2018-02-07

Odpoczynek

Jak odpoczywać?

Odpoczynek

 

Wykorzystujesz co roku cały przysługujący Ci urlop? Wyjeżdżasz dwa razy w roku (na przynajmniej 2  tygodnie), aby wypocząć? Jak spędzasz weekendy? Jak odpoczywasz każdego dnia? Jak odpoczywasz w ciągu dnia pracy? Uważasz, że za mało odpoczywasz? Kiedy coś z tym zrobisz? Nie wiesz?Jak długo „pociągniesz” jeśli nie będziesz się regenerować?

 

 

Odpoczynek? Nie mam czasu

Ostatnio pisałem o niedoborze snu -> Ile snu potrzebujemy. Teraz temat rozszerzam. Odpoczynek jest pojęciem szerszym (obejmuje też sen). Zakładam przy tym, że śpisz tyle ile potrzebujesz. Jednak to może być za mało, aby skończyć z „życiem w permanentnym stresie”. Jak funkcjonujesz, gdy nie odpoczywasz - w ciągu dnia, tygodnia, roku - tyle ile potrzebujesz? Ponownie, gdy jesteś zmęczony / zmęczona szybciej się irytujesz. Łatwiej Cię wytrącić z równowagi. Przeszkadza to w efektywnej pracy, upośledza sprawne funkcjonowanie. Zadanie, które zajmowało Ci godzinę, gdy jesteś sfrustrowany / sfrustrowana zajmuje Ci półtorej godziny. Co wtedy robisz? Rezygnujesz z odpoczynku. A jaki jest efekt? Zmęczenie narasta. Większa frustracja bardziej upośledza sprawne funkcjonowanie. Teraz już  to samo zadanie zabiera Ci 1 godz. i 45 min. Rezygnujesz z kolejnej porcji odpoczynku? ….

Ostrzenie siekiery

Nowy drwal nie wyrabiał normy: 16 drzew dziennie. Ścinał tylko 10 drzew. Zaczął więc zostawać „po godzinach”.  Zaczął od 10 godzin pracy – ścinał 12 drzew. Spróbował 14 godzin – ścinał 14 drzew. Postanowił pracować 16 godzin. Wtedy ściął 16 drzew. Po pewnym czasie liczba ściętych drzew zaczęła maleć: 15, 14, 13. Mimo, że nadal pracował po 16 godzin. Opowiedział w końcu swoją historię doświadczonemu drwalowi. Ten zapytał:

- A kiedy ostatnio ostrzyłeś siekierę? Bo my ostrzymy codziennie. Raz na miesiąc nosimy do ślusarza. A co pół roku bierzemy nową.

Odpoczynek dobowy i odpoczynek tygodniowy

Czy wiesz, że Kodeks Pracy wprowadza pojęcia „odpoczynek dobowy” i „odpoczynek tygodniowy”? „Podstawowy wymiar dobowego odpoczynku to co najmniej 11 godzin […]. Odpoczynek ten musi być udzielony w każdej dobie pracowniczej w sposób nieprzerwany (art. 132 § 1 K.p.)”. „Pracownikowi przysługuje w każdym tygodniu prawo do co najmniej 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku, obejmującego co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku dobowego.”

http://praca.interia.pl/news-odpoczynek-dobowy-i-tygodniowy-w-kazdym-grafiku,nId,723769

Jak wygląda Twoje „ostrzenie siekiery”?

Codzienne. Tygodniowe. Kwartalne. Półroczne. Roczne. Odpoczywasz? Tyle ile potrzebujesz? Nie wiesz? Przecież jest praca zawodowa, są codzienne obowiązki domowe, ważny jest sen. Na odpoczynek nie starcza czasu? Chcesz tak spędzić resztę swojego życia? A może myślisz, że „odpoczniesz na emeryturze”? Teraz się męczysz dla późniejszego szczęścia? To złudny mit. Mam przekonanie, że w kolejkach do kolejnych lekarzy raczej słabo się odpoczywa.

Ile odpoczywać?

Przecież tak łatwo popaść w lenistwo pod hasłem „potrzebuję więcej odpoczynku”. Zgoda. Nie należy przesadzać w żadną stronę. Ponownie proponuję oparcie się na faktach

1.      Zidentyfikuj w swojej pracy (i w domu) powtarzalne zadania.

2.      Zapisz sobie ile czasu każde z nich Ci obecnie zajmuje.

3.      Sprawdzaj za każdym razem - gdy się nimi zajmujesz - ile czasu na nich spędzasz.

Jeśli dostrzegasz - w dłuższej perspektywie - że ten czas rośnie: prawdopodobnie za mało odpoczywasz każdego dnia i/lub w weekendy. 

