2014-01-03

Podróż bohatera

Jaką podróż odbywa bohater

bajki, komiksu, typowego hollywoodzkiego filmu?

W sumie dość prostą i bardzo  powtarzalną. Właśnie ta przewidywalność i powtarzalność powoduje, że klasyczne produkcje Hollywood’u są traktowane jak sztuka (?) niższej kategorii. Nawet istnieje termin: „filmy klasy B”. W podobny sposób są traktowane bajki, czy komiksy. To coś dla dzieci lub dorosłych, którzy nadal są (lub chcą być) dziećmi. Całkiem innym pytaniem jest,  czy rzeczywiście dzieci (od pewnego wieku) „kupią” bylejakość.

Jak wygląda taka podróż?

 Weźmy bajkę o wawelskim smoku tzn. o szewczyku Dratewce. Szewczyk jak sama nazwa wskazuje szyje buty. Żyje normalnie w zwykłym świecie. W tym świecie pojawia się smok, który zagraża ludziom. Dla szewczyka staje się to wyzwaniem. To jego wezwanie do przygody. Szewczyk ma pomysł jak sobie ze smokiem poradzić. Przyjmuje wezwanie. Przygotowuje truciznę dla smoka. Trzeba jeszcze truciznę podrzucić smokowi. To jest ciężka próba dla szewczyka. Ale wszystko się udaje. Smok ginie. Szewczyk wyrusza po odbiór nagrody. Dostaje królestwo i pół księżniczki (czy coś w tym stylu). Powraca do zwykłego świata, ale jest już kimś innym. Ta podróż (przygoda) go przemieniła. Przestaje być szewczykiem, zostaje księciem. Później, być może, królem.

Rzeczywiście prosta historia, którą daje się opowiedzieć w kilku zdaniach.  Gdybym nie wprowadzał niektórych pojęć to historia byłaby jeszcze krótsza. A Ty, w ilu zdaniach opowiedziałbyś/ałabyś bajkę o wawelskim smoku?

I jak tu nakręcić dobry film skoro historia jest taka prosta? Można ją np. trochę rozbudować, czyli skomplikować.

Podróż bohatera z komplikacjami

Ta bardziej rozbudowana może wyglądać tak jak na poniższej grafice (kliknij na grafice żeby ją powiększyć).

Grafika zaczerpnięta z podręcznika CoachWise Coaching EquippedTM

Ta podróż już nie jest taka prosta. Bohater żyjący w zwykłym świecie zostaje wezwany do przygody. Zazwyczaj najpierw to wyzwanie go przerasta wiec je odrzuca. Dopiero, gdy spotka swojego mentora, który go czegoś nauczy lub oświeci jest w stanie przyjąć to wezwanie. Decydując się na podjęcie wyzwania przekracza pierwszy próg. W drodze pojawiają się trudności (próby), napotyka na wrogów, ale też zdobywa sojuszników. Musi odnaleźć drogę do swojego celu, do najskrytszej groty. Po dotarciu na właściwe miejsce czeka go ciężka próba. Po zwycięstwie bohater dostaje nagrodę: nowe wyposażenie, wiedzę lub umiejętności. Zaczyna się droga powrotna do zwykłego świata. Ta droga też jest najeżona trudnościami, ale bohater pokonując trudności sam również się zmienia. Następuje odrodzenie (wskrzeszenie) bohatera na nowym, wyższym poziomie. Umiejętność radzenia sobie z problemami to eliksir, z którym bohater wraca do zwykłego świata.

Po co mi ta wiedza….

jeśli nie zamierzam pisać  książek przygodowych lub scenariuszy filmowych, ani tworzyć komiksów?

Jeśli zauważyłeś/aś podpis pod grafiką to już się domyślasz. Wbrew pozorom podróż bohatera opisuje nie tylko wymyślone historie. Opisuje też … Twoje życie. Tak, moje również. Każdego z nas.

Że Twoje życie jest bardziej skomplikowane? Z pewnością. Spróbuj znaleźć te miejsca na schemacie podróży bohatera, gdzie można cofnąć się, zawrócić lub zrobić małą pętlę. Sporo ich, prawda?

Ile razy odrzuciłeś/aś wezwanie do przygody? Ile razy nie posłuchałeś/aś mentora? A może uznałeś/łaś swojego gremlina za mentora? Ile razy cofnąłeś/ęłaś się przed pierwszym progiem, bo nie chciałeś/aś opuścić strefy komfortu (zwyczajnego świata)? Itd., itp.

Odbyłeś/aś już wiele podróży. I jeszcze wiele odbędziesz. Czy każda tak podróż podniosła/podniesie Cię na wyższy poziom? Niekoniecznie. A co powoduje, że niektóre podróże nie kończą się tak jak pragnąłbyś/ęłabyś, aby się zakończyły?

Nie wiesz? I tu może wkroczyć coaching:), który pomaga na każdym etapie podróży. A w szczególności coaching może być też wezwaniem do nowej przygody. I może z pomocą coacha tego wezwania nie odrzucisz.

Dodaj komentarz

(e-mail nie będzie publikowany)

Rekomendacje

 • To co było dla mnie wartościowe w pracy z Krzysztofem w roli coacha to Jego doświadczenie, otwartość oraz przede wszystkim umiejętność zwrócenia mojej uwagi na aspekty z kategorii „nie wiem, że nie wiem”, których zauważenie bardzo usprawnia działania i realizację celów.

