2015-02-20

Zżera Cię stres?

Czy można coś z tym zrobić?

Zgodnie z definicją według Wikipedii: http://pl.wikipedia.org/wiki/Stres: „Stres jest definiowany w psychologii jako dynamiczna relacja adaptacyjna pomiędzy możliwościami jednostki, a wymogami sytuacji (stresorem; bodźcem awersyjnym), charakteryzująca się brakiem równowagi psychicznej i fizycznej. Podejmowanie zachowań zaradczych jest próbą przywrócenia równowagi.

W terminologii medycznej, stres jest zaburzeniem homeostazy spowodowanym czynnikiem fizycznym lub psychologicznym. Czynnikami powodującymi stres mogą być czynniki umysłowe, fizjologiczne, anatomiczne lub fizyczne.”

Dla mnie oznacza to sytuację, w której odczuwam, że to, co ja mogę - to za mało w stosunku do tego czego oczekuję (lub czego ode mnie oczekują inni). Zwracam też uwagę, że czynnikiem, który wpędza mnie w stres może być czynnik fizyczny lub psychologiczny.

Konsekwencje długotrwałego trwania w stresie (również za Wikipedią) mogą być bardzo poważne: „Stałe pobudzenie całego organizmu (przewlekły stres) prowadzi do wyczerpania zasobów odpornościowych, co może prowadzić do chorób psychosomatycznych. W szczególnych wypadkach prowadzi nawet do śmierci.”

Innymi słowy warto unikać przewlekłego trwania w stresie. Ty uważasz inaczej? W takim razie nie masz po co czytać dalej. Może za to zastanowisz się, co powoduje, że chcesz trwać w stresie? Czy nie jest to coś w rodzaju uzależnienia od wysokiego poziomu adrenaliny? Pozostałych zapraszam do przyjrzenia się temu, co można robić, aby w stresie nie trwać.

Co mogę zrobić?

Ustalmy do czego dążę:

 1. Do osiągnięcia takiego poziomu stresu, aby był on moim sprzymierzeńcem wspomagającym w działaniu (eustresem).
 2. Jednocześnie zakładam, że gdy poradzę sobie z zaburzeniem („czynnikiem zewnętrznym lub wewnętrznym” będącym źródłem stresu) to mój stan wróci do równowagi.
 3. Nawet w stanie eustresu nie chcę przebywać w nieskończoność.

Uwaga:

Istnieje niebezpieczeństwo (szansa?), że gdy bardzo wyraźnie obniżę swój poziom stresu to stracę całkowicie zainteresowanie (motywację) do zrobienia czegokolwiek z istniejącą sytuacją. Innymi słowy w pełni ją zaakceptuję, łącznie z czynnikiem, który dotąd wpędzał mnie w stres. Powyższa sytuacja może być niebezpieczna np. dla sportowca, który tak skutecznie będzie walczył ze stresem przed zawodami, że - w rezultacie - przestanie mu zależeć na starcie w tych zawodach. Warto się zastanowić, czy dla mnie powyżej opisana sytuacja to szansa, czy niebezpieczeństwo.

Wracam do swojej sytuacji: czuję wielkie napięcie (stres) w związku z jakimś „czynnikiem zewnętrznym lub wewnętrznym”.

W przypadku czynnika zewnętrznego

Najpierw ustalam, czy to rzeczywiście czynnik zewnętrzny? Np. żona oczekuje, że naprawię cieknący kran. Tak, żona to czynnik zewnętrzny. Ale, czy naprawdę to ona jest przyczyną mojego stresu? A może przyczyną jest ten cholerny kran? Ale przecież mnie nie przeszkadza to, że on cieknie. A więc jednak żona? A co ma jej oczekiwanie do mojego stresu? Nic? Właśnie, dopóki ja się nie zgodzę, że ona ma prawo ode mnie tego oczekiwać – takie oczekiwanie w ogóle mnie nie dotyczy. Innymi słowy, czynnik wywołujący stres jest  jednak – w tym wypadku - wewnętrzny, a nie zewnętrzny. I jeśli poszukać trochę głębiej to może się okazać, że tak naprawdę jest nim moja niewiara w to, że będę umiał ten cieknący kran naprawić (albo go wymienić). Klasyczny przypadek czynnika wewnętrznego: mam zadanie, które przerasta (w moim mniemaniu) moje siły i to mnie wpędza w stres. Dodatkowo, wstydzę się do tego przyznać, bo mam przekonanie, że ja (mężczyzna w końcu) powinienem umieć ten cholerny kran naprawić (albo chociaż wymienić). A to, czy naprawdę wymiana kranu jest prosta, czy nie – nie ma tu żadnego znaczenia. Nawet to, czy ja faktycznie umiem go wymienić – też nie ma znaczenia: ważne jest moje przekonanie.

