2015-06-29

5 języków miłości

Ile znasz języków miłości?

A iloma posługujesz się w codziennym życiu?

Trudne pytanie? To się cieszę. Może pobudzi Cię do refleksji? Wyzwoli z automatyzmu? Zastanów się przez chwilę i zapisz sobie te sposoby, które Ty wykorzystujesz żeby okazać miłość. Nie ściągaj (nie googlaj)- to, że jesteś inteligentny/inteligentna (na podstawie tytułu wiesz już  ile tych sposobów jest)  – nie znaczy, że wszystkie możliwe sposoby stosujesz.

Uwaga: wyniki mogą być różne w stosunku do różnych osób: inne wobec matki, inne wobec żony, inne wobec kochanki/kochanka, jeszcze inne wobec córki. Sugeruję, aby na raz przyglądać się tylko jednej ważnej relacji. Zawsze możesz „przerobić temat” ponownie pod kątem relacji z inną osobą.

Dla Ciebie to pytanie jest łatwe? Brawo. Może to oznaczać, że już się nad tym zastanawiałeś/ zastanawiałaś. Może nawet potrafisz nazwać te 5 języków miłości. Ale nawet jeśli tak jest - spróbuj uczciwie ustalić, które z tych języków naprawdę stosujesz w praktyce.

Masz już swoją listę? Czytaj dalej. Nie masz?. Oczywiście nie mogę Ci zabronić dalszego czytania. Jednak bez swojej listy możesz zyskać znacznie mniej – przerobisz tylko trochę teorii. A masz szansę na wdrożenie zmian praktyce. Ale to Ty decydujesz.

Język słowa

Chyba najczęściej kojarzony z wyrażaniem miłości. Zawiera też słowa podziwu, wsparcia, itp. Jednak jest to język niekoniecznie najczęściej używany. Powszechna opinia głosi, że mężczyźni używają tego języka zbyt rzadko. Choć z drugiej strony, uważa się też, że mężczyźni generalnie mówią mniej niż kobiety.

A jakie są Twoje przekonania w tym zakresie?

Język dotyku

Też powszechnie rozpoznawany i stosowany. Od najprostszych gestów typu dotyk, uścisk rąk poprzez bardziej intymne jak obejmowanie się, pocałunki aż do tych najbardziej intymnych.

Jak bardzo lubisz okazywać miłość w ten sposób? Jak bardzo irytuje Cię, gdy druga strona publicznie okazuje Ci miłość tym językiem?

Język prezentów

Moim zdaniem to ostatni z powszechnie rozpoznawanych języków miłości. Dość często słyszę, że to mężczyźni częściej dają prezenty (a przynajmniej powinni).

A Ty: co tym myślisz?

Język pomocy

Pracuję na rzecz drugiej osoby. Przygotowuję posiłki, sprzątam w mieszkaniu, pomagam w zadaniach drugiej stroniy. Mimo, że dość często w praktyce takie zachowanie występuje -  to jednak stosunkowo rzadko jest (piszę o swoich obserwacjach) odbieranie jako przejaw miłości.

A jak Ty „masz” w tym zakresie? Dostrzegasz, gdy inni okazują Ci miłość w ten sposób? A gdy sam/a pomagasz to myślisz o tym, że jest to wyraz Twojej miłości?

Język czasu

Oferuję swój czas do dyspozycji innej osoby. Jestem w danej chwili tylko dla Niej/Niego. Nie oglądam telewizji, nie sprawdzam maili, itd. Niekoniecznie coś mówię, nie dotykamy się, może nie mam prezentu, i nic specjalnego nie robię. Ale jestem z Nią/Nim.

Jak to jest u Ciebie? Często to robisz? Czy raczej „jesteś na pół gwizdka”: niby jesteście razem, ale Ty w ramach wspólnego czasu np. czytasz książkę?

Przyjrzyj się sobie

Dla każdego z pięciu języków miłości zrób sobie poniższe zestawienie.

Jak często danego języka używasz? Najpierw w  liczbach bezwzględnych, czyli ile razy dziennie (tygodniowo, miesięcznie) wyrażasz bliskiej osobie miłość w ten sposób.

