2017-01-12

Po co postanowienie noworoczne?

Nie masz jeszcze postanowień noworocznych na 2017 rok?

A może już nie masz? Michal Hyatt (https://michaelhyatt.com/not-make-new-years-resolutions.html) twierdzi, że 25% osób porzuca swoje postanowienie noworoczne już po tygodniu. Do lata dotrwa nas mniej niż połowa. A sukces odniesie 8%. To mało? Ale przecież nie o to chodzi. Naprawdę chodzi przecież o to, czy ja znajdę się w tych 8%, którzy odnieśli sukces. A jeśli się znajdę – to nawet lepiej, że to grono jest elitarne: tym większa radość, że ja do niego też należę. Cóż nam z robienia rzeczy łatwych? Ani radości, ani satysfakcji, ani powodu do dumy.

Iść na całość?

To nie jest mój slogan. W każdym razie nie dotyczy decyzji: ile rzeczy zmienić w swoim życiu jednoczesnie? Doradzam pewną ostrożność i unikanie huraoptymizmu (prawdziwy coaching to nie huraoptymizm jak niektórzy krytycy ”kołczingu” sądzą). Osobiście jestem zwolennikiem pracy nad jedną istotną zmianą na raz. To jest nie tylko moje osobiste doświadczenie (kiedyś pracowałem nad kilkoma dużymi zmianami jednocześnie), ale też doświadczenie pracy mentora i coacha. Oczywiście, to Twoje życie i zrobisz jak zechcesz.

Niezależnie od tego, czy chcesz pracować nad jedną, czy wieloma zmianami w swoim życiu - sugeruję, aby przyłożyć się do wyboru tej najważniejszej zmiany. I tu też nie namawiam Cię do „pójścia na całość”, gdyż  kluczowe jest to, czy wierzysz, że możesz tej zmiany dokonać. Jeśli postanawiasz „rzucam palenie”, ale  (w gruncie rzeczy) nie wierzysz, że możesz tego dokonać – szkoda czasu.

Dygresja: Słyszałem klika razy „przecież to bez sensu żeby podejmować jakieś zobowiązania do zmiany tylko dlatego, że wystąpiła jakaś data, np. początek Nowego Roku”. Jeśli takie myśli przychodzą Ci do głowy – zadaj sobie pytanie: przy jakich innych okazjach podejmujesz postanowienia o zmianie? Jeśli ich w ogóle nie podejmujesz, bo „to nie jest dobry czas” – to raczej niczego nie zmienisz.

Wybieram rozsądnie

Co to znaczy ”rozsądnie”?

1. Nie rzucam się na rzeczy, o których jestem przekonany, że są poza moim zasięgiem.

Np. jeśli robię teraz (z trudem) 3 pompki to nie planuję, że ciągu roku osiągnę 100 pompek.

2. Nie wybieram łatwizny.

Np. skoro teraz robię 3 pompki to do końca roku dojdę do 10 pompek.

Rozsądnie „idę na całość” - czyli wybieram sprawę, która ma dla mnie bardzo dużo znaczenie, ale jednocześnie taką, że wierzę iż ja mogę to osiągnąć. Uwaga: nie znaczy to, że jestem przekonany iż będzie łatwo. Raczej wiem, że będzie trudno: skoro sprawa jest ważna, a dotąd nie została załatwiona – to pewnie nie jest łatwa.

Jeśli masz problem z uświadomieniem sobie co dla Ciebie jest teraz naprawdę ważne, a co najważniejsze – polecam tekst: Koło życia.

Jak uwierzyć  w siebie?