Przyjmijmy jednak, że uczciwie przeprowadziłem, podobną do powyższej, analizę: i jest jasne, że przyczyną jest czynnik zewnętrzny. Np. potrzebuję pieniędzy na zakup czegoś dla mnie istotnego, ale tych pieniędzy nie mam. I nie widzę sposobu na ich zdobycie. Co mogę zrobić? Mogę zarządzić swoimi oczekiwaniami.

 1. Zaakceptować sytuację taką jaka jest w tej chwili. W przypadku niemożności zakupu czegoś istotnego – zrezygnować z tego zakupu. Przytaczam argumenty, które powodują, że mogę się bez tego przedmiotu obyć. Znajduję wszystkie minusy związane z posiadaniem tej rzeczy: potencjalne kłopoty z nauczeniem się obsługi, ewentualne reklamacje i naprawy, strata czasu związana z używaniem tego przedmiotu. Spędzam dużo czasu, w ramach burzy mózgu, nad ustaleniem jakie korzyści przyniesie mi brak tego przedmiotu.
 2. Obniżyć swoje oczekiwania. Np. zgodzę się na zakup tego istotnego przedmiotu na rynku wtórnym (używanego) lub o nieco niższej funkcjonalności, albo z jakąś (mało istotną dla mnie) wadą. A na to już mogę mieć wystarczająca ilość pieniędzy. Albo zgodzę się poczekać jeszcze kilka miesięcy aż odłożę odpowiednią kwotę.
 3. Poszukać innych (nie rozważanych do tej pory) rozwiązań. Unikam myślenia blokującego moją kreatywność „nie mam na to żadnego wpływu”. Np. gdy chodzi o zakup niezbędnego leku – nie mogę  z niego zrezygnować, ani zgodzić się na przeterminowany. Natomiast mogę zwrócić się do znajomych, przyjaciół o poradę lub nawet wsparcie finansowe. Poszukam dodatkowych źródeł dochodu. Przyjrzę się sprawie z innych perspektyw: Perspektywy.

W przypadku czynnika wewnętrznego

Ustalam co jest rzeczywistą przyczyną stresu. Najczęściej jest to niezgodność „mojego ja idealnego” z „moim ja rzeczywistym”. Bo np. „moje ja idealne” powinno umieć naprawić (wymienić) kran, a „moje ja rzeczywiste” uważa, że tego nie umie. Kluczowe jest tu słowo „uważa” – w ten sposób odkrywam ograniczające mnie przekonanie: „nie umiem naprawić (wymienić) kranu”. Co mogę zrobić?

 1. Zaakceptować „moje ja rzeczywiste”. Nie umiem naprawić (wymienić) kranu? Nie umiem. I co z tego? Czy ta umiejętność stanowi o mojej wartości jako człowieka, jako mężczyzny, jako męża? Czy muszę być 150% mężczyzną? Czy umiejętność naprawy kranu jest rzeczywiście taka męska? Co naprawdę uważam za oznakę męskości? Jakie mam istotne cechy, które czynią mnie mężczyzną?
 2. Przyjrzeć się swojemu przekonaniu. Może nie jest ono w 100% prawdziwe. Np. czy ja rzeczywiście nie umiem wymienić kranu? A przychodzi jakiś niezbyt rozgarnięty „fachowiec” i robi to bez problemu? W czym on jest lepszy? Ma narzędzia? A ja nie mogę sobie takich kupić? Nie wiem, które? A umiem czytać i przeszukiwacz Internet? On ma doświadczenie w takich sprawach? A urodził się z tym doświadczeniem, czy go nabył? A ja mogę się tego nauczyć? Prawdziwe pytanie brzmi: czy chcę się tego nauczyć? Jeśli temat Cię zainteresował może przeczytasz też tekst o przekonaniach: Przekonania.

A  Ty jak rodzisz sobie ze stresem? Nie radzisz sobie? A próbowałeś którejś z metod opisanych powyżej? Nie? A spróbujesz?

Ty sobie radzisz? Jaką metodę stosujesz? Podzielisz się tą umiejętnością z innym?

Dodaj komentarz

(e-mail nie będzie publikowany)

Rekomendacje

 • Te ćwiczenia działają i mają ogromny wpływ i na sferę psychiczną i fizyczną. Zmieniło się moje podejście do mojej rodziny. Mam dużo więcej tolerancji i cierpliwości. Wiele rzeczy po prostu zacząłem akceptować a działać tam gdzie faktycznie mam wpływ.

  Marcin

  Uczestnik kursu on-line "Stres przed egzaminem"

 • Bardzo ciekawy warsztat pobudzający do myślenia i zastanowienia się nad emocjami.

  Anna Perzyńska

  Uczestnik warsztatu "Coaching emocji - subiektywny przegląd"

 • Jeśli nie radzi sobie ktoś z emocjami oraz stresem - to szkolenie jest wręcz niezastąpione.

