2016-04-28

Popełniłeś błąd: co robisz?

Co robisz, gdy już przestaniesz rozpaczać?

 

Jeśli nigdy w życiu nie popełniłeś/popełniłaś błędu – nie czytaj dalej. Robię to zastrzeżenie, gdyż spotkałem kiedyś osobę, który zadeklarowała, że ona nigdy żadnych błędów nie popełnia. Nie uwierzyłem tej osobie – mam przekonanie, że każdy popełnia błędy, ale niektórzy się do nich nigdy nie przyznają. Zatem jeśli naprawdę nigdy nie popełniasz błędów albo (choć je popełniasz) to nigdy się do nich nie przyznajesz – ten tekst nie jest dla Ciebie.

Kieruję ten tekst do osób, którym zdarza się popełnić błąd. Czasem nawet duży błąd (czyli „dać plamę”). I które mają na tyle trzeźwy osąd, że wewnętrznie potrafią się do tego (przed sobą) przyznać. To nie musi implikować od razu przyznawania się wszystkim wokół – o tym w dalszej części tekstu.

Przykładowa sytuacja wyjściowa

Kazano Ci przygotować ofertę dla klienta. Ważną ofertę dla Ważnego Klienta. To był rodzaj wyróżnienia i zaufania Twojego szefa, że właśnie Tobie to zadanie powierzono. Trudność polegała na tym, że termin był krótki, a oferta skomplikowana: wiele elementów, produkty i usługi, wsparcie po sprzedaży, poziom zniżek, które trzeba zaproponować, uzgodnienie szczegółów z osobami odpowiedzialnymi za dostarczanie poszczególne elementów, itp. Szef ma do Ciebie zaufanie więc pozwala Ci wysłać ofertę bezpośrednio do klienta (ze względu na krótki termin - bez przesyłania jej do sprawdzenia). Wiadomo też, że Wasi konkurenci również przygotowują swoje oferty. A  wybór jednej z ofert przez klienta „ustawi” sprawę współpracy z tym klientem na najbliższych kilka lat. Taki kontrakt (o ile byłby naprawdę dochodowy) dałby Twojej firmie (znaczy: firmie, w której pracujesz) większą stabilność, umocniłby pozycję na rynku, zwiększyłby jej renomę.

Stres, presja czasu, kłopoty z uzyskaniem danych od innych pracowników firmy (wszyscy „zarobieni”), ale robisz swoje. Kończysz ofertę w ostatniej chwili – klient wyznaczył nieprzekraczalny termin – wysyłasz. Oddychasz z ulgą. Udało się. Po raz kolejny udało się. Zamierzasz pojechać do domu: musisz odespać nieprzespane noce.

Gdy już się zbierasz do wyjścia – pojawia się myśl: „czy w wysłanym dokumencie skorygowałem\skorygowałam cenę za Produkt X?”. Przecież wczoraj wieczorem osoba odpowiedzialna za Produkt X zadzwoniła i powiedziała, że firma zmienia politykę cenową w zakresie tego elementu: nowa cena jest wyraźnie niższa od poprzedniej - trzeba to uwzględnić w ofercie, którą przygotowujesz. To była świetna wiadomość: zwiększała szansę na zwycięstwo Twojej oferty - no tak: oferty firmy, w której pracujesz:).

A teraz masz świadomość (choć jeszcze to sprawdzisz), że o tym zapomniałeś/zapomniałaś. I do klienta poszła oferta z dużo wyższą ceną.

Co robisz?

Oprócz tego, że padasz na fotel, ukrywasz twarz w dłoniach i masz ochotę wrzeszczeć (a może nawet wrzeszczysz).

Zanim zaczniesz czytać dalej – zapisz sobie swoją propozycję. Może przypomnij sobie jakąś „dużą plamę” z przeszłości i swoje zachowanie w tamtej sytuacji. Jaki był ostateczny wynik Twojego postępowania wówczas? Byłeś zadowolony/byłaś zadowolona ze swojego wyboru? Czy teraz masz zamiar postąpić tak samo, czy inaczej? Zanotowane? Czytaj dalej.

Jakie masz opcje?

 1. Udajesz, że nic się nie stało (może nikt nie zauważy?).
 2. Jak najszybciej wysyłasz do klienta ofertę z właściwą ceną (nic nikomu nie mówiąc).
 3. Żądasz od osoby, która przekazała Ci wczoraj dane telefonicznie zamiast mailowo, aby teraz ona wyjaśniła to nieporozumienie z klientem.
 4. Konsultujesz się ze swoim szefem.

