2018-06-20

Posiadasz zbyt dużo?

Im więcej masz tym jesteś szczęśliwsza?

 

Robisz czasem przegląd swojej szafy? Kiedy? Gdy nie mieszczą się nowe rzeczy, które sobie kupiłeś? Co spowodowało, że kupiłaś sobie nowe elementy ubioru? Raczej nie problem typu „nie mam się w co ubrać” skoro szafa jest pełna. Moda? Presja otoczenia? Czy Twoja wewnętrzna potrzeba posiadania kolejnej ładnej rzeczy? Skąd się bierze ta potrzeba posiadania więcej? Co Ci daje? A co Ci zabiera?

Kupuj!

Żyjemy w świecie, który każe nam ciągle kupować. Jeśli przestaniemy kupować system gospodarczy się rozsypie. Padną firmy produkcyjne. Ludzie nie będą mieli pieniędzy. Padną więc też firmy usługowe. Nie będzie pracy, dochodów – nie będzie wpływów do budżetu. Nie będzie na pensje dla służby zdrowia, szkolnictwa, policji, urzędników, wojska, itp. Rząd dodrukuje pieniędzy. Ale to wywoła potężną inflację. Będzie wielki kryzys.

Czy na pewno? Ja mam wątpliwości. Jednak nie o tym chcę teraz pisać. Chcę Ci pokazać skąd ten pęd do zakupów się wziął. Może nie musisz mu ulegać. Bo ten pęd ma swoją ciemną stronę. Płacisz dodatkową cenę, gdy posiadasz więcej.

Bogactwo

Pieniądze nie są niczym złym. Bogactwo jest moralnie dobre. Uwalnia od lęku przed niepewną przyszłością. Pozwała nie kraść, nie uciekać się do przestępstwa w trosce o swoje zdrowie i życie. Oczywiście, istnieje niebezpieczeństwo, że Twój „apetyt będzie rósł w miarę jedzenia”. Masz zaoszczędzone 20 tysięcy – chcesz mieć 100 tysięcy. Masz 100 tysięcy? Chcesz mieć milion. Itd. Tym też teraz nie chcę się zajmować.

W normalnych warunkach część dochodów wydajesz na potrzeby bieżące, a część oszczędzasz. Pytanie, które stawiam dzisiaj brzmi: co zaliczasz do „potrzeb bieżących”? Które z wydatków były naprawdę uzasadnione? Innymi słowy: co naprawdę musiałeś kupić? Co kupiłaś w nadmiarze? Kupiłeś coś z powodu reklamy, mlody – choć było Ci zbędne?

Co tracisz kupując nowe rzeczy?

Przede wszystkim tracisz czas spędzany na:

 1. zakupach
 2. przystosowaniu nowej rzeczy do używania
 3. konserwacji nowej rzeczy w czasie użytkowania

Drobiazgi? Nie sądzę. Jasne, jeśli robisz drobne zakupy – nie ma problemu. Jedzenie np. nie wymaga zbyt wielu "zabiegów konserwacyjnych”. A jeśli o nich zapomnisz możesz wyrzucić zepsute jedzenie do śmieci. Poczujesz się nieswojo, że marnujesz jedzenie. I to będzie Twoja kolejna strata.

W przypadku ubrań możesz powiedzieć, że nic się nie zmienia. I tak prałeś swoje ubrania. Teraz też pierzesz. Może nawet robisz tyle samo prań wcześniej. Ale to oznacza, że innych swoich ubrań używasz rzadziej. A może niektórych przestałaś używać? Po co je więc  trzymasz? Na wszelki wypadek? A gdy szafa jest za ciasna? Kupujesz nową szafę? Pakujesz stare ubrania w pudła i wynosisz do piwnicy? Oddajesz niepotrzebne rzeczy organizacjom charytatywnym? Wyrzucasz część ubrań? Tak naprawdę tylko dwa ostatnie rozwiązania uwalniają Cię od dodatkowych prac konserwacyjnych związanych z nowym zakupem. Gdy pozbędziesz się rzeczy starych. Najlepiej przynajmniej tylu starych, ile kupiłeś nowych.

Duże zakupy

Co się dzieje przy większych zakupach? Np. elektronika, samochód, mieszkanie. W przypadku elektroniki sporo czasu zajmuje nauka obsługi nowego urządzenia. Połączenie go z innymi. Przystosowanie do swoich potrzeb. A i potem trzeba aktualizować, naprawiać, itp. To jest ekstra czas, który trzeba zainwestować. Nawet jeśli urządzenie „poprzedniej generacji” się wyrzuci lub odda innym.

Samochód też wymaga nauki obsługi, tankowania, mycia, sprzątania w nim. Potem ubezpieczania, przeglądów, napraw, dokupowania części zamiennych, dodatkowego wyposażenia.

