2017-03-02

Po co mi zwierzaki w domu?

Czy to wyłącznie kłopoty?

Jeśli już masz w domu jakieś zwierzę – to nie jest tekst dla Ciebie. Kieruję ten tekst do tych, którzy myśleli o tym, aby zaopiekować się jakimś zwierzęciem, ale z tego zrezygnowali. Najczęściej, ze względu na różne związane z tym komplikacje. To jest też moja historia. Od „Pana: żadnych zwierząt w domu” do wielbiciela zwierzaków ze szczególnym uwzględnieniem kotów. Może moja historia pomoże Ci zmienić swoją decyzję? Może też (podobnie jak ja) spotkasz swojego "dawcę szczęścia"?

 

Problem ze zwierzakiem w domu

Miałem całą listę zastrzeżeń:

 1. Zwierzę to nie przedmiot (ono czuje) – nie można go wyrzucić, gdy się znudzi albo przestanie podobać.
 2. Zwierzę to nieustanne obowiązki: karmienie, sprzątanie, zabawa, leczenie, itp.
 3. Zwierzę to też wydatki: karma, zabawki, leczenie, koszty opieki podcazs wyjazdu, itp.
 4. Zwierzę w domu to ograniczenia:
 • nie można zaprosić do siebie niektórych znajomych (np. gdy mam kota - uczulonych na sierść kota)
 • przy wyjeździe na urlop trzeba brać zwierzę ze sobą lub znaleźć dla niego opiekuna na ten czas
 • trzeba organizować przestrzeń w domu (mieszkaniu) w taki spośób, aby nie narażać zwierząt, ale też chronić niektóre przedmioty, czy rośliny
 • trzeba się liczyć z tym, że niektóre przedmioty lub sprzęty zostaną przez zwierzę uszkodzone lub zniszczone

Korzyści z opiekowania się zwierzakiem

Owszem. Dostrzegałem też korzyści z takiej sytuacji.

 1. W domu zawsze będzie ktoś kto będzie na mnie czekał.
 2. Taki zwierzak będzie do mnie przywiązany.
 3. Zwierzak będzie mnie motywował do większej aktywności fizycznej (koty też lubią, gdy się z nimi bawić).
 4. Zrobię coś dobrego – wezmę zwierzaka ze schroniska.
 5. Będę miał więcej znajomych – wielbicieli zwierzaków, których spotkam na spacerze, u weterynarza, itp.

Czego nie dostrzegałem, nie rozumiałem?

Jak zapewne się domyślasz wynikiem takiej analizy była konkluzja: zwierzak przysparza więcej kłopotów niż korzyści. Zatem: „żadnych zwierząt w domu”. Muszę też  dodać, że nie miałem zaufania do swoich dzieci. Obawiałem się, że ich obietnice iż to one wezmą na siebie większość obowiązków związanych z posiadaniem zwierzaka w domu to tylko dziecinne „ja chcę”. Widziałem jak szybko najbardziej ulubiona zabawka odchodziła w zapomnienie, gdy pojawiał się nowy prezent. Widziałem płacz córki, gdy „zmarło” jej elektroniczne zwierzątko (tamagotchi). Byłem przekonany, że ta „śmierć” była spowodowana zaniedbaniem w opiece (ten elektroniczny gadżet domaga się, aby się nim zajmować: gdy się tego nie robi – elektroniczny zwierzak „umiera”). Dopieor ostatnio dowiedziałem się od córki, że jej tamagotchi umarło ze starości. Przepraszam Cię, córciu, że wtedy tak Cię osądziłem. Ale tak naprawdę, teraz widzę, że największą krzywdę wyrządzałem sobie:(. Moja ówczesna „analiza porównawcza” nie obejmowała przypisania różnych wag do różnych czynników.

Nie wiedziałem (nie dostrzegałem) jak bardzo ważne może się stać to, że „zawsze będzie ktoś kto będzie na mnie czekał” albo, że „zwierzak będzie do mnie przywiązany”, a ja do niego. I nawet nie przypuszczałem jak silna może być więź między człowiekiem, a zwierzakiem. Mimo, że w dzieciństwie miałem do czynienia ze zwierzętami.

Co się stało?

