2015-01-30

Podejmowanie decyzji

Przychodzi Ci łatwo, czy trudno?

Chodzi mi o decyzje ważne. Jak np.: czy odejść z tej pracy i poszukać nowej? Do jakiej szkoły posłać dziecko? Czy kupić dom poza miastem, czy mieszkanie w centrum? Itp.

Nie zajmuję się tutaj procesem podejmowania decyzji typu: czy wstać już z łóżka, czy jeszcze poleżeć? Co zjeść na obiad? Na jaki film pójść? Jaki program w obejrzeć dziś wieczorem w telewizji?

Oczywiście, że mogę mieć problem z podejmowaniem decyzji ważnych. I mogę mieć problem z podejmowaniem decyzji … mniej ważących na moim dalszym życiu. To, co różni opisane powyżej klasy sytuacji to „ciężar gatunkowy” tych decyzji. Te ważne mają wyraźnie większy wpływ na to jak potoczy się moje dalsze życie. Zazwyczaj ich odwrócenie jest trudniejsze do przeprowadzenia. I często wiąże się z poczuciem winy, straty: dlaczego od razu nie podjąłem właściwej decyzji?

Zatem: czy podejmowanie ważnych decyzji przychodzi Ci łatwo, czy trudno?

Najczęstsza odpowiedź jaką słyszę, gdy zadaję to pytanie, brzmi: „trudno”. A co powoduje tę trudność? Strach przed podjęciem niewłaściwej decyzji. I często okazuje się, że ten strach wcale nie jest związany z moim osobistym doświadczeniem: „tyle razy podjąłem złe decyzje i musiałem się z nich wycofać”. Raczej chodzi o to żeby znowu podjąć dobrą decyzję.

Walka ze strachem

Śmiem twierdzić, że  strach, który się pojawia w dużej mierze jest podsycany przez wewnętrznego krytyka. Warto ten przesadny strach zwalczać - klasycznymi metodami walki z wewnętrznym krytykiem (gremlinem): Wewnętrzny krytyk. Uwaga: nie ignoruję całkowicie mojego strachu – to może być sygnał pochodzący od zdrowego rozsądku: „nie skacz na główkę do tej rzeki skoro nie wiesz jak jest głęboka”. Raczej walczę ze strachem typu: „ach, jak to będzie strasznie, gdy podejmę złą decyzję!”

Co robię, aby ten strach osłabić?

 • Przywołuję swoje obserwacje i doświadczenia innych, które uczą, że wszyscy (nawet Ci z nas, którzy odnoszą największe sukcesy) podejmujemy, od czasu do czasu, złe decyzje.

Różnica pomiędzy ludźmi sukcesu, a  pozostałymi jest taka iż ludzie sukcesu szybko się do błędu przyznają, korygują go i idą dalej. A pozostali? Albo trwają przy złej decyzji. Albo rozpaczają, że złą decyzję podjęli, nawet gdy się z niej (w końcu) wycofali.

 • Chwytam byka za rogi. Wyobrażam sobie, co najgorszego może się stać, gdy podejmę niewłaściwą decyzję. Najczęściej nieokreśloność konsekwencji budzi większy strach niż rzeczywiste konsekwencje, które mogą się wydarzyć. Gdy już głośno nazwę najgorsze możliwe następstwa mojej błędnej decyzji – mogę też zobaczyć jak im można będzie potem zaradzić.

Daję sobie przyzwolenie na podjęcie błędnej decyzji.  To pozwoli mi szybko się z niej wycofać,  gdy stwierdzę, że jest błędna. Zmienię ją na inną i pójdę dalej.

Oczywiście, nie znaczy to, że nie przyłożę się do porządnego przeprowadzenia procesu decyzyjnego.

Dwa typy problemów z podejmowaniem decyzji

Są dwa klasyczne problemy z podejmowaniem decyzji:

a)      zbyt szybko podjęta decyzja (pochopna),

b)      odwlekanie decyzji w nieskończoność.

Jak to jest w Twoim przypadku? Nie wiesz? Przyjrzyj się kilku ważnym decyzjom, które już kiedyś podjąłeś/ęłaś.

Co złego jest w decyzji pochopnej? Najczęściej nie bierze ona pod uwagę wszystkich czynników, które powinno się wziąć pod uwagę. Czyli, zwiększa prawdopodobieństwo złego wyboru. Jeśli mam ten właśnie problem: postanawiam, że w moich decyzjach będę się trzymał ustalonego z góry procesu. Co więcej: nie wolno mi podjąć decyzji zanim tego procesu nie przejdę w całości.