Z  mieszkaniem jest jeszcze więcej zachodu. Nawet, jeśli nie jest to kolejny dom - to dochodzi przeprowadzka, urządzanie się w nowym miejscu, przyzwyczajanie do nowego rozkładu pomieszczeń, lokalizacji gniazdek, przełączników, itp.

O co mi chodzi?

O spostrzeżenia Davida Allena autora projektu „Getting Things Done”. Sam odkryłem:), że jedyną walutą, która naprawdę się liczy jest mój czas. Nie wiem ile tego czasu mam. Tym cenniejszy się staje. Jeśli poświęcę go na robienie „A” mam go mniej na robienie „B”.

David Allen uświadomił mi, że sporą część czasu spędzamy na „konserwacji” tego, co już mamy. Im więcej rzeczy posiadam – tym więcej czasu muszę poświęcać na ich konserwację. W przeciwnym wypadku zacznę je tracić. Jeśli spędzam czas na konserwacji to mam go mniej na odpoczynek, swoją pasję, itp. Im więcej rzeczy posiadam tym mniej mam czasu na doświadczanie szczęścia.

Obrastanie w rzeczy

Z czasem mamy coraz więcej rzeczy. To jest przecież dowód na to, że odnieśliśmy życiowy sukces. Było nas stać na kupienie sobie wielu rzeczy. Ale czy to jest Twoja definicja sukcesu życiowego? Jeśli te rzeczy zabierają Ci czas, którego masz coraz mniej?

Recepta

Nie powiększaj swojego zbioru rzeczy bez ważnego powodu. Kupujesz nową rzecz? Wybierz rzecz, którą już posiadasz i przekaż innym (lub wyrzuć). A najlepiej, gdy przekażesz (lub wyrzucisz) więcej niż jedną. Np. kupiłem nową koszulę - oddaję na potrzeby hospicjum klika koszul, których od dawna nie używam. W ten sposób będziesz spędzać coraz mniej czasu na konserwacji rzeczy. Tych rzeczy będzie coraz mniej. Zyskasz czas na sprawy, które są dla Ciebie naprawdę ważne.

 

PS. Do 26. czerwca 2018 r. udostępniam darmowe lekcje o stresie przedegzaminacyjnym. Ćwiczenia, które proponuję, są przydatne przed każdym stresującym wydarzeniem (nie tylko przed egzaminem). Link do rejestracji -> http://www.stres-przed-egzaminem.pl/. Natychmiast po rejestracji następuje przekierowanie do lekcji.

motionmailapp.com

 

 

Dodaj komentarz

(e-mail nie będzie publikowany)

Rekomendacje

 • Te ćwiczenia działają i mają ogromny wpływ i na sferę psychiczną i fizyczną. Zmieniło się moje podejście do mojej rodziny. Mam dużo więcej tolerancji i cierpliwości. Wiele rzeczy po prostu zacząłem akceptować a działać tam gdzie faktycznie mam wpływ.

  Marcin

  Uczestnik kursu on-line "Stres przed egzaminem"

 • Bardzo ciekawy warsztat pobudzający do myślenia i zastanowienia się nad emocjami.

  Anna Perzyńska

  Uczestnik warsztatu "Coaching emocji - subiektywny przegląd"

 • Jeśli nie radzi sobie ktoś z emocjami oraz stresem - to szkolenie jest wręcz niezastąpione.

  Uczestnik warsztatu "Stres w pracy. Narzędzia"

 • Przedstawiono kilka konkretnych technik relaksacyjnych.

  Łukasz Wielgus

  Uczestnik warsztatu "Stres przed spotkaniem rekrutacyjnym"

 • Każde doświadczenie i wiedza są cenne. Zawsze warto spróbować. Czasem jedna, mała rzecz prowadzi do dużej zmiany i sprawia, że w końcu jesteśmy szczęśliwi.

  Michał Fijałkowski

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

 • I used to work with Krzysztof on a CRM project for international client. I was a member of his team. He was always ready to help his team as a manager and as a friend. Every day was teaching us how to approach complex tasks to be able to deliver them successfully, how to stretch ourselves to achieve new skills, how to develop existing one. Thanks to him we were able to finish the whole project. I would recommend Krzysztof to anyone.

  Tomasz Filipowicz

  Rekomendacja z LinkedIn

 • To co było dla mnie wartościowe w pracy z Krzysztofem w roli coacha to Jego doświadczenie, otwartość oraz przede wszystkim umiejętność zwrócenia mojej uwagi na aspekty z kategorii „nie wiem, że nie wiem”, których zauważenie bardzo usprawnia działania i realizację celów.

