2014-04-11

Optymiści

osiągają więcej?

Ty też tak uważasz? Ja dosyć często spotykam się z takim przekonaniem. Warto zauważyć, że zdanie „Optymiści osiągają więcej” jest tylko (dość powszechnym) przekonaniem, a jednak nie prawem przyrody. Kto twierdzi, że to nie jest prawo przyrody? Np. James C. Collins, autor książki „Od dobrego do wielkiego” (ang. „Good to great”), który opisuje paradoks Stockdale’a.

Paradoks Stockdale’a

Admirał James Stockdale był najwyższym rangą oficerem, który został jeńcem wojennym w Wietnamie. W niewoli przebywał siedem i pół roku. Przetrwał bicie i tortury, odmowę pomocy medycznej (był poważnie ranny w nogę), a mimo to opracował kodeks postępowania dla więźniów. Gdy Wietnamczycy zapowiedzieli, że zostanie publicznie pokazany - Stockdale używając stołka tak obił sobie twarz, że z powodu opuchlizny nie można go było rozpoznać. Był jednym z niewielu jeńców, którzy przetrwali tak długi okres w niewoli i dożyli wypuszczenia na wolność.

James C. Collins rozmawiał z admirałem Stockdale’m wiele lat później. Zapytał admirała jak przetrwał  ten koszmar. Odpowiedź brzmiała: miałem niezachwianą wiarę w ostateczny sukces oraz przekonanie, że to co najgorsze kiedyś będzie tylko wspomnieniem. Collins zapytał jeszcze kto znosił niewolę najgorzej. Odpowiedź: optymiści. Optymiści czuli potrzebę budowania pozytywnej wizji przyszłości, często w tych wizjach odrywali się zupełnie od rzeczywistości. Widząc pogarszającą się sytuację - tracili wiarę i umierali.

To Collins wymyślił określenie „paradoks Stockdale’a”. Na czym ten paradoks polega? Na utrzymaniu niezachwianej wiary w sukces mimo braku złudzeń, co do rzeczywistej (czasem ekstremalnie trudnej) sytuacji. Kluczowe jest zachowanie wiary w to, że osiągnięcie celu zawsze jest możliwe.

Czy Stockdale był realistą?

W ogromnym stopniu „tak”. Ale był realistą z przekonaniem o ostatecznym sukcesie. Czy takiego człowieka nie można nazwać optymistą? Pewnie można. Ale będzie to chyba dalekie od potocznego rozumienia tego słowa.

Co ta cała historia ma do coachingu?

Ma sporo. Ta historia pokazuje jak ważny jest dobry kontakt z rzeczywistością. Dobry, znaczy taki, który pozwala zobaczyć jej prawdziwe oblicze. Nie cofa się przed akceptacją rzeczy trudnych, bolesnych. Dopiero, gdy powiesz „Tak, i…” swojej rzeczywistej sytuacji - wyruszysz we właściwym kierunku. Pesymistyczne przerysowanie oceny rzeczywistości też nie pozwala dotrzeć do celu. Bardziej utrudnia utrzymanie wiary w to, że ostateczny sukces jest możliwy.

Wszystko jedno, czy myślę, że jestem w Szczecinie, czy że w Pcimiu, jeśli jestem w Białymstoku. Jeśli naprawdę jestem w Białymstoku: to czy wyruszę do Warszawy myśląc, że ruszam ze Szczecina (czyli wyruszę na południowy wschód), czy myśląc, że wyruszam z Pcimia (czyli wyruszę na północny wschód) – raczej do Warszawy szybko nie dotrę.

Ale gdzie tu coaching? Dobry coaching polega na tym, aby Klienta przez tę rzeczywistość (nawet trudną) przeprowadzić. Nie pozwolić Klientowi na ucieczkę przed trudnymi aspektami tej rzeczywistości. Ani na negowanie faktów. Cały czas wspierając Klienta, dając Mu uznanie: coach wspomaga utrzymanie wiary w to, że osiągnięcie celu jest możliwe nawet wtedy, gdy rzeczywistość nie wygląda optymistycznie.

A jak Ty klasyfikujesz postawę Stockdale’a? Realista? Optymista? Wizjoner? Podziel się swoją opinią.

A może uważasz, że taki wyjątek jak Stockdale wcale nie łamie reguły? A hasło „Optymiści osiągają więcej” jest prawem jednak przyrody?

Komentarze:

2017-10-18
Uwielbiam książki Jamesa C. Collinsa. A paradoks, który Pan opisuje moim zdaniem doskonale sprawdza się przy realizowaniu projektów i osiąganiu celów.
Piotr Szostak
2017-10-18
Panie Piotrze,
Bardzo dziękuję za Pana komentarz. Cieszę się, że mamy podobne zdanie dotyczące paradoksu Stockdale'a i jego zastosowania w życiu.
Krzysztof Skubis

Dodaj komentarz

(e-mail nie będzie publikowany)

Rekomendacje

 • To co było dla mnie wartościowe w pracy z Krzysztofem w roli coacha to Jego doświadczenie, otwartość oraz przede wszystkim umiejętność zwrócenia mojej uwagi na aspekty z kategorii „nie wiem, że nie wiem”, których zauważenie bardzo usprawnia działania i realizację celów.