Jeśli wydaje Ci się, że Twój pomysł różni się od opisanych powyżej, to przyjrzyj się mu jeszcze raz. Najprawdopodobniej należy do którejś z wymienionych powyżej kategorii (albo do ich kombinacji).

Co nie działa?

 1. Udawanie, że nic się nie stało.
 2. Wysłanie skorygowanej oferty bez wiedzy szefa.
 3. Przerzucanie odpowiedzialności na inną osobę.

Ad. 1. Nic się nie stało.

Dość popularna technika. Wynika z myślenia życzeniowego „może nikt nie zauważy”. Przyjrzyjmy się tej sytuacji. Nawet załóżmy, że „nikt nie zauważył”. Teraz są dwie możliwości:

a)      Twoja oferta wygrała

b)      Twoja oferta przegrała

Ad a). Twoja oferta wygrała. Jeśli Twoja oferta wygra to się wyda (choćby przy wystawianiu faktury), że cena podana w ofercie była zawyżona, czyli oferta została przez Ciebie źle przygotowana. I tylko szczęście spowodowało, że wygrała Wasza firma. Co więcej, klient może się dowiedzieć, że innym odbiorcom sprzedajecie Produkt X po dużo niższej cenie. I wtedy macie przechlapane: zarówno Ty jak i Twoja firma (znaczy: firma, w której pracujesz).

Ad b) Twoja oferta przegrała. Będzie Ci zapamiętane, że Twoja oferta przegrała. I najprawdopodobniej ktoś tę ofertę przejrzy, aby sprawdzić, co można by w przyszłości zrobić lepiej: aby Wasze oferty wygrywały. A zatem wyda się też, że Wasza oferta przegrała z powodu Twojego dużego błędu. I znowu masz przechlapane.

Ad. 2. Wysłanie skorygowanej oferty.

Znowu są dwie możliwości:

a)      Klient odrzuci nową ofertę (bo wysłana została po wyznaczonym czasie)

b)      Klient przyjmie nową ofertę (bo oferuje ona niższą cenę)

Ad. a). Klient odrzucił nową ofertę. Poza tym, klient już wie, że popełniłeś/popełniłaś bardzo poważny błąd. Nic nie zyskałeś/nie zyskałaś. Może się zdarzyć, że klient powiadomi o tym Twojego szefa. Wtedy masz przechlapane.

Ad. b). Klient przyjmuje nową ofertę, ale czuje się z tym źle, bo nie dotrzymał słowa wobec innych oferentów (dopuścił ofertę wysłaną po terminie). Będzie Ci to pamiętał i kiedyś w przyszłości może to „wyciągnąć” przeciw Tobie. Zastanawia się też zapewne, skąd ta nagła obniżka ceny – może się domagać jeszcze większej zniżki (lub innych benefitów) w zamian za dopuszczenie oferty nadesłanej po wyznaczonym czasie. A gdy odmówisz może się o tę dodatkową zniżkę zwrócić do Twojego szefa. I masz przechlapane.

Ad. 3. Przerzucenie odpowiedzialności na inna osobę.

To nigdy nie działa. Osoba dzwoniąca do Ciebie wieczorem uważa, że zrobiła dużo więcej niż była zobowiązana, aby Ci pomóc. A jeśli Ci zależało na formie pisemnej to powinieneś/powinnaś o tym powiedzieć od razu. Najpewniej odmówi przyjęcia na siebie odpowiedzialności i od razu skontaktuje się z Twoim szefem żeby się na Ciebie poskarżyć. I masz przechlapane.

Co działa? Jak najszybsza konsultacja z szefem

Z powyższego opisu widać wyraźnie, że bardziej prawdopodobnym, powtarzającym się elementem wszystkich powyższych rozwiązań jest jednak konkluzja, że szef (prędzej, czy później) o Twoim błędzie się dowie. Ale w powyższych scenariuszach – nie dowie się tego od Ciebie. I wtedy masz przechlapane.

Najlepsze, co możesz zrobić w takiej sytuacji to natychmiast zawiadomić szefa o sytuacji biorąc całą winę (100% winy) na siebie. Bez żadnych wykrętów mówisz: „To mój ogromny błąd.” Takie postawienie sprawy spowoduje, że szef (który przecież Ci ufa skoro powierzył Ci taką istotną dla firmy sprawę) zacznie dopytywać o szczegóły. I wtedy (ale dopiero wtedy!) zgodnie z prawdą opowiesz o przemęczeniu, presji czasu, formie ustnej przekazania informacji (bez oskarżania, znowu biorąc  winę na siebie). I to powoduje najczęściej, że szef sam zaczyna Cię usprawiedliwiać – zamiast na Ciebie napadać.

