2016-08-18

Odczuwasz zniechęcenie?

I co wtedy robisz?

Jestem przekonany, że każdy z nas odczuwa, od czasu do czasu, zniechęcenie. Kluczowe są tu dla mnie dwa elementy: „każdy” (czyli nie tylko ja) oraz „od czasu do czasu” (zatem ten stan nigdy nie trwa wiecznie choć ma tendencje do powtarzania się). Obydwa te elementy stanowią dla mnie pocieszenie, gdy sam w taki stan wpadam (trafiam?). Właśnie: wpadam, czy sam się w niego wpędzam? Skąd się ten stan bierze? Dzisiaj chcę się podzielić swoimi obserwacjami dotyczącymi jednego z mechanizmów jakim można się samemu "wpędzić" w stan zniechęcenia.

Co powoduje, że odczuwam zniechęcenie?

Nie mam na myśli depresji, jakiegoś głębokiego smutku, czy długotrwale obniżonego nastroju. Nie odnoszę się też do sytuacji, gdy spotkało mnie jakieś nieszczęście – wtedy odczuwam smutek, złość, żal, lęk, czasem agresję. Odnoszę się teraz do sytuacji, w której na pozór wszystko biegnie ustalonym rytmem, nic spektakularnego się nie wydarzyło. Ot, codzienna rutyna: czasem zdarzy się coś miłego, czasem… mniej miłego. W sumie nic nadzwyczajnego. Dzień jak co dzień. Aż w pewnym momencie zdaję sobie sprawę, że… nie mam ochoty na nic. Nie chce mi się pracować, ale nie mam też ochoty na jakieś rozrywki, na urlop, czy drobne przyjemności. I, na dobrą sprawę, nie mam pojęcia skąd się taki stan wziął. Gdy się temu bliżej przyjrzałem (bazując też na obserwacjach osób, z którymi pracowałem w roli coacha lub mentora) to zauważyłem następującą sekwencję:

a)      pracuję and czymś ->  widzę postęp -> cieszę się

b)      próbuję przyspieszyć postęp -> zwiększam wysiłek -> poświęcam na sprawę więcej czasu

c)      brakuje mi czasu -> skracam „czasu wolny” ->  rezygnuję z niektórych przyjemności

d)      postęp nie jest tak duży jakiego oczekiwałem -> pojawia się zniechęcenie

Oczywiście, moje obserwacje dotyczą osób, które „pracują nad sobą” i stawiają sobie poprzeczkę coraz wyżej. Czy to już jest niezdrowy perfekcjonizm? Wcale nie jestem tego pewien. Niezdrowy perfekcjonizm byłby na pewno wtedy, gdybym co chwila zwiększał swój wysiłek do momentu aż „padnę”. Ale na pewno trzeba być w tym aspekcie uważnym.

Co robisz?

W sytuacji, gdy delikwent już zdiagnozował u siebie zniechęcenie najczęściej spotykam się z trzema reakcjami:

a)     walka z sobą

To jest postawa: „ja się nigdy nie poddam”. „Tak, odczuwam zniechęcenie, ale to nie spowoduje, że coś zmienię. Będę trwał w swoich działaniach aż osiągnę sukces. Może nawet jeszcze wzmogę swoje wysiłki”. Postawa heroiczna niemalże w swoim samozaparciu, godna podziwu. Ale z drugiej strony… czy na pewno rozsądna? Jaki jest najczęstszy efekt takiego podejścia? „Męczarnie” przez kolejne tygodnie lub miesiące, stan zniechęcenia się pogłębia, postępów brak. W końcu następuje poddanie się, rezygnacja.

