2015-02-13

Zagubiony mimo sukcesów?

Skąd takie rozdarcie?

Właśnie. Przecież skoro odnoszę sukcesy to powinienem być zadowolony, radosny, pewny siebie, nawet dumny z siebie. A tymczasem zdarza mi się (często?) zastanawiać się nad wartością i sensem osiągania kolejnych celów, zdobywania kolejnych szczytów, wygrywania kolejnych rywalizacji, zarabiania coraz większych pieniędzy, kupowania nowych gadżetów, zmian samochodu, przeprowadzek do większych mieszkań/domów.

Uwaga precyzująca: Jest normalne, że w chwilę po osiągnięciu sukcesu, gdy pierwsza radość (euforia?) minie – pojawia się wątpliwość: czy warto było włożyć w to aż tyle pracy, wysiłku, czasu? Czy warto było aż tyle spraw odłożyć na później, z tak wielu rzeczy (chwilowo?) zrezygnować, tyle spraw zaniedbać, aż tyle czasu poświęcić? Jeśli coś takiego odczuwam wyłącznie przez pewien czas po „dotarciu na szczyt” – nie ma powodu do niepokoju. Zwłaszcza jeśli, w trakcie „drogi na szczyt”, miałem motywację, radość z pokonywania kolejnych przeszkód, odnotowywałem z satysfakcją kolejne etapy, cieszyłem się ze zbliżania się do celu. Niektórzy z filozofów już dawno odkryli, że prawdziwe szczęcie to nie moment, gdy stoję na szczycie, ale czas spędzony w drodze na szczyt (o ile ten szczyt jest dla mnie ważny). Polecam np. książkę Tatarkiewicza „O szczęściu” - dla zapracowanych: http://sciaga.pl/tekst/33225-34-tatarkiewicz_o_szczesciu_streszczenie_ksiazki_moje_wnioski.

A więc mimo tych wszystkich sukcesów, tego wszystkiego co zdobyłem, czego doświadczyłem, co widziałem, co posiadam – nadal mam duży niedosyt. I zaczynam się zastanawiać, czy ten niedosyt kiedykolwiek zniknie. Czy przypadkiem każdy kolejny sukces nie zblaknie chwilę po jego osiągnięciu? Czy ciągle nie będę musiał robić coraz więcej, aby doświadczyć (w mojej skali) coraz mniej radości? A może nawet jestem już na tym etapie, że w ogóle nie ma mowy o radości, a  jest tylko ulga iż kolejne zadanie wykonane?

Co mogę zrobić?

Mogę ustalić, co jest przyczyną mojego stanu. I adekwatnie do tej przyczyny zareagować.  Ale jak to ustalić? Przyjrzeć się sobie z różnych perspektyw, np. z tych, które proponuję poniżej.

