2016-01-21

Nie wierzysz w siebie?

...i masz tego dość?

Uczciwie mówiąc (uczciwie myśląc!): nie wierzysz w siebie. Nie ogłaszasz tego wszem i wobec. Nawet dobrze się kamuflujesz. Nie wychylasz się. Jeszcze Ci przydzielą zadanie, które będzie zbyt trudne – i nie dasz rady. Wtedy inni się też zorientują. I mogą Cię zwolnić. Bo przecież się nie nadajesz.

Jeśli masz takie myśli na swój temat to najprawdopodobniej dałeś się uwieść swojemu wewnętrznemu krytykowi. W tym tekście jednak proponuję Ci, aby się temu bliżej przyjrzeć. Jeśli bowiem dajesz się uwodzić swojemu wewnętrznemu krytykowi od dłuższego czasu (np. od przynajmniej kilku lat) – to zapewne uważasz jego głos za swoją własną ocenę. A jeśli tak właśnie jest to nie będziesz z tą „swoją” opinią polemizował klasycznymi metodami walki z wewnętrznym krytykiem. Kiedyś może Ci się przydać tekst problem z gremlinem, w którym radzę jak odróżniać komentarze wewnętrznego krytyka od głosu zdrowego rozsądku.

Teraz chcę Cię namówić na ćwiczenie: „a może nie mam racji?” Dasz się namówić? Co masz do stracenia? Maksymalnie kilkanaście (kilkadziesiąt) minut. A co możesz zyskać?  Np. podważenie swojego przekonania, obiektywniejsze spojrzenie na siebie, dostrzeżenie obszarów, w których jesteś świetny/świetna.

Co nie zadziała?

W takiej sytuacji nie zadziałają różne pomysły typu:

 • „Po prostu:  weź się w garść”
 • „Zapomnij o tym, co było – zacznij wszystko od początku”
 • „Nie patrz w przeszłość – skup się na przyszłości”
 • Powtarzanie przed lustrem: „jestem świetny/świetna”
 • Przeczekiwanie aż pojawią się sukcesy, które pomogą uwierzyć w siebie
 • itp.

Tego typu pomysły, jeśli nawet trochę stłumią Twoje przekonanie - to „na krótką metę”. Schowane przekonanie będzie się przebijać przez podświadomość w najbardziej nieodpowiednich momentach.

Masz wiele talentów i zdolności

Nie znam Cię, a mimo to jestem bardzo głęboko przekonany, że masz talenty. Wierzę nawet, że masz sporo talentów. Skąd taki pomysł? Z przekonania, że każdy z nas ma jakieś talenty – choć nie każdy wszystkie swoje talenty już odkrył (albo sobie uświadomił). Bywa też tak, że masz talent, ale go lekceważysz, bo dla Ciebie coś jest tak łatwe iż uważasz to za coś normalnego (a talent to przecież coś wyjątkowego). A skąd u mnie to przekonanie, że masz talenty? Z mojego osobistego doświadczenia życiowego, coachingowego i mentoringowego. Nie spotkałem jeszcze osoby, która nie miałaby talentów, specjalnych zdolności, umiejętności, czegoś wyjątkowego, rzadkiego.

Ty nadal nie wierzysz, że masz talenty? Mam dla Ciebie zadanie. Ty masz już wstępną listę swoich talentów? Świetnie. Ale też zrób to zadanie. Jestem przekonany, że odkryjesz ich więcej.

Weź sobie kartkę papieru i wypisz:

 • co zawsze Ci sprawiało radość
 • co robisz z wielką łatwością, bez wysiłku
 • w czym często zastępujesz innych
 • o co Cię często proszą
 • za co Cię kiedykolwiek nagrodzono, pochwalono
 • jakie sukcesy odniosłeś/odniosłaś w przeszłości
 • z czego jesteś dumny/dumna

Uwaga I: Na tym etapie pracujesz metodą burzy mózgu, tzn. nie pozwalasz sobie na żadną krytykę typu: „a co to za talent, że ładnie rysujesz?”. Wypisujesz wszystko, co Ci przyjdzie do głowy. Pamiętaj, że np. w przypadku sukcesów chodzi o takie sytuacje, które Ty uznajesz za sukces. Dla innych osób to mogły być zdarzenia nie warte wzmianki, ale jeśli dla Ciebie to był sukces – to się liczy.

