2015-05-28

Brak Ci motywacji?

A jak się motywujesz?

Jak często brakuje Ci motywacji żeby coś zrobić? Albo żeby zrobić to dobrze, a nie na „odczep się”? Często? A co powoduje, że brakuje Ci motywacji? Proza życia? Zbyt łatwe zadania? Zadania poniżej Twoich kwalifikacji?

A może brak Ci  motywacji, bo nie wierzysz, że możesz osiągnąć to co chcesz? To co jest dla Ciebie ważne.

Jak widać: „i tak źle i tak niedobrze”. Jeśli zadanie jest zbyt łatwe – nie mam motywacji: bo to zadania poniżej mojej godności. Jeśli zadanie jest zbyt trudne – nie mam motywacji: bo i tak nie uda mi się go wykonać.

Dygresja: Każda z opisanych powyżej sytuacji wiąże się z moimi przekonaniami. Ja mogę mieć przekonanie, że zadanie jest „poniżej mojej godności” – i w związku z tym brak mi motywacji żeby je porządnie wykonać. A mój szef może uważać, - mieć takie przekonanie:)- że tylko ja mam kwalifikacje żeby je zrobić porządnie. A potem szef jest rozczarowany, że wykonałem je byle jak - i zacznie myśleć, że nie można mi dawać aż tak trudnych zadań, bo sobie nie radzę. Z drugiej strony: gdy uważam, że zadanie jest tak trudne iż niewykonalne (lub zbyt pracochłonne) też się za nie niechętnie biorę. Najpewniej będę je odkładał i nie dotrzymam terminu dostarczenia. A wynik końcowy będzie dużo poniżej oczekiwań (zarówno moich jak i szefa). I ponownie: szef może mieć przekonanie, że ja jestem tak dobry iż jestem idealnym kandydatem do tego zadania. Pytanie brzmi: kto ma rację? Ja, czy szef? A co stoi na przeszkodzie żeby z szefem porozmawiać, gdy przydziela zadanie? Może przekonam szefa? A może szef przekona mnie? A jeśli nie ma szefa, bo to ja sam sobie „zadaję” zadania? Jeśli ten temat Cię interesuje przeczytaj: Przekonania oraz Perspektywy.

Ja mam takie przekonanie:), że każdy z nas ma jednak pewien przedział, gdy zadanie nie jest zbyt łatwe, ale też nie przekracza moich możliwości. Choć to zadanie może być dla mnie wyzwaniem to wierzę, że dam radę. I głównie o sposobach motywowania się do pracy nad takimi zadaniami chcę dzisiaj opowiedzieć.

Podróż do przyszłości

W metodzie lansowanej przez ICF (International Coaching Federation) po podjęciu decyzji o tym do czego będę dążyć należy się upewnić, że cel jest precyzyjnie opisany: najlepiej jednym zdaniem. Zaraz po tym trzeba ustalić jakie będą kryteria sukcesu: po czym poznam, że osiągnąłem to do czego teraz będę dążył. Przy czym zakłada się, że ten kto podejmuje decyzję o danym dążeniu sam wierzy iż może osiągnąć to co zamierzył.

Dygresja: Coaching nie polega na namawianiu Klienta, aby zmienił to albo tamto. To Klient decyduje co chce zmienić. A jeśli Klient mówi: „chciałbym to zmienić, ale nie dam rady”? Wtedy coach pracuje z przekonaniem Klienta „nie dam rady”. Sprawdza skąd się takie przekonanie Klienta wzięło. Namawia do rozważenia jakie mogą być inne przekonania w tej kwestii. Oraz do refleksji: jak przekonania wpływają na potencjalny wynik podjętych działań.

