2017-01-27

Nie lubisz swojej pracy?

...co powoduje, że w niej trwasz?

Różne bywają powody, dla których nie zmieniamy obecnej pracy. Najczęściej jednak jest to lęk, czyli generalna obawa: „jak coś zmienię to będzie jeszcze gorzej”. Lęk jest groźniejszy od strachu, gdyż przez swoje niedookreślenie ma większą moc rażenia. Bywa też tak, że u podłoża tkwi jakieś ograniczające przekonanie np. „wszędzie jest tak samo”, „ja to mam zawsze pecha”, „ja się do niczego innego nie nadaję”, „świat jest tak urządzony”, "nigdy nie będzie idealnie", itd.

 

Co robić?

 1. Uświadomić sobie sytuację: nazwać ją.
 2. Zmotywować się do zmiany.
 3. Oswoić lęk - nazwać to czego się boję.
 4. Przyjrzeć się swoim przekonaniom.
 5. Rozważyć sposoby osiągnięcia celu.

Uświadamiam sobie obecną sytuację: nazywam ją

Bardzo ważny etap. Jeśli nie „stanę w prawdzie” to nic się nie zmieni. Nadal będę sobie wmawiać „nie jest przecież aż tak źle”, „dam radę”, itp. Mogę nawet myśleć, że „generalnie jest dobrze - są tylko takie momenty, gdy jest źle – ale przecież nigdzie nie jest idealnie”.

Jeśli mam dobry kontakt ze swoimi emocjami to zauważam, że mój nastrój jest cały czas bardzo niski – i samo to wystarczy do stwierdzenia „nie lubię tej pracy”.

Jeśli mam wątpliwości - obserwuję się: jak często jestem zdenerwowany; ile razy dziennie mam ochotę uciec; kiedy mam trudność z zabraniem się do pracy; jak bardzo czekam na weekend; jak bardzo nie lubię poniedziałku; jak często jestem w pracy chwalony, a jak często krytykowany; ile razy ostatnio byłem z siebie zadowolony, a ile razy odczuwałem frustrację i złość; jak dobrze (lub słabo) sypiam. To są wszystko przesłanki do postawienia sobie diagnozy (nawet procentowej) np. w 80% jestem ze swojej obecnej pracy niezadowolony.

Dygresja. Jeśli ktoś uważa, że nie warto takiej diagnozy sobie stawiać, bo „jeszcze się okaże, że faktycznie nie lubię swojej pracy i będę miał problem do rozwiązania” to postępuje podobnie jak ktoś kto myśli „skoro nie jestem świadom, że mam raka to ten rak się we mnie nie rozwija”.

Motywacja do zmiany

OK. Wiem już, że nie jest fajnie. No dobrze. Jest źle. Ale jaką mam gwarancję, że gdy coś zmienię to będzie lepiej? Gwarancji nie ma. Tylko, że to jest źle postawione pytanie. Prawdziwe pytanie brzmi: co się stanie - po pewnym czasie - jeśli nic z tym nie zrobię?

Jak już uświadomię sobie, że muszę coś zmienić - bo inaczej źle się to dla mnie skończy - przechodzę do drugiej części motywacyjnej: wyobrażam sobie idealną pracę dla mnie. Przyglądam się mojemu życiu: jak ono by wyglądało, gdybym taką idealną pracę znalazł? Jak taka praca wpłynie na moją sytuację materialną, mój rozwój intelektualny, moje emocje, moje relacje. Znajduję metaforę dla mnie w tej nowej sytuacji: „jestem jak..”. Np. „jestem jak orzeł” albo „jestem jak dąb”, itp. Sporządzam sobie obraz związany z tą metaforą – będzie mi przypominał do czego dążę.

Oswajam lęk - nazywam to czego się boję

Przyglądam się swoim obawom, swojemu lękowi. Rozkładma mój lęk na konkretne czynniki. Nazywam je: strach przed niepowodzeniem; strach przed niedostatkiem, biedą; strach przed osądem innych (w tym najbliższych); itp. Niech ich nawet będzie dużo. Jeśli będą nazwane – każdemu można się przyjrzeć, zobaczyć ile jest w nim racjonalnych podstaw, a ile wyolbrzymionego, sztucznego lęku. Niektóre strachy ośmieszam wyolbrzymiając ich znaczenie. Inne sprowadzam do racjonalnego poziomu. Wobec innych znajduję sposoby na ich zmniejszenie. Mam je pod kontrolą.

Tu wkracza proste zarządzanie ryzykiem: oceniam prawdopodobieństwo wystąpienia danej okoliczności, jej wpływ na moją sytuację (np. w skalo 0-10) i wyliczam ryzyko (iloczyn dwóch poprzednich). Zajmuję się tylko kilkoma największymi ryzykami – mogę stosować różne strategie (zapobieganie, akceptacja, kontrola, transfer, monitorowanie). Generalnie: ja zarządzam swoimi obawami (strachami), a nie one mną.

