2014-04-18

Rodzaje terapii

i różnice między nimi

Czytam ostatnio zarekomendowaną przez żonę książkę Jorge Bucay’a „Pozwól, że ci opowiem … bajki, które nauczyły mnie jak żyć”. Co prawda na razie nie nauczyłem się jak żyć, ale przyczyna tkwi chyba w mojej wrodzonej tępocie, bo książkę z czystym sumieniem polecam. I nie tylko tym, którzy nie wiedzą jak żyć. Czyta się ją świetnie. Bajki są zazwyczaj króciutkie, zwięzłe, ale pełne treści. I jak to bajki, mają morał. Chociaż - co mi się wydaje podejściem coacha - nie zawsze morał jest podany na tacy. Czasem trzeba sobie samemu ten morał dopowiedzieć. I myślę sobie, że może się okazać iż nie każdy odkryje identyczny morał.

Terapia coachingowa?

Tak. Czytając tę książkę odnoszę wrażenie, że można użyć takiego określenia w stosunku do tego, co robi Jorge ze swoim podopiecznym. Co robi? Zadaje dużo pytańJ.  Choć trzeba przyznać, że gdy trzeba coś objaśnić to Jorge… opowiada bajkę.

Tak naprawdę Jorge deklaruje się jako zwolennik terapii Gestalt, ale jako terapeuta jest też (moim zdaniem) świetnym coachem. Pozostawia Klientowi dużo przestrzeni do samodzielnego myślenia, wyciągania wniosków i podejmowania decyzji. Nie ocenia, wspiera, nie daje gotowych recept. Prawdziwy coach. Sądzę, że mógłby też pracować z osobami, które nie wymagają terapii, a tylko chcą coś zmienić w swoim życiu.

Ta książka pokazuje mi jak cienka może być granica pomiędzy terapią i coachingiem. Chyba również, że dobry terapeuta może być też świetnym coachem. Choć wydaje mi się, że drugą stronę to raczej nie działa. Nawet dobry coach zazwyczaj nie ma wiedzy jak radzić sobie z Klientem, który utknął w jakimś miejscu swojej drogi (zmiany) z powodu problemów jakie mam sam ze sobą. Dobry coach odkrywa taką sytuację i sugeruje wizytę u terapeuty.

Ale jaką terapię wybrać?

Jako dobry coach:)  nie odpowiem na to  pytanie. W zamian za to zacytuję bajkę z książki Jorge Bucay’a.  Bajka z rozdziału „Co to za terapia?”

Początek cytatu

BYŁ SOBIE PEWIEN CZŁOWIEK cierpiący na encopresis (krótko i zwięźle: srał pod siebie). Lekarz po dokładnym przebadaniu go nie stwierdził żadnej fizycznej przyczyny wyjaśniającej jego problem i skierował go do terapeuty.

 

Efekt terapii pierwszej, w której konsultującym jest psychoanalityk freudowski:

Po pięciu latach człowiek ten  spotyka się ze swoim znajomym.

- Witaj! Jak tam twoja terapia?

- Fantastycznie! – odpowiedział z euforią.

- Już nie srasz pod siebie?

- Słuchaj, srać, to sram dalej, ale teraz wiem, dlaczego to robię!

 

Efekt terapii drugiej, w której konsultującym jest behawiorysta:

Po pięciu dniach człowiek ten  spotyka się ze swoim znajomym.

- Witaj! Jak tam twoja terapia?

- Genialnie! – odpowiedział z euforią.

 - Już nie srasz pod siebie?

- Słuchaj, srać, to sram dalej, ale teraz używam gumowych gaci!

 

Efekt terapii trzeciej, w której konsultuje go terapeuta zajmujący się psychologią postaci (Gestalt):

Po pięciu miesiącach człowiek ten  spotyka się ze swoim znajomym.

 - Witaj! Jak tam twoja terapia?

- Cudownie! – odpowiedział z euforią.

- Już nie srasz pod siebie?

- Słuchaj, srać, to sram dalej, ale teraz się tym nie przejmuję!

Koniec cytatu

I taką bajkę pisze terapeuta! Trzeba mieć spory dystans do siebie i swojego zawodu żeby coś takiego napisać.

A Tobie podobała się ta bajka? Który typ terapii byś wybrał/a gdyby chodziło o Ciebie? Podzielisz się swoją refleksją? A może uraził Cię przyziemny temat? Dosłowność języka? Będę wdzięczny za Twoją opinię.

Komentarze:

2015-06-15
efekt terapii 3 oczywiście mi się najbardziej podoba,i myśle że jest najlepsza ta terapia gestalt,przeczytałem tą książkę i polecam ,najlepsza jaką przeczytałem.
k9.fcl

Dodaj komentarz

(e-mail nie będzie publikowany)

Rekomendacje

 • To co było dla mnie wartościowe w pracy z Krzysztofem w roli coacha to Jego doświadczenie, otwartość oraz przede wszystkim umiejętność zwrócenia mojej uwagi na aspekty z kategorii „nie wiem, że nie wiem”, których zauważenie bardzo usprawnia działania i realizację celów.