Uwaga: odnotuj czas jaki spędzasz na takich zadaniach kilka dni po powrocie z urlopu. To powinien być Twój punkt odniesienia.

Jak znaleźć czas na odpoczynek?

Z eliminacji mniej istotnych zajęć. Nie masz już mniej istotnych zajęć niż odpoczynek? Odpoczynek jest dla Ciebie najmniej istotny? Kiedy będziesz żyć życiem o jakim marzysz? Spokojnym, radosnym. Zrównoważonym. Czas na zmianę jest teraz. To wewnętrzny krytyk mówi Ci „męcz się teraz żeby później było Ci lepiej”. Skąd wiesz, że to „później” kiedykolwiek nastąpi? Skąd przekonanie, że kiedykolwiek będzie „lepiej” jeśli nic nie zmienisz? -> Szczęście to osiąganie sukcesów? 

Czas zainwestowany w odpoczynek zwróci Ci się z nawiązką w szybszym wykonywaniu prac. 

Pamiętaj o jakości odpoczynku. Nie każdy sposób odpoczynku jest tak samo regenerujący. Sprawdzaj różne sposoby i notuj efekty (czas spędzany na powtarzalnych zadaniach). U mnie najlepiej sprawdza się medytacja. Wielu psychologów twierdzi podobnie. Może spróbujesz? Dobrze przeprowadzona medytacja nie jest nudna – jest niezwykle przyjemna.

Uwaga: niektóre formy „odpoczynku” wcale nie regenerują. Odpoczywasz grając w gry komputerowe? Oglądasz wieczorem telewizję? Idziesz pobiegać? Na siłownię? A potrafisz skończyć o założonej z góry porze? Jeśli „nie” - prawdopodobnie jesteś nałogowcem. Ten sposób spędzania czasu raczej Cię nie regeneruje, ale bez niego trudno Ci funkcjonować. Odstaw „nałóg”. Łatwo powiedzieć? Jeśli w miejsce „nałogu” wprowadzisz coś, co będzie dla Ciebie przyjemne, ale będziesz mieć nad tym kontrolę – powinno się udać. Powodzenia.

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

(e-mail nie będzie publikowany)

Rekomendacje

 • Nieodłącznym elementem każdej dziedziny życia, niezależnie od tego czy dotyczy ona sfery służbowej, czy osobistej, jest projekt. Nawet kupienie „głupiej” żarówki okazuje się być projektem, który należy dobrze zaplanować, aby nie udać się do sklepu na próżno. Mówiąc o projekcie na myśl przychodzi mi nieodłącznie osoba Krzysztofa Skubisa, którego miałem nie tak dawno temu przyjemność poznać podczas warsztatów przygotowanych specjalnie dla pracowników biura Polskiego Związku Szachowego. W pamięci utkwiło mi wiele szczegółów i informacji (w tym pouczająca historia o konsumpcji słonia) pozwalających spojrzeć na niektóre przedsięwzięcia, zdawałoby się z początku nierealne do wykonania, przez zupełnie inny pryzmat. Krzysztof Skubis to profesjonalny pedagog wymagający od swojego interlokutora zarówno dyscypliny, jak i kreatywności. Dzięki niemu i jego wskazówkom czuję się dziś bogatszy o praktyczne narzędzia, które pozwalają mi osiągać sukcesy w pracy i życiu osobistym. Osobom, które notorycznie „gaszą pożary” i nie nadążają przy realizacji swoich projektów mogę z czystym sumieniem polecić fachową pomoc Krzysztofa, od którego dowiesz się również, że z projektu obarczonego wysokim ryzykiem niepowodzenia czasem warto zrezygnować....

   

  Piotr Murdzia

  Sekretarz Generalny i Szef Wyszkolenia Polskiego Związku Szachowego,

  wielokrotny mistrz świata i Europy w rozwiązywaniu zadań szachowych

 • Świetny doradca, godny pełnego zaufania, o wyjątkowej wiedzy, odpowiedzialny partner. Pracowałem z Krzysztofem 5 lat wliczając w to czas, gdy był moim bezpośrednim przełożonym. Krzysztof sprawdził się zarówno jako odnoszący sukcesy Konsultant, jak i jako Manager. Zawsze chętny do pomocy i będący krok przed Tobą. Cieszę się, że nadal utrzymuję z nim kontakt jako Klient.

