2018-12-11

Odzwierciedlanie

Jak odzwierciedlanie może zmniejszyć stres?

 

Z wieloma osobami rozmawia Ci świetnie, prawda? Mówicie „wspólnym językiem”. Jednak są też takie osoby, z którymi rozmowa się nie klei. Bywa gorzej. Z pewnymi osobami rozmowy najczęściej kończą się nieporozumieniem albo wręcz kłótnią. Co robisz w takiej sytuacji? Większość z nas odcina się od kontaktów z takimi osobami.  Po co się bez sensu stresować? A jeśli nie można całkowicie zerwać kontaktów, np. w pracy? Ograniczamy je do absolutnego minimum.

Skąd się biorą „trudne relacje”?

Jeśli sądzisz, że to dlatego iż Ci, z którymi jest Ci trudno to „palanty” – niekoniecznie masz rację. Oczywiście nie wykluczam, że część z tych osób jest rzeczywiście „specyficzna”. Chcesz to zweryfikować? Sprawdź, czy kandydat na „palanta” jest tak przesz wszystkich oceniany. A może jest „palantem” tylko dla pewniej grupy osób? Co Ci to mówi?

A może Wasza relacja (dość przypadkowo) zaczęła się od nieporozumienia, a potem… już poszło. Każde z Was zaszufladkowało drugą osobę jako „palanta”. I po herbacie. Czego spodziewasz się po „palancie”? Niczego dobrego… więc dostajesz to czego oczekiwałaś -> Ocenianie innych, cz2.

Znam 4 rodzaje sytuacji, gdy realcja staje się trudna, a nikt nie jest winien:

- nieporozumienia

- inne systemy wartości

- silne przekonanie przynajmniej jednej ze stron

- różne kanały komunikacyjne

Nieporozumienie

Wbrew pozorom to dość częsty przypadek. Np. Iksiński powiedział:

- Zaczniemy nad tym pracować w  marcu.

Igrekowski to zrozumiał jako:

- Zaczniemy od 1. marca.

Igrekowski czeka niecierpliwie. Nadchodzi 1 marca – nic. 2. marca – nic. 3. marca – nadal nic. Igrekowski myśli:

- Co za niesłowny palant. Więcej nie będę z nim współpracował.

I trudna, stresująca relacja gotowa.

Inne systemy wartości

Też częste. Np. Iksiński powiedział:

- Dam z siebie wszystko.

Igrekowski założył, że oznacza to:

- Na pewno dotrzymam terminu.

Po czym Iksiński bardzo się przykłada, aby wszystkie detale były najwyższej jakości. Oznacza to wprawdzie lekkie opóźnienie, ale końcowy efekt jest rewelacyjny. Jakież jest zdumienie Iksińskiego, gdy słyszy:

- Z Panem to ja już nigdy więcej nie będę współpracował.

- To ja  życiu tak się nie napracowałem żeby zadowolić klienta. Pracowałem po godzinach, nawet w weekend, dostarczyłem produkt o jakości jak jeszcze nigdy. A ten na mnie napada. Co za palant – myśli Igrekowski.

O dobrej relacji w przyszłości chyba można zapomnieć. Każda kolejna  interakcja będzie stresująca dla obydwu stron.

Silne przekonanie

Chyba najtrudniejsze do zakomunikowania. Zwykle najgłębsze przekonania utożsamiamy z prawami przyrody. Nie ma więc po co ich komunikować drugiej stronie. Przecież nikt nie mówi - Wierzę w prawo powszechnego ciążenia.

Iksiński jest przekonany, że w pracy najważniejsze jest terminowe wykonywanie zadań. Gdy Igrekowski przychodzi z prośbą o pomoc słyszy (zanim się odezwie):

- Nie mam teraz czasu. Muszę do końca dnia skończyć ważny raport.

Igrekowski, który uważa, że najważniejsze są relacje, myśli sobie:

- Co za dupek. Nawet nie spytał z czym przyszedłem tylko od razu mnie spławił. Z takim indywiduum nie chcę mieć więcej do czynienia.

Różne kanały komunikacyjne

Twój preferowany sposób komunikacji zależy od Twojego wzorca myślowego. Jeśli Ty i Twój rozmówca macie takie same wzorce myślowe – rozmawiacie „wspólnym językiem”. Gdy macie wzorce bardzo rozbieżne – pojawiają się kłopoty z komunikacją. Np. Iksiński („wzrokowiec” - preferuje komunikację mailową) wysłał pytanie emailem:

- Kiedy możemy się spotkać?

Igrekowski („słuchowiec” - woli rozmawiać) się obruszył:

- Co za palant. Przecież jeden telefon załatwiłby sprawę w ciągu 15 sekund. A ten mi zaśmieca skrzynkę mailową.

