2015-05-08

Wierzysz w Theory X?

Wiesz co to „Theory X”? A „Theory Y”?

Theory X

Ten sposób widzenia świata głosi, że ludzie są z natury leniwi i niezadowoleni z pracy jaką wykonują. Nie mają ambicji, ani motywacji do pracy. Jeśli się ich nie kontroluje to będą się zachowywać jak na grafikach obok, czyli robić wszystko inne, ale nie pracować. Konieczne jest wprowadzenie kar, aby takie zachowania wyeliminować. Takich ludzi trzeba też bardzo precyzyjnie instruować, gdyż w przeciwnym wypadku,  nie wykonają dobrze swojej pracy.

Theory Y

W tej teorii ludzi uważa się za ambitnych, zmotywowanych do pracy, którzy potrafią sami się kontrolować. Wykonywanie pracy, czy to fizycznej, czy umysłowej sprawia im radość. Praca jest dla nich czymś tak naturalnym jak zabawa. Potrafią swietnie rozwiązywać problemy. Praca z takimi ludźmi nie wymaga kontroli, ani systemu kar. Ludzie pracują dobrze, bo dobrze wykonana praca daje im satysfakcję.

Do której grupy Ty należysz?

Moje pytanie dotyczy właśnie takiego rozróżnienia. Czy uważasz siebie za przedstawiciela „Theory Y”, czy też za przedstawiciela „Theory X”?

Ludzie, z którymi się stykam najczęściej odpowiadają (czasami wręcz oburzeni), że oczywiście iż są przedstawicielami „Theory Y”. Jak ja w ogóle śmiem ich o to pytać? Więc przepraszam Cię, jeśli Cię tym pytaniem uraziłem. Ale to pytanie to miał być tylko wstęp do innych pytań, które mają pozwolić Ci zobaczyć szerszy kontekst. Może pozwolą Ci „stanąć w prawdzie” o sobie? Może zmotywują Cię do zmiany? Zmiany siebie? Zmiany pracy?

Jak bardzo lubię swoją pracę?

Jeśli niezbyt lubię swoją pracę to chyba nie bardzo pasuję do „Theory Y”. Że powodem tego iż nie lubię mojej pracy - są inni? Np. mój bezpośredni przełożony? A co takiego jest w tych „innych”, że oni nie widzą mojej „prawdziwej twarzy”? Jak to się stało, że mój szef uważa mnie za przedstawiciela „Theory X” i ciągle mnie instruuje i kontroluje – nie pozostawiając pola dla mojej inwencji? Jak to było w poprzedniej pracy? Podobnie? A jak jestem traktowany w innych środowiskach, w których się obracam? Jak przedstawiciel „Theory Y”? Jeśli „nie” – to co jest tego przyczyną? Zawsze tępi inni nie mają racji? Skoro to oni się na mnie nie poznali - to co powoduje, że tkwię jeszcze w tym środowisku, gdzie mnie nie cenią?

Jakie ja mam przekonanie na temat innych?

Jacy ludzie są wokół mnie? Przedstawiciele „Theory Y”, czy raczej „Theory X”? Do jakiej kategorii należy mój szef? Jeśli mam wrażenie, że wokół mnie są wyłącznie przedstawiciele „Theory X” – to co robię, aby odnaleźć podobnych sobie przedstawicieli „Theory Y”? Nic? To chyba nic dziwnego, że ich nie znajduję?

A może uważam, że bycie przedstawicielem „Theory Y” jest absolutnym wyjątkiem? I to wspaniale, że ja nim (tym wyjątkiem) jestem. Ale reszta świata to tępi  przedstawiciele „Theory X”. A ponieważ „każdy sądzi według siebie” …. to oni mnie uważają też za przedstawiciela „Theory X”. I w taki, a nie inny sposób traktują.

A gdyby to było tak, że ponieważ ja kogoś uważam za przedstawiciela „Theory X” to on się tak wobec mnie zachowuje? Skoro go zaszufladkowałem, i wszystkie jego próby przekonania mnie, że się mylę okazały się porażką. Polecam tekst o konsekwencjach „szufladkowania” z punktu widzenia samospełniającej się przepowiedni: Ocenianie innych, cz. 2. I w dodatku on sobie o mnie myśli: „każdy sądzi według siebie” – skoro mnie uważa za przedstawiciela „Theory X”, to pewne sam nim jest.