Los (Opatrzność?) spowodował, że przez klika miesięcy zmagałem się z bólem spowodowanym pęknięciem dwóch krążkow międzykręgowych. Ból był tak wielki (rwa barkowa), że rozmyślałem o samobójstwie. Ale też walczyłem o siebie i swoją rodzinę wszelkimi sposobami: masaże, akupunktura, bioenergoterapia, pole magnetyczne, ultradźwięki, itp. Jakiś znajomy podpowiedział żonie, że koty mają zwyczaj kłaść się na chorych miejscach i w ten sposób leczyć. My mieliśmy za sobą wizyty spejalistów od żył wodnych i feng shui więc „leczący kot” to nie była jakaś wielka ekstrawagancja. W ten sposób pojawił się w naszym mieszkaniu kot, a właściwie kotka: Kropka. Kropka była bardzo przestraszona – najprawdopodobniej ludzie ją skrzywdzili. Ale stopniowo - dzięki cierpliwości i miłości jaką jej okazywała nasza córka – zaczęła nam ufać. Rzecz jasna, nie chciała kłaść się na mnie, a tym bardziej na moich bolących miejscach. Ale obserwacja zażyłości jaka się wywiązała między Kropką, a naszą córka była jak promień słońca w mojej jaskini cierpienia i braku nadziei. Jednocześnie żona znalazła specjalistę od metody McKenziego, który mi pomógł. Ból zelżał. Poczułem się lepiej: psychicznie i fizycznie. Ostatecznie przyjęto mnie do szptala na rehabilitację. Gdy tam leżałem dowiedziałem się, że Kropka była śmiertelnie chora, od pewnego momentu bardzo cierpiała i trzeba było ją uśpić. Nie mogłem się  powstrzymać od płaczu.

Lulek

Wedy w naszym domu pojawił się Lulek. Bez mojej wiedzy, ani zgody:). Gdy wróciłem ze szpitala – Lulek już na mnie czekał. Mieścił się na dłoni. W zasadzie to był znowu kot naszej córki. W ogóle mi się nie podobał. W dodatku uznałem go za głupiego. Ganiał za własnym ogonem, a jak w końcu ten swój ogon ugryzł to łapą dał sobie w pysk, bo go zabolało. Ale Lulek przychodził do mnie do łóżka. Kładł się w miejscu, gdzie mnie bolało. Jak prawdziwy kot robił to wtedy kiedy on miał na to ochotę. Ale przychodził, kładł się, mruczał do mnie. Opiekował się mną. Zresztą Lulek szybko zaczął się opiekować całym naszym gospodarstwem domowym. Kiedyś obudził mnie w nocy miauczeniem: zaprowadził do łazienki pokazując, że ktoś źle spuścił wodę i woda cały czas cieknie. Innym razem - znowu w nocy - obudził mnie żeby pokazać, że w pracującym w nocy komputerze włączył się alarm ostrzegający przed przegrzaniem dysku.

W pewnym momencie córka wyprowadziła się z domu. Zabrała też ze sobą obydwa koty (była też Łacia - siotra Lulka). I wtedy Lulek zaczął walczyć o powrót. Zaczął demonstracyjnie sikać na dywan, gdy Ewa (nasza córka) i Jej mąż byli w mieszkaniu (gdy byli poza domem – złatwiał się do kuwety). To była trudna walka. Lulek znosił krzyki, przeganianie, rzucanie kapciami. Potem wizyty u kociego psychologa oraz leki. Nic nie pomagało. W końcu córka zaproponowała żeby Lulek (na pewnie czas) wrócił do starego mieszkania. Przecież koty przywiązują się do miejsca! I rzeczywiście Lulek - u nas - przestał sikać na dywan. Teraz wybrał sobie mnie jako swojego głównego przyjaciela. W tej historii najciekawsze jest to, że gdy przeprowadziliśmy się z żoną do innego mieszkania – Lulek nie protestował. Doszliśmy do wniosku, że on wcale nie walczył o powrót do mieszkania tylko o powrót do mnie.