Na koniec możesz zrobisz sobie zestawienie procentowe np. słowa 40%, dotyk 30%, prezent 15%, pomoc 10%, czas 5%.

Zastanów się, teraz czy taki rozkład Cię zadowala? Ale jeszcze nie planuj żadnej zmiany  Nie przejmuj się, jeśli okaże się, że masz dwa preferowane języki, a pozostałe są rzadko używane - to dosyć częsta sytuacja.

Jeśli znasz język angielski możesz też sobie zrobić test http://www.5lovelanguages.com/profile/, a następnie porównać wyniki testu ze swoimi zapiskami.

Uwaga: gdyby się okazało, że są duże rozbieżności pomiędzy Twoim zapiskami, a wynikami testu może to oznaczać iż „co innego robisz, a czego innego chcesz”. Może chwilę się nad tym zastanowisz?

Jeszcze nie koniec:)

A teraz odpowiedz sobie na pytanie: jak „ma” (Twoim zdaniem) ta druga strona? Jak jej języki różnią się od Twoich? Widzisz już np, że ta druga strona okazywała Ci miłość, ale Ty tego nie dostrzegałeś/łaś bo to nie był żaden z Twoich ulubionych  języków?

Może o tym z Nią/Nim porozmawiasz? Podzielisz się swoimi wynikami? Namówisz do podobnego ćwiczenia?

Chcesz wiedzieć więcej?

Temat Cię zainteresował? Chcesz go jeszcze pogłębić? Przeczytaj książkę Garego Chapmana „5 języków miłości”.

Dodaj komentarz

(e-mail nie będzie publikowany)

Rekomendacje

 • Nieodłącznym elementem każdej dziedziny życia, niezależnie od tego czy dotyczy ona sfery służbowej, czy osobistej, jest projekt. Nawet kupienie „głupiej” żarówki okazuje się być projektem, który należy dobrze zaplanować, aby nie udać się do sklepu na próżno. Mówiąc o projekcie na myśl przychodzi mi nieodłącznie osoba Krzysztofa Skubisa, którego miałem nie tak dawno temu przyjemność poznać podczas warsztatów przygotowanych specjalnie dla pracowników biura Polskiego Związku Szachowego. W pamięci utkwiło mi wiele szczegółów i informacji (w tym pouczająca historia o konsumpcji słonia) pozwalających spojrzeć na niektóre przedsięwzięcia, zdawałoby się z początku nierealne do wykonania, przez zupełnie inny pryzmat. Krzysztof Skubis to profesjonalny pedagog wymagający od swojego interlokutora zarówno dyscypliny, jak i kreatywności. Dzięki niemu i jego wskazówkom czuję się dziś bogatszy o praktyczne narzędzia, które pozwalają mi osiągać sukcesy w pracy i życiu osobistym. Osobom, które notorycznie „gaszą pożary” i nie nadążają przy realizacji swoich projektów mogę z czystym sumieniem polecić fachową pomoc Krzysztofa, od którego dowiesz się również, że z projektu obarczonego wysokim ryzykiem niepowodzenia czasem warto zrezygnować....

   

  Piotr Murdzia

  Sekretarz Generalny i Szef Wyszkolenia Polskiego Związku Szachowego,

  wielokrotny mistrz świata i Europy w rozwiązywaniu zadań szachowych

 • Świetny doradca, godny pełnego zaufania, o wyjątkowej wiedzy, odpowiedzialny partner. Pracowałem z Krzysztofem 5 lat wliczając w to czas, gdy był moim bezpośrednim przełożonym. Krzysztof sprawdził się zarówno jako odnoszący sukcesy Konsultant, jak i jako Manager. Zawsze chętny do pomocy i będący krok przed Tobą. Cieszę się, że nadal utrzymuję z nim kontakt jako Klient.