  Uczestnik warsztatu "Stres w pracy. Narzędzia"

 • Przedstawiono kilka konkretnych technik relaksacyjnych.

  Łukasz Wielgus

  Uczestnik warsztatu "Stres przed spotkaniem rekrutacyjnym"

 • Każde doświadczenie i wiedza są cenne. Zawsze warto spróbować. Czasem jedna, mała rzecz prowadzi do dużej zmiany i sprawia, że w końcu jesteśmy szczęśliwi.

  Michał Fijałkowski

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

 • I used to work with Krzysztof on a CRM project for international client. I was a member of his team. He was always ready to help his team as a manager and as a friend. Every day was teaching us how to approach complex tasks to be able to deliver them successfully, how to stretch ourselves to achieve new skills, how to develop existing one. Thanks to him we were able to finish the whole project. I would recommend Krzysztof to anyone.

  Tomasz Filipowicz

  Rekomendacja z LinkedIn

 • To co było dla mnie wartościowe w pracy z Krzysztofem w roli coacha to Jego doświadczenie, otwartość oraz przede wszystkim umiejętność zwrócenia mojej uwagi na aspekty z kategorii „nie wiem, że nie wiem”, których zauważenie bardzo usprawnia działania i realizację celów.

  Tomasz Gajewski

 • Krzysztof was my colleague and mentor for several years, working together frequently and at times on a daily basis. Krzysztof proved to be an incredibly knowledgeable and supportive individual, whose interests and skills went well beyond his working environment, thus making him perfectly suited to enable the organization to strive towards excellence. His integrity and analytic approach, his in depth understanding of business strategy and metrics as well as his commitment and dedication to people development are exemplary and it has been a privilege to learn from him.
  In the context of working together at Microsoft I would like to highlight his leadership in professionalizing project and resource management, creating a fertile ground on which to sow the seeds to later earn the benefits of customer satisfaction and organizational development. 
  I do warmly recommend Krzysztof and would be delighted to work with him at any time.

  Margherita Brodbeck Roth

  Rekomendacja z LinkedIn

 • Krzysztof podchodzi bardzo profesjonalnie do coachingu. Pomógł mi zrozumieć moje słabe i mocne strony oraz określić obszary, nad którymi powinienem pracować. Krzysztof w znakomitej większości wskazywał mi drogę do rozwiązania, do wiedzy a tym samym pozwolił mi wypracować mechanizmy do samodzielnego rozwoju, niż dawał po prostu gotowe odpowiedzi. Współpracę z Krzysztofem uważam za szczególnie wartościową z uwagi na jego umiejętność budowania relacji,  zaangażowanie, doświadczenie biznesowe, wysoką kulturę osobistą i etykę w życiu prywatnym i zawodowym.

  Piotr Oracz

  Dyrektor ds eComerce w Loopa.eu

 • Praca z Krzysztofem pozwoliła mi zrealizować założone cele, dzięki jego doświadczeniu i umiejętności znajdowania problemów, nad którymi warto się pochylić. W trakcie sesji naprowadził mnie na wiele rozwiązań, które wprowadziłem do swojego życia zawodowego. Spotkania przekonały mnie do skuteczności coachingu, kiedy pojawią się kolejne zagadnienia chętnie nad nimi z Krzysztofem popracuję. Szczerze polecam, uważam że Krzysztof pozwala znaleźć "drogę na skróty" do wyznaczonego celu.

  Radosław Nowotniak

 • Pracowałam z Krzysztofem w ramach usług barterowych sesji coachingowych. Każda sesja z Krzysztofem (moja jako klienta coachingu) to ogromna ciekawość. Każda sesja z Krzysztofem przynosi dla mnie nowe odkrycie dotyczące mnie samej. Cenię pracę z Krzysztofem za profesjonalizm, upór, dążenie do celu, bezpośrednie wypowiedzi, dowcip, trafne puenty, trochę "cięty" język, którego czasem mi potrzeba. To mnie motywuje i równocześnie bawi, czyniąc ten czas sesji ciekawym i owocnym. Cenię pracę z Krzysztofem za Jego elementy mentoringu wplecione w sesje. Każdy ma swój własny styl pracy i tak ja widzę styl Krzysztofa. Dziękuję za to.

  Aldona Wierzba

 • I worked with Krzysztof during my CEEHQ years at Microsoft, but we knew each other even before when he worked at MS Poland in the Services unit. Krzystof was a dependable source of knowledge in services delivery subjects, representing a down to earth approach that was based on several years of working in the CEE/PL IT market. His experience, trustworthiness combined with a low temper and a bit of unique flavor made him a great colleague whom I would recommend to any other IT services organization.

