2017-05-18

Okno Johari

Co pozwala zobaczyć?

Jak dużo wiesz o sobie? Głupie pytanie? Być może. Jednak zwrot „nie ma głupich pytań, są tylko głupie odpowiedzi” ma swoją mądrość. Odpowiedz sobie na moje pytanie. Wiesz o sobie bardzo dużo. Zgoda. Ale czy wiesz o sobie wszystko? Zapewne zgodzisz się iż (jeszcze?) nie wiesz o sobie wszystkiego. A czy dopuszczasz możliwość, że ktoś inny wie o Tobie więcej niż Ty sam? Chociażby w pewnym zakresie. I teraz najtrudniejsze: czy może być tak, że wszyscy (no, prawie wszyscy, którzy Cię znają) wiedzą o Tobie coś z czego Ty nie zdajesz sobie sprawy?

Okno Johari

Okno Johari według Wikipedii ->  https://pl.wikipedia.org/wiki/Okna_Johari. Sprawa dotyczy samoświadomości danej osoby oraz postrzegania tejże osoby przez innych. W kontekście rzeczywistości - prawdy obiektywnej o danej osobie. Generalnie, możliwe są cztery sytuacje.

    ARENA

    - ja wiem                                                      

    - inni też wiedzą

    FASADA

    - ja wiem

    - inni nie wiedzą

    ŚLEPY PUNKT

    - ja nie wiem  

    - inni wiedzą

    STREFA NIEZNA

    - ja nie wiem

    - inni nie wiedzą

Najciekawszy jest (moim zdaniem) ŚLEPY PUNKT - sytuacja, o którą pytałem na samym początku. Wydaje Ci się, że jest to sytuacja możliwa tylko teoretycznie?

Kiedy inni wiedzą o mnie więcej niż ja

Zdarzyło Ci się kiedyś być nagrywanym? Np. podczas szkolenia, w czasie prezentacji, itp. Oglądałeś potem ten swój nagrany występ? I jakie były wnioski? Zauważyłeś / zauważyłaś coś czego nie byłeś świadom / nie byłaś świadoma? Co to było? OK. Jak sądzisz, czy to czego dowiedziałeś / dowiedziałaś się o sobie było jakimś zaskoczeniem dla innych? Masz rację. Nie było. Oni nie musieli oglądać filmu z Twoim udziałem, bo widzieli Cię na żywo. Zatem oni wiedzieli coś o Tobie z czego Ty nie zdawałeś /nie zdawałaś sobie sprawy. Z mojego doświadczenia wynika, że to dość częsta sytuacja. Gdy pokazuję komuś nagrany materiał z jego wystąpienia zazwyczaj jest bardzo zaskoczony:

- „nie miałem pojęcia, że tak często zaczynam od  ‘Yyyyyyyyyyyyyyyyy’ – to okropne”

- „ja rzeczywiście się tak miotam jak lew w klatce? Widzę, a mimo to wierzyć mi się nie chce”

- „dlaczego ja ciągle powtarzam ‘tak jakby’. Przecież to bez sensu”.

- itd., itp.

A te wszystkie „niedociągnięcia” były widoczne i oczywiste dla każdego z wyjątkiem Ciebie. I dlatego, że były tak oczywiste, nikt Ci o nich nie mówił.

Jest jednak coś jeszcze ważniejszego niż opisana powyżej sytuacja (gdy inni widzą jakąś moją niedoskonałość, z której ja sam nie zdaję sobie sprawy).

W czym jestem świetny

Z mojej praktyki managerskiej wynika, że dość często ludzie nie zdają sobie sprawy ze swoich największych zalet. Dotyczy to głównie ludzi młodych. Ale nie tylko. Zdarza się to wtedy, gdy - moim zdaniem – to "Coś" przychodzi mi z taką łatwością, kompletnie bez wysiłku, że tego nie cenię. Czasem po prostu uważam, że wszyscy to potrafią więc nie ma o czym mówić. Tymczasem, obiektywnie, wszyscy to widzą jako moją zaletę, ale nikt mi o tym nie mówi, bo to takie oczywiste. Po co wysokiemu mówić, że jest wysoki?

Jak się dowiedzieć czegoś więcej o sobie?

Właśnie dlatego, że sami o sobie nie wiemy wszystkiego (i dość często się w swoich ocenach mylimy) powstało tak dużo testów psychometrycznych, które mają nam powiedzieć prawdę o nas. Można poddać się badaniu jednym (lub więcej niż jednym) z takich testów. To może bardzo dużo wnieść do naszej samowiedzy.