 • Przyjrzeć się swoim sukcesom w „3D” ogarniając również obszary, które zazwyczaj pomijam. Przypominam, według ICFu, warto przyglądać się następującym sferom: fizyczna, intelektualna, emocjonalna, społeczna i duchowa. Może w ogóle nie zwracam uwagi, na którąś z tych sfer mojego życia? I moja podświadomość domaga się, aby dla tej sfery też znaleźć miejsce w moim życiu? I może właśnie to jest źródłem niepokoju, który odczuwam? Np. największą wagę przykładam do świata fizycznego (co mam) i intelektualnego (co umiem, co wiem), ale znacznie mniejszą do emocjonalnego (co czuję, co czują inni) albo do sfery społecznej (na budowanie/wzmacnianie relacji nie poświęcam zbyt dużo czasu). A może w ogóle neguję istnienie sfery duchowej? . Czego unikam... gdy myślę o sobie?
 • Skonfrontować się ze swoimi wartościami. Być może w ogóle nie zastanawiałem się dotąd nad tym jakie są moje podstawowe (najważniejsze) wartości. I sukcesy, które osiągam nakierowane są np. na rywalizację: pokazywanie innym, że ja też potrafię to, co oni (tylko lepiej). A gdy przyjrzę się bliżej temu, co jest dla mnie naprawdę ważne – odkryję, że np. rodzina. Tymczasem pracuję po kilkanaście godzin na dobę, aby pokazać szefowi (który nie jest dla mnie ważny), że potrafię, przez co nie mam czasu dla rodziny. Może nawet krzyczę na żonę, gdy domaga się mojej uwagi, bo jestem tak zmęczony iż chciałbym chociaż w domu mieć „święty spokój”. Tak. Mogę się samosuprawiedliwaić, że przecież „muszę zarabiać na chleb”. A czy zapytałem swoją rodzinę jak dużo oni tego „chleba” chcą? Może – w stosunku do ich potrzeb - chcę im dać nadmiar „chleba”, ale za to zbyt mało swojego czasu. Przyjrzałem się swoim wartościom? I teraz widzę, że to, co robię to całkiem coś innego niż to, co jest dla mnie naprawdęażne? a jeśli to, co robię jest tym w co wierzę, a mimo to nie jestem z siebie zadowolony? Istnieje niebezpieczeństwo, że sam się oszukuję. Głoszę, że istotne są dla mnie jakieś wartości, podczas, gdy naprawdę ważne są dla mnie inne. Tak! Może się zdarzyć, że sam się oszukuję. Polecam tekst:  Odkrywanie prawdy... o sobie.
 • Sprawdzić, czy nie ulegam zbytnio swojemu wewnętrznemu krytykowi. Nie bardzo wiesz o co chodzi? Polecam teksty: Wewnętrzny krytyk oraz Problem z gremlinem.
 • A może nie czuję się osobą  wartościową? Czasem mimo tych wszystkich sukcesów mam ciągle niskie poczucie swojej wartości. I ,tak naprawdę, wszystkie te moje wysiłki zmierzają do pokazania innym, że jestem wartościowy (żeby się nie zorientowali, że w rzeczywistości to ja jestem mało wart). Jest to moim zdaniem, jeden z możliwych efektów zbytniego ulegania wewnętrznemu (albo zewnętrznemu) krytykowi.
 • Jestem „niezdrowym perfekcjonistą”? To inna, dość popularna, podkategoria związana z uleganiem wewnętrznemu (albo zewnętrznemu) krytykowi. Masz wątpliwości, czy to Twój przypadek? Przeczytaj: Jesteś perfekcjonistą?
 •  A może jestem już w sytuacji, że absolutnie nic mnie nie cieszy? Nie mam ochoty na żadne nowe wyzwania, nie widzę szans na odnoszenie kolejnych sukcesów. To może być sygnał, że doświadczam wypalenia zawodowego: http://pl.wikipedia.org/wiki/Wypalenie_zawodowe. Zazwyczaj taki zaawansowany stan wymaga pomocy terapeuty. Coach, jeśli podejrzewa taką sytuację, powinien Klientowi zaproponować konsultację z psychologiem zajmującym się problemem wypalenia zawodowego.

Jak widać wyróżniłem 3 główne kategorie: unikanie, wartości, wewnętrzny krytyk. Wypalenie zawodowe jest, moim zdaniem, konsekwencją długotrwałego ignorowania sytuacji opisanej w jednym z powyższych punktów. A jak to wygląda z Twojego punktu widzenia? Coś pominąłem?

Moje doświadczenie wskazuje też, że bardzo często (może nawet najczęściej) przyczyną opisywanych odczuć jest postępowanie niezgodne z wyznawanymi wartościami. A co Ty  o tym sądzisz? Nie zgadzasz się? A może zgadzasz się z postawioną tezą, ale uważasz, że „nie możesz sobie pozwolić na postępowanie zgodne z Twoimi wartościami, bo …”?