b)     poddanie się

„Skoro mi nie idzie i jeszcze mam złe samopoczucie – to rezygnuję”. Wydaje się, że rozsądniejsze niż najpierw walka, a potem poddanie się. W końcu oszczędzam sobie tygodni, czy nawet miesięcy życia w pewnym reżimie pracy, w niezbyt fajnym nastroju. Tylko, czy to jest cała prawda? Czy nie pojawią się myśli: „a może za wcześnie zrezygnowałem?”, „jak z tym sobie nie poradziłem to z innym tematami też pewnie nie dam rady”. Długotrwałe efekty takiej bezpośredniej decyzji mogą być bardzo dotkliwe.

c)      wyjazd na urlop

„Aha, jestem przemęczony – potrzebuję odpoczynku.” Chyba znacznie lepsze niż walka albo podanie się. Nie kończy się rezygnacją. Następuje tylko „zawieszenie” (na pewien czas) pracy and danym tematem. Odrywam się od bieżących problemów. Daję sobie przyzwolenie na odpoczynek. Słucham siebie, akceptuję siebie takim jakim jestem. Wydaje się to  rozwiązaniem najlepszym z możliwych. Ale niekoniecznie. Dlaczego? Bo jeśli nic więcej nie zrobię to - gdy wrócę do swojej rutyny – sytuacja się powtórzy. Poza tym nie zawsze taki wyjazd na urlop - w dowolnym momencie - jest możliwy. Najczęściej nie jest też możliwy natychmiast.

Co działa?

Moim zdaniem najskuteczniejsze jest nie dopuszczanie do zniechęcenia:). Tak, wiem. Trochę za późno na niedopuszczanie do zniechęcenia, skoro zniechęcenie już się pojawiło. Ale w kontekście opisanej powyżej sytuacji oznacza to: powrót do „pierwotnego planu”. Skoro wówczas widziałem postęp, dawało mi to radość i napęd do dalszej pracy – to warto do tego wrócić. Owszem, trochę potrwa zanim dobry nastrój wróci. Ale jest szansa. Można oczywiście ten pomysł połączyć z wcześniejszym wyjazdem na urlop, ale - już w tym momencie - z decyzją, że po powrocie wracam do „pierwotnego planu”.

No tak, ale przecież ten „pierwotny plan” niekoniecznie jest perfekcyjny. To prawda. Ale jak zauważyliśmy „działał”. A nowy plan nie działa. Najpierw wrócę do czegoś co działa, ustabilizuję sytuację, odzyskam dobry nastrój. Potem mogę znowu próbować ten plan poprawić. Ale inaczej niż tym razem – na pewno wprowadzając zmianę mniejszą niż przy poprzedniej próbie. Że taka metoda „prób i błędów” może zająć lata? Może. A masz lepszy pomysł? Tak, można skorzystać z pomocy doświadczonego mentora, który sam przez taki proces przeszedł i z wieloma osobami nad nim pracował, w dodatku czyta literaturę na ten temat. Podobnie jak sportowiec korzysta z pomocy doświadczonego trenera. Ale trzeba pamiętać, że każdy z nas jest trochę inny. To co służy jednemu (lub nawet większości) nie musi posłużyć mnie. Dlatego nawet pod opieką mentora – muszę się obserwować i „uczyć się siebie”. A ten proces może zająć trochę czasu.

Chcesz temat pogłębić?

Jeśli zaintrygował Cię temat perfekcjonizmu (w szczególności niezdrowego) polecam tekst: Jesteś perfekcjonistą?

Nie masz przekonania do idei „nie przyspieszania” pewnych procesów? Zajrzyj do tekstu: Łatwość zmiany i poczytaj o zagrożeniach związanych ze zbyt szybko przeprowadzoną zmianą.

Uważasz, że cały ten tekst nie ma sensu, bo prawdziwym problemem w pracy nad sobą jest sytuacja, gdy nie ma postępu? I takie właśnie sytuacje najczęściej wpędzają w stan zniechęcenia? O tym już trochę pisałem: Jak być konsekwentnym? oraz  jak wytrwać w postanowieniu?

