2016-12-29

Podsumowujesz 2016 rok?

Na co zwracasz szczególną uwagę?

Zbliża się koniec roku. Warto go podsumować. Po co? Żeby zobaczyć jaki ten rok był dla mnie. Co osiągnąłem? Co mi się nie udało? Jakie umiejętności zdobyłem? Czego się nauczyłem? Czego się dowiedziałem o sobie? Jakie błędy popełniłem? Itd. Ale po co mi to? Najprościej mówiąc po to, aby nie popełniać ciągle tych samych błędów. Aby lepiej i więcej korzystać z tego w czym jestem dobry. Z tego czego się nauczyłem. Aby sobie uświadomić kto mi pomagał, a na kogo raczej nie można liczyć.

OK. Może i zrobiłbym sobie podsumowanie, ale przecież ja niczego na ten rok nie planowałem. Więc co mam podsumować?

A jeśli nic nie planowałem?

Właśnie. Jeśli na początku roku zakładałem jakieś cele – to teraz będzie mi łatwo. Po prostu sprawdzę, które cele osiągnąłem, a których – nie. I sprawa zakończona.

A jeśli nic specjalnego nie planowałem to nie ma czego podsumowywać. Z całym szacunkiem dla tej wypowiedzi – pozwolę sobie mieć odmienne zdanie. Nawet jeśli niczego nie planowałem to nie oznacza, że niczego nie osiągnąłem. W końcu przeżyłem ten rok. Miałem co jeść, gdzie mieszkać. Coś przecież robiłem. Czy z tego nic nie wyniknęło? Niczego się nie dowiedziałem? Niczego nie doświadczyłem? Nic się nie zmieniło? A może jakąś umiejętność utraciłem, albo powoli tracę? Np. mówiłem kiedyś dobrze po niemiecku, ale przez ostatni rok wcale nie miałem z tym językiem do czynienia – pewnie teraz będzie mi trudniej.

Jakie obszary wyróżnić?

No dobrze. Niczego nie planowałem, ale rok przeżyłem.  Chcę się przyjrzeć temu co się wydarzyło. Ale jak to zrobić? Na co zwrócić uwagę? Zwróć uwagę na te obszary życia, które są dla Ciebie teraz najważniejsze. Jeśli ten temat Cię bardziej zainteresował polecam przyjrzeć się swojemu „Kołu życia”.

Co podsumowywać?

Podsumowuję istotne wydarzenia z każdego ważnego dla mnie obecnie obszaru. Zarówno te pozytywne jak te niezbyt pozytywne. Nie oszukuję. Nie upiększam. Ale też nie uprawiam czarnowidztwa – nawet jeśli ten rok uważam za mało udany. Np. w sferze finansowej: podsumowuję każdy większy kontrakt, ale też każdy przypadek, gdy klient zrezygnował przed końcem umowy; każdy większy zysk i każdą większą stratę.

Jak podsumowywać?

Namawiam Cię do podsumowywania w specyficzny sposób – według stałego schematu:

 •  co się wydarzyło (fakt)?
 •  jakie to miało dla mnie znaczenie (w skali od -10 do +10)?
 •  co miało największy wpływ na ostateczny wynik?
 •  jaki ja miałem wpływ na rezultat (w skali od -10 do +10)?
 •  jakie inne czynniki / osoby wpłynęły na wynik? Oceń każdy czynnik (w skali od -10 do +10)
 •  co dobrego z tego wydarzenia mi pozostanie? Co będę wykorzystywał w podobnych sytuacjach?  Minimum trzy elementy!
 •  czego nie będę więcej robił – będę unikał jak ognia? Tylko jeden element!

Uwaga 1: Jest bardzo istotne, aby nawet w nieprzyjemnych doświadczeniach dostrzegać to co robię dobrze.

Uwaga 2: Zawsze zachowuję proporcję: minimum trzy elementy dobre - tylko jeden do poprawy.

Że to dużo roboty? A chcesz mieć z tego podsumowania dużo korzyści, czy mało? Robisz to po to, aby jak najszybciej „odfajkować”? Czy żeby wyciągnąć dla siebie z tego jak najwięcej?

Co dalej?

Jak już podsumowałem cały rok w każdym ważnym dla mnie obszarze mogę zobaczyć przede wszystkim co jest źródłem moich sukcesów. Warto też zauważyć co sprawia, że czasami tych sukcesów… brak. Zwłaszcza jeśli okaże się, że w różnych obszarach przyczyna jest ta sama. To może być dobry start do zaplanowania sobie kolejnego roku.

Ale o tym w kolejnym tekście – już w 2017 roku. Na razie....

życzę Ci szampańskiej zabawy na Sylwestra

i dużo optymizmu związanego z Nowym Rokiem

 

Dodaj komentarz

(e-mail nie będzie publikowany)

Rekomendacje

 • To co było dla mnie wartościowe w pracy z Krzysztofem w roli coacha to Jego doświadczenie, otwartość oraz przede wszystkim umiejętność zwrócenia mojej uwagi na aspekty z kategorii „nie wiem, że nie wiem”, których zauważenie bardzo usprawnia działania i realizację celów.

