2015-03-13

Trwanie

Jaką wartość ma trwanie?

Poprzez trwanie rozumiem stan, w którym nic się nie zmienia. Nie zdarza się nic nowego, nie podejmuję żadnych prób zmiany aktualnej sytuacji. Piszę też o sytuacji, która nie jest dla mnie uciążliwa, czy bolesna. W przeciwnym wypadku starałbym się ją zmienić.

Owszem jest pewna uciążliwość, lekki ból. Moje poczucie, że … marnuję czas. Kiedy trwam to stoję w miejscu. A jeśli stoję w miejscu to znaczy, że się nie rozwijam. A więc marnuję czas. Też tak masz? Czytaj dalej.

Tobie taka sytuacja nigdy się nie przytrafi? Nie czytaj dalej jeśli masz na to gwarancję:).

Obiektywne spojrzenie na trwanie

Obiektywne, gdyż ignorujące wewnętrznego krytyka, który zawsze potrafi mi wykazać, że to co robię jest złe. Ciężko pracuję – robię źle, bo pozbawiam się odpoczynku. Odpoczywam – robię źle, bo przecież jest jeszcze tyle rzeczy do zrobienia. To klasyka. Jeśli będę ulegał swojemu wewnętrznemu krytykowi to zawsze będę z siebie niezadowolony. O wewnętrznym krytyku już trochę napisałem: Problem z gremlinem oraz Wewnętrzny krytyk.  

A zatem: nic nie zmieniam, trwam. Co mi to daje?

 1. Mam chwilę na oddech. Nie muszę nad niczym szczególnie się „zmóżdżać”, ani wysilać.
 2. Utrwalam to, co już osiągnąłem. Gdybym pędził za następnym celem mógłbym utracić to, co już osiągnąłem.
 3. Mogę się rozejrzeć, zastanowić. Sprawdzić, czy nadal chcę iść w tę samą stronę. A nawet jeśli nadal chcę podążać w tę stronę co dotąd, to czy nie mogę tego robić inną drogą niż dotychczas.
 4. Mam czas na odpoczynek. Na rzeczy, które dotąd odkładałem, na które nie miałem czasu.

Zagrożenia

Pomijam wewnętrznego krytyka, który będzie mi wmawiał, że każda  sekunda spędzona na trwaniu to strata czasu. Oczywiście, gdybym ciągle pędził, to mój krytyk będzie mnie przekonywał, że biegam bez sensu, bo nawet się nie zastanawiam, w którą stronę powinienem biec.

Prawdziwym zagrożeniem jest to, że w takim trwaniu będę … trwał. Dłużej niżbym chciał. Że się rozleniwię i będzie mi trudno zmobilizować się do kolejnego kroku. Albo że mi się ten stan spodoba.

Zastanów się teraz, które z powyższych zagrożeń bardziej Cię przeraża. A teraz odpowiedz sobie na pytanie: co powoduje, że taka perspektywa Cię przeraża?

W moim przypadku bardziej się boję rozleniwienia. A to dlatego, że mogę wtedy przestać trwać, a zacząć się cofać. Zacznę odkładać różne sprawy na później: na początku tylko te, które nie są pilne. Potem również te pilne. I ostatecznie zacznę „zawalać” rzeczy, których (w moim systemie wartości) „zawalać” nie wolno. A jeśli ktoś je zawala to jest osobą, którą ja nisko cenię. Innymi słowy boję się, że utracę do siebie szacunek.

Jak się bronić przed zagrożeniami?

Ja mam taki wewnętrzny mechanizm, że po okresie „trwania” nabieram wielkiej ochoty na działanie. I wtedy zabieram się za kolejny duży temat, nad którym będę pracował.  A gdyby ten mechanizm nie zadziałał? Mam swój osobisty sprawdzian: lista zadań. Jeśli liczba zadań, które są na mojej liście ciągle rośnie i nic z niej nie wykreślam to znaczy, że chyba powinienem za któreś z nich się wziąć. Może na początek za jakieś mniejsze. I często nawet w okresie „trwania” jakieś pomniejsze zadania ze swojej listy biorę. Czasem z nudów, czasem z chęci podniesienia sobie nastroju poprzez zrobienie czegoś co np. odkładałem od 2 lat  - bo nie było takie znowu ważne, ale za to nudne:).

A jeśli trafi mnie „że taki stan mi się spodoba”. Będę zachwycony, że nareszcie dotarłem do punktu, gdy już „nic nie muszę”. A zawsze o tym marzyłem:).

A jak Ty reagujesz na sytuację trwania? Jak się z tym czujesz? Godzisz się z tym? A jak z tego stanu wychodzisz? Buntujesz się i rzucasz w kolejny projekt? Przeczekujesz?

Dodaj komentarz

(e-mail nie będzie publikowany)

Rekomendacje

 • To co było dla mnie wartościowe w pracy z Krzysztofem w roli coacha to Jego doświadczenie, otwartość oraz przede wszystkim umiejętność zwrócenia mojej uwagi na aspekty z kategorii „nie wiem, że nie wiem”, których zauważenie bardzo usprawnia działania i realizację celów.