A więc: wiem co chcę osiągnąć. Wierzę, że dam radę choć nie będzie łatwo. Mam nawet pomysł jak sprawdzę, że to już osiągnąłem. Co dalej? Teraz ustalam kiedy już to osiągnę. Tak! Zanim zrobię Plan Projektu, zanim ustalę jakie mam zadania, zanim rozbiję te zadania na mniejsze elementy. Robię oszacowanie „top –down” bazujące na moim wcześniejszym doświadczeniu.  A jeśli nie mam takiego doświadczenia? Ufam mojej intuicji, czyli prawej półkuli. Niech mi coś podpowie. I z tym nie dyskutuję. I na koniec tego podprocesu: mam datę, gdy już osiągnę to co chcę.

Teraz wyruszam w przyszłość. Przenoszę się do tej daty docelowej. Rozglądam się, obserwuję, czuję, smakuję sukces. Wgłębiam się w to jak wygląda mój przeciętny dzień (w tej nowej sytuacji), co mnie cieszy, jakie emocje się pojawiają. Jakie konsekwencje ten mój sukces ma we wszystkich wymiarach, w tzw. 3D (albo nawet 5D):

 • w świecie fizycznym
 • w obszarze intelektu
 • w zakresie emocji
 • jak zmienił moje relacje z innymi
 • jak zmienił moją duchowość

Dostrzegam wszystkie aspekty. Patrzę przez pryzmat osiągnięć. Nie czepiam się szczegółów, że może coś nie jest idealne. Zadaję temu mnie z przyszłości pytanie o radę dla tego mnie z przeszłości (z dzisiaj). Może mi coś podrzuci?

Tworzę metaforę mnie w tej sytuacji, np. że skoro już to osiągnąłem to jestem jak … (orzeł, heros, skała, …, itp. – wybieram to co w danej chwili jest mi najbliższe). Sporządzam sobie (lub szukam w Internecie) obrazek dla tej metafory. Powieszę go później gdzieś, gdzie często będę go miał na oku. Obrazek pomoże mi pamiętać po co to robię. Przyda się szczególnie w chwilach zwątpienia, gdy coś mi się uda lub gdzieś utknę na dłużej.

NLP (Neuro-Lingwistic Programming)

Czy powyższy opis kojarzy Ci się z NLP? Mnie się skojarzył. Nie wiesz co to NLP? Zajrzyj np. tu: http://www.nlpu.com/NewDesign/NLPU_WhatIsNLP.html.

Nie znam się zbyt dobrze na NLP. Nie jestem też wielkim entuzjastą tego podejścia. Przyznaję jednak, że taka wyprawa w przyszłość jest (moim zdaniem) jakąś próbą „zaprogramowania” umysłu na sukces. Z drugiej jednak strony, coaching według ICFu nie poprzestaje na tym „zaprogramowaniu”, ale zakłada, że się nad tematem pracuje w „normalny” sposób.

Podróż do przyszłości w opcji „co się stanie, gdy tego nie zrobię”

W książce „Nawyk samodyscypliny w pracy” (autor: dr Neil Fiore) znalazłem poradę, która (moim zdaniem) może być stosowana w przypadku zadań nudnych, poniżej moich kwalifikacji, itp. Dr Fiore zaleca „podróż do przyszłości” w opcji: „co się stanie, gdy tego nie zrobię”. Oczywiście, w tym wypadku też przyglądam się wszystkim aspektom (wymiarom) takiej sytuacji. Po bliższym przyjrzeniu się konsekwencjom zaniechania pracy nad danym zadaniem - może pojawić się strach. Taki strach pomaga w przełamaniu oporu przed pracą nad nielubianym zadaniem.

A jak Ty się motywujesz? Co robisz, gdy motywacja Ci spada? Gdy natrafiasz na trudności? Gdy tracisz wiarę?

A może uważasz, że motywacja w opisanej sytuacji to „mały pikuś”? Bardziej interesujący byłby tekst o motywowaniu się do działań „poniżej mojej godności”? Albo do pracy nad zadaniami, które mnie (w mojej opinii) przerastają? Napisz o tym do mnie. Nie wykluczam, że kolejny tekst będzie dotyczyć motywacji w jednej z tych trudniejszych sytuacji.

