2013-11-29

Przekonania

Czy przekonania nam służą,... czy wręcz przeciwnie?

Zastanawiałeś/łaś się kiedyś jakie masz przekonania?

Pewnie „tak”. Mnie to określenie kojarzy się przede wszystkim z poglądami politycznymi. Np. jedni są przekonani, że „każdy jest kowalem własnego losu” wobec tego instytucje państwa powinny jak najmniej ingerować w osobistą wolność. Inni są zwolennikami tezy, że „wszyscy mamy takie same żołądki” i nierówności w dochodach należy korygować przez umiejętną politykę podatkową. To oczywiście pewne przerysowanie. Ale chyba dobrze oddaje istotę przekonań.

Przekonania wpływają na sposób widzenia świata, na to jak oceniamy innych, ich postępowanie, jak oceniamy nowe idee. Są filtrem, przez który obserwujemy świat zewnętrzny. Czy to znaczy, że nie warto mieć przekonań? Niekoniecznie. Wyobraź sobie kogoś kto nie ma żadnych przekonań. Jak taka osoba będzie podejmować decyzje? Jak może uczestniczyć w dyskusji? Prawda, że współpraca z taką osobą wygląda na koszmar? Nigdy nie wiedziałbyś/łabyś co powie, jak postąpi, jak się zachowa, itp. A my lubimy mieć świat uporządkowany, przewidywalny. Zaraz, zaraz,... przecież to prowadzi do „szufladkowania” naszych krewnych i znajomych. Prowadzi. Ale i tak to robimy (często podświadomie).

To w końcu jak? Dobrze jest mieć przekonania, czy niedobrze?

Dygresja: niezależnie od tego, czy ktoś tego chce, czy nie to i tak ma jakieś przekonania.

A na zadane powyżej pytanie odpowiem jak prawdziwy konsultant: „to zależy”:).

Dobrze

Przekonania ułatwiają podejmowanie decyzji, porządkują nasz świat. Stanowią dla naszego umysłu namiastkę praw przyrody – wtedy, gdy tych praw nie ma (albo ich jeszcze nie odkryliśmy).

Niedobrze

Zdarza się (nie tak znowu rzadko), że nasze przekonanie utożsamiamy z prawem przyrody. Wtedy takie przekonanie nas ogranicza. Jak? Np. nie traktujemy poważnie osób, które mają inne przekonanie: „skoro oni negują prawo powszechnego ciążenia to o czym mamy rozmawiać?”.

Jeśli mam przekonanie, że „ja się nie nadaję na sprzedawcę” to bardzo zmniejszam swoje szanse na zostanie dobrym sprzedawcą.

Potrafi być też i tak, że mamy jakieś przekonania, których nie jesteśmy w pełni świadomi. Najczęściej są to przekonania bardzo mocno utożsamiane z prawem przyrody – tak oczywiste, że nie ma po co o nich mówić lub się nad nimi zastanawiać. Wtedy na pewno nie potrafimy dostrzec jak one nas ograniczają.

I co z tego?

Jest nadzieja. Oczywiście.... w coachingu.

Dobry coach wychwytuje ograniczające przekonania Klienta i wyciąga je na światło dzienne. Często, gdy Klient (!) – motywowany przez coacha – sformułuje swoje przekonanie (na piśmie!) i głośno je wypowie:  sam stwierdza, że jest ono absurdalne i je natychmiast odrzuca.

A jeśli „nie”? Jeśli Klient upiera się, że to wcale nie jest przekonanie tylko „życiowa prawda”?

Coach nie będzie Klientowi udowadniał, że ten nie ma racji. Raczej poprowadzi rozmowę tak, aby Klient odkrył, że możliwe są też inne punkty widzenia. A gdy już to się uda... to można zobaczyć jak ogranicza jeden punkt widzenia, a jak ogranicza inny.

A Twoje przekonania? Nie ograniczają Cię w ogóle? Jeśli tak myślisz to najpewniej się mylisz. Ale może jesteś wyjątkiem:).

Jeśli myślisz inaczej to może spróbujesz zrobić listę swoich przekonań? A może też zastanowisz się jakie są możliwe inne przekonania w tym obszarze? I jak Twoje przekonanie Cię ogranicza?

Gdybyś przypadkiem:) dotarł aż do takiego etapu to stąd już tylko krok do zastanowienia się, czy z czasem nie warto tego przekonania odrzucić. 

Dodaj komentarz

(e-mail nie będzie publikowany)

Rekomendacje

 • To co było dla mnie wartościowe w pracy z Krzysztofem w roli coacha to Jego doświadczenie, otwartość oraz przede wszystkim umiejętność zwrócenia mojej uwagi na aspekty z kategorii „nie wiem, że nie wiem”, których zauważenie bardzo usprawnia działania i realizację celów.

  Tomasz Gajewski

 • Krzysztof podchodzi bardzo profesjonalnie do coachingu. Pomógł mi zrozumieć moje słabe i mocne strony oraz określić obszary, nad którymi powinienem pracować. Krzysztof w znakomitej większości wskazywał mi drogę do rozwiązania, do wiedzy a tym samym pozwolił mi wypracować mechanizmy do samodzielnego rozwoju, niż dawał po prostu gotowe odpowiedzi. Współpracę z Krzysztofem uważam za szczególnie wartościową z uwagi na jego umiejętność budowania relacji,  zaangażowanie, doświadczenie biznesowe, wysoką kulturę osobistą i etykę w życiu prywatnym i zawodowym.