I postanawia ”wychować” Iksińskiego nie odpowiadając na tego maila:

- Niech palant pójdzie po rozum do głowy i po prostu zadzwoni.

A Iksiński uważa Igrekowskiego za palanta:

- Na maile należy odpowiadać.

Stres i niechęć już rośnie.

Odzwierciedlanie

Co do tego ma odzwierciedlanie? Ma bardzo dużo. Pozwala wypracować dobre relacje. A nawet poprawić trudną relację. Na czym to polega? Odzwierciedlanie polega na oddawaniu postawy, gestów, mimiki, tempa mówienia rozmówcy. także na używaniu tych samym wyrażeń, parafrazowaniu swoimi słowami wypowiedzi rozmówcy. Technika ta buduje w rozmówcy poczucie, że jest uważnie słuchany. To buduje więź.

Jak ta technika zapobiega różnym problemom? Przyjrzyjmy się.

Nieporozumienie

Iksiński - Zaczniemy nad tym pracować w  marcu.

Igrekowski, parafrazując – Słyszę, że od 1. marca „ruszacie z kopyta”.

Iksiński słyszy jakie oczekiwania ma Igrekowski. Ma szansę też sprostować, jeśli nie może zacząć od 1. marca.

Inne systemy wartości

Iksiński - Dam z siebie wszystko.

Igrekowski -  Cieszę się, że nie ma mowy o opóźnieniu.

Znowu Iksiński dowiaduje się, co zrozumiał Igrekowski i może mu wyjaśnić, co sam miał na myśli.

Silne przekonanie

Iksiński - Nie mam teraz czasu. Muszę do końca dnia skończyć ważny raport.

Igrekowski: też szybko w krótkich słowach -  Słyszę, że jesteś zajęty. Ale dla mnie to ważne. Potrzebuję tylko 5 minut Twojego czasu.

Różne kanały komunikacyjne

Iksiński mailem – Kiedy możemy się spotkać?

Igrekowski (odzwierciedlając kanał komunikacyjny) odpowiada też mailem – Jutro od 14:00 mam czas. Jeśli wtedy nie możesz – zadzwoń. Od razu znajdziemy inny termin, który nam obu będzie pasował.

Iksiński (odzwierciedlając proponowany kanał komunikacji) oddzwania.

Obydwaj czują, że dostosowali się do preferencji drugiej strony. Ale też, że druga strona dostosowała się do nich. Relacja staje się głębsza.

Czy to zawsze działa?

Nie. Wszystko zależy do tego jak dobrze odzwierciedlisz, sparafrazujesz. Zależy też od dobrej woli drugiej strony. Od tego czy ona np. też odzwierciedla:) Czy to jednak powód, aby tej metody nie stosować? Co możesz stracić? Zacznij odzwierciedlać, a Twoje życie stanie się łatwiejsze. Będziesz doświadzczać mniej stresu w relacjach.

A przecież możesz też edukować innych. To przecież pomoże Ci, abyś był lepiej rozumiany. Więc ....komu polecisz ten tekst?:).

Dodaj komentarz

(e-mail nie będzie publikowany)

Rekomendacje

 • Te ćwiczenia działają i mają ogromny wpływ i na sferę psychiczną i fizyczną. Zmieniło się moje podejście do mojej rodziny. Mam dużo więcej tolerancji i cierpliwości. Wiele rzeczy po prostu zacząłem akceptować a działać tam gdzie faktycznie mam wpływ.

  Marcin

  Uczestnik kursu on-line "Stres przed egzaminem"

 • Bardzo ciekawy warsztat pobudzający do myślenia i zastanowienia się nad emocjami.

  Anna Perzyńska

  Uczestnik warsztatu "Coaching emocji - subiektywny przegląd"

 • Jeśli nie radzi sobie ktoś z emocjami oraz stresem - to szkolenie jest wręcz niezastąpione.

  Uczestnik warsztatu "Stres w pracy. Narzędzia"

 • Przedstawiono kilka konkretnych technik relaksacyjnych.

  Łukasz Wielgus

  Uczestnik warsztatu "Stres przed spotkaniem rekrutacyjnym"

 • Każde doświadczenie i wiedza są cenne. Zawsze warto spróbować. Czasem jedna, mała rzecz prowadzi do dużej zmiany i sprawia, że w końcu jesteśmy szczęśliwi.

  Michał Fijałkowski

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

 • I used to work with Krzysztof on a CRM project for international client. I was a member of his team. He was always ready to help his team as a manager and as a friend. Every day was teaching us how to approach complex tasks to be able to deliver them successfully, how to stretch ourselves to achieve new skills, how to develop existing one. Thanks to him we were able to finish the whole project. I would recommend Krzysztof to anyone.