 

Dodaj komentarz

(e-mail nie będzie publikowany)

Rekomendacje

 • Te ćwiczenia działają i mają ogromny wpływ i na sferę psychiczną i fizyczną. Zmieniło się moje podejście do mojej rodziny. Mam dużo więcej tolerancji i cierpliwości. Wiele rzeczy po prostu zacząłem akceptować a działać tam gdzie faktycznie mam wpływ.

  Marcin

  Uczestnik kursu on-line "Stres przed egzaminem"

 • Bardzo ciekawy warsztat pobudzający do myślenia i zastanowienia się nad emocjami.

  Anna Perzyńska

  Uczestnik warsztatu "Coaching emocji - subiektywny przegląd"

 • Jeśli nie radzi sobie ktoś z emocjami oraz stresem - to szkolenie jest wręcz niezastąpione.

  Uczestnik warsztatu "Stres w pracy. Narzędzia"

 • Przedstawiono kilka konkretnych technik relaksacyjnych.

  Łukasz Wielgus

  Uczestnik warsztatu "Stres przed spotkaniem rekrutacyjnym"

 • Każde doświadczenie i wiedza są cenne. Zawsze warto spróbować. Czasem jedna, mała rzecz prowadzi do dużej zmiany i sprawia, że w końcu jesteśmy szczęśliwi.

  Michał Fijałkowski

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

 • I used to work with Krzysztof on a CRM project for international client. I was a member of his team. He was always ready to help his team as a manager and as a friend. Every day was teaching us how to approach complex tasks to be able to deliver them successfully, how to stretch ourselves to achieve new skills, how to develop existing one. Thanks to him we were able to finish the whole project. I would recommend Krzysztof to anyone.

  Tomasz Filipowicz

  Rekomendacja z LinkedIn

 • To co było dla mnie wartościowe w pracy z Krzysztofem w roli coacha to Jego doświadczenie, otwartość oraz przede wszystkim umiejętność zwrócenia mojej uwagi na aspekty z kategorii „nie wiem, że nie wiem”, których zauważenie bardzo usprawnia działania i realizację celów.

  Tomasz Gajewski

 • Krzysztof was my colleague and mentor for several years, working together frequently and at times on a daily basis. Krzysztof proved to be an incredibly knowledgeable and supportive individual, whose interests and skills went well beyond his working environment, thus making him perfectly suited to enable the organization to strive towards excellence. His integrity and analytic approach, his in depth understanding of business strategy and metrics as well as his commitment and dedication to people development are exemplary and it has been a privilege to learn from him.
  In the context of working together at Microsoft I would like to highlight his leadership in professionalizing project and resource management, creating a fertile ground on which to sow the seeds to later earn the benefits of customer satisfaction and organizational development. 
  I do warmly recommend Krzysztof and would be delighted to work with him at any time.

  Margherita Brodbeck Roth

  Rekomendacja z LinkedIn

 • Krzysztof podchodzi bardzo profesjonalnie do coachingu. Pomógł mi zrozumieć moje słabe i mocne strony oraz określić obszary, nad którymi powinienem pracować. Krzysztof w znakomitej większości wskazywał mi drogę do rozwiązania, do wiedzy a tym samym pozwolił mi wypracować mechanizmy do samodzielnego rozwoju, niż dawał po prostu gotowe odpowiedzi. Współpracę z Krzysztofem uważam za szczególnie wartościową z uwagi na jego umiejętność budowania relacji,  zaangażowanie, doświadczenie biznesowe, wysoką kulturę osobistą i etykę w życiu prywatnym i zawodowym.