A  Ty? Dostrzegasz w powyższym opisie siebie? Czy któreś z opisanych objawów są Ci bliskie? A masz już swoją diagnozę? Zrobisz coś z tym? Czy poczekasz, bo może z czasem problem sam się rozwiąże?

Dodaj komentarz

(e-mail nie będzie publikowany)

Rekomendacje

 • Te ćwiczenia działają i mają ogromny wpływ i na sferę psychiczną i fizyczną. Zmieniło się moje podejście do mojej rodziny. Mam dużo więcej tolerancji i cierpliwości. Wiele rzeczy po prostu zacząłem akceptować a działać tam gdzie faktycznie mam wpływ.

  Marcin

  Uczestnik kursu on-line "Stres przed egzaminem"

 • Bardzo ciekawy warsztat pobudzający do myślenia i zastanowienia się nad emocjami.

  Anna Perzyńska

  Uczestnik warsztatu "Coaching emocji - subiektywny przegląd"

 • Jeśli nie radzi sobie ktoś z emocjami oraz stresem - to szkolenie jest wręcz niezastąpione.

  Uczestnik warsztatu "Stres w pracy. Narzędzia"

 • Przedstawiono kilka konkretnych technik relaksacyjnych.

  Łukasz Wielgus

  Uczestnik warsztatu "Stres przed spotkaniem rekrutacyjnym"

 • Każde doświadczenie i wiedza są cenne. Zawsze warto spróbować. Czasem jedna, mała rzecz prowadzi do dużej zmiany i sprawia, że w końcu jesteśmy szczęśliwi.

  Michał Fijałkowski

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

 • I used to work with Krzysztof on a CRM project for international client. I was a member of his team. He was always ready to help his team as a manager and as a friend. Every day was teaching us how to approach complex tasks to be able to deliver them successfully, how to stretch ourselves to achieve new skills, how to develop existing one. Thanks to him we were able to finish the whole project. I would recommend Krzysztof to anyone.

  Tomasz Filipowicz

  Rekomendacja z LinkedIn

 • To co było dla mnie wartościowe w pracy z Krzysztofem w roli coacha to Jego doświadczenie, otwartość oraz przede wszystkim umiejętność zwrócenia mojej uwagi na aspekty z kategorii „nie wiem, że nie wiem”, których zauważenie bardzo usprawnia działania i realizację celów.

  Tomasz Gajewski

 • Krzysztof was my colleague and mentor for several years, working together frequently and at times on a daily basis. Krzysztof proved to be an incredibly knowledgeable and supportive individual, whose interests and skills went well beyond his working environment, thus making him perfectly suited to enable the organization to strive towards excellence. His integrity and analytic approach, his in depth understanding of business strategy and metrics as well as his commitment and dedication to people development are exemplary and it has been a privilege to learn from him.
  In the context of working together at Microsoft I would like to highlight his leadership in professionalizing project and resource management, creating a fertile ground on which to sow the seeds to later earn the benefits of customer satisfaction and organizational development. 
  I do warmly recommend Krzysztof and would be delighted to work with him at any time.

  Margherita Brodbeck Roth

  Rekomendacja z LinkedIn

 • Krzysztof podchodzi bardzo profesjonalnie do coachingu. Pomógł mi zrozumieć moje słabe i mocne strony oraz określić obszary, nad którymi powinienem pracować. Krzysztof w znakomitej większości wskazywał mi drogę do rozwiązania, do wiedzy a tym samym pozwolił mi wypracować mechanizmy do samodzielnego rozwoju, niż dawał po prostu gotowe odpowiedzi. Współpracę z Krzysztofem uważam za szczególnie wartościową z uwagi na jego umiejętność budowania relacji,  zaangażowanie, doświadczenie biznesowe, wysoką kulturę osobistą i etykę w życiu prywatnym i zawodowym.