Mam przekonanie, że kluczem do tego, aby osiągnąć ostateczny sukces jest wiara w to iż mogę tego dokonać. Nie: „to jest możliwe”. Nie „każdy może tego dokonać”. Tylko „ja mogę tego dokonać”. Jak zdobyć tę wiarę, jeśli np. już kilka razy mi się nie udało? Poprzez uczenie się na błędach. Większość z nas podejmuje to samo postanowienie wielokrotnie – i wielokrotnie wychodzi z niego z porażką (raczej z przeświadczeniem, że to była porażka). A ta porażka jest tak frustrująca, że nawet nie robimy końcowego bilansu. Odkładamy sprawę na jakiś czas. Zapominamy. Potem ponownie dostrzegamy  jak ważne jest żeby jednak coś z tym zrobić. I próbujemy ponownie - stosując identyczną metodę jak ostatnio. I jaki jest wynik? Z góry przesądzony. Dlatego niektórzy rezygnują już po tygodniu – przypominają sobie „ale to już było”.

Aby uniknąć robienia tych samych błędów robię podsumowanie poprzedniego podejścia:

1. Staję w prawdzie

Rzetelnie oceniam mój wynik nie zero-jedynkowo, ale np. planowałem 10 - osiągnąłem 3 (w skali 0-10). A więc nie była to kompletna porażka.

2. Uświadamiam sobie wpływ różnych czynników (w tym mój)

Jakie czynniki - i w jakim stopniu - wpłynęły na ostateczny rezultat? Np. mój wpływ +5, żony wpływ -2, wpływ przyjaciela +3 (w skali -10 do +10).

3. Uświadamiam sobie moje talenty użyteczne w tej sytuacji

Co dawało najlepsze rezultaty? Z czego mogę czerpać na przyszłość? Minimum 3 elementy, które wzmocnię następnym razem.

4. Postanawiam zmienić jedną kluczową rzecz

Co w największym stopniu wpłynęło na ostateczny wynik (odbierany jako niepowodzenie)? Jak tego uniknę następnym razem?

Szczególnie istotne wydaje mi się unikanie oceny w postaci: albo sukces albo porażka. „Porażka” najczęściej oznacza, że nie zostały osiągnięte wszystkie cele (może nawet nie osiągnąłem połowy), ale nie oznacza, że nie osiągnąłem nic. A jeśli osiągnąłem choć 1 punkt w skali od 0 do 10 to nastąpił postęp. Mały, bo mały – ale jednak postęp. Oczekuj postępu nie ideału. To podejście pokazuje mi, że w kolejnym roku też najpewniej osiągnę postęp, a jak wyciągnę wnioski z obecnej sytuacji to postęp może być większy.

Więcej na ten temat napisałem w tekście: Podsumowujesz rok?

Jak planować?

No dobrze. Widzę już, że nie było tak źle jak myślałem. Że przeszkadza mi mój perfekcjonizm: „już  teraz, natychmiast”. Jak tego uniknąć?

Ustalam mierzalne kryteria sukcesu. Np. chcę rzucić palenie. 100% sukcesem będzie jeśli nie wypalę żadnego papierosa od dzisiaj do końca roku. A jak wypalę jednego papierosa to już kompletna porażka? Oczywiście, że nie? A dwa? A dziesięć? A sto? A tysiąc? Właśnie. Jak to zmierzyć? W tym przypadku to proste: ustalam ile papierosów wypaliłem w ostatnim roku i tę liczbę stosuję jako odnośnik. Jeśli wypalę połowę papierosów – wyniki będzie 50%, jeśli jedną czwartą – 75% itd.

Rezerwuję (w kalendarzu – na cały rok) czas na pracę nad tematem. To mają być moje kotwice. Te godziny są jak spotkanie z szefem na temat mojej podwyżki, czy awansu. Trzeba naprawdę bardzo ważnego powodu żebym ten termin przesunął.

Rezerwuję czas na podsumowania i korekty (np. raz w tygodniu lub raz w miesiącu)

Koniecznie. I pilnuję tego. Zwłaszcza, gdy widzę, że coś przestało funkcjonować. Że się zatrzymałem, nie robię postępów, a może nawet się cofam. Robię analizę i wprowadzam korekty. Przecież nie muszę z tym czekać na koniec roku!

Co dalej?

Teraz już wystarczy:) konsekwentnie trzymać się swojego planu. Że to nie jest łatwe? Pewnie, że nie jest. Trochę już o tym pisałem: Masz problem z mobilizacją?, Jak być konsekwentnym?, Jak wytrwać w postanowieniu?, Czy walczysz o siebie do krwi?.