A jaki jest problem z odwlekaniem decyzji? Taki, że może się okazać iż ja tej decyzji nigdy nie podejmę. Może podejmie ją za mnie ktoś inny? A może szansa jaka się pojawiła przepadnie? A nawet jeśli już w końcu podejmę decyzję to wcale nie znaczy, że ona na pewno będzie właściwa. To jest podszept gremlina (wewnętrzengo krytyka), aby zdobyć  jeszcze więcej danych, jeszcze pewniejszych, aby się upewnić, że wszystko zostało uwzględnione, itd. Takie myślenie prowadzi do sytuacji żeby decyzji w ogóle nie podjąć. Trzeba sobie jasno powiedzieć: nigdy nie będę miał pełnej informacji dotyczącej sprawy w jakiej mam podjąć decyzję. Zawsze podejmuję decyzje przy niepełnej informacji. Bo np. nie wiem (i nigdy nie będę wiedział), co się zdarzy jutro: a może się zdarzyć coś, co będzie miało wpływ na moją decyzję. Gdy zwykle odwlekam podjęcie decyzji: ustalam sobie nieprzekraczalny termin, do którego tę decyzję podejmę. Oczywiście, biorę pod uwagę mój proces decyzyjny: i tak go rozplanowuję żeby wszystkie etapy przejść w założonym czasie.

Proces decyzyjny

Zatem okazuje się, że - niezależnie od tego, czy podejmuję decyzje pochopnie (zazwyczaj nie ma wtedy procesu decyzyjnego), czy też odwlekam -  jest mi potrzebny dobry proces decyzyjny.

Z jakich etapów taki proces może się składać.

 • Jasne sformułowanie problemu: czego ma dotyczyć decyzja? Jakie mam opcje?

W celu dobrego przyjrzenia się problemowi zaczynam od wyciszenia się. Wyzwalam się z „bieżączki”, izoluję się od świata zewnętrznego, unikam rozproszeń, skupiam się nad tym jednym tematem. Gdy przychodzą rozproszenia: zapamiętuję je (do rozważenia później), ale trzymam dyscyplinę zajmowania się aktualnym tematem.

Przeprowadzam moją „burzę mózgu”, w czasie której wymyślam wszystkie możliwe opcje dla mojej decyzji. Dopuszczam nawet te, które wydają mi się bardzo dziwne, śmieszne, niedorzeczne, nieprawdopodobne. Na tym etapie niczego nie krytykuję, nie odrzucam.

Patrzę na problem z różnych perspektyw. Szczególnie tych najbardziej odległych od moich: Perspektywy.

 • Zbieranie danych.

W czasie formułowania problemu mogłem dojść do wniosku, że mam kilka możliwych opcji do wyboru. Teraz (w ramach założonego sobie z góry czasu) zbieram jak najwięcej istotnych informacji na temat każdej z opcji. A co to znaczy istotnych? Istotnych dla mnie, a więc związanych z moimi najważniejszymi wartościami jakie wyznaję, z moim najważniejszym rolami jakie pełnię, z moim życiowym celem, z moją misją życiową.

Nie zastanawiałeś/łaś się jeszcze nad tymi sprawami? Może to jest źródło Twojego problemu, że ciągle potrzebujesz więcej danych: bo nie wiesz jakie dane są dla Ciebie istotne? Albo właśnie dlatego podejmujesz decyzje pochopne, nie zbierając żadnych danych: bo nie wiesz jakich danych poszukiwać. O odkrywaniu wartości Odkrywanie wartości i rozważaniach kim jestem Kim jesteś? trochę napisałem jakiś czas temu.

Na tym etapie korzystam z pomocy przyjaciół, znajomych, autorytetów, ludzi ważnych dla mnie. Wszyscy oni pomagają mi w zdobyciu informacji, których potrzebuję.

W trakcie zbierania i analizy danych eliminuję też niektóre opcje

 • Marzenia.