  Tomasz Filipowicz

  Rekomendacja z LinkedIn

 • To co było dla mnie wartościowe w pracy z Krzysztofem w roli coacha to Jego doświadczenie, otwartość oraz przede wszystkim umiejętność zwrócenia mojej uwagi na aspekty z kategorii „nie wiem, że nie wiem”, których zauważenie bardzo usprawnia działania i realizację celów.

  Tomasz Gajewski

 • Krzysztof was my colleague and mentor for several years, working together frequently and at times on a daily basis. Krzysztof proved to be an incredibly knowledgeable and supportive individual, whose interests and skills went well beyond his working environment, thus making him perfectly suited to enable the organization to strive towards excellence. His integrity and analytic approach, his in depth understanding of business strategy and metrics as well as his commitment and dedication to people development are exemplary and it has been a privilege to learn from him.
  In the context of working together at Microsoft I would like to highlight his leadership in professionalizing project and resource management, creating a fertile ground on which to sow the seeds to later earn the benefits of customer satisfaction and organizational development. 
  I do warmly recommend Krzysztof and would be delighted to work with him at any time.

  Margherita Brodbeck Roth

  Rekomendacja z LinkedIn

 • Krzysztof podchodzi bardzo profesjonalnie do coachingu. Pomógł mi zrozumieć moje słabe i mocne strony oraz określić obszary, nad którymi powinienem pracować. Krzysztof w znakomitej większości wskazywał mi drogę do rozwiązania, do wiedzy a tym samym pozwolił mi wypracować mechanizmy do samodzielnego rozwoju, niż dawał po prostu gotowe odpowiedzi. Współpracę z Krzysztofem uważam za szczególnie wartościową z uwagi na jego umiejętność budowania relacji,  zaangażowanie, doświadczenie biznesowe, wysoką kulturę osobistą i etykę w życiu prywatnym i zawodowym.

  Piotr Oracz

  Dyrektor ds eComerce w Loopa.eu

 • Praca z Krzysztofem pozwoliła mi zrealizować założone cele, dzięki jego doświadczeniu i umiejętności znajdowania problemów, nad którymi warto się pochylić. W trakcie sesji naprowadził mnie na wiele rozwiązań, które wprowadziłem do swojego życia zawodowego. Spotkania przekonały mnie do skuteczności coachingu, kiedy pojawią się kolejne zagadnienia chętnie nad nimi z Krzysztofem popracuję. Szczerze polecam, uważam że Krzysztof pozwala znaleźć "drogę na skróty" do wyznaczonego celu.

  Radosław Nowotniak

 • Pracowałam z Krzysztofem w ramach usług barterowych sesji coachingowych. Każda sesja z Krzysztofem (moja jako klienta coachingu) to ogromna ciekawość. Każda sesja z Krzysztofem przynosi dla mnie nowe odkrycie dotyczące mnie samej. Cenię pracę z Krzysztofem za profesjonalizm, upór, dążenie do celu, bezpośrednie wypowiedzi, dowcip, trafne puenty, trochę "cięty" język, którego czasem mi potrzeba. To mnie motywuje i równocześnie bawi, czyniąc ten czas sesji ciekawym i owocnym. Cenię pracę z Krzysztofem za Jego elementy mentoringu wplecione w sesje. Każdy ma swój własny styl pracy i tak ja widzę styl Krzysztofa. Dziękuję za to.

  Aldona Wierzba

 • I worked with Krzysztof during my CEEHQ years at Microsoft, but we knew each other even before when he worked at MS Poland in the Services unit. Krzystof was a dependable source of knowledge in services delivery subjects, representing a down to earth approach that was based on several years of working in the CEE/PL IT market. His experience, trustworthiness combined with a low temper and a bit of unique flavor made him a great colleague whom I would recommend to any other IT services organization.

  Laszlo Kollar

  Rekomendacja z LinkedIn

 • Świetny doradca, godny pełnego zaufania, o wyjątkowej wiedzy, odpowiedzialny partner. Pracowałem z Krzysztofem 5 lat wliczając w to czas, gdy był moim bezpośrednim przełożonym. Krzysztof sprawdził się zarówno jako odnoszący sukcesy Konsultant, jak i jako Manager. Zawsze chętny do pomocy i będący krok przed Tobą. Cieszę się, że nadal utrzymuję z nim kontakt jako Klient.

  Artur Malinowski

  Solution Architect w firmie Malcan

 • Absolutnie i jednogłośnie: dobrze spożytkowany czas. Wyszłam z lepszym nastawieniem niż się spodziewałam. Nigdy tego nie zapomnę:), jakkolwiek górnolotnie to by nie zabrzmiało. Dziękuję:). 