Przyglądam się swoim przekonaniom

Często „nie ruszam z miejsca”, gdyż blokuje mnie jakieś przekonanie (czasem więcej niż jedno). Najczęściej jest to myśl, która zaczyna się od „nie uda mi się, bo….”. I znowu szukam konkretu „nie uda mi się, bo co?”. „Bo nie umiem się dobrze sprzedać”, „bo nie mam szczęścia”, „bo świat jest źle urządzony”, itp. Wszystkie te przekonania sobie uświadamiam, wypisuję. Sortuję: które z nich najbardziej powstrzymuje mnie od działania? Nie tłumaczę sobie, że to przekonanie jest głupie, nieprawdziwe. Szukam skąd się moje przekonanie wzięło? Na ilu faktach jest oparte? Racjonalizuję je. Np. „nie umiem się sprzedać” wzięło się z dwóch sytuacji. Szukam bardziej precyzyjnego oddania tego stanu rzeczy np. „dwa razy nie sprzedałem się wystarczająco dobrze” albo „dwa razy ktoś inny sprzedał się lepiej ode mnie”.

Mogę też sobie wypisać inne możliwe przekonania w tej kwestii: np. przekonanie osoby bardzo pewnej siebie „ dwa razy nie poznali się na mnie” czy „nie trafiłem jeszcze na odpowiednich ludzi”.

Mogę sobie wyobrazić co powiedzieliby o mnie (w tym kontekście) różni ludzie. Np. ktoś kogo cenię za mądrość; człowiek, który jest dla mnie uosobieniem sukcesu; jakiś ceniony przeze mnie autorytet.

Jeśli nadal mam wątpliwości, czy warto przystapić do działania - zajmuję się kolejnym przekonaniem. A potem (jeśli trzeba) kolejnymi - aż do skutklu.

Rozważam sposoby osiągnięcia celu

Teraz mając to wszystko na uwadze mogę rozważyć jakie mam opcje. Ja: ze swoimi (zarządzanymi) lękami, ze swoimi uświadomionymi (ale nie wyolbrzymionymi) ograniczeniami. Zastanawiam się jakie istnieją sposoby osiągnięcia celu, do którego dążę. Wszystkie jakie jestem w stanie wymienić. A gdy już mam sporą listę – wybieram te, które mają największe szanse realizacji w mojej sytuacji.

Uwaga: Sprawdzam jakie mam dostępne zasoby: wiedza, umiejętności, zdolności, talenty, dary, pieniądze, czas, przyjaciele, znajomości, itd. Nie wszystko muszę zrobić sam. Jeśli brakuje mi kwalifikacji mogę się dokształcić. Itp.

Przygotowuję plan.

Co dalej?

Mam plan. Teraz wdrażam go w życie. Krok po kroku. Sprawdzając wyniki i dostosowując swój plan do sytuacji. Powodzenia.

 

Dodaj komentarz

(e-mail nie będzie publikowany)

Rekomendacje

 • Te ćwiczenia działają i mają ogromny wpływ i na sferę psychiczną i fizyczną. Zmieniło się moje podejście do mojej rodziny. Mam dużo więcej tolerancji i cierpliwości. Wiele rzeczy po prostu zacząłem akceptować a działać tam gdzie faktycznie mam wpływ.

  Marcin

  Uczestnik kursu on-line "Stres przed egzaminem"

 • Bardzo ciekawy warsztat pobudzający do myślenia i zastanowienia się nad emocjami.

  Anna Perzyńska

  Uczestnik warsztatu "Coaching emocji - subiektywny przegląd"

 • Jeśli nie radzi sobie ktoś z emocjami oraz stresem - to szkolenie jest wręcz niezastąpione.

  Uczestnik warsztatu "Stres w pracy. Narzędzia"

 • Przedstawiono kilka konkretnych technik relaksacyjnych.

  Łukasz Wielgus

  Uczestnik warsztatu "Stres przed spotkaniem rekrutacyjnym"

 • Każde doświadczenie i wiedza są cenne. Zawsze warto spróbować. Czasem jedna, mała rzecz prowadzi do dużej zmiany i sprawia, że w końcu jesteśmy szczęśliwi.

  Michał Fijałkowski

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

 • I used to work with Krzysztof on a CRM project for international client. I was a member of his team. He was always ready to help his team as a manager and as a friend. Every day was teaching us how to approach complex tasks to be able to deliver them successfully, how to stretch ourselves to achieve new skills, how to develop existing one. Thanks to him we were able to finish the whole project. I would recommend Krzysztof to anyone.