  Artur Malinowski

  Solution Architect w firmie Malcan

 • To przyjemność być poproszonym o napisanie rekomendacji dla Krzysztofa Skubisa: który był moim Coachem i Mentorem od początku mojej kariery zawodowej kierownika projektu. Miałem szczęście, ponieważ po zatrudnieniu przez Microsoft, właściwie przez przypadek, Krzysztof został moim “Mentorem”. Od pierwszego do ostatniego dnia w Microsofcie mieliśmy comiesięczne spotkania, w czasie których mieliśmy okazję dyskutować i rozpatrywać różne podejścia do prowadzenia projektu jak również różne sposoby rozwiązywania problemów we współpracy z członkami zespołu. Krzysztof jest bacznym obserwatorem, gdy stwierdzi jakiś brak kompetencji związanej z kierowaniem projektami, natychmiast organizuje warsztaty ze światowej klasy guru w tym obszarze. Po pięciu latach mogę o sobie powiedzieć, że jest bardzo efektywnym kierownikiem projektu i mogę z całą pewnością stwierdzić, że jedna z fundamentalnych cegiełek została dołożona przez Krzysztofa. Szczerze polecam Krzysztofa jako coacha nie tylko osobom początkującym, ale również tym, którzy pracują jako kierownicy projektu od dłuższego czasu. Z Krzysztofem będziesz w stanie nauczyć się  robić to lepiej, szybciej i zostać odpowiedzialnym partnerem i członkiem zespołu.

  Grzegorz Chuchra

  Kierownik Projektu / Prezes firmy Predica

 • Jestem doradcą strategicznym z zakresu zarządzania czasem i produktywności dla menedżerów w korporacjach i dużych przedsiębiorstwach. Gdybym miał wskazać osoby, które znacząco przyczyniły się do mojego rozwoju profesjonalnego, Krzysztof Skubis niemalże automatycznie przychodzi mi na myśl. Nasza współpraca rozpoczęła się w Microsoft, gdzie Krzysztof wspierał mnie w rozwoju kompetencji z zakresu zarządzania projektami i rozwiązywaniem trudnych sytuacji z Klientami i w zespole projektowym. Do dziś rozmowy i punkt widzenia Krzysztofa wnoszą wiele do mojego rozwoju i usprawniają projekt "Ogarnij Chaos". Szczególnie cenię Krzysztofa za jego opanowanie i kompleksowe spojrzenie na omawiany problem. Nawet wyjątkowo trudne sytuacje, po analizie z Krzysztofem stają się sprawami do rozwiązania. Bogate doświadczenie zawodowe oraz komunikacja na najwyższym poziomie czynią z niego wyjątkowego partnera w biznesie i mentora. Usługi Krzysztofa Skubisa mogę z czystym sumieniem polecić wszystkim profesjonalistom, którzy szukają konsultanta - praktyka, który stanie się partnerem w ich długoterminowym rozwoju.

  Marcin Kwieciński


  Konsultant produktywności, autor projektu "Ogarnij Chaos"

 • To co było dla mnie wartościowe w pracy z Krzysztofem w roli coacha to Jego doświadczenie, otwartość oraz przede wszystkim umiejętność zwrócenia mojej uwagi na aspekty z kategorii „nie wiem, że nie wiem”, których zauważenie bardzo usprawnia działania i realizację celów.

  Tomasz Gajewski

 • Krzysztof podchodzi bardzo profesjonalnie do coachingu. Pomógł mi zrozumieć moje słabe i mocne strony oraz określić obszary, nad którymi powinienem pracować. Krzysztof w znakomitej większości wskazywał mi drogę do rozwiązania, do wiedzy a tym samym pozwolił mi wypracować mechanizmy do samodzielnego rozwoju, niż dawał po prostu gotowe odpowiedzi. Współpracę z Krzysztofem uważam za szczególnie wartościową z uwagi na jego umiejętność budowania relacji,  zaangażowanie, doświadczenie biznesowe, wysoką kulturę osobistą i etykę w życiu prywatnym i zawodowym.

  Piotr Oracz

  Dyrektor ds eComerce w Loopa.eu

 • Miałem przyjemność uczestniczyć w sesjach coachingu dla zarządu K&K Media Solutions prowadzonych przez Krzysztofa. Jego ogromne doświadczenie i autentyczna chęć pomocy pomagają dojść do ciekawych konkluzji, które traktuje się jako swoje. Zaskakujące było dla mnie to, że wykraczały one poza spodziewany przeze mnie obszar zawodowy.
  Krzysztof otworzył nam oczy na to, co oczywiste, a jednak niezauważalne.