Jednak w kontekście okna Johari namawiam Cię do czegoś innego. Do czego? Do zapytania osób, które Cię znają. Aby Ci powiedziały:

- co w Tobie cenią

- w czym jesteś świetny / świetna

- jaką masz unikalną cechę

- czego Ci zazdroszczą

Możesz też zapytać np. o jedną rzecz, którą zdaniem Twoich rozmówców warto byłoby abyś zmienił / zmieniła. Opcjonalnie. I tylko o jedną rzecz.

Jeśli masz problem z rozmową - możesz poprosić o taką informację mailowo.

Czy inni są na pewno obiektywni?

Ale, ale. A skąd pewność, że inni wiedzą lepiej? Przecież oni też nie muszą być obiektywni. Masz rację. Nikt nie ma patentu na obiektywną ocenę mojej osoby. Ale jeśli wiele osób mówi mi to samo – to chyba coś w tym jest? Zwłaszcza jeśli są to osoby z różnych środowisk, o różnych charakterach, światopoglądach, itp.

Z powyższego wynika trudny wniosek, że warto zapytać o opinię również osoby, z którymi nie mam najlepszych relacji. Zzdarzyło mi się już kiedyś, że taka osoba odmówiła – ale przynajmniej dałem jej (i sobie) szansę.

I jeszcze jedno. Wszystkim tym opiniom przyglądam się uważne, ale też sceptycznie. Jeśli nie mam wewnętrznego przekonania, że to o czym mnie inni informują to prawda – dopuszczam możliwość iż tylko „sprawiam takie wrażenie”. Na tyle dobrze sprawiam to wrażenie, że większość osób dała się zwieść. Ale to temat na zupełnie inną opowieść.

Co zabierasz dla siebie?

Skoro doczytałeś / doczytałaś aż dotąd to może wyciągniesz jakąś realną korzyść dla siebie z tego tekstu? Kiedy i kogo zapytasz o opinię na swój temat?

Chcesz wiedzieć więcej?

Zajrzyj tu: http://www.treco.pl/wiedza/artykuly-szczegoly/id/1045/page/7/otworz-sie-na-samoocene-metoda-okien-johari.

Uwaga:  nie jestem certyfikowny do stosowania metody okien Johari (nie wiem nawet, czy istnieją takie certyfikaty). Nie  mam żadnych udziałów w firmach, które stosują metodę okien Johari:). Uważam, po prostu, że koncepcja jest warta upowszechniania.

 

Dodaj komentarz

(e-mail nie będzie publikowany)

Rekomendacje

 • Te ćwiczenia działają i mają ogromny wpływ i na sferę psychiczną i fizyczną. Zmieniło się moje podejście do mojej rodziny. Mam dużo więcej tolerancji i cierpliwości. Wiele rzeczy po prostu zacząłem akceptować a działać tam gdzie faktycznie mam wpływ.

  Marcin

  Uczestnik kursu on-line "Stres przed egzaminem"

 • Bardzo ciekawy warsztat pobudzający do myślenia i zastanowienia się nad emocjami.

  Anna Perzyńska

  Uczestnik warsztatu "Coaching emocji - subiektywny przegląd"

 • Jeśli nie radzi sobie ktoś z emocjami oraz stresem - to szkolenie jest wręcz niezastąpione.

  Uczestnik warsztatu "Stres w pracy. Narzędzia"

 • Przedstawiono kilka konkretnych technik relaksacyjnych.

  Łukasz Wielgus

  Uczestnik warsztatu "Stres przed spotkaniem rekrutacyjnym"

 • Każde doświadczenie i wiedza są cenne. Zawsze warto spróbować. Czasem jedna, mała rzecz prowadzi do dużej zmiany i sprawia, że w końcu jesteśmy szczęśliwi.

  Michał Fijałkowski

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

 • I used to work with Krzysztof on a CRM project for international client. I was a member of his team. He was always ready to help his team as a manager and as a friend. Every day was teaching us how to approach complex tasks to be able to deliver them successfully, how to stretch ourselves to achieve new skills, how to develop existing one. Thanks to him we were able to finish the whole project. I would recommend Krzysztof to anyone.

  Tomasz Filipowicz

  Rekomendacja z LinkedIn

 • To co było dla mnie wartościowe w pracy z Krzysztofem w roli coacha to Jego doświadczenie, otwartość oraz przede wszystkim umiejętność zwrócenia mojej uwagi na aspekty z kategorii „nie wiem, że nie wiem”, których zauważenie bardzo usprawnia działania i realizację celów.

