2016-03-24

Wielkanoc 2016

Dlaczego jajko i kurczak są jednymi z symboli Wielkanocy?

Jajko wielkanocne jest symbolem rodzącego się życia, ale zarazem symbolem przezwyciężenia śmierci (przebijanie skorupki). Taki kurczak, aby przeżyć, musi przebić skorupkę. Tenże kurczak, jeśli chce żyć, musi opuścić bezpieczne (w jego mniemaniu) miejsce wewnątrz skorupki, musi przełamać swój strach przed tym, co na zewnątrz (przed nieznanym). Jeśli kurczak pozostanie za długo wewnątrz jajka - gdy już skończy się zgromadzony tam pokarm – umrze z głodu (albo może z braku powietrza).

Czy jestem odważny jak… kurczak?

A gdyby tak spojrzeć na siebie jak na takiego kurczaka? Co jest moją skorupą? Czy boję się ją skruszyć? Jak wielki lęk mnie ogarnia przed nieznanym światem kryjącym się poza moją skorupą?

Namawiam Cię dzisiaj do refleksji: może Twoją skorupą jest lęk przed odrzuceniem, niezrozumieniem, potępieniem? Może właśnie to powoduje, że nie wyciągasz ręki do pojednania, nie przepraszasz. Jednak, czy Twoja skorupa naprawdę Cię chroni?

Skorupa, a bezpieczeństwo

Czy skorupa kurczaka rzeczywiście chroni go przed światem zewnętrznym? Z drugiej strony: jeśli kurczak nie rozbije skorupy – nigdy nie zobaczy jak wielki i piękny jest świat. Jasne, że świat jest też groźny, ale fakt nierozbicia skorupy nie powoduje, że świat jest przez to mniej groźny. „Bezpieczeństwo skorupy” to ułuda.

Życzę Ci odwagi, siły i determinacji do rozbicia swojej skorupy

Usłyszałem kiedyś, że Święta Wielkanocy to Święta Pojednania. Jeszcze nie jest za późno… żeby w te Święta wybaczyć lub przeprosić.

Poczuć się jak Jezus Zmartwychwstały

Zastanawiałeś/zastanawiałaś się kiedyś jak się mógł czuć Jezus, gdy zmartwychwstał (zakładając, że taki fakt miał miejsce)?  To musiało być fenomenalnie wspaniałe uczucie. Myślę sobie czasem, że pewnie byłoby nieco mniej fenomenalnie wspaniałe gdyby Jezus przed śmiercią nie przeżył tego, co go faktycznie spotkało. Może Twoim udziałem będzie radość podobna do radości Jezusa w Dniu Zmartwychwstania, gdy Ty komuś wybaczysz albo Tobie wybaczą? Tak, wiem: wybaczanie, przepraszanie - to trudne umiejętności. Ale radość potem jest wielka. A przecież Jezus tego właśnie uczył: wybaczania.

Wybaczania - i ogromnej radości z wybaczania - też Ci życzę na tę Wielkanoc.

Dodaj komentarz

(e-mail nie będzie publikowany)

Rekomendacje

 • To co było dla mnie wartościowe w pracy z Krzysztofem w roli coacha to Jego doświadczenie, otwartość oraz przede wszystkim umiejętność zwrócenia mojej uwagi na aspekty z kategorii „nie wiem, że nie wiem”, których zauważenie bardzo usprawnia działania i realizację celów.

  Tomasz Gajewski

 • Krzysztof podchodzi bardzo profesjonalnie do coachingu. Pomógł mi zrozumieć moje słabe i mocne strony oraz określić obszary, nad którymi powinienem pracować. Krzysztof w znakomitej większości wskazywał mi drogę do rozwiązania, do wiedzy a tym samym pozwolił mi wypracować mechanizmy do samodzielnego rozwoju, niż dawał po prostu gotowe odpowiedzi. Współpracę z Krzysztofem uważam za szczególnie wartościową z uwagi na jego umiejętność budowania relacji,  zaangażowanie, doświadczenie biznesowe, wysoką kulturę osobistą i etykę w życiu prywatnym i zawodowym.

  Piotr Oracz

  Dyrektor ds eComerce w Loopa.eu

 • Miałem przyjemność uczestniczyć w sesjach coachingu dla zarządu K&K Media Solutions prowadzonych przez Krzysztofa. Jego ogromne doświadczenie i autentyczna chęć pomocy pomagają dojść do ciekawych konkluzji, które traktuje się jako swoje. Zaskakujące było dla mnie to, że wykraczały one poza spodziewany przeze mnie obszar zawodowy.
  Krzysztof otworzył nam oczy na to, co oczywiste, a jednak niezauważalne.