  Piotr Oracz

  Dyrektor ds eComerce w Loopa.eu

 • Praca z Krzysztofem pozwoliła mi zrealizować założone cele, dzięki jego doświadczeniu i umiejętności znajdowania problemów, nad którymi warto się pochylić. W trakcie sesji naprowadził mnie na wiele rozwiązań, które wprowadziłem do swojego życia zawodowego. Spotkania przekonały mnie do skuteczności coachingu, kiedy pojawią się kolejne zagadnienia chętnie nad nimi z Krzysztofem popracuję. Szczerze polecam, uważam że Krzysztof pozwala znaleźć "drogę na skróty" do wyznaczonego celu.

  Radosław Nowotniak

 • Pracowałam z Krzysztofem w ramach usług barterowych sesji coachingowych. Każda sesja z Krzysztofem (moja jako klienta coachingu) to ogromna ciekawość. Każda sesja z Krzysztofem przynosi dla mnie nowe odkrycie dotyczące mnie samej. Cenię pracę z Krzysztofem za profesjonalizm, upór, dążenie do celu, bezpośrednie wypowiedzi, dowcip, trafne puenty, trochę "cięty" język, którego czasem mi potrzeba. To mnie motywuje i równocześnie bawi, czyniąc ten czas sesji ciekawym i owocnym. Cenię pracę z Krzysztofem za Jego elementy mentoringu wplecione w sesje. Każdy ma swój własny styl pracy i tak ja widzę styl Krzysztofa. Dziękuję za to.

  Aldona Wierzba

 • I worked with Krzysztof during my CEEHQ years at Microsoft, but we knew each other even before when he worked at MS Poland in the Services unit. Krzystof was a dependable source of knowledge in services delivery subjects, representing a down to earth approach that was based on several years of working in the CEE/PL IT market. His experience, trustworthiness combined with a low temper and a bit of unique flavor made him a great colleague whom I would recommend to any other IT services organization.

  Laszlo Kollar

  Rekomendacja z LinkedIn

 • Świetny doradca, godny pełnego zaufania, o wyjątkowej wiedzy, odpowiedzialny partner. Pracowałem z Krzysztofem 5 lat wliczając w to czas, gdy był moim bezpośrednim przełożonym. Krzysztof sprawdził się zarówno jako odnoszący sukcesy Konsultant, jak i jako Manager. Zawsze chętny do pomocy i będący krok przed Tobą. Cieszę się, że nadal utrzymuję z nim kontakt jako Klient.

  Artur Malinowski

  Solution Architect w firmie Malcan

 • Absolutnie i jednogłośnie: dobrze spożytkowany czas. Wyszłam z lepszym nastawieniem niż się spodziewałam. Nigdy tego nie zapomnę:), jakkolwiek górnolotnie to by nie zabrzmiało. Dziękuję:). 

  Julia Kierebińska

  Uczestnik warsztatu "Jak sobie radzić ze stresem"

 • Jestem doradcą strategicznym z zakresu zarządzania czasem i produktywności dla menedżerów w korporacjach i dużych przedsiębiorstwach. Gdybym miał wskazać osoby, które znacząco przyczyniły się do mojego rozwoju profesjonalnego, Krzysztof Skubis niemalże automatycznie przychodzi mi na myśl. Nasza współpraca rozpoczęła się w Microsoft, gdzie Krzysztof wspierał mnie w rozwoju kompetencji z zakresu zarządzania projektami i rozwiązywaniem trudnych sytuacji z Klientami i w zespole projektowym. Do dziś rozmowy i punkt widzenia Krzysztofa wnoszą wiele do mojego rozwoju i usprawniają projekt "Ogarnij Chaos". Szczególnie cenię Krzysztofa za jego opanowanie i kompleksowe spojrzenie na omawiany problem. Nawet wyjątkowo trudne sytuacje, po analizie z Krzysztofem stają się sprawami do rozwiązania. Bogate doświadczenie zawodowe oraz komunikacja na najwyższym poziomie czynią z niego wyjątkowego partnera w biznesie i mentora. Usługi Krzysztofa Skubisa mogę z czystym sumieniem polecić wszystkim profesjonalistom, którzy szukają konsultanta - praktyka, który stanie się partnerem w ich długoterminowym rozwoju.