Gdybym tego nie doświadczył nigdy bym nie uwierzył, że możliwa jest tak bliska więź człowieka ze zwierzęciem. I to z kotem! Lulek jest moim przyjacielem: wyczuwa mój nastrój, przychodzi i kładzie mi się w nogach zawsze, gdy medytuję, śpi ze mną. Wieczorem wchodzi pod kołdrę i się przytula, mrucząc. Rano wita mnie prosząc o mizianie (ale czeka aż się obudzę). Często w ciągu dnia przychodzi do mnie na kolana, wtula swój pyszczek w moje ramię i mruczy. Czuje się bezpieczny. Mam wrażenie, że rozumie wszystko co do niego mówię. Nawet, gdy daję mu leki, których nie lubi – nie protestuje. Patrzy na mnie, czasem nawet mruga jednym okiem jakby mówił: „wiem, że chcesz dla mnie dobrze”. Lulek pokazuje mi jak można być ufnym, cierpliwym, wybaczającym. Po naszym powrocie z wakacji - wychodzi nas powitać, a potem przez kilka dni do mnie nie przychodzi. Aż pewnego dnia pochodzi do mnie: miauczy coś (chyba „wybaczam”), wskakuje mi na kolana i… zaczyna mruczeć. Lulek pracuje nad sobą! Tak. Od początku bał się ludzi. Teraz coraz częściej wychodzi do nieznajomych. Bał się wychodzić poza mieszkanie – teraz domaga się wypuszczenia na klatkę schodową.

Nazywam go swoim przyjacielem, nauczycielem, dawcą szczęścia. Dużo się zmieniło w moim życiu dzięki Lulkowi. Jestem spokojniejszy, bardziej lubię zwierzęta, ale też uśmiecham się częściej do ludzi (zwłaszcza do właścicieli zwierząt). Zostałem nawet wegetarianinem (choć tu wpływ Lulka jest tylko częściowy).

Kończę. Bo o Lulku i Leo (mamy też drugiego kota, bo Lukowi było smutno, gdy zostawał sam kiedy wszyscy wychodzili z domu) mogę opowiadać godzinami, a nawet całymi dniami.

Moja historia Cię nie przekonuje?

Przeczytaj opowieść londyńskiego bezrobotnego, Jamesa Bowena: „Kot Bob i ja”. Jest już nawet druga część tej opowieści „Świat według Boba”. Ja jestem zachwycony tymi książkami. Wierzę we wszystkie - również te najbardziej niewarygodne - historie, które tam opowiedziano.

Kto wie? Może Tobie przydarzą się podobne? Lub nawet ciekawsze?

 

Dodaj komentarz

(e-mail nie będzie publikowany)

Rekomendacje

 • Nieodłącznym elementem każdej dziedziny życia, niezależnie od tego czy dotyczy ona sfery służbowej, czy osobistej, jest projekt. Nawet kupienie „głupiej” żarówki okazuje się być projektem, który należy dobrze zaplanować, aby nie udać się do sklepu na próżno. Mówiąc o projekcie na myśl przychodzi mi nieodłącznie osoba Krzysztofa Skubisa, którego miałem nie tak dawno temu przyjemność poznać podczas warsztatów przygotowanych specjalnie dla pracowników biura Polskiego Związku Szachowego. W pamięci utkwiło mi wiele szczegółów i informacji (w tym pouczająca historia o konsumpcji słonia) pozwalających spojrzeć na niektóre przedsięwzięcia, zdawałoby się z początku nierealne do wykonania, przez zupełnie inny pryzmat. Krzysztof Skubis to profesjonalny pedagog wymagający od swojego interlokutora zarówno dyscypliny, jak i kreatywności. Dzięki niemu i jego wskazówkom czuję się dziś bogatszy o praktyczne narzędzia, które pozwalają mi osiągać sukcesy w pracy i życiu osobistym. Osobom, które notorycznie „gaszą pożary” i nie nadążają przy realizacji swoich projektów mogę z czystym sumieniem polecić fachową pomoc Krzysztofa, od którego dowiesz się również, że z projektu obarczonego wysokim ryzykiem niepowodzenia czasem warto zrezygnować....

   

  Piotr Murdzia

  Sekretarz Generalny i Szef Wyszkolenia Polskiego Związku Szachowego,

  wielokrotny mistrz świata i Europy w rozwiązywaniu zadań szachowych

 • Świetny doradca, godny pełnego zaufania, o wyjątkowej wiedzy, odpowiedzialny partner. Pracowałem z Krzysztofem 5 lat wliczając w to czas, gdy był moim bezpośrednim przełożonym. Krzysztof sprawdził się zarówno jako odnoszący sukcesy Konsultant, jak i jako Manager. Zawsze chętny do pomocy i będący krok przed Tobą. Cieszę się, że nadal utrzymuję z nim kontakt jako Klient.