  Tomasz Gajewski

 • Krzysztof podchodzi bardzo profesjonalnie do coachingu. Pomógł mi zrozumieć moje słabe i mocne strony oraz określić obszary, nad którymi powinienem pracować. Krzysztof w znakomitej większości wskazywał mi drogę do rozwiązania, do wiedzy a tym samym pozwolił mi wypracować mechanizmy do samodzielnego rozwoju, niż dawał po prostu gotowe odpowiedzi. Współpracę z Krzysztofem uważam za szczególnie wartościową z uwagi na jego umiejętność budowania relacji,  zaangażowanie, doświadczenie biznesowe, wysoką kulturę osobistą i etykę w życiu prywatnym i zawodowym.

  Piotr Oracz

  Dyrektor ds eComerce w Loopa.eu

 • Miałem przyjemność uczestniczyć w sesjach coachingu dla zarządu K&K Media Solutions prowadzonych przez Krzysztofa. Jego ogromne doświadczenie i autentyczna chęć pomocy pomagają dojść do ciekawych konkluzji, które traktuje się jako swoje. Zaskakujące było dla mnie to, że wykraczały one poza spodziewany przeze mnie obszar zawodowy.
  Krzysztof otworzył nam oczy na to, co oczywiste, a jednak niezauważalne.

  Jakub Reiter

  Wiceprezes Zarządu K&K Media Solutions

 • Z Panem Krzysztofem, podczas procesu coachingowego, miałem przyjemność pracować  przez pół roku. W tym okresie przepracowaliśmy trzy bloki tematyczne: delegowanie, opór oraz emocje. To, co najbardziej mnie zaskoczyło to wiedza o samym sobie. Praca z Panem Krzysztofem otworzyła mi oczy na pewne kwestie, na które nie zwracałem uwagi, a które miały/mają bardzo duże odzwierciedlenie w jakości wykonywanej przeze mnie pracy. Pan Krzysztof jest świetnym fachowcem – z dużym bagażem doświadczenia, zawsze cennymi radami. Właściwie nie było sytuacji, w których nie miałby gotowego rozwiązania. To, co mówi naprawdę warto wdrożyć i stosować. Najbardziej wartościowe jest wskazanie przez Pana Krzysztofa prawidłowego podział słabszych i silniejszych stron. Dowiedziałem się, że to, co wszyscy postrzegają jako negatyw tak naprawdę może być pozytywem. Ale, aby tak się stało warto stosować się do wskazówek Pana Krzysztofa. Gorąco polecam każdemu, kto pragnie się rozwijać i pracować nad sobą!

  Karol Roguski

  Kierownik Projektu

  Arteria S.A.

 • Współpraca z Krzysztofem pozwala uwierzyć w wiarę we własne możliwości.

  Manager spółki notowanej na GPW

 • Praca z Krzysztofem pozwoliła mi zrealizować założone cele, dzięki jego doświadczeniu i umiejętności znajdowania problemów nad, którymi warto się pochylić. W trakcie sesji naprowadził mnie na wiele rozwiązań, które wprowadziłem do swojego życia zawodowego. Spotkania przekonały mnie do skuteczności coachingu, kiedy pojawią się kolejne zagadnienia chętnie nad nimi z Krzysztofem popracuję. Szczerze polecam, uważam że Krzysztof pozwala znaleźć "drogę na skróty" do wyznaczonego celu.

  Radosław Nowotniak

 • Pracowałam z Krzysztofem w ramach usług barterowych sesji coachingowych. Każda sesja z Krzysztofem (moja jako klienta coachingu) to ogromna ciekawość. Każda sesja z Krzysztofem przynosi dla mnie nowe odkrycie dotyczące mnie samej. Cenię pracę z Krzysztofem za profesjonalizm, upór, dążenie do celu, bezpośrednie wypowiedzi, dowcip, trafne puenty, trochę "cięty" język, którego czasem mi potrzeba. To mnie motywuje i równocześnie bawi, czyniąc ten czas sesji ciekawym i owocnym. Cenię pracę z Krzysztofem za Jego elementy mentoringu wplecione w sesje. Każdy ma swój własny styl pracy i tak ja widzę styl Krzysztofa. Dziękuję za to.

  Aldona Wierzba

 • Konkretne informacje, pewność siebie prowadzącego, humor, praktyczna wiedza, prosto i dobrze wyjaśnione.

   

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

  Karol Niedzielewski

 • Super stosunek do studentów, odpoczynek psychiczny, dużo humoru i rozrywki. GORĄCO POLECAM!

   

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

  Natalia Górecka

 • Fantastyczny warsztat, dynamicznie, z dużą dozą poczucia humoru i świetnie od strony merytorycznej. Na ogromny plus ćwiczenia przeprowadzone podczas warsztatu.

   

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

 • Warto poznać problemy w Komunikacji!

  Uczestnik warsztatu "Podstawy komunikacji".

  Adrian Zduńczyk

 • Skondensowana dawka pożytecznej rzeczy.

  Uczestniczka warsztatu "Podstawy komunikacji"

  Magdalena Kaczyńska

 • Warsztat godny polecenia. Temat bardzo potrzebny w życiu. Narzędzia do natychmiastowego wykorzystania i sprawdzenia, czy działają i jak działają.

  Uczestniczka warsztatu "Coaching emocji - subiektywny przegląd"

  Beata Matys

 • Zaskakująco skuteczne prowadzenie warsztatu.

  Uczestniczka warsztatu "3 narzędzia do zarządzania emocjami"

  Beata Śliwkowska