Uwaga II: W burzy mózgu zwykle występują trzy „wysypy”. Na początku dość szybko (po chwili zastanowienia) pojawiają się pierwsze pomysły. Wypisujesz je skrupulatnie (bez żadnej krytyki, co do ich jakości!). Potem następuje (chwilowa) przerwa. Nie przerywaj procesu. Nie zajmuj się innymi rzeczami, nie odbiegaj myślą do innych spraw. Po jakimś czasie pojawi się nowy pomysł, potem kolejny... i będzie drugi „wysyp”. Znowu przerwa. A po jakimś czasie (trzeba przetrzymać chęć zakończenia!) pojawi się trzeci „wysyp”. Najczęściej ten trzeci wysyp jest najbardziej wartościowy. Wtedy pojawiają się rzeczy najistotniejsze, najciekawsze pomysły, nieoczywiste obserwacje. Twoja podświadomość, zachęcona Twoim poparciem (brakiem krytyki dotychczasowych podpowiedzi) zdobywa się na odwagę, aby Ci podsunąć rzeczy najbardziej intymne, największe, o największym potencjale. Po co potrzebna jest tu odwaga? Bo skrytykowanie tych najskrytszych pomysłów może sprawić duży ból.

Masz już swoją listę?

Teraz przyjrzyj się wszystkim elementom i z każdego z nich wyciągnij informację o jakimś talencie (kilku talentach) lub zdolności (zdolnościach). Zobaczysz potem, że niektóre się powtarzają. Te, które się powtarzają najczęściej są najlepiej potwierdzone, ale nie wykluczaj innych. Możesz teraz uszeregować listę swoich talentów od tych najbardziej potwierdzonych do tych najmniej pewnych. Przyjrzyj się im. Zaznacz sobie, te o których wiesz od dawna, ale również te, które są dla Ciebie odkryciem. Co Ci to mówi o Tobie?

Możesz też później poprosić różne osoby żeby Ci powiedziały (albo napisały) jakie talenty, zdolności u Ciebie dostrzegły. To nie muszą być osoby bardzo Ci bliskie. Nie wszystkie muszą Cię lubić. Istotne żeby nie mówiły (nie pisały) czego u Ciebie nie cenią, nie lubią, ale o tym, dlaczego Cię lubią, cenią, co im się u Ciebie podoba. Bez obaw: jeśli ktoś coś zmyśli żeby Ci sprawić przyjemność – wyeliminujesz ten element poprzez porównanie z innym i ze swoją listą.

Co dalej?

A teraz wypisz sobie listę tych talentów, które są potrzebne żeby dobrze wykonywać pracę, którą obecnie wykonujesz. Niewiele Ci brakuje? A co możesz zrobić z tym czego Ci brakuje? Nauczyć się nowych umiejętności? Skompensować braki innymi talentami? Wciągnąć do współpracy kogoś kto ma ten brakujący talent, brakującą umiejętność?

Tobie brakuje dużo? Albo nawet bardzo dużo? A co powoduje, że zajmujesz się rzeczami, do których brak Ci talentów i zdolności? Co możesz robić rzeczywiście dobrze, świetnie - patrząc na listę swoich talentów? Aaaaa… twierdzisz, że z tego się nie da wyżyć? A skąd to przypuszczenie?

Dodaj komentarz

(e-mail nie będzie publikowany)

Rekomendacje

 • Te ćwiczenia działają i mają ogromny wpływ i na sferę psychiczną i fizyczną. Zmieniło się moje podejście do mojej rodziny. Mam dużo więcej tolerancji i cierpliwości. Wiele rzeczy po prostu zacząłem akceptować a działać tam gdzie faktycznie mam wpływ.

  Marcin

  Uczestnik kursu on-line "Stres przed egzaminem"

 • Bardzo ciekawy warsztat pobudzający do myślenia i zastanowienia się nad emocjami.

  Anna Perzyńska

  Uczestnik warsztatu "Coaching emocji - subiektywny przegląd"

 • Jeśli nie radzi sobie ktoś z emocjami oraz stresem - to szkolenie jest wręcz niezastąpione.

  Uczestnik warsztatu "Stres w pracy. Narzędzia"

 • Przedstawiono kilka konkretnych technik relaksacyjnych.

  Łukasz Wielgus

  Uczestnik warsztatu "Stres przed spotkaniem rekrutacyjnym"

 • Każde doświadczenie i wiedza są cenne. Zawsze warto spróbować. Czasem jedna, mała rzecz prowadzi do dużej zmiany i sprawia, że w końcu jesteśmy szczęśliwi.

  Michał Fijałkowski

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

 • I used to work with Krzysztof on a CRM project for international client. I was a member of his team. He was always ready to help his team as a manager and as a friend. Every day was teaching us how to approach complex tasks to be able to deliver them successfully, how to stretch ourselves to achieve new skills, how to develop existing one. Thanks to him we were able to finish the whole project. I would recommend Krzysztof to anyone.

  Tomasz Filipowicz

  Rekomendacja z LinkedIn

 • To co było dla mnie wartościowe w pracy z Krzysztofem w roli coacha to Jego doświadczenie, otwartość oraz przede wszystkim umiejętność zwrócenia mojej uwagi na aspekty z kategorii „nie wiem, że nie wiem”, których zauważenie bardzo usprawnia działania i realizację celów.