  Artur Malinowski

  Solution Architect w firmie Malcan

 • To przyjemność być poproszonym o napisanie rekomendacji dla Krzysztofa Skubisa: który był moim Coachem i Mentorem od początku mojej kariery zawodowej kierownika projektu. Miałem szczęście, ponieważ po zatrudnieniu przez Microsoft, właściwie przez przypadek, Krzysztof został moim “Mentorem”. Od pierwszego do ostatniego dnia w Microsofcie mieliśmy comiesięczne spotkania, w czasie których mieliśmy okazję dyskutować i rozpatrywać różne podejścia do prowadzenia projektu jak również różne sposoby rozwiązywania problemów we współpracy z członkami zespołu. Krzysztof jest bacznym obserwatorem, gdy stwierdzi jakiś brak kompetencji związanej z kierowaniem projektami, natychmiast organizuje warsztaty ze światowej klasy guru w tym obszarze. Po pięciu latach mogę o sobie powiedzieć, że jest bardzo efektywnym kierownikiem projektu i mogę z całą pewnością stwierdzić, że jedna z fundamentalnych cegiełek została dołożona przez Krzysztofa. Szczerze polecam Krzysztofa jako coacha nie tylko osobom początkującym, ale również tym, którzy pracują jako kierownicy projektu od dłuższego czasu. Z Krzysztofem będziesz w stanie nauczyć się  robić to lepiej, szybciej i zostać odpowiedzialnym partnerem i członkiem zespołu.

  Grzegorz Chuchra

  Kierownik Projektu / Prezes firmy Predica

 • Jestem doradcą strategicznym z zakresu zarządzania czasem i produktywności dla menedżerów w korporacjach i dużych przedsiębiorstwach. Gdybym miał wskazać osoby, które znacząco przyczyniły się do mojego rozwoju profesjonalnego, Krzysztof Skubis niemalże automatycznie przychodzi mi na myśl. Nasza współpraca rozpoczęła się w Microsoft, gdzie Krzysztof wspierał mnie w rozwoju kompetencji z zakresu zarządzania projektami i rozwiązywaniem trudnych sytuacji z Klientami i w zespole projektowym. Do dziś rozmowy i punkt widzenia Krzysztofa wnoszą wiele do mojego rozwoju i usprawniają projekt "Ogarnij Chaos". Szczególnie cenię Krzysztofa za jego opanowanie i kompleksowe spojrzenie na omawiany problem. Nawet wyjątkowo trudne sytuacje, po analizie z Krzysztofem stają się sprawami do rozwiązania. Bogate doświadczenie zawodowe oraz komunikacja na najwyższym poziomie czynią z niego wyjątkowego partnera w biznesie i mentora. Usługi Krzysztofa Skubisa mogę z czystym sumieniem polecić wszystkim profesjonalistom, którzy szukają konsultanta - praktyka, który stanie się partnerem w ich długoterminowym rozwoju.

  Marcin Kwieciński


  Konsultant produktywności, autor projektu "Ogarnij Chaos"

 • To co było dla mnie wartościowe w pracy z Krzysztofem w roli coacha to Jego doświadczenie, otwartość oraz przede wszystkim umiejętność zwrócenia mojej uwagi na aspekty z kategorii „nie wiem, że nie wiem”, których zauważenie bardzo usprawnia działania i realizację celów.

  Tomasz Gajewski

 • Krzysztof podchodzi bardzo profesjonalnie do coachingu. Pomógł mi zrozumieć moje słabe i mocne strony oraz określić obszary, nad którymi powinienem pracować. Krzysztof w znakomitej większości wskazywał mi drogę do rozwiązania, do wiedzy a tym samym pozwolił mi wypracować mechanizmy do samodzielnego rozwoju, niż dawał po prostu gotowe odpowiedzi. Współpracę z Krzysztofem uważam za szczególnie wartościową z uwagi na jego umiejętność budowania relacji,  zaangażowanie, doświadczenie biznesowe, wysoką kulturę osobistą i etykę w życiu prywatnym i zawodowym.

  Piotr Oracz

  Dyrektor ds eComerce w Loopa.eu

 • Miałem przyjemność uczestniczyć w sesjach coachingu dla zarządu K&K Media Solutions prowadzonych przez Krzysztofa. Jego ogromne doświadczenie i autentyczna chęć pomocy pomagają dojść do ciekawych konkluzji, które traktuje się jako swoje. Zaskakujące było dla mnie to, że wykraczały one poza spodziewany przeze mnie obszar zawodowy.
  Krzysztof otworzył nam oczy na to, co oczywiste, a jednak niezauważalne.