 

Komentarze:

2017-01-14
Artykuł, niby oczywisty jak go czyta, ale punkty dodaję do swojego planu działań.

To co u mnie się sprawdza jeśli chodzi o rozsądne wybieranie, to:
1. Przy rozpoczynaniu działań nad jakimś celem, skupienie się na celu na krótko tylko.
2. Dużo większą uwagę zwracam na systematyczność/plan działań i trzymanie się go.
3. Po kilku tygodniach/miesiącach dopasowuję cele do realnych postępów.
Tomek

Dodaj komentarz

(e-mail nie będzie publikowany)

Rekomendacje

 • Te ćwiczenia działają i mają ogromny wpływ i na sferę psychiczną i fizyczną. Zmieniło się moje podejście do mojej rodziny. Mam dużo więcej tolerancji i cierpliwości. Wiele rzeczy po prostu zacząłem akceptować a działać tam gdzie faktycznie mam wpływ.

  Marcin

  Uczestnik kursu on-line "Stres przed egzaminem"

 • Bardzo ciekawy warsztat pobudzający do myślenia i zastanowienia się nad emocjami.

  Anna Perzyńska

  Uczestnik warsztatu "Coaching emocji - subiektywny przegląd"

 • Jeśli nie radzi sobie ktoś z emocjami oraz stresem - to szkolenie jest wręcz niezastąpione.

  Uczestnik warsztatu "Stres w pracy. Narzędzia"

 • Przedstawiono kilka konkretnych technik relaksacyjnych.

  Łukasz Wielgus

  Uczestnik warsztatu "Stres przed spotkaniem rekrutacyjnym"

 • Każde doświadczenie i wiedza są cenne. Zawsze warto spróbować. Czasem jedna, mała rzecz prowadzi do dużej zmiany i sprawia, że w końcu jesteśmy szczęśliwi.

  Michał Fijałkowski

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

 • I used to work with Krzysztof on a CRM project for international client. I was a member of his team. He was always ready to help his team as a manager and as a friend. Every day was teaching us how to approach complex tasks to be able to deliver them successfully, how to stretch ourselves to achieve new skills, how to develop existing one. Thanks to him we were able to finish the whole project. I would recommend Krzysztof to anyone.

  Tomasz Filipowicz

  Rekomendacja z LinkedIn

 • To co było dla mnie wartościowe w pracy z Krzysztofem w roli coacha to Jego doświadczenie, otwartość oraz przede wszystkim umiejętność zwrócenia mojej uwagi na aspekty z kategorii „nie wiem, że nie wiem”, których zauważenie bardzo usprawnia działania i realizację celów.

  Tomasz Gajewski

 • Krzysztof was my colleague and mentor for several years, working together frequently and at times on a daily basis. Krzysztof proved to be an incredibly knowledgeable and supportive individual, whose interests and skills went well beyond his working environment, thus making him perfectly suited to enable the organization to strive towards excellence. His integrity and analytic approach, his in depth understanding of business strategy and metrics as well as his commitment and dedication to people development are exemplary and it has been a privilege to learn from him.
  In the context of working together at Microsoft I would like to highlight his leadership in professionalizing project and resource management, creating a fertile ground on which to sow the seeds to later earn the benefits of customer satisfaction and organizational development. 
  I do warmly recommend Krzysztof and would be delighted to work with him at any time.

  Margherita Brodbeck Roth

  Rekomendacja z LinkedIn

 • Krzysztof podchodzi bardzo profesjonalnie do coachingu. Pomógł mi zrozumieć moje słabe i mocne strony oraz określić obszary, nad którymi powinienem pracować. Krzysztof w znakomitej większości wskazywał mi drogę do rozwiązania, do wiedzy a tym samym pozwolił mi wypracować mechanizmy do samodzielnego rozwoju, niż dawał po prostu gotowe odpowiedzi. Współpracę z Krzysztofem uważam za szczególnie wartościową z uwagi na jego umiejętność budowania relacji,  zaangażowanie, doświadczenie biznesowe, wysoką kulturę osobistą i etykę w życiu prywatnym i zawodowym.

