2017-05-18

Okno Johari

Co pozwala zobaczyć?

Jak dużo wiesz o sobie? Głupie pytanie? Być może. Jednak zwrot „nie ma głupich pytań, są tylko głupie odpowiedzi” ma swoją mądrość. Odpowiedz sobie na moje pytanie. Wiesz o sobie bardzo dużo. Zgoda. Ale czy wiesz o sobie wszystko? Zapewne zgodzisz się iż (jeszcze?) nie wiesz o sobie wszystkiego. A czy dopuszczasz możliwość, że ktoś inny wie o Tobie więcej niż Ty sam? Chociażby w pewnym zakresie. I teraz najtrudniejsze: czy może być tak, że wszyscy (no, prawie wszyscy, którzy Cię znają) wiedzą o Tobie coś z czego Ty nie zdajesz sobie sprawy?

Okno Johari

Okno Johari według Wikipedii ->  https://pl.wikipedia.org/wiki/Okna_Johari. Sprawa dotyczy samoświadomości danej osoby oraz postrzegania tejże osoby przez innych. W kontekście rzeczywistości - prawdy obiektywnej o danej osobie. Generalnie, możliwe są cztery sytuacje.

    ARENA

    - ja wiem                                                      

    - inni też wiedzą

    FASADA

    - ja wiem

    - inni nie wiedzą

    ŚLEPY PUNKT

    - ja nie wiem  

    - inni wiedzą

    STREFA NIEZNA

    - ja nie wiem

    - inni nie wiedzą

Najciekawszy jest (moim zdaniem) ŚLEPY PUNKT - sytuacja, o którą pytałem na samym początku. Wydaje Ci się, że jest to sytuacja możliwa tylko teoretycznie?

Kiedy inni wiedzą o mnie więcej niż ja

Zdarzyło Ci się kiedyś być nagrywanym? Np. podczas szkolenia, w czasie prezentacji, itp. Oglądałeś potem ten swój nagrany występ? I jakie były wnioski? Zauważyłeś / zauważyłaś coś czego nie byłeś świadom / nie byłaś świadoma? Co to było? OK. Jak sądzisz, czy to czego dowiedziałeś / dowiedziałaś się o sobie było jakimś zaskoczeniem dla innych? Masz rację. Nie było. Oni nie musieli oglądać filmu z Twoim udziałem, bo widzieli Cię na żywo. Zatem oni wiedzieli coś o Tobie z czego Ty nie zdawałeś /nie zdawałaś sobie sprawy. Z mojego doświadczenia wynika, że to dość częsta sytuacja. Gdy pokazuję komuś nagrany materiał z jego wystąpienia zazwyczaj jest bardzo zaskoczony:

- „nie miałem pojęcia, że tak często zaczynam od  ‘Yyyyyyyyyyyyyyyyy’ – to okropne”

- „ja rzeczywiście się tak miotam jak lew w klatce? Widzę, a mimo to wierzyć mi się nie chce”

- „dlaczego ja ciągle powtarzam ‘tak jakby’. Przecież to bez sensu”.

- itd., itp.

A te wszystkie „niedociągnięcia” były widoczne i oczywiste dla każdego z wyjątkiem Ciebie. I dlatego, że były tak oczywiste, nikt Ci o nich nie mówił.

Jest jednak coś jeszcze ważniejszego niż opisana powyżej sytuacja (gdy inni widzą jakąś moją niedoskonałość, z której ja sam nie zdaję sobie sprawy).

W czym jestem świetny

Z mojej praktyki managerskiej wynika, że dość często ludzie nie zdają sobie sprawy ze swoich największych zalet. Dotyczy to głównie ludzi młodych. Ale nie tylko. Zdarza się to wtedy, gdy - moim zdaniem – to "Coś" przychodzi mi z taką łatwością, kompletnie bez wysiłku, że tego nie cenię. Czasem po prostu uważam, że wszyscy to potrafią więc nie ma o czym mówić. Tymczasem, obiektywnie, wszyscy to widzą jako moją zaletę, ale nikt mi o tym nie mówi, bo to takie oczywiste. Po co wysokiemu mówić, że jest wysoki?

Jak się dowiedzieć czegoś więcej o sobie?

Właśnie dlatego, że sami o sobie nie wiemy wszystkiego (i dość często się w swoich ocenach mylimy) powstało tak dużo testów psychometrycznych, które mają nam powiedzieć prawdę o nas. Można poddać się badaniu jednym (lub więcej niż jednym) z takich testów. To może bardzo dużo wnieść do naszej samowiedzy.