  Tomasz Gajewski

 • Krzysztof podchodzi bardzo profesjonalnie do coachingu. Pomógł mi zrozumieć moje słabe i mocne strony oraz określić obszary, nad którymi powinienem pracować. Krzysztof w znakomitej większości wskazywał mi drogę do rozwiązania, do wiedzy a tym samym pozwolił mi wypracować mechanizmy do samodzielnego rozwoju, niż dawał po prostu gotowe odpowiedzi. Współpracę z Krzysztofem uważam za szczególnie wartościową z uwagi na jego umiejętność budowania relacji,  zaangażowanie, doświadczenie biznesowe, wysoką kulturę osobistą i etykę w życiu prywatnym i zawodowym.

  Piotr Oracz

  Dyrektor ds eComerce w Loopa.eu

 • Miałem przyjemność uczestniczyć w sesjach coachingu dla zarządu K&K Media Solutions prowadzonych przez Krzysztofa. Jego ogromne doświadczenie i autentyczna chęć pomocy pomagają dojść do ciekawych konkluzji, które traktuje się jako swoje. Zaskakujące było dla mnie to, że wykraczały one poza spodziewany przeze mnie obszar zawodowy.
  Krzysztof otworzył nam oczy na to, co oczywiste, a jednak niezauważalne.

  Jakub Reiter

  Wiceprezes Zarządu K&K Media Solutions

 • Z Panem Krzysztofem, podczas procesu coachingowego, miałem przyjemność pracować  przez pół roku. W tym okresie przepracowaliśmy trzy bloki tematyczne: delegowanie, opór oraz emocje. To, co najbardziej mnie zaskoczyło to wiedza o samym sobie. Praca z Panem Krzysztofem otworzyła mi oczy na pewne kwestie, na które nie zwracałem uwagi, a które miały/mają bardzo duże odzwierciedlenie w jakości wykonywanej przeze mnie pracy. Pan Krzysztof jest świetnym fachowcem – z dużym bagażem doświadczenia, zawsze cennymi radami. Właściwie nie było sytuacji, w których nie miałby gotowego rozwiązania. To, co mówi naprawdę warto wdrożyć i stosować. Najbardziej wartościowe jest wskazanie przez Pana Krzysztofa prawidłowego podział słabszych i silniejszych stron. Dowiedziałem się, że to, co wszyscy postrzegają jako negatyw tak naprawdę może być pozytywem. Ale, aby tak się stało warto stosować się do wskazówek Pana Krzysztofa. Gorąco polecam każdemu, kto pragnie się rozwijać i pracować nad sobą!

  Karol Roguski

  Kierownik Projektu

  Arteria S.A.

 • Współpraca z Krzysztofem pozwala uwierzyć w wiarę we własne możliwości.

  Manager spółki notowanej na GPW

 • Praca z Krzysztofem pozwoliła mi zrealizować założone cele, dzięki jego doświadczeniu i umiejętności znajdowania problemów nad, którymi warto się pochylić. W trakcie sesji naprowadził mnie na wiele rozwiązań, które wprowadziłem do swojego życia zawodowego. Spotkania przekonały mnie do skuteczności coachingu, kiedy pojawią się kolejne zagadnienia chętnie nad nimi z Krzysztofem popracuję. Szczerze polecam, uważam że Krzysztof pozwala znaleźć "drogę na skróty" do wyznaczonego celu.

  Radosław Nowotniak

 • Pracowałam z Krzysztofem w ramach usług barterowych sesji coachingowych. Każda sesja z Krzysztofem (moja jako klienta coachingu) to ogromna ciekawość. Każda sesja z Krzysztofem przynosi dla mnie nowe odkrycie dotyczące mnie samej. Cenię pracę z Krzysztofem za profesjonalizm, upór, dążenie do celu, bezpośrednie wypowiedzi, dowcip, trafne puenty, trochę "cięty" język, którego czasem mi potrzeba. To mnie motywuje i równocześnie bawi, czyniąc ten czas sesji ciekawym i owocnym. Cenię pracę z Krzysztofem za Jego elementy mentoringu wplecione w sesje. Każdy ma swój własny styl pracy i tak ja widzę styl Krzysztofa. Dziękuję za to.

  Aldona Wierzba

 • Konkretne informacje, pewność siebie prowadzącego, humor, praktyczna wiedza, prosto i dobrze wyjaśnione.

   

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

  Karol Niedzielewski

 • Super stosunek do studentów, odpoczynek psychiczny, dużo humoru i rozrywki. GORĄCO POLECAM!

   

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

  Natalia Górecka

 • Fantastyczny warsztat, dynamicznie, z dużą dozą poczucia humoru i świetnie od strony merytorycznej. Na ogromny plus ćwiczenia przeprowadzone podczas warsztatu.

   

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

 • Warto poznać problemy w Komunikacji!

  Uczestnik warsztatu "Podstawy komunikacji".

  Adrian Zduńczyk

 • Skondensowana dawka pożytecznej rzeczy.

  Uczestniczka warsztatu "Podstawy komunikacji"

  Magdalena Kaczyńska

 • Warsztat godny polecenia. Temat bardzo potrzebny w życiu. Narzędzia do natychmiastowego wykorzystania i sprawdzenia, czy działają i jak działają.

  Uczestniczka warsztatu "Coaching emocji - subiektywny przegląd"

  Beata Matys

 • Zaskakująco skuteczne prowadzenie warsztatu.

  Uczestniczka warsztatu "3 narzędzia do zarządzania emocjami"

  Beata Śliwkowska