  Piotr Oracz

  Dyrektor ds eComerce w Loopa.eu

 • Praca z Krzysztofem pozwoliła mi zrealizować założone cele, dzięki jego doświadczeniu i umiejętności znajdowania problemów, nad którymi warto się pochylić. W trakcie sesji naprowadził mnie na wiele rozwiązań, które wprowadziłem do swojego życia zawodowego. Spotkania przekonały mnie do skuteczności coachingu, kiedy pojawią się kolejne zagadnienia chętnie nad nimi z Krzysztofem popracuję. Szczerze polecam, uważam że Krzysztof pozwala znaleźć "drogę na skróty" do wyznaczonego celu.

  Radosław Nowotniak

 • Pracowałam z Krzysztofem w ramach usług barterowych sesji coachingowych. Każda sesja z Krzysztofem (moja jako klienta coachingu) to ogromna ciekawość. Każda sesja z Krzysztofem przynosi dla mnie nowe odkrycie dotyczące mnie samej. Cenię pracę z Krzysztofem za profesjonalizm, upór, dążenie do celu, bezpośrednie wypowiedzi, dowcip, trafne puenty, trochę "cięty" język, którego czasem mi potrzeba. To mnie motywuje i równocześnie bawi, czyniąc ten czas sesji ciekawym i owocnym. Cenię pracę z Krzysztofem za Jego elementy mentoringu wplecione w sesje. Każdy ma swój własny styl pracy i tak ja widzę styl Krzysztofa. Dziękuję za to.

  Aldona Wierzba

 • I worked with Krzysztof during my CEEHQ years at Microsoft, but we knew each other even before when he worked at MS Poland in the Services unit. Krzystof was a dependable source of knowledge in services delivery subjects, representing a down to earth approach that was based on several years of working in the CEE/PL IT market. His experience, trustworthiness combined with a low temper and a bit of unique flavor made him a great colleague whom I would recommend to any other IT services organization.

  Laszlo Kollar

  Rekomendacja z LinkedIn

 • Świetny doradca, godny pełnego zaufania, o wyjątkowej wiedzy, odpowiedzialny partner. Pracowałem z Krzysztofem 5 lat wliczając w to czas, gdy był moim bezpośrednim przełożonym. Krzysztof sprawdził się zarówno jako odnoszący sukcesy Konsultant, jak i jako Manager. Zawsze chętny do pomocy i będący krok przed Tobą. Cieszę się, że nadal utrzymuję z nim kontakt jako Klient.

  Artur Malinowski

  Solution Architect w firmie Malcan

 • Absolutnie i jednogłośnie: dobrze spożytkowany czas. Wyszłam z lepszym nastawieniem niż się spodziewałam. Nigdy tego nie zapomnę:), jakkolwiek górnolotnie to by nie zabrzmiało. Dziękuję:). 

  Julia Kierebińska

  Uczestnik warsztatu "Jak sobie radzić ze stresem"

 • Jestem doradcą strategicznym z zakresu zarządzania czasem i produktywności dla menedżerów w korporacjach i dużych przedsiębiorstwach. Gdybym miał wskazać osoby, które znacząco przyczyniły się do mojego rozwoju profesjonalnego, Krzysztof Skubis niemalże automatycznie przychodzi mi na myśl. Nasza współpraca rozpoczęła się w Microsoft, gdzie Krzysztof wspierał mnie w rozwoju kompetencji z zakresu zarządzania projektami i rozwiązywaniem trudnych sytuacji z Klientami i w zespole projektowym. Do dziś rozmowy i punkt widzenia Krzysztofa wnoszą wiele do mojego rozwoju i usprawniają projekt "Ogarnij Chaos". Szczególnie cenię Krzysztofa za jego opanowanie i kompleksowe spojrzenie na omawiany problem. Nawet wyjątkowo trudne sytuacje, po analizie z Krzysztofem stają się sprawami do rozwiązania. Bogate doświadczenie zawodowe oraz komunikacja na najwyższym poziomie czynią z niego wyjątkowego partnera w biznesie i mentora. Usługi Krzysztofa Skubisa mogę z czystym sumieniem polecić wszystkim profesjonalistom, którzy szukają konsultanta - praktyka, który stanie się partnerem w ich długoterminowym rozwoju.