Jednak w kontekście okna Johari namawiam Cię do czegoś innego. Do czego? Do zapytania osób, które Cię znają. Aby Ci powiedziały:

- co w Tobie cenią

- w czym jesteś świetny / świetna

- jaką masz unikalną cechę

- czego Ci zazdroszczą

Możesz też zapytać np. o jedną rzecz, którą zdaniem Twoich rozmówców warto byłoby abyś zmienił / zmieniła. Opcjonalnie. I tylko o jedną rzecz.

Jeśli masz problem z rozmową - możesz poprosić o taką informację mailowo.

Czy inni są na pewno obiektywni?

Ale, ale. A skąd pewność, że inni wiedzą lepiej? Przecież oni też nie muszą być obiektywni. Masz rację. Nikt nie ma patentu na obiektywną ocenę mojej osoby. Ale jeśli wiele osób mówi mi to samo – to chyba coś w tym jest? Zwłaszcza jeśli są to osoby z różnych środowisk, o różnych charakterach, światopoglądach, itp.

Z powyższego wynika trudny wniosek, że warto zapytać o opinię również osoby, z którymi nie mam najlepszych relacji. Zzdarzyło mi się już kiedyś, że taka osoba odmówiła – ale przynajmniej dałem jej (i sobie) szansę.

I jeszcze jedno. Wszystkim tym opiniom przyglądam się uważne, ale też sceptycznie. Jeśli nie mam wewnętrznego przekonania, że to o czym mnie inni informują to prawda – dopuszczam możliwość iż tylko „sprawiam takie wrażenie”. Na tyle dobrze sprawiam to wrażenie, że większość osób dała się zwieść. Ale to temat na zupełnie inną opowieść.

Co zabierasz dla siebie?

Skoro doczytałeś / doczytałaś aż dotąd to może wyciągniesz jakąś realną korzyść dla siebie z tego tekstu? Kiedy i kogo zapytasz o opinię na swój temat?

Chcesz wiedzieć więcej?

Zajrzyj tu: http://www.treco.pl/wiedza/artykuly-szczegoly/id/1045/page/7/otworz-sie-na-samoocene-metoda-okien-johari.

Uwaga:  nie jestem certyfikowny do stosowania metody okien Johari (nie wiem nawet, czy istnieją takie certyfikaty). Nie  mam żadnych udziałów w firmach, które stosują metodę okien Johari:). Uważam, po prostu, że koncepcja jest warta upowszechniania.

 

Dodaj komentarz

(e-mail nie będzie publikowany)

Rekomendacje

 • Nieodłącznym elementem każdej dziedziny życia, niezależnie od tego czy dotyczy ona sfery służbowej, czy osobistej, jest projekt. Nawet kupienie „głupiej” żarówki okazuje się być projektem, który należy dobrze zaplanować, aby nie udać się do sklepu na próżno. Mówiąc o projekcie na myśl przychodzi mi nieodłącznie osoba Krzysztofa Skubisa, którego miałem nie tak dawno temu przyjemność poznać podczas warsztatów przygotowanych specjalnie dla pracowników biura Polskiego Związku Szachowego. W pamięci utkwiło mi wiele szczegółów i informacji (w tym pouczająca historia o konsumpcji słonia) pozwalających spojrzeć na niektóre przedsięwzięcia, zdawałoby się z początku nierealne do wykonania, przez zupełnie inny pryzmat. Krzysztof Skubis to profesjonalny pedagog wymagający od swojego interlokutora zarówno dyscypliny, jak i kreatywności. Dzięki niemu i jego wskazówkom czuję się dziś bogatszy o praktyczne narzędzia, które pozwalają mi osiągać sukcesy w pracy i życiu osobistym. Osobom, które notorycznie „gaszą pożary” i nie nadążają przy realizacji swoich projektów mogę z czystym sumieniem polecić fachową pomoc Krzysztofa, od którego dowiesz się również, że z projektu obarczonego wysokim ryzykiem niepowodzenia czasem warto zrezygnować....

   

  Piotr Murdzia

  Sekretarz Generalny i Szef Wyszkolenia Polskiego Związku Szachowego,

  wielokrotny mistrz świata i Europy w rozwiązywaniu zadań szachowych

 • Świetny doradca, godny pełnego zaufania, o wyjątkowej wiedzy, odpowiedzialny partner. Pracowałem z Krzysztofem 5 lat wliczając w to czas, gdy był moim bezpośrednim przełożonym. Krzysztof sprawdził się zarówno jako odnoszący sukcesy Konsultant, jak i jako Manager. Zawsze chętny do pomocy i będący krok przed Tobą. Cieszę się, że nadal utrzymuję z nim kontakt jako Klient.