  Tomasz Gajewski

 • Krzysztof podchodzi bardzo profesjonalnie do coachingu. Pomógł mi zrozumieć moje słabe i mocne strony oraz określić obszary, nad którymi powinienem pracować. Krzysztof w znakomitej większości wskazywał mi drogę do rozwiązania, do wiedzy a tym samym pozwolił mi wypracować mechanizmy do samodzielnego rozwoju, niż dawał po prostu gotowe odpowiedzi. Współpracę z Krzysztofem uważam za szczególnie wartościową z uwagi na jego umiejętność budowania relacji,  zaangażowanie, doświadczenie biznesowe, wysoką kulturę osobistą i etykę w życiu prywatnym i zawodowym.

  Piotr Oracz

  Dyrektor ds eComerce w Loopa.eu

 • Miałem przyjemność uczestniczyć w sesjach coachingu dla zarządu K&K Media Solutions prowadzonych przez Krzysztofa. Jego ogromne doświadczenie i autentyczna chęć pomocy pomagają dojść do ciekawych konkluzji, które traktuje się jako swoje. Zaskakujące było dla mnie to, że wykraczały one poza spodziewany przeze mnie obszar zawodowy.
  Krzysztof otworzył nam oczy na to, co oczywiste, a jednak niezauważalne.

  Jakub Reiter

  Wiceprezes Zarządu K&K Media Solutions

 • Z Panem Krzysztofem, podczas procesu coachingowego, miałem przyjemność pracować  przez pół roku. W tym okresie przepracowaliśmy trzy bloki tematyczne: delegowanie, opór oraz emocje. To, co najbardziej mnie zaskoczyło to wiedza o samym sobie. Praca z Panem Krzysztofem otworzyła mi oczy na pewne kwestie, na które nie zwracałem uwagi, a które miały/mają bardzo duże odzwierciedlenie w jakości wykonywanej przeze mnie pracy. Pan Krzysztof jest świetnym fachowcem – z dużym bagażem doświadczenia, zawsze cennymi radami. Właściwie nie było sytuacji, w których nie miałby gotowego rozwiązania. To, co mówi naprawdę warto wdrożyć i stosować. Najbardziej wartościowe jest wskazanie przez Pana Krzysztofa prawidłowego podział słabszych i silniejszych stron. Dowiedziałem się, że to, co wszyscy postrzegają jako negatyw tak naprawdę może być pozytywem. Ale, aby tak się stało warto stosować się do wskazówek Pana Krzysztofa. Gorąco polecam każdemu, kto pragnie się rozwijać i pracować nad sobą!

  Karol Roguski

  Kierownik Projektu

  Arteria S.A.

 • Współpraca z Krzysztofem pozwala uwierzyć w wiarę we własne możliwości.

  Manager spółki notowanej na GPW

 • Praca z Krzysztofem pozwoliła mi zrealizować założone cele, dzięki jego doświadczeniu i umiejętności znajdowania problemów nad, którymi warto się pochylić. W trakcie sesji naprowadził mnie na wiele rozwiązań, które wprowadziłem do swojego życia zawodowego. Spotkania przekonały mnie do skuteczności coachingu, kiedy pojawią się kolejne zagadnienia chętnie nad nimi z Krzysztofem popracuję. Szczerze polecam, uważam że Krzysztof pozwala znaleźć "drogę na skróty" do wyznaczonego celu.

  Radosław Nowotniak

 • Pracowałam z Krzysztofem w ramach usług barterowych sesji coachingowych. Każda sesja z Krzysztofem (moja jako klienta coachingu) to ogromna ciekawość. Każda sesja z Krzysztofem przynosi dla mnie nowe odkrycie dotyczące mnie samej. Cenię pracę z Krzysztofem za profesjonalizm, upór, dążenie do celu, bezpośrednie wypowiedzi, dowcip, trafne puenty, trochę "cięty" język, którego czasem mi potrzeba. To mnie motywuje i równocześnie bawi, czyniąc ten czas sesji ciekawym i owocnym. Cenię pracę z Krzysztofem za Jego elementy mentoringu wplecione w sesje. Każdy ma swój własny styl pracy i tak ja widzę styl Krzysztofa. Dziękuję za to.

  Aldona Wierzba

 • Konkretne informacje, pewność siebie prowadzącego, humor, praktyczna wiedza, prosto i dobrze wyjaśnione.

   

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

  Karol Niedzielewski

 • Super stosunek do studentów, odpoczynek psychiczny, dużo humoru i rozrywki. GORĄCO POLECAM!

   

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

  Natalia Górecka

 • Fantastyczny warsztat, dynamicznie, z dużą dozą poczucia humoru i świetnie od strony merytorycznej. Na ogromny plus ćwiczenia przeprowadzone podczas warsztatu.

   

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

 • Warto poznać problemy w Komunikacji!

  Uczestnik warsztatu "Podstawy komunikacji".

  Adrian Zduńczyk

 • Skondensowana dawka pożytecznej rzeczy.

  Uczestniczka warsztatu "Podstawy komunikacji"

  Magdalena Kaczyńska

 • Warsztat godny polecenia. Temat bardzo potrzebny w życiu. Narzędzia do natychmiastowego wykorzystania i sprawdzenia, czy działają i jak działają.

  Uczestniczka warsztatu "Coaching emocji - subiektywny przegląd"

  Beata Matys

 • Zaskakująco skuteczne prowadzenie warsztatu.

  Uczestniczka warsztatu "3 narzędzia do zarządzania emocjami"

  Beata Śliwkowska