  Jakub Reiter

  Wiceprezes Zarządu K&K Media Solutions

 • Z Panem Krzysztofem, podczas procesu coachingowego, miałem przyjemność pracować  przez pół roku. W tym okresie przepracowaliśmy trzy bloki tematyczne: delegowanie, opór oraz emocje. To, co najbardziej mnie zaskoczyło to wiedza o samym sobie. Praca z Panem Krzysztofem otworzyła mi oczy na pewne kwestie, na które nie zwracałem uwagi, a które miały/mają bardzo duże odzwierciedlenie w jakości wykonywanej przeze mnie pracy. Pan Krzysztof jest świetnym fachowcem – z dużym bagażem doświadczenia, zawsze cennymi radami. Właściwie nie było sytuacji, w których nie miałby gotowego rozwiązania. To, co mówi naprawdę warto wdrożyć i stosować. Najbardziej wartościowe jest wskazanie przez Pana Krzysztofa prawidłowego podział słabszych i silniejszych stron. Dowiedziałem się, że to, co wszyscy postrzegają jako negatyw tak naprawdę może być pozytywem. Ale, aby tak się stało warto stosować się do wskazówek Pana Krzysztofa. Gorąco polecam każdemu, kto pragnie się rozwijać i pracować nad sobą!

  Karol Roguski

  Kierownik Projektu

  Arteria S.A.

 • Współpraca z Krzysztofem pozwala uwierzyć w wiarę we własne możliwości.

  Manager spółki notowanej na GPW

 • Praca z Krzysztofem pozwoliła mi zrealizować założone cele, dzięki jego doświadczeniu i umiejętności znajdowania problemów nad, którymi warto się pochylić. W trakcie sesji naprowadził mnie na wiele rozwiązań, które wprowadziłem do swojego życia zawodowego. Spotkania przekonały mnie do skuteczności coachingu, kiedy pojawią się kolejne zagadnienia chętnie nad nimi z Krzysztofem popracuję. Szczerze polecam, uważam że Krzysztof pozwala znaleźć "drogę na skróty" do wyznaczonego celu.

  Radosław Nowotniak

 • Pracowałam z Krzysztofem w ramach usług barterowych sesji coachingowych. Każda sesja z Krzysztofem (moja jako klienta coachingu) to ogromna ciekawość. Każda sesja z Krzysztofem przynosi dla mnie nowe odkrycie dotyczące mnie samej. Cenię pracę z Krzysztofem za profesjonalizm, upór, dążenie do celu, bezpośrednie wypowiedzi, dowcip, trafne puenty, trochę "cięty" język, którego czasem mi potrzeba. To mnie motywuje i równocześnie bawi, czyniąc ten czas sesji ciekawym i owocnym. Cenię pracę z Krzysztofem za Jego elementy mentoringu wplecione w sesje. Każdy ma swój własny styl pracy i tak ja widzę styl Krzysztofa. Dziękuję za to.

  Aldona Wierzba

 • Konkretne informacje, pewność siebie prowadzącego, humor, praktyczna wiedza, prosto i dobrze wyjaśnione.

   

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

  Karol Niedzielewski

 • Super stosunek do studentów, odpoczynek psychiczny, dużo humoru i rozrywki. GORĄCO POLECAM!

   

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

  Natalia Górecka

 • Fantastyczny warsztat, dynamicznie, z dużą dozą poczucia humoru i świetnie od strony merytorycznej. Na ogromny plus ćwiczenia przeprowadzone podczas warsztatu.

   

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

 • Warto poznać problemy w Komunikacji!

  Uczestnik warsztatu "Podstawy komunikacji".

  Adrian Zduńczyk

 • Skondensowana dawka pożytecznej rzeczy.

  Uczestniczka warsztatu "Podstawy komunikacji"

  Magdalena Kaczyńska

 • Warsztat godny polecenia. Temat bardzo potrzebny w życiu. Narzędzia do natychmiastowego wykorzystania i sprawdzenia, czy działają i jak działają.

  Uczestniczka warsztatu "Coaching emocji - subiektywny przegląd"

  Beata Matys

 • Zaskakująco skuteczne prowadzenie warsztatu.

  Uczestniczka warsztatu "3 narzędzia do zarządzania emocjami"

  Beata Śliwkowska