Teraz rozważam wszystkie opcje po kolei. Dla każdej z nich pozwalam sobie marzyć: jak po tym właśnie wyborze może się toczyć moje życie – ze szczególnym uwzględnieniem moich najważniejszych wartości, mojej misji życiowej. Sprawdzam, który z wyborów może mnie doprowadzić do najpełniejszego realizowania moich najważniejszych wartości, najlepszego pełnienia moich najważniejszych ról (ojca, męża, coacha, mentora, chrześcijanina, itp.), najlepszego wypełniania mojej misji życiowej. Zdarza się, że po tym ćwiczeniu nie mam żadnych wątpliwości jaką decyzję powinienem podjąć. Tak jakby Siła Wyższa mówiła: „To właśnie jest dla Ciebie najlepsze.”  Ale nawet jeśli takiej wskazówki nie mam to ćwiczenie z marzeniami ma dla mnie sens. Tak. Decyzje podejmujemy emocjonalnie. Ja temu nie zaprzeczam. Robię z tego użytek.

 • Porządkowanie marzeń.

Nawet gdy mam już wstępną decyzję, jeszcze jej nie wdrażam. Czekam na potwierdzenie: wyznaczam sobie jakiś określony czas.  Informuję o tej wstępnej decyzji swoich bliskich, przyjaciół. Pytam ich o zdanie, słucham uważnie, co mówią. Daję sobie czas na oswojenie się z tą decyzją. Jestem ciągle otwarty na zmianę. Jeśli przychodzi wyraźne potwierdzenie – wdrażam decyzję w życie. Jak może wyglądać to wyraźne potwierdzenie? Pojawia się (i trwa) radość, entuzjazm, chęć do działania i głęboko w sercu spokój (nawet jeśli decyzja obarczona jest dużym ryzykiem).

Jeśli nie ma potwierdzenia – nie czekam w nieskończoność. Po upływie wyznaczonego czasu wdrażam decyzję w życie: z otwartością na szybkie wycofanie się  z niej, gdy coś pokaże mi iż jednak ta decyzja była błędna.

Jak Ci się podoba powyższy proces? A jak Ty podejmujesz decyzje? Wiesz jaki jest Twój problem? Masz jakiś proces? Jak bardzo różni się od tego, który został zaproponowany powyżej?

A może nie masz żadnego procesu? Ufasz swojej intuicji i nie uważasz, że postępujesz pochopnie? Jesteś zadowolony / zadowolona z wyników?

Dodaj komentarz

(e-mail nie będzie publikowany)

Rekomendacje

 • Te ćwiczenia działają i mają ogromny wpływ i na sferę psychiczną i fizyczną. Zmieniło się moje podejście do mojej rodziny. Mam dużo więcej tolerancji i cierpliwości. Wiele rzeczy po prostu zacząłem akceptować a działać tam gdzie faktycznie mam wpływ.

  Marcin

  Uczestnik kursu on-line "Stres przed egzaminem"

 • Bardzo ciekawy warsztat pobudzający do myślenia i zastanowienia się nad emocjami.

  Anna Perzyńska

  Uczestnik warsztatu "Coaching emocji - subiektywny przegląd"

 • Jeśli nie radzi sobie ktoś z emocjami oraz stresem - to szkolenie jest wręcz niezastąpione.

  Uczestnik warsztatu "Stres w pracy. Narzędzia"

 • Przedstawiono kilka konkretnych technik relaksacyjnych.

  Łukasz Wielgus

  Uczestnik warsztatu "Stres przed spotkaniem rekrutacyjnym"

 • Każde doświadczenie i wiedza są cenne. Zawsze warto spróbować. Czasem jedna, mała rzecz prowadzi do dużej zmiany i sprawia, że w końcu jesteśmy szczęśliwi.

  Michał Fijałkowski

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

 • I used to work with Krzysztof on a CRM project for international client. I was a member of his team. He was always ready to help his team as a manager and as a friend. Every day was teaching us how to approach complex tasks to be able to deliver them successfully, how to stretch ourselves to achieve new skills, how to develop existing one. Thanks to him we were able to finish the whole project. I would recommend Krzysztof to anyone.

  Tomasz Filipowicz

  Rekomendacja z LinkedIn

 • To co było dla mnie wartościowe w pracy z Krzysztofem w roli coacha to Jego doświadczenie, otwartość oraz przede wszystkim umiejętność zwrócenia mojej uwagi na aspekty z kategorii „nie wiem, że nie wiem”, których zauważenie bardzo usprawnia działania i realizację celów.

  Tomasz Gajewski

 • Krzysztof was my colleague and mentor for several years, working together frequently and at times on a daily basis. Krzysztof proved to be an incredibly knowledgeable and supportive individual, whose interests and skills went well beyond his working environment, thus making him perfectly suited to enable the organization to strive towards excellence. His integrity and analytic approach, his in depth understanding of business strategy and metrics as well as his commitment and dedication to people development are exemplary and it has been a privilege to learn from him.
  In the context of working together at Microsoft I would like to highlight his leadership in professionalizing project and resource management, creating a fertile ground on which to sow the seeds to later earn the benefits of customer satisfaction and organizational development. 
  I do warmly recommend Krzysztof and would be delighted to work with him at any time.