A dodatkowo, weź pod uwagę swoje samopoczucie: jak już powiesz co się stało, to nie musisz drżeć przez kolejne dni (lub tygodnie), czy (i kiedy) Twoja pomyłka się wyda. Poczujesz też dumę ze swojej odwagi – bo do tego trzeba odwagi. A długofalowo: szef będzie Cię bardziej szanował (za Twoją odwagę) i jeszcze bardziej będzie Ci ufał (za bycie z nim szczerym „do bólu”).

Co dalej?

Gdy już szefowi „minie pierwsza wściekłość”, którą ze spokojem i w ciszy przeczekasz (ewentualnie możesz czasem dodać: „masz rację, szefie”) – możesz zaproponować jakieś rozwiązanie, aby jeszcze sytuację uratować. Np. że zadzwonisz do klienta, powiesz prawdę o sytuacji: że zmieniły się ostatnio ceny Produktu A, ale nie zostało to uwzględnione w ofercie z Twojej winy – i zapytasz klienta, czy można z tym coś zrobić. Szef może to klepnąć, albo zaproponować coś innego np., że sam o tym porozmawia z klientem.

Jak Ci się podoba taki pomysł? Szef musi być sensowny, aby to zadziałało? Musi. A Twój nie jest? Skąd wiesz? Spróbowałeś/spróbowałaś kiedyś opisanego powyżej sposobu? To może, przy najbliższej okazji, daj swojemu szefowi szansę. Uwaga: nie przywiązuj specjalnej wagi do pierwszej (może cholerycznej) reakcji. Podsumuj sobie całość reakcji szefa: zarówno pierwszą, tę emocjonalną, jak i następną, gdy szef zaczął racjonalnie myśleć, a nie zapomnij też zaobserwować jaki był długofalowy efekt. Powodzenia.

Chcesz wiedzieć więcej?

Jeśli uważasz swojego szefa za dupka, któremu nie można mówić prawdy (bo on np. twierdzi, że sam nigdy w życiu żadnego błędu nie popełnił) – przeczytaj koniecznie tekst: Ocenianie innych, cz. 2.

Dodaj komentarz

(e-mail nie będzie publikowany)

Rekomendacje

 • Te ćwiczenia działają i mają ogromny wpływ i na sferę psychiczną i fizyczną. Zmieniło się moje podejście do mojej rodziny. Mam dużo więcej tolerancji i cierpliwości. Wiele rzeczy po prostu zacząłem akceptować a działać tam gdzie faktycznie mam wpływ.

  Marcin

  Uczestnik kursu on-line "Stres przed egzaminem"

 • Bardzo ciekawy warsztat pobudzający do myślenia i zastanowienia się nad emocjami.

  Anna Perzyńska

  Uczestnik warsztatu "Coaching emocji - subiektywny przegląd"

 • Jeśli nie radzi sobie ktoś z emocjami oraz stresem - to szkolenie jest wręcz niezastąpione.

  Uczestnik warsztatu "Stres w pracy. Narzędzia"

 • Przedstawiono kilka konkretnych technik relaksacyjnych.

  Łukasz Wielgus

  Uczestnik warsztatu "Stres przed spotkaniem rekrutacyjnym"

 • Każde doświadczenie i wiedza są cenne. Zawsze warto spróbować. Czasem jedna, mała rzecz prowadzi do dużej zmiany i sprawia, że w końcu jesteśmy szczęśliwi.

  Michał Fijałkowski

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

 • I used to work with Krzysztof on a CRM project for international client. I was a member of his team. He was always ready to help his team as a manager and as a friend. Every day was teaching us how to approach complex tasks to be able to deliver them successfully, how to stretch ourselves to achieve new skills, how to develop existing one. Thanks to him we were able to finish the whole project. I would recommend Krzysztof to anyone.

  Tomasz Filipowicz

  Rekomendacja z LinkedIn

 • To co było dla mnie wartościowe w pracy z Krzysztofem w roli coacha to Jego doświadczenie, otwartość oraz przede wszystkim umiejętność zwrócenia mojej uwagi na aspekty z kategorii „nie wiem, że nie wiem”, których zauważenie bardzo usprawnia działania i realizację celów.