W co wierzą „inni”?

To już jest piętrowa konstrukcja:). Oczywiście, że tak naprawdę to nie wiem w co wierzą inni. Mogę mieć tylko swoje zdanie (przekonanie) na ten temat. Właśnie: jakie ja mam przekonanie na ten temat? Czy inni wierzą w „Theory Y”, czy może bardziej w „Theory X”? I co powoduje, że w to wierzą? Ich doświadczenia? Zapewne. A jak ja wpływam na ich percpecję świata? W jaki sposób im pokazuję, że jestem przedstawicielem „Theory Y”?

Co mogę zrobić?

Dużo dziś tych pytań. Zachęcam Cię jednak do uczciwej (pogłębionej) odpowiedzi na te, które Cię najbardziej poruszyły. Szczególnie na te, które Cię zirytowały, może nawet oburzyły, bo coś insynuowały. Może dostrzeżesz coś, co Ty możesz zrobić, aby zwiększyć liczbę tych, którzy wierzą w „Theory Y”. W jakim świecie wolisz żyć: pełnym przedstawicieli „Theory X”, czy „Theory Y”? Naprawdę nie masz żadnego wpływu na to jaki ten świat wokół Ciebie jest?

Jeśli chcesz poczytać więcej o konsekwencjach jakie wynikają z wiary w „Theory X” albo w „Theory Y” zajrzyj np. tu: http://en.wikipedia.org/wiki/Theory_X_and_Theory_Y.

 

Dodaj komentarz

(e-mail nie będzie publikowany)

Rekomendacje

 • Nieodłącznym elementem każdej dziedziny życia, niezależnie od tego czy dotyczy ona sfery służbowej, czy osobistej, jest projekt. Nawet kupienie „głupiej” żarówki okazuje się być projektem, który należy dobrze zaplanować, aby nie udać się do sklepu na próżno. Mówiąc o projekcie na myśl przychodzi mi nieodłącznie osoba Krzysztofa Skubisa, którego miałem nie tak dawno temu przyjemność poznać podczas warsztatów przygotowanych specjalnie dla pracowników biura Polskiego Związku Szachowego. W pamięci utkwiło mi wiele szczegółów i informacji (w tym pouczająca historia o konsumpcji słonia) pozwalających spojrzeć na niektóre przedsięwzięcia, zdawałoby się z początku nierealne do wykonania, przez zupełnie inny pryzmat. Krzysztof Skubis to profesjonalny pedagog wymagający od swojego interlokutora zarówno dyscypliny, jak i kreatywności. Dzięki niemu i jego wskazówkom czuję się dziś bogatszy o praktyczne narzędzia, które pozwalają mi osiągać sukcesy w pracy i życiu osobistym. Osobom, które notorycznie „gaszą pożary” i nie nadążają przy realizacji swoich projektów mogę z czystym sumieniem polecić fachową pomoc Krzysztofa, od którego dowiesz się również, że z projektu obarczonego wysokim ryzykiem niepowodzenia czasem warto zrezygnować....

   

  Piotr Murdzia

  Sekretarz Generalny i Szef Wyszkolenia Polskiego Związku Szachowego,

  wielokrotny mistrz świata i Europy w rozwiązywaniu zadań szachowych

 • Świetny doradca, godny pełnego zaufania, o wyjątkowej wiedzy, odpowiedzialny partner. Pracowałem z Krzysztofem 5 lat wliczając w to czas, gdy był moim bezpośrednim przełożonym. Krzysztof sprawdził się zarówno jako odnoszący sukcesy Konsultant, jak i jako Manager. Zawsze chętny do pomocy i będący krok przed Tobą. Cieszę się, że nadal utrzymuję z nim kontakt jako Klient.