  Tomasz Filipowicz

  Rekomendacja z LinkedIn

 • To co było dla mnie wartościowe w pracy z Krzysztofem w roli coacha to Jego doświadczenie, otwartość oraz przede wszystkim umiejętność zwrócenia mojej uwagi na aspekty z kategorii „nie wiem, że nie wiem”, których zauważenie bardzo usprawnia działania i realizację celów.

  Tomasz Gajewski

 • Krzysztof was my colleague and mentor for several years, working together frequently and at times on a daily basis. Krzysztof proved to be an incredibly knowledgeable and supportive individual, whose interests and skills went well beyond his working environment, thus making him perfectly suited to enable the organization to strive towards excellence. His integrity and analytic approach, his in depth understanding of business strategy and metrics as well as his commitment and dedication to people development are exemplary and it has been a privilege to learn from him.
  In the context of working together at Microsoft I would like to highlight his leadership in professionalizing project and resource management, creating a fertile ground on which to sow the seeds to later earn the benefits of customer satisfaction and organizational development. 
  I do warmly recommend Krzysztof and would be delighted to work with him at any time.

  Margherita Brodbeck Roth

  Rekomendacja z LinkedIn

 • Krzysztof podchodzi bardzo profesjonalnie do coachingu. Pomógł mi zrozumieć moje słabe i mocne strony oraz określić obszary, nad którymi powinienem pracować. Krzysztof w znakomitej większości wskazywał mi drogę do rozwiązania, do wiedzy a tym samym pozwolił mi wypracować mechanizmy do samodzielnego rozwoju, niż dawał po prostu gotowe odpowiedzi. Współpracę z Krzysztofem uważam za szczególnie wartościową z uwagi na jego umiejętność budowania relacji,  zaangażowanie, doświadczenie biznesowe, wysoką kulturę osobistą i etykę w życiu prywatnym i zawodowym.

  Piotr Oracz

  Dyrektor ds eComerce w Loopa.eu

 • Praca z Krzysztofem pozwoliła mi zrealizować założone cele, dzięki jego doświadczeniu i umiejętności znajdowania problemów, nad którymi warto się pochylić. W trakcie sesji naprowadził mnie na wiele rozwiązań, które wprowadziłem do swojego życia zawodowego. Spotkania przekonały mnie do skuteczności coachingu, kiedy pojawią się kolejne zagadnienia chętnie nad nimi z Krzysztofem popracuję. Szczerze polecam, uważam że Krzysztof pozwala znaleźć "drogę na skróty" do wyznaczonego celu.

  Radosław Nowotniak

 • Pracowałam z Krzysztofem w ramach usług barterowych sesji coachingowych. Każda sesja z Krzysztofem (moja jako klienta coachingu) to ogromna ciekawość. Każda sesja z Krzysztofem przynosi dla mnie nowe odkrycie dotyczące mnie samej. Cenię pracę z Krzysztofem za profesjonalizm, upór, dążenie do celu, bezpośrednie wypowiedzi, dowcip, trafne puenty, trochę "cięty" język, którego czasem mi potrzeba. To mnie motywuje i równocześnie bawi, czyniąc ten czas sesji ciekawym i owocnym. Cenię pracę z Krzysztofem za Jego elementy mentoringu wplecione w sesje. Każdy ma swój własny styl pracy i tak ja widzę styl Krzysztofa. Dziękuję za to.

  Aldona Wierzba

 • I worked with Krzysztof during my CEEHQ years at Microsoft, but we knew each other even before when he worked at MS Poland in the Services unit. Krzystof was a dependable source of knowledge in services delivery subjects, representing a down to earth approach that was based on several years of working in the CEE/PL IT market. His experience, trustworthiness combined with a low temper and a bit of unique flavor made him a great colleague whom I would recommend to any other IT services organization.

  Laszlo Kollar

  Rekomendacja z LinkedIn

 • Świetny doradca, godny pełnego zaufania, o wyjątkowej wiedzy, odpowiedzialny partner. Pracowałem z Krzysztofem 5 lat wliczając w to czas, gdy był moim bezpośrednim przełożonym. Krzysztof sprawdził się zarówno jako odnoszący sukcesy Konsultant, jak i jako Manager. Zawsze chętny do pomocy i będący krok przed Tobą. Cieszę się, że nadal utrzymuję z nim kontakt jako Klient.

  Artur Malinowski

  Solution Architect w firmie Malcan

 • Absolutnie i jednogłośnie: dobrze spożytkowany czas. Wyszłam z lepszym nastawieniem niż się spodziewałam. Nigdy tego nie zapomnę:), jakkolwiek górnolotnie to by nie zabrzmiało. Dziękuję:). 