  Margherita Brodbeck Roth

  Rekomendacja z LinkedIn

 • Krzysztof podchodzi bardzo profesjonalnie do coachingu. Pomógł mi zrozumieć moje słabe i mocne strony oraz określić obszary, nad którymi powinienem pracować. Krzysztof w znakomitej większości wskazywał mi drogę do rozwiązania, do wiedzy a tym samym pozwolił mi wypracować mechanizmy do samodzielnego rozwoju, niż dawał po prostu gotowe odpowiedzi. Współpracę z Krzysztofem uważam za szczególnie wartościową z uwagi na jego umiejętność budowania relacji,  zaangażowanie, doświadczenie biznesowe, wysoką kulturę osobistą i etykę w życiu prywatnym i zawodowym.

  Piotr Oracz

  Dyrektor ds eComerce w Loopa.eu

 • Praca z Krzysztofem pozwoliła mi zrealizować założone cele, dzięki jego doświadczeniu i umiejętności znajdowania problemów, nad którymi warto się pochylić. W trakcie sesji naprowadził mnie na wiele rozwiązań, które wprowadziłem do swojego życia zawodowego. Spotkania przekonały mnie do skuteczności coachingu, kiedy pojawią się kolejne zagadnienia chętnie nad nimi z Krzysztofem popracuję. Szczerze polecam, uważam że Krzysztof pozwala znaleźć "drogę na skróty" do wyznaczonego celu.

  Radosław Nowotniak

 • Pracowałam z Krzysztofem w ramach usług barterowych sesji coachingowych. Każda sesja z Krzysztofem (moja jako klienta coachingu) to ogromna ciekawość. Każda sesja z Krzysztofem przynosi dla mnie nowe odkrycie dotyczące mnie samej. Cenię pracę z Krzysztofem za profesjonalizm, upór, dążenie do celu, bezpośrednie wypowiedzi, dowcip, trafne puenty, trochę "cięty" język, którego czasem mi potrzeba. To mnie motywuje i równocześnie bawi, czyniąc ten czas sesji ciekawym i owocnym. Cenię pracę z Krzysztofem za Jego elementy mentoringu wplecione w sesje. Każdy ma swój własny styl pracy i tak ja widzę styl Krzysztofa. Dziękuję za to.

  Aldona Wierzba

 • I worked with Krzysztof during my CEEHQ years at Microsoft, but we knew each other even before when he worked at MS Poland in the Services unit. Krzystof was a dependable source of knowledge in services delivery subjects, representing a down to earth approach that was based on several years of working in the CEE/PL IT market. His experience, trustworthiness combined with a low temper and a bit of unique flavor made him a great colleague whom I would recommend to any other IT services organization.

  Laszlo Kollar

  Rekomendacja z LinkedIn

 • Świetny doradca, godny pełnego zaufania, o wyjątkowej wiedzy, odpowiedzialny partner. Pracowałem z Krzysztofem 5 lat wliczając w to czas, gdy był moim bezpośrednim przełożonym. Krzysztof sprawdził się zarówno jako odnoszący sukcesy Konsultant, jak i jako Manager. Zawsze chętny do pomocy i będący krok przed Tobą. Cieszę się, że nadal utrzymuję z nim kontakt jako Klient.

  Artur Malinowski

  Solution Architect w firmie Malcan

 • Absolutnie i jednogłośnie: dobrze spożytkowany czas. Wyszłam z lepszym nastawieniem niż się spodziewałam. Nigdy tego nie zapomnę:), jakkolwiek górnolotnie to by nie zabrzmiało. Dziękuję:). 