  Piotr Oracz

  Dyrektor ds eComerce w Loopa.eu

 • Praca z Krzysztofem pozwoliła mi zrealizować założone cele, dzięki jego doświadczeniu i umiejętności znajdowania problemów, nad którymi warto się pochylić. W trakcie sesji naprowadził mnie na wiele rozwiązań, które wprowadziłem do swojego życia zawodowego. Spotkania przekonały mnie do skuteczności coachingu, kiedy pojawią się kolejne zagadnienia chętnie nad nimi z Krzysztofem popracuję. Szczerze polecam, uważam że Krzysztof pozwala znaleźć "drogę na skróty" do wyznaczonego celu.

  Radosław Nowotniak

 • Pracowałam z Krzysztofem w ramach usług barterowych sesji coachingowych. Każda sesja z Krzysztofem (moja jako klienta coachingu) to ogromna ciekawość. Każda sesja z Krzysztofem przynosi dla mnie nowe odkrycie dotyczące mnie samej. Cenię pracę z Krzysztofem za profesjonalizm, upór, dążenie do celu, bezpośrednie wypowiedzi, dowcip, trafne puenty, trochę "cięty" język, którego czasem mi potrzeba. To mnie motywuje i równocześnie bawi, czyniąc ten czas sesji ciekawym i owocnym. Cenię pracę z Krzysztofem za Jego elementy mentoringu wplecione w sesje. Każdy ma swój własny styl pracy i tak ja widzę styl Krzysztofa. Dziękuję za to.

  Aldona Wierzba

 • I worked with Krzysztof during my CEEHQ years at Microsoft, but we knew each other even before when he worked at MS Poland in the Services unit. Krzystof was a dependable source of knowledge in services delivery subjects, representing a down to earth approach that was based on several years of working in the CEE/PL IT market. His experience, trustworthiness combined with a low temper and a bit of unique flavor made him a great colleague whom I would recommend to any other IT services organization.

  Laszlo Kollar

  Rekomendacja z LinkedIn

 • Świetny doradca, godny pełnego zaufania, o wyjątkowej wiedzy, odpowiedzialny partner. Pracowałem z Krzysztofem 5 lat wliczając w to czas, gdy był moim bezpośrednim przełożonym. Krzysztof sprawdził się zarówno jako odnoszący sukcesy Konsultant, jak i jako Manager. Zawsze chętny do pomocy i będący krok przed Tobą. Cieszę się, że nadal utrzymuję z nim kontakt jako Klient.

  Artur Malinowski

  Solution Architect w firmie Malcan

 • Absolutnie i jednogłośnie: dobrze spożytkowany czas. Wyszłam z lepszym nastawieniem niż się spodziewałam. Nigdy tego nie zapomnę:), jakkolwiek górnolotnie to by nie zabrzmiało. Dziękuję:). 

  Julia Kierebińska

  Uczestnik warsztatu "Jak sobie radzić ze stresem"

 • Jestem doradcą strategicznym z zakresu zarządzania czasem i produktywności dla menedżerów w korporacjach i dużych przedsiębiorstwach. Gdybym miał wskazać osoby, które znacząco przyczyniły się do mojego rozwoju profesjonalnego, Krzysztof Skubis niemalże automatycznie przychodzi mi na myśl. Nasza współpraca rozpoczęła się w Microsoft, gdzie Krzysztof wspierał mnie w rozwoju kompetencji z zakresu zarządzania projektami i rozwiązywaniem trudnych sytuacji z Klientami i w zespole projektowym. Do dziś rozmowy i punkt widzenia Krzysztofa wnoszą wiele do mojego rozwoju i usprawniają projekt "Ogarnij Chaos". Szczególnie cenię Krzysztofa za jego opanowanie i kompleksowe spojrzenie na omawiany problem. Nawet wyjątkowo trudne sytuacje, po analizie z Krzysztofem stają się sprawami do rozwiązania. Bogate doświadczenie zawodowe oraz komunikacja na najwyższym poziomie czynią z niego wyjątkowego partnera w biznesie i mentora. Usługi Krzysztofa Skubisa mogę z czystym sumieniem polecić wszystkim profesjonalistom, którzy szukają konsultanta - praktyka, który stanie się partnerem w ich długoterminowym rozwoju.