  Tomasz Gajewski

 • Krzysztof podchodzi bardzo profesjonalnie do coachingu. Pomógł mi zrozumieć moje słabe i mocne strony oraz określić obszary, nad którymi powinienem pracować. Krzysztof w znakomitej większości wskazywał mi drogę do rozwiązania, do wiedzy a tym samym pozwolił mi wypracować mechanizmy do samodzielnego rozwoju, niż dawał po prostu gotowe odpowiedzi. Współpracę z Krzysztofem uważam za szczególnie wartościową z uwagi na jego umiejętność budowania relacji,  zaangażowanie, doświadczenie biznesowe, wysoką kulturę osobistą i etykę w życiu prywatnym i zawodowym.

  Piotr Oracz

  Dyrektor ds eComerce w Loopa.eu

 • Miałem przyjemność uczestniczyć w sesjach coachingu dla zarządu K&K Media Solutions prowadzonych przez Krzysztofa. Jego ogromne doświadczenie i autentyczna chęć pomocy pomagają dojść do ciekawych konkluzji, które traktuje się jako swoje. Zaskakujące było dla mnie to, że wykraczały one poza spodziewany przeze mnie obszar zawodowy.
  Krzysztof otworzył nam oczy na to, co oczywiste, a jednak niezauważalne.

  Jakub Reiter

  Wiceprezes Zarządu K&K Media Solutions

 • Z Panem Krzysztofem, podczas procesu coachingowego, miałem przyjemność pracować  przez pół roku. W tym okresie przepracowaliśmy trzy bloki tematyczne: delegowanie, opór oraz emocje. To, co najbardziej mnie zaskoczyło to wiedza o samym sobie. Praca z Panem Krzysztofem otworzyła mi oczy na pewne kwestie, na które nie zwracałem uwagi, a które miały/mają bardzo duże odzwierciedlenie w jakości wykonywanej przeze mnie pracy. Pan Krzysztof jest świetnym fachowcem – z dużym bagażem doświadczenia, zawsze cennymi radami. Właściwie nie było sytuacji, w których nie miałby gotowego rozwiązania. To, co mówi naprawdę warto wdrożyć i stosować. Najbardziej wartościowe jest wskazanie przez Pana Krzysztofa prawidłowego podział słabszych i silniejszych stron. Dowiedziałem się, że to, co wszyscy postrzegają jako negatyw tak naprawdę może być pozytywem. Ale, aby tak się stało warto stosować się do wskazówek Pana Krzysztofa. Gorąco polecam każdemu, kto pragnie się rozwijać i pracować nad sobą!

  Karol Roguski

  Kierownik Projektu

  Arteria S.A.

 • Współpraca z Krzysztofem pozwala uwierzyć w wiarę we własne możliwości.

  Manager spółki notowanej na GPW

 • Praca z Krzysztofem pozwoliła mi zrealizować założone cele, dzięki jego doświadczeniu i umiejętności znajdowania problemów nad, którymi warto się pochylić. W trakcie sesji naprowadził mnie na wiele rozwiązań, które wprowadziłem do swojego życia zawodowego. Spotkania przekonały mnie do skuteczności coachingu, kiedy pojawią się kolejne zagadnienia chętnie nad nimi z Krzysztofem popracuję. Szczerze polecam, uważam że Krzysztof pozwala znaleźć "drogę na skróty" do wyznaczonego celu.

  Radosław Nowotniak

 • Pracowałam z Krzysztofem w ramach usług barterowych sesji coachingowych. Każda sesja z Krzysztofem (moja jako klienta coachingu) to ogromna ciekawość. Każda sesja z Krzysztofem przynosi dla mnie nowe odkrycie dotyczące mnie samej. Cenię pracę z Krzysztofem za profesjonalizm, upór, dążenie do celu, bezpośrednie wypowiedzi, dowcip, trafne puenty, trochę "cięty" język, którego czasem mi potrzeba. To mnie motywuje i równocześnie bawi, czyniąc ten czas sesji ciekawym i owocnym. Cenię pracę z Krzysztofem za Jego elementy mentoringu wplecione w sesje. Każdy ma swój własny styl pracy i tak ja widzę styl Krzysztofa. Dziękuję za to.

  Aldona Wierzba

 • Konkretne informacje, pewność siebie prowadzącego, humor, praktyczna wiedza, prosto i dobrze wyjaśnione.

   

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

  Karol Niedzielewski

 • Super stosunek do studentów, odpoczynek psychiczny, dużo humoru i rozrywki. GORĄCO POLECAM!

   

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

  Natalia Górecka

 • Fantastyczny warsztat, dynamicznie, z dużą dozą poczucia humoru i świetnie od strony merytorycznej. Na ogromny plus ćwiczenia przeprowadzone podczas warsztatu.

   

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

 • Warto poznać problemy w Komunikacji!

  Uczestnik warsztatu "Podstawy komunikacji".

  Adrian Zduńczyk

 • Skondensowana dawka pożytecznej rzeczy.

  Uczestniczka warsztatu "Podstawy komunikacji"

  Magdalena Kaczyńska

 • Warsztat godny polecenia. Temat bardzo potrzebny w życiu. Narzędzia do natychmiastowego wykorzystania i sprawdzenia, czy działają i jak działają.

  Uczestniczka warsztatu "Coaching emocji - subiektywny przegląd"

  Beata Matys

 • Zaskakująco skuteczne prowadzenie warsztatu.

  Uczestniczka warsztatu "3 narzędzia do zarządzania emocjami"

  Beata Śliwkowska