  Artur Malinowski

  Solution Architect w firmie Malcan

 • To przyjemność być poproszonym o napisanie rekomendacji dla Krzysztofa Skubisa: który był moim Coachem i Mentorem od początku mojej kariery zawodowej kierownika projektu. Miałem szczęście, ponieważ po zatrudnieniu przez Microsoft, właściwie przez przypadek, Krzysztof został moim “Mentorem”. Od pierwszego do ostatniego dnia w Microsofcie mieliśmy comiesięczne spotkania, w czasie których mieliśmy okazję dyskutować i rozpatrywać różne podejścia do prowadzenia projektu jak również różne sposoby rozwiązywania problemów we współpracy z członkami zespołu. Krzysztof jest bacznym obserwatorem, gdy stwierdzi jakiś brak kompetencji związanej z kierowaniem projektami, natychmiast organizuje warsztaty ze światowej klasy guru w tym obszarze. Po pięciu latach mogę o sobie powiedzieć, że jest bardzo efektywnym kierownikiem projektu i mogę z całą pewnością stwierdzić, że jedna z fundamentalnych cegiełek została dołożona przez Krzysztofa. Szczerze polecam Krzysztofa jako coacha nie tylko osobom początkującym, ale również tym, którzy pracują jako kierownicy projektu od dłuższego czasu. Z Krzysztofem będziesz w stanie nauczyć się  robić to lepiej, szybciej i zostać odpowiedzialnym partnerem i członkiem zespołu.

  Grzegorz Chuchra

  Kierownik Projektu / Prezes firmy Predica

 • Jestem doradcą strategicznym z zakresu zarządzania czasem i produktywności dla menedżerów w korporacjach i dużych przedsiębiorstwach. Gdybym miał wskazać osoby, które znacząco przyczyniły się do mojego rozwoju profesjonalnego, Krzysztof Skubis niemalże automatycznie przychodzi mi na myśl. Nasza współpraca rozpoczęła się w Microsoft, gdzie Krzysztof wspierał mnie w rozwoju kompetencji z zakresu zarządzania projektami i rozwiązywaniem trudnych sytuacji z Klientami i w zespole projektowym. Do dziś rozmowy i punkt widzenia Krzysztofa wnoszą wiele do mojego rozwoju i usprawniają projekt "Ogarnij Chaos". Szczególnie cenię Krzysztofa za jego opanowanie i kompleksowe spojrzenie na omawiany problem. Nawet wyjątkowo trudne sytuacje, po analizie z Krzysztofem stają się sprawami do rozwiązania. Bogate doświadczenie zawodowe oraz komunikacja na najwyższym poziomie czynią z niego wyjątkowego partnera w biznesie i mentora. Usługi Krzysztofa Skubisa mogę z czystym sumieniem polecić wszystkim profesjonalistom, którzy szukają konsultanta - praktyka, który stanie się partnerem w ich długoterminowym rozwoju.

  Marcin Kwieciński


  Konsultant produktywności, autor projektu "Ogarnij Chaos"

 • To co było dla mnie wartościowe w pracy z Krzysztofem w roli coacha to Jego doświadczenie, otwartość oraz przede wszystkim umiejętność zwrócenia mojej uwagi na aspekty z kategorii „nie wiem, że nie wiem”, których zauważenie bardzo usprawnia działania i realizację celów.

  Tomasz Gajewski

 • Krzysztof podchodzi bardzo profesjonalnie do coachingu. Pomógł mi zrozumieć moje słabe i mocne strony oraz określić obszary, nad którymi powinienem pracować. Krzysztof w znakomitej większości wskazywał mi drogę do rozwiązania, do wiedzy a tym samym pozwolił mi wypracować mechanizmy do samodzielnego rozwoju, niż dawał po prostu gotowe odpowiedzi. Współpracę z Krzysztofem uważam za szczególnie wartościową z uwagi na jego umiejętność budowania relacji,  zaangażowanie, doświadczenie biznesowe, wysoką kulturę osobistą i etykę w życiu prywatnym i zawodowym.

  Piotr Oracz

  Dyrektor ds eComerce w Loopa.eu

 • Miałem przyjemność uczestniczyć w sesjach coachingu dla zarządu K&K Media Solutions prowadzonych przez Krzysztofa. Jego ogromne doświadczenie i autentyczna chęć pomocy pomagają dojść do ciekawych konkluzji, które traktuje się jako swoje. Zaskakujące było dla mnie to, że wykraczały one poza spodziewany przeze mnie obszar zawodowy.
  Krzysztof otworzył nam oczy na to, co oczywiste, a jednak niezauważalne.