  Tomasz Gajewski

 • Krzysztof was my colleague and mentor for several years, working together frequently and at times on a daily basis. Krzysztof proved to be an incredibly knowledgeable and supportive individual, whose interests and skills went well beyond his working environment, thus making him perfectly suited to enable the organization to strive towards excellence. His integrity and analytic approach, his in depth understanding of business strategy and metrics as well as his commitment and dedication to people development are exemplary and it has been a privilege to learn from him.
  In the context of working together at Microsoft I would like to highlight his leadership in professionalizing project and resource management, creating a fertile ground on which to sow the seeds to later earn the benefits of customer satisfaction and organizational development. 
  I do warmly recommend Krzysztof and would be delighted to work with him at any time.

  Margherita Brodbeck Roth

  Rekomendacja z LinkedIn

 • Krzysztof podchodzi bardzo profesjonalnie do coachingu. Pomógł mi zrozumieć moje słabe i mocne strony oraz określić obszary, nad którymi powinienem pracować. Krzysztof w znakomitej większości wskazywał mi drogę do rozwiązania, do wiedzy a tym samym pozwolił mi wypracować mechanizmy do samodzielnego rozwoju, niż dawał po prostu gotowe odpowiedzi. Współpracę z Krzysztofem uważam za szczególnie wartościową z uwagi na jego umiejętność budowania relacji,  zaangażowanie, doświadczenie biznesowe, wysoką kulturę osobistą i etykę w życiu prywatnym i zawodowym.

  Piotr Oracz

  Dyrektor ds eComerce w Loopa.eu

 • Praca z Krzysztofem pozwoliła mi zrealizować założone cele, dzięki jego doświadczeniu i umiejętności znajdowania problemów, nad którymi warto się pochylić. W trakcie sesji naprowadził mnie na wiele rozwiązań, które wprowadziłem do swojego życia zawodowego. Spotkania przekonały mnie do skuteczności coachingu, kiedy pojawią się kolejne zagadnienia chętnie nad nimi z Krzysztofem popracuję. Szczerze polecam, uważam że Krzysztof pozwala znaleźć "drogę na skróty" do wyznaczonego celu.

  Radosław Nowotniak

 • Pracowałam z Krzysztofem w ramach usług barterowych sesji coachingowych. Każda sesja z Krzysztofem (moja jako klienta coachingu) to ogromna ciekawość. Każda sesja z Krzysztofem przynosi dla mnie nowe odkrycie dotyczące mnie samej. Cenię pracę z Krzysztofem za profesjonalizm, upór, dążenie do celu, bezpośrednie wypowiedzi, dowcip, trafne puenty, trochę "cięty" język, którego czasem mi potrzeba. To mnie motywuje i równocześnie bawi, czyniąc ten czas sesji ciekawym i owocnym. Cenię pracę z Krzysztofem za Jego elementy mentoringu wplecione w sesje. Każdy ma swój własny styl pracy i tak ja widzę styl Krzysztofa. Dziękuję za to.

  Aldona Wierzba

 • I worked with Krzysztof during my CEEHQ years at Microsoft, but we knew each other even before when he worked at MS Poland in the Services unit. Krzystof was a dependable source of knowledge in services delivery subjects, representing a down to earth approach that was based on several years of working in the CEE/PL IT market. His experience, trustworthiness combined with a low temper and a bit of unique flavor made him a great colleague whom I would recommend to any other IT services organization.

  Laszlo Kollar

  Rekomendacja z LinkedIn

 • Świetny doradca, godny pełnego zaufania, o wyjątkowej wiedzy, odpowiedzialny partner. Pracowałem z Krzysztofem 5 lat wliczając w to czas, gdy był moim bezpośrednim przełożonym. Krzysztof sprawdził się zarówno jako odnoszący sukcesy Konsultant, jak i jako Manager. Zawsze chętny do pomocy i będący krok przed Tobą. Cieszę się, że nadal utrzymuję z nim kontakt jako Klient.

  Artur Malinowski

  Solution Architect w firmie Malcan

 • Absolutnie i jednogłośnie: dobrze spożytkowany czas. Wyszłam z lepszym nastawieniem niż się spodziewałam. Nigdy tego nie zapomnę:), jakkolwiek górnolotnie to by nie zabrzmiało. Dziękuję:). 