  Jakub Reiter

  Wiceprezes Zarządu K&K Media Solutions

 • Z Panem Krzysztofem, podczas procesu coachingowego, miałem przyjemność pracować  przez pół roku. W tym okresie przepracowaliśmy trzy bloki tematyczne: delegowanie, opór oraz emocje. To, co najbardziej mnie zaskoczyło to wiedza o samym sobie. Praca z Panem Krzysztofem otworzyła mi oczy na pewne kwestie, na które nie zwracałem uwagi, a które miały/mają bardzo duże odzwierciedlenie w jakości wykonywanej przeze mnie pracy. Pan Krzysztof jest świetnym fachowcem – z dużym bagażem doświadczenia, zawsze cennymi radami. Właściwie nie było sytuacji, w których nie miałby gotowego rozwiązania. To, co mówi naprawdę warto wdrożyć i stosować. Najbardziej wartościowe jest wskazanie przez Pana Krzysztofa prawidłowego podział słabszych i silniejszych stron. Dowiedziałem się, że to, co wszyscy postrzegają jako negatyw tak naprawdę może być pozytywem. Ale, aby tak się stało warto stosować się do wskazówek Pana Krzysztofa. Gorąco polecam każdemu, kto pragnie się rozwijać i pracować nad sobą!

  Karol Roguski

  Kierownik Projektu

  Arteria S.A.

 • Współpraca z Krzysztofem pozwala uwierzyć w wiarę we własne możliwości.

  Manager spółki notowanej na GPW

 • Praca z Krzysztofem pozwoliła mi zrealizować założone cele, dzięki jego doświadczeniu i umiejętności znajdowania problemów nad, którymi warto się pochylić. W trakcie sesji naprowadził mnie na wiele rozwiązań, które wprowadziłem do swojego życia zawodowego. Spotkania przekonały mnie do skuteczności coachingu, kiedy pojawią się kolejne zagadnienia chętnie nad nimi z Krzysztofem popracuję. Szczerze polecam, uważam że Krzysztof pozwala znaleźć "drogę na skróty" do wyznaczonego celu.

  Radosław Nowotniak

 • Pracowałam z Krzysztofem w ramach usług barterowych sesji coachingowych. Każda sesja z Krzysztofem (moja jako klienta coachingu) to ogromna ciekawość. Każda sesja z Krzysztofem przynosi dla mnie nowe odkrycie dotyczące mnie samej. Cenię pracę z Krzysztofem za profesjonalizm, upór, dążenie do celu, bezpośrednie wypowiedzi, dowcip, trafne puenty, trochę "cięty" język, którego czasem mi potrzeba. To mnie motywuje i równocześnie bawi, czyniąc ten czas sesji ciekawym i owocnym. Cenię pracę z Krzysztofem za Jego elementy mentoringu wplecione w sesje. Każdy ma swój własny styl pracy i tak ja widzę styl Krzysztofa. Dziękuję za to.

  Aldona Wierzba

 • Konkretne informacje, pewność siebie prowadzącego, humor, praktyczna wiedza, prosto i dobrze wyjaśnione.

   

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

  Karol Niedzielewski

 • Super stosunek do studentów, odpoczynek psychiczny, dużo humoru i rozrywki. GORĄCO POLECAM!

   

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

  Natalia Górecka

 • Fantastyczny warsztat, dynamicznie, z dużą dozą poczucia humoru i świetnie od strony merytorycznej. Na ogromny plus ćwiczenia przeprowadzone podczas warsztatu.

   

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

 • Warto poznać problemy w Komunikacji!

  Uczestnik warsztatu "Podstawy komunikacji".

  Adrian Zduńczyk

 • Skondensowana dawka pożytecznej rzeczy.

  Uczestniczka warsztatu "Podstawy komunikacji"

  Magdalena Kaczyńska

 • Warsztat godny polecenia. Temat bardzo potrzebny w życiu. Narzędzia do natychmiastowego wykorzystania i sprawdzenia, czy działają i jak działają.

  Uczestniczka warsztatu "Coaching emocji - subiektywny przegląd"

  Beata Matys

 • Zaskakująco skuteczne prowadzenie warsztatu.

  Uczestniczka warsztatu "3 narzędzia do zarządzania emocjami"

  Beata Śliwkowska