  Artur Malinowski

  Solution Architect w firmie Malcan

 • To przyjemność być poproszonym o napisanie rekomendacji dla Krzysztofa Skubisa: który był moim Coachem i Mentorem od początku mojej kariery zawodowej kierownika projektu. Miałem szczęście, ponieważ po zatrudnieniu przez Microsoft, właściwie przez przypadek, Krzysztof został moim “Mentorem”. Od pierwszego do ostatniego dnia w Microsofcie mieliśmy comiesięczne spotkania, w czasie których mieliśmy okazję dyskutować i rozpatrywać różne podejścia do prowadzenia projektu jak również różne sposoby rozwiązywania problemów we współpracy z członkami zespołu. Krzysztof jest bacznym obserwatorem, gdy stwierdzi jakiś brak kompetencji związanej z kierowaniem projektami, natychmiast organizuje warsztaty ze światowej klasy guru w tym obszarze. Po pięciu latach mogę o sobie powiedzieć, że jest bardzo efektywnym kierownikiem projektu i mogę z całą pewnością stwierdzić, że jedna z fundamentalnych cegiełek została dołożona przez Krzysztofa. Szczerze polecam Krzysztofa jako coacha nie tylko osobom początkującym, ale również tym, którzy pracują jako kierownicy projektu od dłuższego czasu. Z Krzysztofem będziesz w stanie nauczyć się  robić to lepiej, szybciej i zostać odpowiedzialnym partnerem i członkiem zespołu.

  Grzegorz Chuchra

  Kierownik Projektu / Prezes firmy Predica

 • Jestem doradcą strategicznym z zakresu zarządzania czasem i produktywności dla menedżerów w korporacjach i dużych przedsiębiorstwach. Gdybym miał wskazać osoby, które znacząco przyczyniły się do mojego rozwoju profesjonalnego, Krzysztof Skubis niemalże automatycznie przychodzi mi na myśl. Nasza współpraca rozpoczęła się w Microsoft, gdzie Krzysztof wspierał mnie w rozwoju kompetencji z zakresu zarządzania projektami i rozwiązywaniem trudnych sytuacji z Klientami i w zespole projektowym. Do dziś rozmowy i punkt widzenia Krzysztofa wnoszą wiele do mojego rozwoju i usprawniają projekt "Ogarnij Chaos". Szczególnie cenię Krzysztofa za jego opanowanie i kompleksowe spojrzenie na omawiany problem. Nawet wyjątkowo trudne sytuacje, po analizie z Krzysztofem stają się sprawami do rozwiązania. Bogate doświadczenie zawodowe oraz komunikacja na najwyższym poziomie czynią z niego wyjątkowego partnera w biznesie i mentora. Usługi Krzysztofa Skubisa mogę z czystym sumieniem polecić wszystkim profesjonalistom, którzy szukają konsultanta - praktyka, który stanie się partnerem w ich długoterminowym rozwoju.

  Marcin Kwieciński


  Konsultant produktywności, autor projektu "Ogarnij Chaos"

 • To co było dla mnie wartościowe w pracy z Krzysztofem w roli coacha to Jego doświadczenie, otwartość oraz przede wszystkim umiejętność zwrócenia mojej uwagi na aspekty z kategorii „nie wiem, że nie wiem”, których zauważenie bardzo usprawnia działania i realizację celów.

  Tomasz Gajewski

 • Krzysztof podchodzi bardzo profesjonalnie do coachingu. Pomógł mi zrozumieć moje słabe i mocne strony oraz określić obszary, nad którymi powinienem pracować. Krzysztof w znakomitej większości wskazywał mi drogę do rozwiązania, do wiedzy a tym samym pozwolił mi wypracować mechanizmy do samodzielnego rozwoju, niż dawał po prostu gotowe odpowiedzi. Współpracę z Krzysztofem uważam za szczególnie wartościową z uwagi na jego umiejętność budowania relacji,  zaangażowanie, doświadczenie biznesowe, wysoką kulturę osobistą i etykę w życiu prywatnym i zawodowym.

  Piotr Oracz

  Dyrektor ds eComerce w Loopa.eu

 • Miałem przyjemność uczestniczyć w sesjach coachingu dla zarządu K&K Media Solutions prowadzonych przez Krzysztofa. Jego ogromne doświadczenie i autentyczna chęć pomocy pomagają dojść do ciekawych konkluzji, które traktuje się jako swoje. Zaskakujące było dla mnie to, że wykraczały one poza spodziewany przeze mnie obszar zawodowy.
  Krzysztof otworzył nam oczy na to, co oczywiste, a jednak niezauważalne.