  Marcin Kwieciński

  Konsultant produktywności, autor projektu "Ogarnij Chaos"

 • Konkretne informacje, pewność siebie prowadzącego, humor, praktyczna wiedza, prosto i dobrze wyjaśnione.

  Karol Niedzielewski

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

 • To przyjemność być poproszonym o napisanie rekomendacji dla Krzysztofa Skubisa: który był moim Coachem i Mentorem od początku mojej kariery zawodowej kierownika projektu. Miałem szczęście, ponieważ po zatrudnieniu przez Microsoft, właściwie przez przypadek, Krzysztof został moim “Mentorem”. Od pierwszego do ostatniego dnia w Microsofcie mieliśmy comiesięczne spotkania, w czasie których mieliśmy okazję dyskutować i rozpatrywać różne podejścia do prowadzenia projektu jak również różne sposoby rozwiązywania problemów we współpracy z członkami zespołu. Krzysztof jest bacznym obserwatorem, gdy stwierdzi jakiś brak kompetencji związanej z kierowaniem projektami, natychmiast organizuje warsztaty ze światowej klasy guru w tym obszarze. Po pięciu latach mogę o sobie powiedzieć, że jest bardzo efektywnym kierownikiem projektu i mogę z całą pewnością stwierdzić, że jedna z fundamentalnych cegiełek została dołożona przez Krzysztofa. Szczerze polecam Krzysztofa jako coacha nie tylko osobom początkującym, ale również tym, którzy pracują jako kierownicy projektu od dłuższego czasu. Z Krzysztofem będziesz w stanie nauczyć się  robić to lepiej, szybciej i zostać odpowiedzialnym partnerem i członkiem zespołu.

  Grzegorz Chuchra

  Kierownik Projektu / Prezes firmy Predica

 • Nie radzisz sobie z emocjami i stresem? Warto skorzystać. Jedno szkolenie i życie staje się przyjemniejsze.

  Paweł Ciupa

  Uczestnik warsztatu "Stres w pracy. Narzędzia"

 • Zachęciłabym:) Poleciłabym:) Skorzystam ponownie:). Dziękuję.

  Anna Zielińska

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

  przeprowadzonego w ramach ICF Coaching Week 2017 

 • Trudno w kilku zdaniach podsumować sesję z Panem Krzysztofem. To trochę jak podróż w głąb siebie. Potrafi sprawić, że dostrzegamy rzeczy, które wcześniej nie wydawały się wcale takie oczywiste. Bardzo cenne i pouczające doświadczenie. Będę stosować się do wszystkich wskazówek, jakie dostałam podczas naszej sesji, to świetny początek do pracy nad sobą. Dziękuję!

  Anonimowa recenzja gratisowej sesji coachingowej

 • Pozwoli Tobie się zastanowić oraz przeanalizować pewne sytuacje wraz z emocjami, być może pomoże kontrolować. Mi pomogło.

  Uczestnik warsztatu "Stres przed spotkaniem rekrutacyjnym"

 • Życie w corpo może być przyjemne :)

  Piotr M.

  Uczestnik kursu on-line "Stres przed egzaminem"

 • Można spojrzeć w głąb siebie! Garść złotych rad. Bardzo przyjemne ćwiczenia.

  Alicja Kissa

  Uczestnik warsztatu "Stres przed spotkaniem rekrutacyjnym" 

 • Prowadzone w zabawny, lekki i ciekawy sposób warsztaty.

  Tomasz Jakubiak

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

 • Zaskakująco skuteczne prowadzenie warsztatu.

  Beata Śliwkowska

  Uczestnik warsztatu "3 narzędzia do zarządzania emocjami"