  Julia Kierebińska

  Uczestnik warsztatu "Jak sobie radzić ze stresem"

 • Jestem doradcą strategicznym z zakresu zarządzania czasem i produktywności dla menedżerów w korporacjach i dużych przedsiębiorstwach. Gdybym miał wskazać osoby, które znacząco przyczyniły się do mojego rozwoju profesjonalnego, Krzysztof Skubis niemalże automatycznie przychodzi mi na myśl. Nasza współpraca rozpoczęła się w Microsoft, gdzie Krzysztof wspierał mnie w rozwoju kompetencji z zakresu zarządzania projektami i rozwiązywaniem trudnych sytuacji z Klientami i w zespole projektowym. Do dziś rozmowy i punkt widzenia Krzysztofa wnoszą wiele do mojego rozwoju i usprawniają projekt "Ogarnij Chaos". Szczególnie cenię Krzysztofa za jego opanowanie i kompleksowe spojrzenie na omawiany problem. Nawet wyjątkowo trudne sytuacje, po analizie z Krzysztofem stają się sprawami do rozwiązania. Bogate doświadczenie zawodowe oraz komunikacja na najwyższym poziomie czynią z niego wyjątkowego partnera w biznesie i mentora. Usługi Krzysztofa Skubisa mogę z czystym sumieniem polecić wszystkim profesjonalistom, którzy szukają konsultanta - praktyka, który stanie się partnerem w ich długoterminowym rozwoju.

  Marcin Kwieciński

  Konsultant produktywności, autor projektu "Ogarnij Chaos"

 • Konkretne informacje, pewność siebie prowadzącego, humor, praktyczna wiedza, prosto i dobrze wyjaśnione.

  Karol Niedzielewski

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

 • To przyjemność być poproszonym o napisanie rekomendacji dla Krzysztofa Skubisa: który był moim Coachem i Mentorem od początku mojej kariery zawodowej kierownika projektu. Miałem szczęście, ponieważ po zatrudnieniu przez Microsoft, właściwie przez przypadek, Krzysztof został moim “Mentorem”. Od pierwszego do ostatniego dnia w Microsofcie mieliśmy comiesięczne spotkania, w czasie których mieliśmy okazję dyskutować i rozpatrywać różne podejścia do prowadzenia projektu jak również różne sposoby rozwiązywania problemów we współpracy z członkami zespołu. Krzysztof jest bacznym obserwatorem, gdy stwierdzi jakiś brak kompetencji związanej z kierowaniem projektami, natychmiast organizuje warsztaty ze światowej klasy guru w tym obszarze. Po pięciu latach mogę o sobie powiedzieć, że jest bardzo efektywnym kierownikiem projektu i mogę z całą pewnością stwierdzić, że jedna z fundamentalnych cegiełek została dołożona przez Krzysztofa. Szczerze polecam Krzysztofa jako coacha nie tylko osobom początkującym, ale również tym, którzy pracują jako kierownicy projektu od dłuższego czasu. Z Krzysztofem będziesz w stanie nauczyć się  robić to lepiej, szybciej i zostać odpowiedzialnym partnerem i członkiem zespołu.

  Grzegorz Chuchra

  Kierownik Projektu / Prezes firmy Predica

 • Nie radzisz sobie z emocjami i stresem? Warto skorzystać. Jedno szkolenie i życie staje się przyjemniejsze.

  Paweł Ciupa

  Uczestnik warsztatu "Stres w pracy. Narzędzia"

 • Zachęciłabym:) Poleciłabym:) Skorzystam ponownie:). Dziękuję.

  Anna Zielińska

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

  przeprowadzonego w ramach ICF Coaching Week 2017 

 • Trudno w kilku zdaniach podsumować sesję z Panem Krzysztofem. To trochę jak podróż w głąb siebie. Potrafi sprawić, że dostrzegamy rzeczy, które wcześniej nie wydawały się wcale takie oczywiste. Bardzo cenne i pouczające doświadczenie. Będę stosować się do wszystkich wskazówek, jakie dostałam podczas naszej sesji, to świetny początek do pracy nad sobą. Dziękuję!

  Anonimowa recenzja gratisowej sesji coachingowej

 • Pozwoli Tobie się zastanowić oraz przeanalizować pewne sytuacje wraz z emocjami, być może pomoże kontrolować. Mi pomogło.

  Uczestnik warsztatu "Stres przed spotkaniem rekrutacyjnym"

 • Życie w corpo może być przyjemne :)

  Piotr M.

  Uczestnik kursu on-line "Stres przed egzaminem"

 • Można spojrzeć w głąb siebie! Garść złotych rad. Bardzo przyjemne ćwiczenia.

  Alicja Kissa

  Uczestnik warsztatu "Stres przed spotkaniem rekrutacyjnym" 

 • Prowadzone w zabawny, lekki i ciekawy sposób warsztaty.

  Tomasz Jakubiak

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

 • Zaskakująco skuteczne prowadzenie warsztatu.

  Beata Śliwkowska

  Uczestnik warsztatu "3 narzędzia do zarządzania emocjami"