  Julia Kierebińska

  Uczestnik warsztatu "Jak sobie radzić ze stresem"

 • Jestem doradcą strategicznym z zakresu zarządzania czasem i produktywności dla menedżerów w korporacjach i dużych przedsiębiorstwach. Gdybym miał wskazać osoby, które znacząco przyczyniły się do mojego rozwoju profesjonalnego, Krzysztof Skubis niemalże automatycznie przychodzi mi na myśl. Nasza współpraca rozpoczęła się w Microsoft, gdzie Krzysztof wspierał mnie w rozwoju kompetencji z zakresu zarządzania projektami i rozwiązywaniem trudnych sytuacji z Klientami i w zespole projektowym. Do dziś rozmowy i punkt widzenia Krzysztofa wnoszą wiele do mojego rozwoju i usprawniają projekt "Ogarnij Chaos". Szczególnie cenię Krzysztofa za jego opanowanie i kompleksowe spojrzenie na omawiany problem. Nawet wyjątkowo trudne sytuacje, po analizie z Krzysztofem stają się sprawami do rozwiązania. Bogate doświadczenie zawodowe oraz komunikacja na najwyższym poziomie czynią z niego wyjątkowego partnera w biznesie i mentora. Usługi Krzysztofa Skubisa mogę z czystym sumieniem polecić wszystkim profesjonalistom, którzy szukają konsultanta - praktyka, który stanie się partnerem w ich długoterminowym rozwoju.

  Marcin Kwieciński

  Konsultant produktywności, autor projektu "Ogarnij Chaos"

 • Konkretne informacje, pewność siebie prowadzącego, humor, praktyczna wiedza, prosto i dobrze wyjaśnione.

  Karol Niedzielewski

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

 • To przyjemność być poproszonym o napisanie rekomendacji dla Krzysztofa Skubisa: który był moim Coachem i Mentorem od początku mojej kariery zawodowej kierownika projektu. Miałem szczęście, ponieważ po zatrudnieniu przez Microsoft, właściwie przez przypadek, Krzysztof został moim “Mentorem”. Od pierwszego do ostatniego dnia w Microsofcie mieliśmy comiesięczne spotkania, w czasie których mieliśmy okazję dyskutować i rozpatrywać różne podejścia do prowadzenia projektu jak również różne sposoby rozwiązywania problemów we współpracy z członkami zespołu. Krzysztof jest bacznym obserwatorem, gdy stwierdzi jakiś brak kompetencji związanej z kierowaniem projektami, natychmiast organizuje warsztaty ze światowej klasy guru w tym obszarze. Po pięciu latach mogę o sobie powiedzieć, że jest bardzo efektywnym kierownikiem projektu i mogę z całą pewnością stwierdzić, że jedna z fundamentalnych cegiełek została dołożona przez Krzysztofa. Szczerze polecam Krzysztofa jako coacha nie tylko osobom początkującym, ale również tym, którzy pracują jako kierownicy projektu od dłuższego czasu. Z Krzysztofem będziesz w stanie nauczyć się  robić to lepiej, szybciej i zostać odpowiedzialnym partnerem i członkiem zespołu.

  Grzegorz Chuchra

  Kierownik Projektu / Prezes firmy Predica

 • Nie radzisz sobie z emocjami i stresem? Warto skorzystać. Jedno szkolenie i życie staje się przyjemniejsze.

  Paweł Ciupa

  Uczestnik warsztatu "Stres w pracy. Narzędzia"

 • Zachęciłabym:) Poleciłabym:) Skorzystam ponownie:). Dziękuję.

  Anna Zielińska

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

  przeprowadzonego w ramach ICF Coaching Week 2017 

 • Trudno w kilku zdaniach podsumować sesję z Panem Krzysztofem. To trochę jak podróż w głąb siebie. Potrafi sprawić, że dostrzegamy rzeczy, które wcześniej nie wydawały się wcale takie oczywiste. Bardzo cenne i pouczające doświadczenie. Będę stosować się do wszystkich wskazówek, jakie dostałam podczas naszej sesji, to świetny początek do pracy nad sobą. Dziękuję!

  Anonimowa recenzja gratisowej sesji coachingowej

 • Pozwoli Tobie się zastanowić oraz przeanalizować pewne sytuacje wraz z emocjami, być może pomoże kontrolować. Mi pomogło.

  Uczestnik warsztatu "Stres przed spotkaniem rekrutacyjnym"

 • Życie w corpo może być przyjemne :)

  Piotr M.

  Uczestnik kursu on-line "Stres przed egzaminem"

 • Można spojrzeć w głąb siebie! Garść złotych rad. Bardzo przyjemne ćwiczenia.

  Alicja Kissa

  Uczestnik warsztatu "Stres przed spotkaniem rekrutacyjnym" 

 • Prowadzone w zabawny, lekki i ciekawy sposób warsztaty.

  Tomasz Jakubiak

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

 • Zaskakująco skuteczne prowadzenie warsztatu.

  Beata Śliwkowska

  Uczestnik warsztatu "3 narzędzia do zarządzania emocjami"