  Tomasz Gajewski

 • Krzysztof was my colleague and mentor for several years, working together frequently and at times on a daily basis. Krzysztof proved to be an incredibly knowledgeable and supportive individual, whose interests and skills went well beyond his working environment, thus making him perfectly suited to enable the organization to strive towards excellence. His integrity and analytic approach, his in depth understanding of business strategy and metrics as well as his commitment and dedication to people development are exemplary and it has been a privilege to learn from him.
  In the context of working together at Microsoft I would like to highlight his leadership in professionalizing project and resource management, creating a fertile ground on which to sow the seeds to later earn the benefits of customer satisfaction and organizational development. 
  I do warmly recommend Krzysztof and would be delighted to work with him at any time.

  Margherita Brodbeck Roth

  Rekomendacja z LinkedIn

 • Krzysztof podchodzi bardzo profesjonalnie do coachingu. Pomógł mi zrozumieć moje słabe i mocne strony oraz określić obszary, nad którymi powinienem pracować. Krzysztof w znakomitej większości wskazywał mi drogę do rozwiązania, do wiedzy a tym samym pozwolił mi wypracować mechanizmy do samodzielnego rozwoju, niż dawał po prostu gotowe odpowiedzi. Współpracę z Krzysztofem uważam za szczególnie wartościową z uwagi na jego umiejętność budowania relacji,  zaangażowanie, doświadczenie biznesowe, wysoką kulturę osobistą i etykę w życiu prywatnym i zawodowym.

  Piotr Oracz

  Dyrektor ds eComerce w Loopa.eu

 • Praca z Krzysztofem pozwoliła mi zrealizować założone cele, dzięki jego doświadczeniu i umiejętności znajdowania problemów, nad którymi warto się pochylić. W trakcie sesji naprowadził mnie na wiele rozwiązań, które wprowadziłem do swojego życia zawodowego. Spotkania przekonały mnie do skuteczności coachingu, kiedy pojawią się kolejne zagadnienia chętnie nad nimi z Krzysztofem popracuję. Szczerze polecam, uważam że Krzysztof pozwala znaleźć "drogę na skróty" do wyznaczonego celu.

  Radosław Nowotniak

 • Pracowałam z Krzysztofem w ramach usług barterowych sesji coachingowych. Każda sesja z Krzysztofem (moja jako klienta coachingu) to ogromna ciekawość. Każda sesja z Krzysztofem przynosi dla mnie nowe odkrycie dotyczące mnie samej. Cenię pracę z Krzysztofem za profesjonalizm, upór, dążenie do celu, bezpośrednie wypowiedzi, dowcip, trafne puenty, trochę "cięty" język, którego czasem mi potrzeba. To mnie motywuje i równocześnie bawi, czyniąc ten czas sesji ciekawym i owocnym. Cenię pracę z Krzysztofem za Jego elementy mentoringu wplecione w sesje. Każdy ma swój własny styl pracy i tak ja widzę styl Krzysztofa. Dziękuję za to.

  Aldona Wierzba

 • I worked with Krzysztof during my CEEHQ years at Microsoft, but we knew each other even before when he worked at MS Poland in the Services unit. Krzystof was a dependable source of knowledge in services delivery subjects, representing a down to earth approach that was based on several years of working in the CEE/PL IT market. His experience, trustworthiness combined with a low temper and a bit of unique flavor made him a great colleague whom I would recommend to any other IT services organization.

  Laszlo Kollar

  Rekomendacja z LinkedIn

 • Świetny doradca, godny pełnego zaufania, o wyjątkowej wiedzy, odpowiedzialny partner. Pracowałem z Krzysztofem 5 lat wliczając w to czas, gdy był moim bezpośrednim przełożonym. Krzysztof sprawdził się zarówno jako odnoszący sukcesy Konsultant, jak i jako Manager. Zawsze chętny do pomocy i będący krok przed Tobą. Cieszę się, że nadal utrzymuję z nim kontakt jako Klient.

  Artur Malinowski

  Solution Architect w firmie Malcan

 • Absolutnie i jednogłośnie: dobrze spożytkowany czas. Wyszłam z lepszym nastawieniem niż się spodziewałam. Nigdy tego nie zapomnę:), jakkolwiek górnolotnie to by nie zabrzmiało. Dziękuję:). 