  Tomasz Gajewski

 • Krzysztof was my colleague and mentor for several years, working together frequently and at times on a daily basis. Krzysztof proved to be an incredibly knowledgeable and supportive individual, whose interests and skills went well beyond his working environment, thus making him perfectly suited to enable the organization to strive towards excellence. His integrity and analytic approach, his in depth understanding of business strategy and metrics as well as his commitment and dedication to people development are exemplary and it has been a privilege to learn from him.
  In the context of working together at Microsoft I would like to highlight his leadership in professionalizing project and resource management, creating a fertile ground on which to sow the seeds to later earn the benefits of customer satisfaction and organizational development. 
  I do warmly recommend Krzysztof and would be delighted to work with him at any time.

  Margherita Brodbeck Roth

  Rekomendacja z LinkedIn

 • Krzysztof podchodzi bardzo profesjonalnie do coachingu. Pomógł mi zrozumieć moje słabe i mocne strony oraz określić obszary, nad którymi powinienem pracować. Krzysztof w znakomitej większości wskazywał mi drogę do rozwiązania, do wiedzy a tym samym pozwolił mi wypracować mechanizmy do samodzielnego rozwoju, niż dawał po prostu gotowe odpowiedzi. Współpracę z Krzysztofem uważam za szczególnie wartościową z uwagi na jego umiejętność budowania relacji,  zaangażowanie, doświadczenie biznesowe, wysoką kulturę osobistą i etykę w życiu prywatnym i zawodowym.

  Piotr Oracz

  Dyrektor ds eComerce w Loopa.eu

 • Praca z Krzysztofem pozwoliła mi zrealizować założone cele, dzięki jego doświadczeniu i umiejętności znajdowania problemów, nad którymi warto się pochylić. W trakcie sesji naprowadził mnie na wiele rozwiązań, które wprowadziłem do swojego życia zawodowego. Spotkania przekonały mnie do skuteczności coachingu, kiedy pojawią się kolejne zagadnienia chętnie nad nimi z Krzysztofem popracuję. Szczerze polecam, uważam że Krzysztof pozwala znaleźć "drogę na skróty" do wyznaczonego celu.

  Radosław Nowotniak

 • Pracowałam z Krzysztofem w ramach usług barterowych sesji coachingowych. Każda sesja z Krzysztofem (moja jako klienta coachingu) to ogromna ciekawość. Każda sesja z Krzysztofem przynosi dla mnie nowe odkrycie dotyczące mnie samej. Cenię pracę z Krzysztofem za profesjonalizm, upór, dążenie do celu, bezpośrednie wypowiedzi, dowcip, trafne puenty, trochę "cięty" język, którego czasem mi potrzeba. To mnie motywuje i równocześnie bawi, czyniąc ten czas sesji ciekawym i owocnym. Cenię pracę z Krzysztofem za Jego elementy mentoringu wplecione w sesje. Każdy ma swój własny styl pracy i tak ja widzę styl Krzysztofa. Dziękuję za to.

  Aldona Wierzba

 • I worked with Krzysztof during my CEEHQ years at Microsoft, but we knew each other even before when he worked at MS Poland in the Services unit. Krzystof was a dependable source of knowledge in services delivery subjects, representing a down to earth approach that was based on several years of working in the CEE/PL IT market. His experience, trustworthiness combined with a low temper and a bit of unique flavor made him a great colleague whom I would recommend to any other IT services organization.

  Laszlo Kollar

  Rekomendacja z LinkedIn

 • Świetny doradca, godny pełnego zaufania, o wyjątkowej wiedzy, odpowiedzialny partner. Pracowałem z Krzysztofem 5 lat wliczając w to czas, gdy był moim bezpośrednim przełożonym. Krzysztof sprawdził się zarówno jako odnoszący sukcesy Konsultant, jak i jako Manager. Zawsze chętny do pomocy i będący krok przed Tobą. Cieszę się, że nadal utrzymuję z nim kontakt jako Klient.

  Artur Malinowski

  Solution Architect w firmie Malcan

 • Absolutnie i jednogłośnie: dobrze spożytkowany czas. Wyszłam z lepszym nastawieniem niż się spodziewałam. Nigdy tego nie zapomnę:), jakkolwiek górnolotnie to by nie zabrzmiało. Dziękuję:). 