  Jakub Reiter

  Wiceprezes Zarządu K&K Media Solutions

 • Z Panem Krzysztofem, podczas procesu coachingowego, miałem przyjemność pracować  przez pół roku. W tym okresie przepracowaliśmy trzy bloki tematyczne: delegowanie, opór oraz emocje. To, co najbardziej mnie zaskoczyło to wiedza o samym sobie. Praca z Panem Krzysztofem otworzyła mi oczy na pewne kwestie, na które nie zwracałem uwagi, a które miały/mają bardzo duże odzwierciedlenie w jakości wykonywanej przeze mnie pracy. Pan Krzysztof jest świetnym fachowcem – z dużym bagażem doświadczenia, zawsze cennymi radami. Właściwie nie było sytuacji, w których nie miałby gotowego rozwiązania. To, co mówi naprawdę warto wdrożyć i stosować. Najbardziej wartościowe jest wskazanie przez Pana Krzysztofa prawidłowego podział słabszych i silniejszych stron. Dowiedziałem się, że to, co wszyscy postrzegają jako negatyw tak naprawdę może być pozytywem. Ale, aby tak się stało warto stosować się do wskazówek Pana Krzysztofa. Gorąco polecam każdemu, kto pragnie się rozwijać i pracować nad sobą!

  Karol Roguski

  Kierownik Projektu

  Arteria S.A.

 • Współpraca z Krzysztofem pozwala uwierzyć w wiarę we własne możliwości.

  Manager spółki notowanej na GPW

 • Praca z Krzysztofem pozwoliła mi zrealizować założone cele, dzięki jego doświadczeniu i umiejętności znajdowania problemów nad, którymi warto się pochylić. W trakcie sesji naprowadził mnie na wiele rozwiązań, które wprowadziłem do swojego życia zawodowego. Spotkania przekonały mnie do skuteczności coachingu, kiedy pojawią się kolejne zagadnienia chętnie nad nimi z Krzysztofem popracuję. Szczerze polecam, uważam że Krzysztof pozwala znaleźć "drogę na skróty" do wyznaczonego celu.

  Radosław Nowotniak

 • Pracowałam z Krzysztofem w ramach usług barterowych sesji coachingowych. Każda sesja z Krzysztofem (moja jako klienta coachingu) to ogromna ciekawość. Każda sesja z Krzysztofem przynosi dla mnie nowe odkrycie dotyczące mnie samej. Cenię pracę z Krzysztofem za profesjonalizm, upór, dążenie do celu, bezpośrednie wypowiedzi, dowcip, trafne puenty, trochę "cięty" język, którego czasem mi potrzeba. To mnie motywuje i równocześnie bawi, czyniąc ten czas sesji ciekawym i owocnym. Cenię pracę z Krzysztofem za Jego elementy mentoringu wplecione w sesje. Każdy ma swój własny styl pracy i tak ja widzę styl Krzysztofa. Dziękuję za to.

  Aldona Wierzba

 • Konkretne informacje, pewność siebie prowadzącego, humor, praktyczna wiedza, prosto i dobrze wyjaśnione.

   

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

  Karol Niedzielewski

 • Super stosunek do studentów, odpoczynek psychiczny, dużo humoru i rozrywki. GORĄCO POLECAM!

   

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

  Natalia Górecka

 • Fantastyczny warsztat, dynamicznie, z dużą dozą poczucia humoru i świetnie od strony merytorycznej. Na ogromny plus ćwiczenia przeprowadzone podczas warsztatu.

   

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

 • Warto poznać problemy w Komunikacji!

  Uczestnik warsztatu "Podstawy komunikacji".

  Adrian Zduńczyk

 • Skondensowana dawka pożytecznej rzeczy.

  Uczestniczka warsztatu "Podstawy komunikacji"

  Magdalena Kaczyńska

 • Warsztat godny polecenia. Temat bardzo potrzebny w życiu. Narzędzia do natychmiastowego wykorzystania i sprawdzenia, czy działają i jak działają.

  Uczestniczka warsztatu "Coaching emocji - subiektywny przegląd"

  Beata Matys

 • Zaskakująco skuteczne prowadzenie warsztatu.

  Uczestniczka warsztatu "3 narzędzia do zarządzania emocjami"

  Beata Śliwkowska