  Tomasz Gajewski

 • Krzysztof was my colleague and mentor for several years, working together frequently and at times on a daily basis. Krzysztof proved to be an incredibly knowledgeable and supportive individual, whose interests and skills went well beyond his working environment, thus making him perfectly suited to enable the organization to strive towards excellence. His integrity and analytic approach, his in depth understanding of business strategy and metrics as well as his commitment and dedication to people development are exemplary and it has been a privilege to learn from him.
  In the context of working together at Microsoft I would like to highlight his leadership in professionalizing project and resource management, creating a fertile ground on which to sow the seeds to later earn the benefits of customer satisfaction and organizational development. 
  I do warmly recommend Krzysztof and would be delighted to work with him at any time.

  Margherita Brodbeck Roth

  Rekomendacja z LinkedIn

 • Krzysztof podchodzi bardzo profesjonalnie do coachingu. Pomógł mi zrozumieć moje słabe i mocne strony oraz określić obszary, nad którymi powinienem pracować. Krzysztof w znakomitej większości wskazywał mi drogę do rozwiązania, do wiedzy a tym samym pozwolił mi wypracować mechanizmy do samodzielnego rozwoju, niż dawał po prostu gotowe odpowiedzi. Współpracę z Krzysztofem uważam za szczególnie wartościową z uwagi na jego umiejętność budowania relacji,  zaangażowanie, doświadczenie biznesowe, wysoką kulturę osobistą i etykę w życiu prywatnym i zawodowym.

  Piotr Oracz

  Dyrektor ds eComerce w Loopa.eu

 • Praca z Krzysztofem pozwoliła mi zrealizować założone cele, dzięki jego doświadczeniu i umiejętności znajdowania problemów, nad którymi warto się pochylić. W trakcie sesji naprowadził mnie na wiele rozwiązań, które wprowadziłem do swojego życia zawodowego. Spotkania przekonały mnie do skuteczności coachingu, kiedy pojawią się kolejne zagadnienia chętnie nad nimi z Krzysztofem popracuję. Szczerze polecam, uważam że Krzysztof pozwala znaleźć "drogę na skróty" do wyznaczonego celu.

  Radosław Nowotniak

 • Pracowałam z Krzysztofem w ramach usług barterowych sesji coachingowych. Każda sesja z Krzysztofem (moja jako klienta coachingu) to ogromna ciekawość. Każda sesja z Krzysztofem przynosi dla mnie nowe odkrycie dotyczące mnie samej. Cenię pracę z Krzysztofem za profesjonalizm, upór, dążenie do celu, bezpośrednie wypowiedzi, dowcip, trafne puenty, trochę "cięty" język, którego czasem mi potrzeba. To mnie motywuje i równocześnie bawi, czyniąc ten czas sesji ciekawym i owocnym. Cenię pracę z Krzysztofem za Jego elementy mentoringu wplecione w sesje. Każdy ma swój własny styl pracy i tak ja widzę styl Krzysztofa. Dziękuję za to.

  Aldona Wierzba

 • I worked with Krzysztof during my CEEHQ years at Microsoft, but we knew each other even before when he worked at MS Poland in the Services unit. Krzystof was a dependable source of knowledge in services delivery subjects, representing a down to earth approach that was based on several years of working in the CEE/PL IT market. His experience, trustworthiness combined with a low temper and a bit of unique flavor made him a great colleague whom I would recommend to any other IT services organization.

  Laszlo Kollar

  Rekomendacja z LinkedIn

 • Świetny doradca, godny pełnego zaufania, o wyjątkowej wiedzy, odpowiedzialny partner. Pracowałem z Krzysztofem 5 lat wliczając w to czas, gdy był moim bezpośrednim przełożonym. Krzysztof sprawdził się zarówno jako odnoszący sukcesy Konsultant, jak i jako Manager. Zawsze chętny do pomocy i będący krok przed Tobą. Cieszę się, że nadal utrzymuję z nim kontakt jako Klient.

  Artur Malinowski

  Solution Architect w firmie Malcan

 • Absolutnie i jednogłośnie: dobrze spożytkowany czas. Wyszłam z lepszym nastawieniem niż się spodziewałam. Nigdy tego nie zapomnę:), jakkolwiek górnolotnie to by nie zabrzmiało. Dziękuję:). 