  Julia Kierebińska

  Uczestnik warsztatu "Jak sobie radzić ze stresem"

 • Jestem doradcą strategicznym z zakresu zarządzania czasem i produktywności dla menedżerów w korporacjach i dużych przedsiębiorstwach. Gdybym miał wskazać osoby, które znacząco przyczyniły się do mojego rozwoju profesjonalnego, Krzysztof Skubis niemalże automatycznie przychodzi mi na myśl. Nasza współpraca rozpoczęła się w Microsoft, gdzie Krzysztof wspierał mnie w rozwoju kompetencji z zakresu zarządzania projektami i rozwiązywaniem trudnych sytuacji z Klientami i w zespole projektowym. Do dziś rozmowy i punkt widzenia Krzysztofa wnoszą wiele do mojego rozwoju i usprawniają projekt "Ogarnij Chaos". Szczególnie cenię Krzysztofa za jego opanowanie i kompleksowe spojrzenie na omawiany problem. Nawet wyjątkowo trudne sytuacje, po analizie z Krzysztofem stają się sprawami do rozwiązania. Bogate doświadczenie zawodowe oraz komunikacja na najwyższym poziomie czynią z niego wyjątkowego partnera w biznesie i mentora. Usługi Krzysztofa Skubisa mogę z czystym sumieniem polecić wszystkim profesjonalistom, którzy szukają konsultanta - praktyka, który stanie się partnerem w ich długoterminowym rozwoju.

  Marcin Kwieciński

  Konsultant produktywności, autor projektu "Ogarnij Chaos"

 • Konkretne informacje, pewność siebie prowadzącego, humor, praktyczna wiedza, prosto i dobrze wyjaśnione.

  Karol Niedzielewski

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

 • To przyjemność być poproszonym o napisanie rekomendacji dla Krzysztofa Skubisa: który był moim Coachem i Mentorem od początku mojej kariery zawodowej kierownika projektu. Miałem szczęście, ponieważ po zatrudnieniu przez Microsoft, właściwie przez przypadek, Krzysztof został moim “Mentorem”. Od pierwszego do ostatniego dnia w Microsofcie mieliśmy comiesięczne spotkania, w czasie których mieliśmy okazję dyskutować i rozpatrywać różne podejścia do prowadzenia projektu jak również różne sposoby rozwiązywania problemów we współpracy z członkami zespołu. Krzysztof jest bacznym obserwatorem, gdy stwierdzi jakiś brak kompetencji związanej z kierowaniem projektami, natychmiast organizuje warsztaty ze światowej klasy guru w tym obszarze. Po pięciu latach mogę o sobie powiedzieć, że jest bardzo efektywnym kierownikiem projektu i mogę z całą pewnością stwierdzić, że jedna z fundamentalnych cegiełek została dołożona przez Krzysztofa. Szczerze polecam Krzysztofa jako coacha nie tylko osobom początkującym, ale również tym, którzy pracują jako kierownicy projektu od dłuższego czasu. Z Krzysztofem będziesz w stanie nauczyć się  robić to lepiej, szybciej i zostać odpowiedzialnym partnerem i członkiem zespołu.

  Grzegorz Chuchra

  Kierownik Projektu / Prezes firmy Predica

 • Nie radzisz sobie z emocjami i stresem? Warto skorzystać. Jedno szkolenie i życie staje się przyjemniejsze.

  Paweł Ciupa

  Uczestnik warsztatu "Stres w pracy. Narzędzia"

 • Zachęciłabym:) Poleciłabym:) Skorzystam ponownie:). Dziękuję.

  Anna Zielińska

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

  przeprowadzonego w ramach ICF Coaching Week 2017 

 • Trudno w kilku zdaniach podsumować sesję z Panem Krzysztofem. To trochę jak podróż w głąb siebie. Potrafi sprawić, że dostrzegamy rzeczy, które wcześniej nie wydawały się wcale takie oczywiste. Bardzo cenne i pouczające doświadczenie. Będę stosować się do wszystkich wskazówek, jakie dostałam podczas naszej sesji, to świetny początek do pracy nad sobą. Dziękuję!

  Anonimowa recenzja gratisowej sesji coachingowej

 • Pozwoli Tobie się zastanowić oraz przeanalizować pewne sytuacje wraz z emocjami, być może pomoże kontrolować. Mi pomogło.

  Uczestnik warsztatu "Stres przed spotkaniem rekrutacyjnym"

 • Życie w corpo może być przyjemne :)

  Piotr M.

  Uczestnik kursu on-line "Stres przed egzaminem"

 • Można spojrzeć w głąb siebie! Garść złotych rad. Bardzo przyjemne ćwiczenia.

  Alicja Kissa

  Uczestnik warsztatu "Stres przed spotkaniem rekrutacyjnym" 

 • Prowadzone w zabawny, lekki i ciekawy sposób warsztaty.

  Tomasz Jakubiak

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

 • Zaskakująco skuteczne prowadzenie warsztatu.

  Beata Śliwkowska

  Uczestnik warsztatu "3 narzędzia do zarządzania emocjami"