiu prywatnym i zawodowym.

  Piotr Oracz

  Dyrektor ds eComerce w Loopa.eu

 • Miałem przyjemność uczestniczyć w sesjach coachingu dla zarządu K&K Media Solutions prowadzonych przez Krzysztofa. Jego ogromne doświadczenie i autentyczna chęć pomocy pomagają dojść do ciekawych konkluzji, które traktuje się jako swoje. Zaskakujące było dla mnie to, że wykraczały one poza spodziewany przeze mnie obszar zawodowy.
  Krzysztof otworzył nam oczy na to, co oczywiste, a jednak niezauważalne.

  Jakub Reiter

  Wiceprezes Zarządu K&K Media Solutions

 • Z Panem Krzysztofem, podczas procesu coachingowego, miałem przyjemność pracować  przez pół roku. W tym okresie przepracowaliśmy trzy bloki tematyczne: delegowanie, opór oraz emocje. To, co najbardziej mnie zaskoczyło to wiedza o samym sobie. Praca z Panem Krzysztofem otworzyła mi oczy na pewne kwestie, na które nie zwracałem uwagi, a które miały/mają bardzo duże odzwierciedlenie w jakości wykonywanej przeze mnie pracy. Pan Krzysztof jest świetnym fachowcem – z dużym bagażem doświadczenia, zawsze cennymi radami. Właściwie nie było sytuacji, w których nie miałby gotowego rozwiązania. To, co mówi naprawdę warto wdrożyć i stosować. Najbardziej wartościowe jest wskazanie przez Pana Krzysztofa prawidłowego podział słabszych i silniejszych stron. Dowiedziałem się, że to, co wszyscy postrzegają jako negatyw tak naprawdę może być pozytywem. Ale, aby tak się stało warto stosować się do wskazówek Pana Krzysztofa. Gorąco polecam każdemu, kto pragnie się rozwijać i pracować nad sobą!

  Karol Roguski

  Kierownik Projektu

  Arteria S.A.

 • Współpraca z Krzysztofem pozwala uwierzyć w wiarę we własne możliwości.

  Manager spółki notowanej na GPW

 • Praca z Krzysztofem pozwoliła mi zrealizować założone cele, dzięki jego doświadczeniu i umiejętności znajdowania problemów nad, którymi warto się pochylić. W trakcie sesji naprowadził mnie na wiele rozwiązań, które wprowadziłem do swojego życia zawodowego. Spotkania przekonały mnie do skuteczności coachingu, kiedy pojawią się kolejne zagadnienia chętnie nad nimi z Krzysztofem popracuję. Szczerze polecam, uważam że Krzysztof pozwala znaleźć "drogę na skróty" do wyznaczonego celu.

  Radosław Nowotniak

 • Pracowałam z Krzysztofem w ramach usług barterowych sesji coachingowych. Każda sesja z Krzysztofem (moja jako klienta coachingu) to ogromna ciekawość. Każda sesja z Krzysztofem przynosi dla mnie nowe odkrycie dotyczące mnie samej. Cenię pracę z Krzysztofem za profesjonalizm, upór, dążenie do celu, bezpośrednie wypowiedzi, dowcip, trafne puenty, trochę "cięty" język, którego czasem mi potrzeba. To mnie motywuje i równocześnie bawi, czyniąc ten czas sesji ciekawym i owocnym. Cenię pracę z Krzysztofem za Jego elementy mentoringu wplecione w sesje. Każdy ma swój własny styl pracy i tak ja widzę styl Krzysztofa. Dziękuję za to.

  Aldona Wierzba

 • Konkretne informacje, pewność siebie prowadzącego, humor, praktyczna wiedza, prosto i dobrze wyjaśnione.

   

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

  Karol Niedzielewski

 • Super stosunek do studentów, odpoczynek psychiczny, dużo humoru i rozrywki. GORĄCO POLECAM!

   

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

  Natalia Górecka

 • Fantastyczny warsztat, dynamicznie, z dużą dozą poczucia humoru i świetnie od strony merytorycznej. Na ogromny plus ćwiczenia przeprowadzone podczas warsztatu.

   

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

 • Warto poznać problemy w Komunikacji!

  Uczestnik warsztatu "Podstawy komunikacji".

  Adrian Zduńczyk

 • Skondensowana dawka pożytecznej rzeczy.

  Uczestniczka warsztatu "Podstawy komunikacji"

  Magdalena Kaczyńska

 • Warsztat godny polecenia. Temat bardzo potrzebny w życiu. Narzędzia do natychmiastowego wykorzystania i sprawdzenia, czy działają i jak działają.

  Uczestniczka warsztatu "Coaching emocji - subiektywny przegląd"

  Beata Matys

 • Zaskakująco skuteczne prowadzenie warsztatu.

  Uczestniczka warsztatu "3 narzędzia do zarządzania emocjami"

  Beata Śliwkowska