  Julia Kierebińska

  Uczestnik warsztatu "Jak sobie radzić ze stresem"

 • Jestem doradcą strategicznym z zakresu zarządzania czasem i produktywności dla menedżerów w korporacjach i dużych przedsiębiorstwach. Gdybym miał wskazać osoby, które znacząco przyczyniły się do mojego rozwoju profesjonalnego, Krzysztof Skubis niemalże automatycznie przychodzi mi na myśl. Nasza współpraca rozpoczęła się w Microsoft, gdzie Krzysztof wspierał mnie w rozwoju kompetencji z zakresu zarządzania projektami i rozwiązywaniem trudnych sytuacji z Klientami i w zespole projektowym. Do dziś rozmowy i punkt widzenia Krzysztofa wnoszą wiele do mojego rozwoju i usprawniają projekt "Ogarnij Chaos". Szczególnie cenię Krzysztofa za jego opanowanie i kompleksowe spojrzenie na omawiany problem. Nawet wyjątkowo trudne sytuacje, po analizie z Krzysztofem stają się sprawami do rozwiązania. Bogate doświadczenie zawodowe oraz komunikacja na najwyższym poziomie czynią z niego wyjątkowego partnera w biznesie i mentora. Usługi Krzysztofa Skubisa mogę z czystym sumieniem polecić wszystkim profesjonalistom, którzy szukają konsultanta - praktyka, który stanie się partnerem w ich długoterminowym rozwoju.

  Marcin Kwieciński

  Konsultant produktywności, autor projektu "Ogarnij Chaos"

 • Konkretne informacje, pewność siebie prowadzącego, humor, praktyczna wiedza, prosto i dobrze wyjaśnione.

  Karol Niedzielewski

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

 • To przyjemność być poproszonym o napisanie rekomendacji dla Krzysztofa Skubisa: który był moim Coachem i Mentorem od początku mojej kariery zawodowej kierownika projektu. Miałem szczęście, ponieważ po zatrudnieniu przez Microsoft, właściwie przez przypadek, Krzysztof został moim “Mentorem”. Od pierwszego do ostatniego dnia w Microsofcie mieliśmy comiesięczne spotkania, w czasie których mieliśmy okazję dyskutować i rozpatrywać różne podejścia do prowadzenia projektu jak również różne sposoby rozwiązywania problemów we współpracy z członkami zespołu. Krzysztof jest bacznym obserwatorem, gdy stwierdzi jakiś brak kompetencji związanej z kierowaniem projektami, natychmiast organizuje warsztaty ze światowej klasy guru w tym obszarze. Po pięciu latach mogę o sobie powiedzieć, że jest bardzo efektywnym kierownikiem projektu i mogę z całą pewnością stwierdzić, że jedna z fundamentalnych cegiełek została dołożona przez Krzysztofa. Szczerze polecam Krzysztofa jako coacha nie tylko osobom początkującym, ale również tym, którzy pracują jako kierownicy projektu od dłuższego czasu. Z Krzysztofem będziesz w stanie nauczyć się  robić to lepiej, szybciej i zostać odpowiedzialnym partnerem i członkiem zespołu.

  Grzegorz Chuchra

  Kierownik Projektu / Prezes firmy Predica

 • Nie radzisz sobie z emocjami i stresem? Warto skorzystać. Jedno szkolenie i życie staje się przyjemniejsze.

  Paweł Ciupa

  Uczestnik warsztatu "Stres w pracy. Narzędzia"

 • Zachęciłabym:) Poleciłabym:) Skorzystam ponownie:). Dziękuję.

  Anna Zielińska

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

  przeprowadzonego w ramach ICF Coaching Week 2017 

 • Trudno w kilku zdaniach podsumować sesję z Panem Krzysztofem. To trochę jak podróż w głąb siebie. Potrafi sprawić, że dostrzegamy rzeczy, które wcześniej nie wydawały się wcale takie oczywiste. Bardzo cenne i pouczające doświadczenie. Będę stosować się do wszystkich wskazówek, jakie dostałam podczas naszej sesji, to świetny początek do pracy nad sobą. Dziękuję!

  Anonimowa recenzja gratisowej sesji coachingowej

 • Pozwoli Tobie się zastanowić oraz przeanalizować pewne sytuacje wraz z emocjami, być może pomoże kontrolować. Mi pomogło.

  Uczestnik warsztatu "Stres przed spotkaniem rekrutacyjnym"

 • Życie w corpo może być przyjemne :)

  Piotr M.

  Uczestnik kursu on-line "Stres przed egzaminem"

 • Można spojrzeć w głąb siebie! Garść złotych rad. Bardzo przyjemne ćwiczenia.

  Alicja Kissa

  Uczestnik warsztatu "Stres przed spotkaniem rekrutacyjnym" 

 • Prowadzone w zabawny, lekki i ciekawy sposób warsztaty.

  Tomasz Jakubiak

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

 • Zaskakująco skuteczne prowadzenie warsztatu.

  Beata Śliwkowska

  Uczestnik warsztatu "3 narzędzia do zarządzania emocjami"