  Artur Malinowski

  Solution Architect w firmie Malcan

 • To przyjemność być poproszonym o napisanie rekomendacji dla Krzysztofa Skubisa: który był moim Coachem i Mentorem od początku mojej kariery zawodowej kierownika projektu. Miałem szczęście, ponieważ po zatrudnieniu przez Microsoft, właściwie przez przypadek, Krzysztof został moim “Mentorem”. Od pierwszego do ostatniego dnia w Microsofcie mieliśmy comiesięczne spotkania, w czasie których mieliśmy okazję dyskutować i rozpatrywać różne podejścia do prowadzenia projektu jak również różne sposoby rozwiązywania problemów we współpracy z członkami zespołu. Krzysztof jest bacznym obserwatorem, gdy stwierdzi jakiś brak kompetencji związanej z kierowaniem projektami, natychmiast organizuje warsztaty ze światowej klasy guru w tym obszarze. Po pięciu latach mogę o sobie powiedzieć, że jest bardzo efektywnym kierownikiem projektu i mogę z całą pewnością stwierdzić, że jedna z fundamentalnych cegiełek została dołożona przez Krzysztofa. Szczerze polecam Krzysztofa jako coacha nie tylko osobom początkującym, ale również tym, którzy pracują jako kierownicy projektu od dłuższego czasu. Z Krzysztofem będziesz w stanie nauczyć się  robić to lepiej, szybciej i zostać odpowiedzialnym partnerem i członkiem zespołu.

  Grzegorz Chuchra

  Kierownik Projektu / Prezes firmy Predica

 • Jestem doradcą strategicznym z zakresu zarządzania czasem i produktywności dla menedżerów w korporacjach i dużych przedsiębiorstwach. Gdybym miał wskazać osoby, które znacząco przyczyniły się do mojego rozwoju profesjonalnego, Krzysztof Skubis niemalże automatycznie przychodzi mi na myśl. Nasza współpraca rozpoczęła się w Microsoft, gdzie Krzysztof wspierał mnie w rozwoju kompetencji z zakresu zarządzania projektami i rozwiązywaniem trudnych sytuacji z Klientami i w zespole projektowym. Do dziś rozmowy i punkt widzenia Krzysztofa wnoszą wiele do mojego rozwoju i usprawniają projekt "Ogarnij Chaos". Szczególnie cenię Krzysztofa za jego opanowanie i kompleksowe spojrzenie na omawiany problem. Nawet wyjątkowo trudne sytuacje, po analizie z Krzysztofem stają się sprawami do rozwiązania. Bogate doświadczenie zawodowe oraz komunikacja na najwyższym poziomie czynią z niego wyjątkowego partnera w biznesie i mentora. Usługi Krzysztofa Skubisa mogę z czystym sumieniem polecić wszystkim profesjonalistom, którzy szukają konsultanta - praktyka, który stanie się partnerem w ich długoterminowym rozwoju.

  Marcin Kwieciński


  Konsultant produktywności, autor projektu "Ogarnij Chaos"

 • To co było dla mnie wartościowe w pracy z Krzysztofem w roli coacha to Jego doświadczenie, otwartość oraz przede wszystkim umiejętność zwrócenia mojej uwagi na aspekty z kategorii „nie wiem, że nie wiem”, których zauważenie bardzo usprawnia działania i realizację celów.

  Tomasz Gajewski

 • Krzysztof podchodzi bardzo profesjonalnie do coachingu. Pomógł mi zrozumieć moje słabe i mocne strony oraz określić obszary, nad którymi powinienem pracować. Krzysztof w znakomitej większości wskazywał mi drogę do rozwiązania, do wiedzy a tym samym pozwolił mi wypracować mechanizmy do samodzielnego rozwoju, niż dawał po prostu gotowe odpowiedzi. Współpracę z Krzysztofem uważam za szczególnie wartościową z uwagi na jego umiejętność budowania relacji,  zaangażowanie, doświadczenie biznesowe, wysoką kulturę osobistą i etykę w życiu prywatnym i zawodowym.

  Piotr Oracz

  Dyrektor ds eComerce w Loopa.eu

 • Miałem przyjemność uczestniczyć w sesjach coachingu dla zarządu K&K Media Solutions prowadzonych przez Krzysztofa. Jego ogromne doświadczenie i autentyczna chęć pomocy pomagają dojść do ciekawych konkluzji, które traktuje się jako swoje. Zaskakujące było dla mnie to, że wykraczały one poza spodziewany przeze mnie obszar zawodowy.
  Krzysztof otworzył nam oczy na to, co oczywiste, a jednak niezauważalne.