  Marcin Kwieciński

  Konsultant produktywności, autor projektu "Ogarnij Chaos"

 • Konkretne informacje, pewność siebie prowadzącego, humor, praktyczna wiedza, prosto i dobrze wyjaśnione.

  Karol Niedzielewski

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

 • To przyjemność być poproszonym o napisanie rekomendacji dla Krzysztofa Skubisa: który był moim Coachem i Mentorem od początku mojej kariery zawodowej kierownika projektu. Miałem szczęście, ponieważ po zatrudnieniu przez Microsoft, właściwie przez przypadek, Krzysztof został moim “Mentorem”. Od pierwszego do ostatniego dnia w Microsofcie mieliśmy comiesięczne spotkania, w czasie których mieliśmy okazję dyskutować i rozpatrywać różne podejścia do prowadzenia projektu jak również różne sposoby rozwiązywania problemów we współpracy z członkami zespołu. Krzysztof jest bacznym obserwatorem, gdy stwierdzi jakiś brak kompetencji związanej z kierowaniem projektami, natychmiast organizuje warsztaty ze światowej klasy guru w tym obszarze. Po pięciu latach mogę o sobie powiedzieć, że jest bardzo efektywnym kierownikiem projektu i mogę z całą pewnością stwierdzić, że jedna z fundamentalnych cegiełek została dołożona przez Krzysztofa. Szczerze polecam Krzysztofa jako coacha nie tylko osobom początkującym, ale również tym, którzy pracują jako kierownicy projektu od dłuższego czasu. Z Krzysztofem będziesz w stanie nauczyć się  robić to lepiej, szybciej i zostać odpowiedzialnym partnerem i członkiem zespołu.

  Grzegorz Chuchra

  Kierownik Projektu / Prezes firmy Predica

 • Nie radzisz sobie z emocjami i stresem? Warto skorzystać. Jedno szkolenie i życie staje się przyjemniejsze.

  Paweł Ciupa

  Uczestnik warsztatu "Stres w pracy. Narzędzia"

 • Zachęciłabym:) Poleciłabym:) Skorzystam ponownie:). Dziękuję.

  Anna Zielińska

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

  przeprowadzonego w ramach ICF Coaching Week 2017 

 • Trudno w kilku zdaniach podsumować sesję z Panem Krzysztofem. To trochę jak podróż w głąb siebie. Potrafi sprawić, że dostrzegamy rzeczy, które wcześniej nie wydawały się wcale takie oczywiste. Bardzo cenne i pouczające doświadczenie. Będę stosować się do wszystkich wskazówek, jakie dostałam podczas naszej sesji, to świetny początek do pracy nad sobą. Dziękuję!

  Anonimowa recenzja gratisowej sesji coachingowej

 • Pozwoli Tobie się zastanowić oraz przeanalizować pewne sytuacje wraz z emocjami, być może pomoże kontrolować. Mi pomogło.

  Uczestnik warsztatu "Stres przed spotkaniem rekrutacyjnym"

 • Życie w corpo może być przyjemne :)

  Piotr M.

  Uczestnik kursu on-line "Stres przed egzaminem"

 • Można spojrzeć w głąb siebie! Garść złotych rad. Bardzo przyjemne ćwiczenia.

  Alicja Kissa

  Uczestnik warsztatu "Stres przed spotkaniem rekrutacyjnym" 

 • Prowadzone w zabawny, lekki i ciekawy sposób warsztaty.

  Tomasz Jakubiak

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

 • Zaskakująco skuteczne prowadzenie warsztatu.

  Beata Śliwkowska

  Uczestnik warsztatu "3 narzędzia do zarządzania emocjami"