  Jakub Reiter

  Wiceprezes Zarządu K&K Media Solutions

 • Z Panem Krzysztofem, podczas procesu coachingowego, miałem przyjemność pracować  przez pół roku. W tym okresie przepracowaliśmy trzy bloki tematyczne: delegowanie, opór oraz emocje. To, co najbardziej mnie zaskoczyło to wiedza o samym sobie. Praca z Panem Krzysztofem otworzyła mi oczy na pewne kwestie, na które nie zwracałem uwagi, a które miały/mają bardzo duże odzwierciedlenie w jakości wykonywanej przeze mnie pracy. Pan Krzysztof jest świetnym fachowcem – z dużym bagażem doświadczenia, zawsze cennymi radami. Właściwie nie było sytuacji, w których nie miałby gotowego rozwiązania. To, co mówi naprawdę warto wdrożyć i stosować. Najbardziej wartościowe jest wskazanie przez Pana Krzysztofa prawidłowego podział słabszych i silniejszych stron. Dowiedziałem się, że to, co wszyscy postrzegają jako negatyw tak naprawdę może być pozytywem. Ale, aby tak się stało warto stosować się do wskazówek Pana Krzysztofa. Gorąco polecam każdemu, kto pragnie się rozwijać i pracować nad sobą!

  Karol Roguski

  Kierownik Projektu

  Arteria S.A.

 • Współpraca z Krzysztofem pozwala uwierzyć w wiarę we własne możliwości.

  Manager spółki notowanej na GPW

 • Praca z Krzysztofem pozwoliła mi zrealizować założone cele, dzięki jego doświadczeniu i umiejętności znajdowania problemów nad, którymi warto się pochylić. W trakcie sesji naprowadził mnie na wiele rozwiązań, które wprowadziłem do swojego życia zawodowego. Spotkania przekonały mnie do skuteczności coachingu, kiedy pojawią się kolejne zagadnienia chętnie nad nimi z Krzysztofem popracuję. Szczerze polecam, uważam że Krzysztof pozwala znaleźć "drogę na skróty" do wyznaczonego celu.

  Radosław Nowotniak

 • Pracowałam z Krzysztofem w ramach usług barterowych sesji coachingowych. Każda sesja z Krzysztofem (moja jako klienta coachingu) to ogromna ciekawość. Każda sesja z Krzysztofem przynosi dla mnie nowe odkrycie dotyczące mnie samej. Cenię pracę z Krzysztofem za profesjonalizm, upór, dążenie do celu, bezpośrednie wypowiedzi, dowcip, trafne puenty, trochę "cięty" język, którego czasem mi potrzeba. To mnie motywuje i równocześnie bawi, czyniąc ten czas sesji ciekawym i owocnym. Cenię pracę z Krzysztofem za Jego elementy mentoringu wplecione w sesje. Każdy ma swój własny styl pracy i tak ja widzę styl Krzysztofa. Dziękuję za to.

  Aldona Wierzba

 • Konkretne informacje, pewność siebie prowadzącego, humor, praktyczna wiedza, prosto i dobrze wyjaśnione.

   

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

  Karol Niedzielewski

 • Super stosunek do studentów, odpoczynek psychiczny, dużo humoru i rozrywki. GORĄCO POLECAM!

   

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

  Natalia Górecka

 • Fantastyczny warsztat, dynamicznie, z dużą dozą poczucia humoru i świetnie od strony merytorycznej. Na ogromny plus ćwiczenia przeprowadzone podczas warsztatu.

   

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

 • Warto poznać problemy w Komunikacji!

  Uczestnik warsztatu "Podstawy komunikacji".

  Adrian Zduńczyk

 • Skondensowana dawka pożytecznej rzeczy.

  Uczestniczka warsztatu "Podstawy komunikacji"

  Magdalena Kaczyńska

 • Warsztat godny polecenia. Temat bardzo potrzebny w życiu. Narzędzia do natychmiastowego wykorzystania i sprawdzenia, czy działają i jak działają.

  Uczestniczka warsztatu "Coaching emocji - subiektywny przegląd"

  Beata Matys

 • Zaskakująco skuteczne prowadzenie warsztatu.

  Uczestniczka warsztatu "3 narzędzia do zarządzania emocjami"

  Beata Śliwkowska