  Julia Kierebińska

  Uczestnik warsztatu "Jak sobie radzić ze stresem"

 • Jestem doradcą strategicznym z zakresu zarządzania czasem i produktywności dla menedżerów w korporacjach i dużych przedsiębiorstwach. Gdybym miał wskazać osoby, które znacząco przyczyniły się do mojego rozwoju profesjonalnego, Krzysztof Skubis niemalże automatycznie przychodzi mi na myśl. Nasza współpraca rozpoczęła się w Microsoft, gdzie Krzysztof wspierał mnie w rozwoju kompetencji z zakresu zarządzania projektami i rozwiązywaniem trudnych sytuacji z Klientami i w zespole projektowym. Do dziś rozmowy i punkt widzenia Krzysztofa wnoszą wiele do mojego rozwoju i usprawniają projekt "Ogarnij Chaos". Szczególnie cenię Krzysztofa za jego opanowanie i kompleksowe spojrzenie na omawiany problem. Nawet wyjątkowo trudne sytuacje, po analizie z Krzysztofem stają się sprawami do rozwiązania. Bogate doświadczenie zawodowe oraz komunikacja na najwyższym poziomie czynią z niego wyjątkowego partnera w biznesie i mentora. Usługi Krzysztofa Skubisa mogę z czystym sumieniem polecić wszystkim profesjonalistom, którzy szukają konsultanta - praktyka, który stanie się partnerem w ich długoterminowym rozwoju.

  Marcin Kwieciński

  Konsultant produktywności, autor projektu "Ogarnij Chaos"

 • Konkretne informacje, pewność siebie prowadzącego, humor, praktyczna wiedza, prosto i dobrze wyjaśnione.

  Karol Niedzielewski

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

 • To przyjemność być poproszonym o napisanie rekomendacji dla Krzysztofa Skubisa: który był moim Coachem i Mentorem od początku mojej kariery zawodowej kierownika projektu. Miałem szczęście, ponieważ po zatrudnieniu przez Microsoft, właściwie przez przypadek, Krzysztof został moim “Mentorem”. Od pierwszego do ostatniego dnia w Microsofcie mieliśmy comiesięczne spotkania, w czasie których mieliśmy okazję dyskutować i rozpatrywać różne podejścia do prowadzenia projektu jak również różne sposoby rozwiązywania problemów we współpracy z członkami zespołu. Krzysztof jest bacznym obserwatorem, gdy stwierdzi jakiś brak kompetencji związanej z kierowaniem projektami, natychmiast organizuje warsztaty ze światowej klasy guru w tym obszarze. Po pięciu latach mogę o sobie powiedzieć, że jest bardzo efektywnym kierownikiem projektu i mogę z całą pewnością stwierdzić, że jedna z fundamentalnych cegiełek została dołożona przez Krzysztofa. Szczerze polecam Krzysztofa jako coacha nie tylko osobom początkującym, ale również tym, którzy pracują jako kierownicy projektu od dłuższego czasu. Z Krzysztofem będziesz w stanie nauczyć się  robić to lepiej, szybciej i zostać odpowiedzialnym partnerem i członkiem zespołu.

  Grzegorz Chuchra

  Kierownik Projektu / Prezes firmy Predica

 • Nie radzisz sobie z emocjami i stresem? Warto skorzystać. Jedno szkolenie i życie staje się przyjemniejsze.

  Paweł Ciupa

  Uczestnik warsztatu "Stres w pracy. Narzędzia"

 • Zachęciłabym:) Poleciłabym:) Skorzystam ponownie:). Dziękuję.

  Anna Zielińska

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

  przeprowadzonego w ramach ICF Coaching Week 2017 

 • Trudno w kilku zdaniach podsumować sesję z Panem Krzysztofem. To trochę jak podróż w głąb siebie. Potrafi sprawić, że dostrzegamy rzeczy, które wcześniej nie wydawały się wcale takie oczywiste. Bardzo cenne i pouczające doświadczenie. Będę stosować się do wszystkich wskazówek, jakie dostałam podczas naszej sesji, to świetny początek do pracy nad sobą. Dziękuję!

  Anonimowa recenzja gratisowej sesji coachingowej

 • Pozwoli Tobie się zastanowić oraz przeanalizować pewne sytuacje wraz z emocjami, być może pomoże kontrolować. Mi pomogło.

  Uczestnik warsztatu "Stres przed spotkaniem rekrutacyjnym"

 • Życie w corpo może być przyjemne :)

  Piotr M.

  Uczestnik kursu on-line "Stres przed egzaminem"

 • Można spojrzeć w głąb siebie! Garść złotych rad. Bardzo przyjemne ćwiczenia.

  Alicja Kissa

  Uczestnik warsztatu "Stres przed spotkaniem rekrutacyjnym" 

 • Prowadzone w zabawny, lekki i ciekawy sposób warsztaty.

  Tomasz Jakubiak

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

 • Zaskakująco skuteczne prowadzenie warsztatu.

  Beata Śliwkowska

  Uczestnik warsztatu "3 narzędzia do zarządzania emocjami"