W Twoim przekonaniu lekkie zniechęcenie najczęściej jest lekceważone i przekształca się w stale obniżony nastrój? I to jest prawdziwy problem? Zajrzyj, proszę, do tekstu: Długotrwale obniżony nastrój.

 

Dodaj komentarz

(e-mail nie będzie publikowany)

Rekomendacje

 • Te ćwiczenia działają i mają ogromny wpływ i na sferę psychiczną i fizyczną. Zmieniło się moje podejście do mojej rodziny. Mam dużo więcej tolerancji i cierpliwości. Wiele rzeczy po prostu zacząłem akceptować a działać tam gdzie faktycznie mam wpływ.

  Marcin

  Uczestnik kursu on-line "Stres przed egzaminem"

 • Bardzo ciekawy warsztat pobudzający do myślenia i zastanowienia się nad emocjami.

  Anna Perzyńska

  Uczestnik warsztatu "Coaching emocji - subiektywny przegląd"

 • Jeśli nie radzi sobie ktoś z emocjami oraz stresem - to szkolenie jest wręcz niezastąpione.

  Uczestnik warsztatu "Stres w pracy. Narzędzia"

 • Przedstawiono kilka konkretnych technik relaksacyjnych.

  Łukasz Wielgus

  Uczestnik warsztatu "Stres przed spotkaniem rekrutacyjnym"

 • Każde doświadczenie i wiedza są cenne. Zawsze warto spróbować. Czasem jedna, mała rzecz prowadzi do dużej zmiany i sprawia, że w końcu jesteśmy szczęśliwi.

  Michał Fijałkowski

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

 • I used to work with Krzysztof on a CRM project for international client. I was a member of his team. He was always ready to help his team as a manager and as a friend. Every day was teaching us how to approach complex tasks to be able to deliver them successfully, how to stretch ourselves to achieve new skills, how to develop existing one. Thanks to him we were able to finish the whole project. I would recommend Krzysztof to anyone.

  Tomasz Filipowicz

  Rekomendacja z LinkedIn

 • To co było dla mnie wartościowe w pracy z Krzysztofem w roli coacha to Jego doświadczenie, otwartość oraz przede wszystkim umiejętność zwrócenia mojej uwagi na aspekty z kategorii „nie wiem, że nie wiem”, których zauważenie bardzo usprawnia działania i realizację celów.

  Tomasz Gajewski

 • Krzysztof was my colleague and mentor for several years, working together frequently and at times on a daily basis. Krzysztof proved to be an incredibly knowledgeable and supportive individual, whose interests and skills went well beyond his working environment, thus making him perfectly suited to enable the organization to strive towards excellence. His integrity and analytic approach, his in depth understanding of business strategy and metrics as well as his commitment and dedication to people development are exemplary and it has been a privilege to learn from him.
  In the context of working together at Microsoft I would like to highlight his leadership in professionalizing project and resource management, creating a fertile ground on which to sow the seeds to later earn the benefits of customer satisfaction and organizational development. 
  I do warmly recommend Krzysztof and would be delighted to work with him at any time.

  Margherita Brodbeck Roth

  Rekomendacja z LinkedIn

 • Krzysztof podchodzi bardzo profesjonalnie do coachingu. Pomógł mi zrozumieć moje słabe i mocne strony oraz określić obszary, nad którymi powinienem pracować. Krzysztof w znakomitej większości wskazywał mi drogę do rozwiązania, do wiedzy a tym samym pozwolił mi wypracować mechanizmy do samodzielnego rozwoju, niż dawał po prostu gotowe odpowiedzi. Współpracę z Krzysztofem uważam za szczególnie wartościową z uwagi na jego umiejętność budowania relacji,  zaangażowanie, doświadczenie biznesowe, wysoką kulturę osobistą i etykę w życiu prywatnym i zawodowym.