  Piotr Oracz

  Dyrektor ds eComerce w Loopa.eu

 • Miałem przyjemność uczestniczyć w sesjach coachingu dla zarządu K&K Media Solutions prowadzonych przez Krzysztofa. Jego ogromne doświadczenie i autentyczna chęć pomocy pomagają dojść do ciekawych konkluzji, które traktuje się jako swoje. Zaskakujące było dla mnie to, że wykraczały one poza spodziewany przeze mnie obszar zawodowy.
  Krzysztof otworzył nam oczy na to, co oczywiste, a jednak niezauważalne.

  Jakub Reiter

  Wiceprezes Zarządu K&K Media Solutions

 • Z Panem Krzysztofem, podczas procesu coachingowego, miałem przyjemność pracować  przez pół roku. W tym okresie przepracowaliśmy trzy bloki tematyczne: delegowanie, opór oraz emocje. To, co najbardziej mnie zaskoczyło to wiedza o samym sobie. Praca z Panem Krzysztofem otworzyła mi oczy na pewne kwestie, na które nie zwracałem uwagi, a które miały/mają bardzo duże odzwierciedlenie w jakości wykonywanej przeze mnie pracy. Pan Krzysztof jest świetnym fachowcem – z dużym bagażem doświadczenia, zawsze cennymi radami. Właściwie nie było sytuacji, w których nie miałby gotowego rozwiązania. To, co mówi naprawdę warto wdrożyć i stosować. Najbardziej wartościowe jest wskazanie przez Pana Krzysztofa prawidłowego podział słabszych i silniejszych stron. Dowiedziałem się, że to, co wszyscy postrzegają jako negatyw tak naprawdę może być pozytywem. Ale, aby tak się stało warto stosować się do wskazówek Pana Krzysztofa. Gorąco polecam każdemu, kto pragnie się rozwijać i pracować nad sobą!

  Karol Roguski

  Kierownik Projektu

  Arteria S.A.

 • Współpraca z Krzysztofem pozwala uwierzyć w wiarę we własne możliwości.

  Manager spółki notowanej na GPW

 • Praca z Krzysztofem pozwoliła mi zrealizować założone cele, dzięki jego doświadczeniu i umiejętności znajdowania problemów nad, którymi warto się pochylić. W trakcie sesji naprowadził mnie na wiele rozwiązań, które wprowadziłem do swojego życia zawodowego. Spotkania przekonały mnie do skuteczności coachingu, kiedy pojawią się kolejne zagadnienia chętnie nad nimi z Krzysztofem popracuję. Szczerze polecam, uważam że Krzysztof pozwala znaleźć "drogę na skróty" do wyznaczonego celu.

  Radosław Nowotniak

 • Pracowałam z Krzysztofem w ramach usług barterowych sesji coachingowych. Każda sesja z Krzysztofem (moja jako klienta coachingu) to ogromna ciekawość. Każda sesja z Krzysztofem przynosi dla mnie nowe odkrycie dotyczące mnie samej. Cenię pracę z Krzysztofem za profesjonalizm, upór, dążenie do celu, bezpośrednie wypowiedzi, dowcip, trafne puenty, trochę "cięty" język, którego czasem mi potrzeba. To mnie motywuje i równocześnie bawi, czyniąc ten czas sesji ciekawym i owocnym. Cenię pracę z Krzysztofem za Jego elementy mentoringu wplecione w sesje. Każdy ma swój własny styl pracy i tak ja widzę styl Krzysztofa. Dziękuję za to.

  Aldona Wierzba

 • Konkretne informacje, pewność siebie prowadzącego, humor, praktyczna wiedza, prosto i dobrze wyjaśnione.

   

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

  Karol Niedzielewski

 • Super stosunek do studentów, odpoczynek psychiczny, dużo humoru i rozrywki. GORĄCO POLECAM!

   

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

  Natalia Górecka

 • Fantastyczny warsztat, dynamicznie, z dużą dozą poczucia humoru i świetnie od strony merytorycznej. Na ogromny plus ćwiczenia przeprowadzone podczas warsztatu.

   

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

 • Warto poznać problemy w Komunikacji!

  Uczestnik warsztatu "Podstawy komunikacji".

  Adrian Zduńczyk

 • Skondensowana dawka pożytecznej rzeczy.

  Uczestniczka warsztatu "Podstawy komunikacji"

  Magdalena Kaczyńska

 • Warsztat godny polecenia. Temat bardzo potrzebny w życiu. Narzędzia do natychmiastowego wykorzystania i sprawdzenia, czy działają i jak działają.

  Uczestniczka warsztatu "Coaching emocji - subiektywny przegląd"

  Beata Matys

 • Zaskakująco skuteczne prowadzenie warsztatu.

  Uczestniczka warsztatu "3 narzędzia do zarządzania emocjami"

  Beata Śliwkowska