  Marcin Kwieciński

  Konsultant produktywności, autor projektu "Ogarnij Chaos"

 • Konkretne informacje, pewność siebie prowadzącego, humor, praktyczna wiedza, prosto i dobrze wyjaśnione.

  Karol Niedzielewski

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

 • To przyjemność być poproszonym o napisanie rekomendacji dla Krzysztofa Skubisa: który był moim Coachem i Mentorem od początku mojej kariery zawodowej kierownika projektu. Miałem szczęście, ponieważ po zatrudnieniu przez Microsoft, właściwie przez przypadek, Krzysztof został moim “Mentorem”. Od pierwszego do ostatniego dnia w Microsofcie mieliśmy comiesięczne spotkania, w czasie których mieliśmy okazję dyskutować i rozpatrywać różne podejścia do prowadzenia projektu jak również różne sposoby rozwiązywania problemów we współpracy z członkami zespołu. Krzysztof jest bacznym obserwatorem, gdy stwierdzi jakiś brak kompetencji związanej z kierowaniem projektami, natychmiast organizuje warsztaty ze światowej klasy guru w tym obszarze. Po pięciu latach mogę o sobie powiedzieć, że jest bardzo efektywnym kierownikiem projektu i mogę z całą pewnością stwierdzić, że jedna z fundamentalnych cegiełek została dołożona przez Krzysztofa. Szczerze polecam Krzysztofa jako coacha nie tylko osobom początkującym, ale również tym, którzy pracują jako kierownicy projektu od dłuższego czasu. Z Krzysztofem będziesz w stanie nauczyć się  robić to lepiej, szybciej i zostać odpowiedzialnym partnerem i członkiem zespołu.

  Grzegorz Chuchra

  Kierownik Projektu / Prezes firmy Predica

 • Nie radzisz sobie z emocjami i stresem? Warto skorzystać. Jedno szkolenie i życie staje się przyjemniejsze.

  Paweł Ciupa

  Uczestnik warsztatu "Stres w pracy. Narzędzia"

 • Zachęciłabym:) Poleciłabym:) Skorzystam ponownie:). Dziękuję.

  Anna Zielińska

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

  przeprowadzonego w ramach ICF Coaching Week 2017 

 • Trudno w kilku zdaniach podsumować sesję z Panem Krzysztofem. To trochę jak podróż w głąb siebie. Potrafi sprawić, że dostrzegamy rzeczy, które wcześniej nie wydawały się wcale takie oczywiste. Bardzo cenne i pouczające doświadczenie. Będę stosować się do wszystkich wskazówek, jakie dostałam podczas naszej sesji, to świetny początek do pracy nad sobą. Dziękuję!

  Anonimowa recenzja gratisowej sesji coachingowej

 • Pozwoli Tobie się zastanowić oraz przeanalizować pewne sytuacje wraz z emocjami, być może pomoże kontrolować. Mi pomogło.

  Uczestnik warsztatu "Stres przed spotkaniem rekrutacyjnym"

 • Życie w corpo może być przyjemne :)

  Piotr M.

  Uczestnik kursu on-line "Stres przed egzaminem"

 • Można spojrzeć w głąb siebie! Garść złotych rad. Bardzo przyjemne ćwiczenia.

  Alicja Kissa

  Uczestnik warsztatu "Stres przed spotkaniem rekrutacyjnym" 

 • Prowadzone w zabawny, lekki i ciekawy sposób warsztaty.

  Tomasz Jakubiak

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

 • Zaskakująco skuteczne prowadzenie warsztatu.

  Beata Śliwkowska

  Uczestnik warsztatu "3 narzędzia do zarządzania emocjami"