  Piotr Oracz

  Dyrektor ds eComerce w Loopa.eu

 • Praca z Krzysztofem pozwoliła mi zrealizować założone cele, dzięki jego doświadczeniu i umiejętności znajdowania problemów, nad którymi warto się pochylić. W trakcie sesji naprowadził mnie na wiele rozwiązań, które wprowadziłem do swojego życia zawodowego. Spotkania przekonały mnie do skuteczności coachingu, kiedy pojawią się kolejne zagadnienia chętnie nad nimi z Krzysztofem popracuję. Szczerze polecam, uważam że Krzysztof pozwala znaleźć "drogę na skróty" do wyznaczonego celu.

  Radosław Nowotniak

 • Pracowałam z Krzysztofem w ramach usług barterowych sesji coachingowych. Każda sesja z Krzysztofem (moja jako klienta coachingu) to ogromna ciekawość. Każda sesja z Krzysztofem przynosi dla mnie nowe odkrycie dotyczące mnie samej. Cenię pracę z Krzysztofem za profesjonalizm, upór, dążenie do celu, bezpośrednie wypowiedzi, dowcip, trafne puenty, trochę "cięty" język, którego czasem mi potrzeba. To mnie motywuje i równocześnie bawi, czyniąc ten czas sesji ciekawym i owocnym. Cenię pracę z Krzysztofem za Jego elementy mentoringu wplecione w sesje. Każdy ma swój własny styl pracy i tak ja widzę styl Krzysztofa. Dziękuję za to.

  Aldona Wierzba

 • I worked with Krzysztof during my CEEHQ years at Microsoft, but we knew each other even before when he worked at MS Poland in the Services unit. Krzystof was a dependable source of knowledge in services delivery subjects, representing a down to earth approach that was based on several years of working in the CEE/PL IT market. His experience, trustworthiness combined with a low temper and a bit of unique flavor made him a great colleague whom I would recommend to any other IT services organization.

  Laszlo Kollar

  Rekomendacja z LinkedIn

 • Świetny doradca, godny pełnego zaufania, o wyjątkowej wiedzy, odpowiedzialny partner. Pracowałem z Krzysztofem 5 lat wliczając w to czas, gdy był moim bezpośrednim przełożonym. Krzysztof sprawdził się zarówno jako odnoszący sukcesy Konsultant, jak i jako Manager. Zawsze chętny do pomocy i będący krok przed Tobą. Cieszę się, że nadal utrzymuję z nim kontakt jako Klient.

  Artur Malinowski

  Solution Architect w firmie Malcan

 • Absolutnie i jednogłośnie: dobrze spożytkowany czas. Wyszłam z lepszym nastawieniem niż się spodziewałam. Nigdy tego nie zapomnę:), jakkolwiek górnolotnie to by nie zabrzmiało. Dziękuję:). 

  Julia Kierebińska

  Uczestnik warsztatu "Jak sobie radzić ze stresem"

 • Jestem doradcą strategicznym z zakresu zarządzania czasem i produktywności dla menedżerów w korporacjach i dużych przedsiębiorstwach. Gdybym miał wskazać osoby, które znacząco przyczyniły się do mojego rozwoju profesjonalnego, Krzysztof Skubis niemalże automatycznie przychodzi mi na myśl. Nasza współpraca rozpoczęła się w Microsoft, gdzie Krzysztof wspierał mnie w rozwoju kompetencji z zakresu zarządzania projektami i rozwiązywaniem trudnych sytuacji z Klientami i w zespole projektowym. Do dziś rozmowy i punkt widzenia Krzysztofa wnoszą wiele do mojego rozwoju i usprawniają projekt "Ogarnij Chaos". Szczególnie cenię Krzysztofa za jego opanowanie i kompleksowe spojrzenie na omawiany problem. Nawet wyjątkowo trudne sytuacje, po analizie z Krzysztofem stają się sprawami do rozwiązania. Bogate doświadczenie zawodowe oraz komunikacja na najwyższym poziomie czynią z niego wyjątkowego partnera w biznesie i mentora. Usługi Krzysztofa Skubisa mogę z czystym sumieniem polecić wszystkim profesjonalistom, którzy szukają konsultanta - praktyka, który stanie się partnerem w ich długoterminowym rozwoju.