  Julia Kierebińska

  Uczestnik warsztatu "Jak sobie radzić ze stresem"

 • Jestem doradcą strategicznym z zakresu zarządzania czasem i produktywności dla menedżerów w korporacjach i dużych przedsiębiorstwach. Gdybym miał wskazać osoby, które znacząco przyczyniły się do mojego rozwoju profesjonalnego, Krzysztof Skubis niemalże automatycznie przychodzi mi na myśl. Nasza współpraca rozpoczęła się w Microsoft, gdzie Krzysztof wspierał mnie w rozwoju kompetencji z zakresu zarządzania projektami i rozwiązywaniem trudnych sytuacji z Klientami i w zespole projektowym. Do dziś rozmowy i punkt widzenia Krzysztofa wnoszą wiele do mojego rozwoju i usprawniają projekt "Ogarnij Chaos". Szczególnie cenię Krzysztofa za jego opanowanie i kompleksowe spojrzenie na omawiany problem. Nawet wyjątkowo trudne sytuacje, po analizie z Krzysztofem stają się sprawami do rozwiązania. Bogate doświadczenie zawodowe oraz komunikacja na najwyższym poziomie czynią z niego wyjątkowego partnera w biznesie i mentora. Usługi Krzysztofa Skubisa mogę z czystym sumieniem polecić wszystkim profesjonalistom, którzy szukają konsultanta - praktyka, który stanie się partnerem w ich długoterminowym rozwoju.

  Marcin Kwieciński

  Konsultant produktywności, autor projektu "Ogarnij Chaos"

 • Konkretne informacje, pewność siebie prowadzącego, humor, praktyczna wiedza, prosto i dobrze wyjaśnione.

  Karol Niedzielewski

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

 • To przyjemność być poproszonym o napisanie rekomendacji dla Krzysztofa Skubisa: który był moim Coachem i Mentorem od początku mojej kariery zawodowej kierownika projektu. Miałem szczęście, ponieważ po zatrudnieniu przez Microsoft, właściwie przez przypadek, Krzysztof został moim “Mentorem”. Od pierwszego do ostatniego dnia w Microsofcie mieliśmy comiesięczne spotkania, w czasie których mieliśmy okazję dyskutować i rozpatrywać różne podejścia do prowadzenia projektu jak również różne sposoby rozwiązywania problemów we współpracy z członkami zespołu. Krzysztof jest bacznym obserwatorem, gdy stwierdzi jakiś brak kompetencji związanej z kierowaniem projektami, natychmiast organizuje warsztaty ze światowej klasy guru w tym obszarze. Po pięciu latach mogę o sobie powiedzieć, że jest bardzo efektywnym kierownikiem projektu i mogę z całą pewnością stwierdzić, że jedna z fundamentalnych cegiełek została dołożona przez Krzysztofa. Szczerze polecam Krzysztofa jako coacha nie tylko osobom początkującym, ale również tym, którzy pracują jako kierownicy projektu od dłuższego czasu. Z Krzysztofem będziesz w stanie nauczyć się  robić to lepiej, szybciej i zostać odpowiedzialnym partnerem i członkiem zespołu.

  Grzegorz Chuchra

  Kierownik Projektu / Prezes firmy Predica

 • Nie radzisz sobie z emocjami i stresem? Warto skorzystać. Jedno szkolenie i życie staje się przyjemniejsze.

  Paweł Ciupa

  Uczestnik warsztatu "Stres w pracy. Narzędzia"

 • Zachęciłabym:) Poleciłabym:) Skorzystam ponownie:). Dziękuję.

  Anna Zielińska

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

  przeprowadzonego w ramach ICF Coaching Week 2017 

 • Trudno w kilku zdaniach podsumować sesję z Panem Krzysztofem. To trochę jak podróż w głąb siebie. Potrafi sprawić, że dostrzegamy rzeczy, które wcześniej nie wydawały się wcale takie oczywiste. Bardzo cenne i pouczające doświadczenie. Będę stosować się do wszystkich wskazówek, jakie dostałam podczas naszej sesji, to świetny początek do pracy nad sobą. Dziękuję!

  Anonimowa recenzja gratisowej sesji coachingowej

 • Pozwoli Tobie się zastanowić oraz przeanalizować pewne sytuacje wraz z emocjami, być może pomoże kontrolować. Mi pomogło.

  Uczestnik warsztatu "Stres przed spotkaniem rekrutacyjnym"

 • Życie w corpo może być przyjemne :)

  Piotr M.

  Uczestnik kursu on-line "Stres przed egzaminem"

 • Można spojrzeć w głąb siebie! Garść złotych rad. Bardzo przyjemne ćwiczenia.

  Alicja Kissa

  Uczestnik warsztatu "Stres przed spotkaniem rekrutacyjnym" 

 • Prowadzone w zabawny, lekki i ciekawy sposób warsztaty.

  Tomasz Jakubiak

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

 • Zaskakująco skuteczne prowadzenie warsztatu.

  Beata Śliwkowska

  Uczestnik warsztatu "3 narzędzia do zarządzania emocjami"