  Jakub Reiter

  Wiceprezes Zarządu K&K Media Solutions

 • Z Panem Krzysztofem, podczas procesu coachingowego, miałem przyjemność pracować  przez pół roku. W tym okresie przepracowaliśmy trzy bloki tematyczne: delegowanie, opór oraz emocje. To, co najbardziej mnie zaskoczyło to wiedza o samym sobie. Praca z Panem Krzysztofem otworzyła mi oczy na pewne kwestie, na które nie zwracałem uwagi, a które miały/mają bardzo duże odzwierciedlenie w jakości wykonywanej przeze mnie pracy. Pan Krzysztof jest świetnym fachowcem – z dużym bagażem doświadczenia, zawsze cennymi radami. Właściwie nie było sytuacji, w których nie miałby gotowego rozwiązania. To, co mówi naprawdę warto wdrożyć i stosować. Najbardziej wartościowe jest wskazanie przez Pana Krzysztofa prawidłowego podział słabszych i silniejszych stron. Dowiedziałem się, że to, co wszyscy postrzegają jako negatyw tak naprawdę może być pozytywem. Ale, aby tak się stało warto stosować się do wskazówek Pana Krzysztofa. Gorąco polecam każdemu, kto pragnie się rozwijać i pracować nad sobą!

  Karol Roguski

  Kierownik Projektu

  Arteria S.A.

 • Współpraca z Krzysztofem pozwala uwierzyć w wiarę we własne możliwości.

  Manager spółki notowanej na GPW

 • Praca z Krzysztofem pozwoliła mi zrealizować założone cele, dzięki jego doświadczeniu i umiejętności znajdowania problemów nad, którymi warto się pochylić. W trakcie sesji naprowadził mnie na wiele rozwiązań, które wprowadziłem do swojego życia zawodowego. Spotkania przekonały mnie do skuteczności coachingu, kiedy pojawią się kolejne zagadnienia chętnie nad nimi z Krzysztofem popracuję. Szczerze polecam, uważam że Krzysztof pozwala znaleźć "drogę na skróty" do wyznaczonego celu.

  Radosław Nowotniak

 • Pracowałam z Krzysztofem w ramach usług barterowych sesji coachingowych. Każda sesja z Krzysztofem (moja jako klienta coachingu) to ogromna ciekawość. Każda sesja z Krzysztofem przynosi dla mnie nowe odkrycie dotyczące mnie samej. Cenię pracę z Krzysztofem za profesjonalizm, upór, dążenie do celu, bezpośrednie wypowiedzi, dowcip, trafne puenty, trochę "cięty" język, którego czasem mi potrzeba. To mnie motywuje i równocześnie bawi, czyniąc ten czas sesji ciekawym i owocnym. Cenię pracę z Krzysztofem za Jego elementy mentoringu wplecione w sesje. Każdy ma swój własny styl pracy i tak ja widzę styl Krzysztofa. Dziękuję za to.

  Aldona Wierzba

 • Konkretne informacje, pewność siebie prowadzącego, humor, praktyczna wiedza, prosto i dobrze wyjaśnione.

   

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

  Karol Niedzielewski

 • Super stosunek do studentów, odpoczynek psychiczny, dużo humoru i rozrywki. GORĄCO POLECAM!

   

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

  Natalia Górecka

 • Fantastyczny warsztat, dynamicznie, z dużą dozą poczucia humoru i świetnie od strony merytorycznej. Na ogromny plus ćwiczenia przeprowadzone podczas warsztatu.

   

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

 • Warto poznać problemy w Komunikacji!

  Uczestnik warsztatu "Podstawy komunikacji".

  Adrian Zduńczyk

 • Skondensowana dawka pożytecznej rzeczy.

  Uczestniczka warsztatu "Podstawy komunikacji"

  Magdalena Kaczyńska

 • Warsztat godny polecenia. Temat bardzo potrzebny w życiu. Narzędzia do natychmiastowego wykorzystania i sprawdzenia, czy działają i jak działają.

  Uczestniczka warsztatu "Coaching emocji - subiektywny przegląd"

  Beata Matys

 • Zaskakująco skuteczne prowadzenie warsztatu.

  Uczestniczka warsztatu "3 narzędzia do zarządzania emocjami"

  Beata Śliwkowska