  Marcin Kwieciński

  Konsultant produktywności, autor projektu "Ogarnij Chaos"

 • Konkretne informacje, pewność siebie prowadzącego, humor, praktyczna wiedza, prosto i dobrze wyjaśnione.

  Karol Niedzielewski

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

 • To przyjemność być poproszonym o napisanie rekomendacji dla Krzysztofa Skubisa: który był moim Coachem i Mentorem od początku mojej kariery zawodowej kierownika projektu. Miałem szczęście, ponieważ po zatrudnieniu przez Microsoft, właściwie przez przypadek, Krzysztof został moim “Mentorem”. Od pierwszego do ostatniego dnia w Microsofcie mieliśmy comiesięczne spotkania, w czasie których mieliśmy okazję dyskutować i rozpatrywać różne podejścia do prowadzenia projektu jak również różne sposoby rozwiązywania problemów we współpracy z członkami zespołu. Krzysztof jest bacznym obserwatorem, gdy stwierdzi jakiś brak kompetencji związanej z kierowaniem projektami, natychmiast organizuje warsztaty ze światowej klasy guru w tym obszarze. Po pięciu latach mogę o sobie powiedzieć, że jest bardzo efektywnym kierownikiem projektu i mogę z całą pewnością stwierdzić, że jedna z fundamentalnych cegiełek została dołożona przez Krzysztofa. Szczerze polecam Krzysztofa jako coacha nie tylko osobom początkującym, ale również tym, którzy pracują jako kierownicy projektu od dłuższego czasu. Z Krzysztofem będziesz w stanie nauczyć się  robić to lepiej, szybciej i zostać odpowiedzialnym partnerem i członkiem zespołu.

  Grzegorz Chuchra

  Kierownik Projektu / Prezes firmy Predica

 • Nie radzisz sobie z emocjami i stresem? Warto skorzystać. Jedno szkolenie i życie staje się przyjemniejsze.

  Paweł Ciupa

  Uczestnik warsztatu "Stres w pracy. Narzędzia"

 • Zachęciłabym:) Poleciłabym:) Skorzystam ponownie:). Dziękuję.

  Anna Zielińska

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

  przeprowadzonego w ramach ICF Coaching Week 2017 

 • Trudno w kilku zdaniach podsumować sesję z Panem Krzysztofem. To trochę jak podróż w głąb siebie. Potrafi sprawić, że dostrzegamy rzeczy, które wcześniej nie wydawały się wcale takie oczywiste. Bardzo cenne i pouczające doświadczenie. Będę stosować się do wszystkich wskazówek, jakie dostałam podczas naszej sesji, to świetny początek do pracy nad sobą. Dziękuję!

  Anonimowa recenzja gratisowej sesji coachingowej

 • Pozwoli Tobie się zastanowić oraz przeanalizować pewne sytuacje wraz z emocjami, być może pomoże kontrolować. Mi pomogło.

  Uczestnik warsztatu "Stres przed spotkaniem rekrutacyjnym"

 • Życie w corpo może być przyjemne :)

  Piotr M.

  Uczestnik kursu on-line "Stres przed egzaminem"

 • Można spojrzeć w głąb siebie! Garść złotych rad. Bardzo przyjemne ćwiczenia.

  Alicja Kissa

  Uczestnik warsztatu "Stres przed spotkaniem rekrutacyjnym" 

 • Prowadzone w zabawny, lekki i ciekawy sposób warsztaty.

  Tomasz Jakubiak

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

 • Zaskakująco skuteczne prowadzenie warsztatu.

  Beata Śliwkowska

  Uczestnik warsztatu "3 narzędzia do zarządzania emocjami"