  Julia Kierebińska

  Uczestnik warsztatu "Jak sobie radzić ze stresem"

 • Jestem doradcą strategicznym z zakresu zarządzania czasem i produktywności dla menedżerów w korporacjach i dużych przedsiębiorstwach. Gdybym miał wskazać osoby, które znacząco przyczyniły się do mojego rozwoju profesjonalnego, Krzysztof Skubis niemalże automatycznie przychodzi mi na myśl. Nasza współpraca rozpoczęła się w Microsoft, gdzie Krzysztof wspierał mnie w rozwoju kompetencji z zakresu zarządzania projektami i rozwiązywaniem trudnych sytuacji z Klientami i w zespole projektowym. Do dziś rozmowy i punkt widzenia Krzysztofa wnoszą wiele do mojego rozwoju i usprawniają projekt "Ogarnij Chaos". Szczególnie cenię Krzysztofa za jego opanowanie i kompleksowe spojrzenie na omawiany problem. Nawet wyjątkowo trudne sytuacje, po analizie z Krzysztofem stają się sprawami do rozwiązania. Bogate doświadczenie zawodowe oraz komunikacja na najwyższym poziomie czynią z niego wyjątkowego partnera w biznesie i mentora. Usługi Krzysztofa Skubisa mogę z czystym sumieniem polecić wszystkim profesjonalistom, którzy szukają konsultanta - praktyka, który stanie się partnerem w ich długoterminowym rozwoju.

  Marcin Kwieciński

  Konsultant produktywności, autor projektu "Ogarnij Chaos"

 • Konkretne informacje, pewność siebie prowadzącego, humor, praktyczna wiedza, prosto i dobrze wyjaśnione.

  Karol Niedzielewski

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

 • To przyjemność być poproszonym o napisanie rekomendacji dla Krzysztofa Skubisa: który był moim Coachem i Mentorem od początku mojej kariery zawodowej kierownika projektu. Miałem szczęście, ponieważ po zatrudnieniu przez Microsoft, właściwie przez przypadek, Krzysztof został moim “Mentorem”. Od pierwszego do ostatniego dnia w Microsofcie mieliśmy comiesięczne spotkania, w czasie których mieliśmy okazję dyskutować i rozpatrywać różne podejścia do prowadzenia projektu jak również różne sposoby rozwiązywania problemów we współpracy z członkami zespołu. Krzysztof jest bacznym obserwatorem, gdy stwierdzi jakiś brak kompetencji związanej z kierowaniem projektami, natychmiast organizuje warsztaty ze światowej klasy guru w tym obszarze. Po pięciu latach mogę o sobie powiedzieć, że jest bardzo efektywnym kierownikiem projektu i mogę z całą pewnością stwierdzić, że jedna z fundamentalnych cegiełek została dołożona przez Krzysztofa. Szczerze polecam Krzysztofa jako coacha nie tylko osobom początkującym, ale również tym, którzy pracują jako kierownicy projektu od dłuższego czasu. Z Krzysztofem będziesz w stanie nauczyć się  robić to lepiej, szybciej i zostać odpowiedzialnym partnerem i członkiem zespołu.

  Grzegorz Chuchra

  Kierownik Projektu / Prezes firmy Predica

 • Nie radzisz sobie z emocjami i stresem? Warto skorzystać. Jedno szkolenie i życie staje się przyjemniejsze.

  Paweł Ciupa

  Uczestnik warsztatu "Stres w pracy. Narzędzia"

 • Zachęciłabym:) Poleciłabym:) Skorzystam ponownie:). Dziękuję.

  Anna Zielińska

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

  przeprowadzonego w ramach ICF Coaching Week 2017 

 • Trudno w kilku zdaniach podsumować sesję z Panem Krzysztofem. To trochę jak podróż w głąb siebie. Potrafi sprawić, że dostrzegamy rzeczy, które wcześniej nie wydawały się wcale takie oczywiste. Bardzo cenne i pouczające doświadczenie. Będę stosować się do wszystkich wskazówek, jakie dostałam podczas naszej sesji, to świetny początek do pracy nad sobą. Dziękuję!

  Anonimowa recenzja gratisowej sesji coachingowej

 • Pozwoli Tobie się zastanowić oraz przeanalizować pewne sytuacje wraz z emocjami, być może pomoże kontrolować. Mi pomogło.

  Uczestnik warsztatu "Stres przed spotkaniem rekrutacyjnym"

 • Życie w corpo może być przyjemne :)

  Piotr M.

  Uczestnik kursu on-line "Stres przed egzaminem"

 • Można spojrzeć w głąb siebie! Garść złotych rad. Bardzo przyjemne ćwiczenia.

  Alicja Kissa

  Uczestnik warsztatu "Stres przed spotkaniem rekrutacyjnym" 

 • Prowadzone w zabawny, lekki i ciekawy sposób warsztaty.

  Tomasz Jakubiak

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

 • Zaskakująco skuteczne prowadzenie warsztatu.

  Beata Śliwkowska

  Uczestnik warsztatu "3 narzędzia do zarządzania emocjami"