  Tomasz Gajewski

 • Krzysztof podchodzi bardzo profesjonalnie do coachingu. Pomógł mi zrozumieć moje słabe i mocne strony oraz określić obszary, nad którymi powinienem pracować. Krzysztof w znakomitej większości wskazywał mi drogę do rozwiązania, do wiedzy a tym samym pozwolił mi wypracować mechanizmy do samodzielnego rozwoju, niż dawał po prostu gotowe odpowiedzi. Współpracę z Krzysztofem uważam za szczególnie wartościową z uwagi na jego umiejętność budowania relacji,  zaangażowanie, doświadczenie biznesowe, wysoką kulturę osobistą i etykę w życiu prywatnym i zawodowym.

  Piotr Oracz

  Dyrektor ds eComerce w Loopa.eu

 • Miałem przyjemność uczestniczyć w sesjach coachingu dla zarządu K&K Media Solutions prowadzonych przez Krzysztofa. Jego ogromne doświadczenie i autentyczna chęć pomocy pomagają dojść do ciekawych konkluzji, które traktuje się jako swoje. Zaskakujące było dla mnie to, że wykraczały one poza spodziewany przeze mnie obszar zawodowy.
  Krzysztof otworzył nam oczy na to, co oczywiste, a jednak niezauważalne.

  Jakub Reiter

  Wiceprezes Zarządu K&K Media Solutions

 • Z Panem Krzysztofem, podczas procesu coachingowego, miałem przyjemność pracować  przez pół roku. W tym okresie przepracowaliśmy trzy bloki tematyczne: delegowanie, opór oraz emocje. To, co najbardziej mnie zaskoczyło to wiedza o samym sobie. Praca z Panem Krzysztofem otworzyła mi oczy na pewne kwestie, na które nie zwracałem uwagi, a które miały/mają bardzo duże odzwierciedlenie w jakości wykonywanej przeze mnie pracy. Pan Krzysztof jest świetnym fachowcem – z dużym bagażem doświadczenia, zawsze cennymi radami. Właściwie nie było sytuacji, w których nie miałby gotowego rozwiązania. To, co mówi naprawdę warto wdrożyć i stosować. Najbardziej wartościowe jest wskazanie przez Pana Krzysztofa prawidłowego podział słabszych i silniejszych stron. Dowiedziałem się, że to, co wszyscy postrzegają jako negatyw tak naprawdę może być pozytywem. Ale, aby tak się stało warto stosować się do wskazówek Pana Krzysztofa. Gorąco polecam każdemu, kto pragnie się rozwijać i pracować nad sobą!

  Karol Roguski

  Kierownik Projektu

  Arteria S.A.

 • Współpraca z Krzysztofem pozwala uwierzyć w wiarę we własne możliwości.

  Manager spółki notowanej na GPW

 • Praca z Krzysztofem pozwoliła mi zrealizować założone cele, dzięki jego doświadczeniu i umiejętności znajdowania problemów nad, którymi warto się pochylić. W trakcie sesji naprowadził mnie na wiele rozwiązań, które wprowadziłem do swojego życia zawodowego. Spotkania przekonały mnie do skuteczności coachingu, kiedy pojawią się kolejne zagadnienia chętnie nad nimi z Krzysztofem popracuję. Szczerze polecam, uważam że Krzysztof pozwala znaleźć "drogę na skróty" do wyznaczonego celu.

  Radosław Nowotniak

 • Pracowałam z Krzysztofem w ramach usług barterowych sesji coachingowych. Każda sesja z Krzysztofem (moja jako klienta coachingu) to ogromna ciekawość. Każda sesja z Krzysztofem przynosi dla mnie nowe odkrycie dotyczące mnie samej. Cenię pracę z Krzysztofem za profesjonalizm, upór, dążenie do celu, bezpośrednie wypowiedzi, dowcip, trafne puenty, trochę "cięty" język, którego czasem mi potrzeba. To mnie motywuje i równocześnie bawi, czyniąc ten czas sesji ciekawym i owocnym. Cenię pracę z Krzysztofem za Jego elementy mentoringu wplecione w sesje. Każdy ma swój własny styl pracy i tak ja widzę styl Krzysztofa. Dziękuję za to.

  Aldona Wierzba

 • Konkretne informacje, pewność siebie prowadzącego, humor, praktyczna wiedza, prosto i dobrze wyjaśnione.

   

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

  Karol Niedzielewski

 • Super stosunek do studentów, odpoczynek psychiczny, dużo humoru i rozrywki. GORĄCO POLECAM!

   

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

  Natalia Górecka

 • Fantastyczny warsztat, dynamicznie, z dużą dozą poczucia humoru i świetnie od strony merytorycznej. Na ogromny plus ćwiczenia przeprowadzone podczas warsztatu.

   

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

 • Warto poznać problemy w Komunikacji!

  Uczestnik warsztatu "Podstawy komunikacji".

  Adrian Zduńczyk

 • Skondensowana dawka pożytecznej rzeczy.

  Uczestniczka warsztatu "Podstawy komunikacji"

  Magdalena Kaczyńska

 • Warsztat godny polecenia. Temat bardzo potrzebny w życiu. Narzędzia do natychmiastowego wykorzystania i sprawdzenia, czy działają i jak działają.

  Uczestniczka warsztatu "Coaching emocji - subiektywny przegląd"

  Beata Matys

 • Zaskakująco skuteczne prowadzenie warsztatu.

  Uczestniczka warsztatu "3 narzędzia do zarządzania emocjami"

  Beata Śliwkowska