  Jakub Reiter

  Wiceprezes Zarządu K&K Media Solutions

 • Z Panem Krzysztofem, podczas procesu coachingowego, miałem przyjemność pracować  przez pół roku. W tym okresie przepracowaliśmy trzy bloki tematyczne: delegowanie, opór oraz emocje. To, co najbardziej mnie zaskoczyło to wiedza o samym sobie. Praca z Panem Krzysztofem otworzyła mi oczy na pewne kwestie, na które nie zwracałem uwagi, a które miały/mają bardzo duże odzwierciedlenie w jakości wykonywanej przeze mnie pracy. Pan Krzysztof jest świetnym fachowcem – z dużym bagażem doświadczenia, zawsze cennymi radami. Właściwie nie było sytuacji, w których nie miałby gotowego rozwiązania. To, co mówi naprawdę warto wdrożyć i stosować. Najbardziej wartościowe jest wskazanie przez Pana Krzysztofa prawidłowego podział słabszych i silniejszych stron. Dowiedziałem się, że to, co wszyscy postrzegają jako negatyw tak naprawdę może być pozytywem. Ale, aby tak się stało warto stosować się do wskazówek Pana Krzysztofa. Gorąco polecam każdemu, kto pragnie się rozwijać i pracować nad sobą!

  Karol Roguski

  Kierownik Projektu

  Arteria S.A.

 • Współpraca z Krzysztofem pozwala uwierzyć w wiarę we własne możliwości.

  Manager spółki notowanej na GPW

 • Praca z Krzysztofem pozwoliła mi zrealizować założone cele, dzięki jego doświadczeniu i umiejętności znajdowania problemów nad, którymi warto się pochylić. W trakcie sesji naprowadził mnie na wiele rozwiązań, które wprowadziłem do swojego życia zawodowego. Spotkania przekonały mnie do skuteczności coachingu, kiedy pojawią się kolejne zagadnienia chętnie nad nimi z Krzysztofem popracuję. Szczerze polecam, uważam że Krzysztof pozwala znaleźć "drogę na skróty" do wyznaczonego celu.

  Radosław Nowotniak

 • Pracowałam z Krzysztofem w ramach usług barterowych sesji coachingowych. Każda sesja z Krzysztofem (moja jako klienta coachingu) to ogromna ciekawość. Każda sesja z Krzysztofem przynosi dla mnie nowe odkrycie dotyczące mnie samej. Cenię pracę z Krzysztofem za profesjonalizm, upór, dążenie do celu, bezpośrednie wypowiedzi, dowcip, trafne puenty, trochę "cięty" język, którego czasem mi potrzeba. To mnie motywuje i równocześnie bawi, czyniąc ten czas sesji ciekawym i owocnym. Cenię pracę z Krzysztofem za Jego elementy mentoringu wplecione w sesje. Każdy ma swój własny styl pracy i tak ja widzę styl Krzysztofa. Dziękuję za to.

  Aldona Wierzba

 • Konkretne informacje, pewność siebie prowadzącego, humor, praktyczna wiedza, prosto i dobrze wyjaśnione.

   

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

  Karol Niedzielewski

 • Super stosunek do studentów, odpoczynek psychiczny, dużo humoru i rozrywki. GORĄCO POLECAM!

   

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

  Natalia Górecka

 • Fantastyczny warsztat, dynamicznie, z dużą dozą poczucia humoru i świetnie od strony merytorycznej. Na ogromny plus ćwiczenia przeprowadzone podczas warsztatu.

   

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

 • Warto poznać problemy w Komunikacji!

  Uczestnik warsztatu "Podstawy komunikacji".

  Adrian Zduńczyk

 • Skondensowana dawka pożytecznej rzeczy.

  Uczestniczka warsztatu "Podstawy komunikacji"

  Magdalena Kaczyńska

 • Warsztat godny polecenia. Temat bardzo potrzebny w życiu. Narzędzia do natychmiastowego wykorzystania i sprawdzenia, czy działają i jak działają.

  Uczestniczka warsztatu "Coaching emocji - subiektywny przegląd"

  Beata Matys

 • Zaskakująco skuteczne prowadzenie warsztatu.

  Uczestniczka warsztatu "3 narzędzia do zarządzania emocjami"

  Beata Śliwkowska