  Laszlo Kollar

  Rekomendacja z LinkedIn

 • Świetny doradca, godny pełnego zaufania, o wyjątkowej wiedzy, odpowiedzialny partner. Pracowałem z Krzysztofem 5 lat wliczając w to czas, gdy był moim bezpośrednim przełożonym. Krzysztof sprawdził się zarówno jako odnoszący sukcesy Konsultant, jak i jako Manager. Zawsze chętny do pomocy i będący krok przed Tobą. Cieszę się, że nadal utrzymuję z nim kontakt jako Klient.

  Artur Malinowski

  Solution Architect w firmie Malcan

 • Absolutnie i jednogłośnie: dobrze spożytkowany czas. Wyszłam z lepszym nastawieniem niż się spodziewałam. Nigdy tego nie zapomnę:), jakkolwiek górnolotnie to by nie zabrzmiało. Dziękuję:). 

  Julia Kierebińska

  Uczestnik warsztatu "Jak sobie radzić ze stresem"

 • Jestem doradcą strategicznym z zakresu zarządzania czasem i produktywności dla menedżerów w korporacjach i dużych przedsiębiorstwach. Gdybym miał wskazać osoby, które znacząco przyczyniły się do mojego rozwoju profesjonalnego, Krzysztof Skubis niemalże automatycznie przychodzi mi na myśl. Nasza współpraca rozpoczęła się w Microsoft, gdzie Krzysztof wspierał mnie w rozwoju kompetencji z zakresu zarządzania projektami i rozwiązywaniem trudnych sytuacji z Klientami i w zespole projektowym. Do dziś rozmowy i punkt widzenia Krzysztofa wnoszą wiele do mojego rozwoju i usprawniają projekt "Ogarnij Chaos". Szczególnie cenię Krzysztofa za jego opanowanie i kompleksowe spojrzenie na omawiany problem. Nawet wyjątkowo trudne sytuacje, po analizie z Krzysztofem stają się sprawami do rozwiązania. Bogate doświadczenie zawodowe oraz komunikacja na najwyższym poziomie czynią z niego wyjątkowego partnera w biznesie i mentora. Usługi Krzysztofa Skubisa mogę z czystym sumieniem polecić wszystkim profesjonalistom, którzy szukają konsultanta - praktyka, który stanie się partnerem w ich długoterminowym rozwoju.

  Marcin Kwieciński

  Konsultant produktywności, autor projektu "Ogarnij Chaos"

 • Konkretne informacje, pewność siebie prowadzącego, humor, praktyczna wiedza, prosto i dobrze wyjaśnione.

  Karol Niedzielewski

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

 • To przyjemność być poproszonym o napisanie rekomendacji dla Krzysztofa Skubisa: który był moim Coachem i Mentorem od początku mojej kariery zawodowej kierownika projektu. Miałem szczęście, ponieważ po zatrudnieniu przez Microsoft, właściwie przez przypadek, Krzysztof został moim “Mentorem”. Od pierwszego do ostatniego dnia w Microsofcie mieliśmy comiesięczne spotkania, w czasie których mieliśmy okazję dyskutować i rozpatrywać różne podejścia do prowadzenia projektu jak również różne sposoby rozwiązywania problemów we współpracy z członkami zespołu. Krzysztof jest bacznym obserwatorem, gdy stwierdzi jakiś brak kompetencji związanej z kierowaniem projektami, natychmiast organizuje warsztaty ze światowej klasy guru w tym obszarze. Po pięciu latach mogę o sobie powiedzieć, że jest bardzo efektywnym kierownikiem projektu i mogę z całą pewnością stwierdzić, że jedna z fundamentalnych cegiełek została dołożona przez Krzysztofa. Szczerze polecam Krzysztofa jako coacha nie tylko osobom początkującym, ale również tym, którzy pracują jako kierownicy projektu od dłuższego czasu. Z Krzysztofem będziesz w stanie nauczyć się  robić to lepiej, szybciej i zostać odpowiedzialnym partnerem i członkiem zespołu.

  Grzegorz Chuchra

  Kierownik Projektu / Prezes firmy Predica

 • Nie radzisz sobie z emocjami i stresem? Warto skorzystać. Jedno szkolenie i życie staje się przyjemniejsze.

  Paweł Ciupa

  Uczestnik warsztatu "Stres w pracy. Narzędzia"

 • Zachęciłabym:) Poleciłabym:) Skorzystam ponownie:). Dziękuję.

  Anna Zielińska

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

  przeprowadzonego w ramach ICF Coaching Week 2017 

 • Trudno w kilku zdaniach podsumować sesję z Panem Krzysztofem. To trochę jak podróż w głąb siebie. Potrafi sprawić, że dostrzegamy rzeczy, które wcześniej nie wydawały się wcale takie oczywiste. Bardzo cenne i pouczające doświadczenie. Będę stosować się do wszystkich wskazówek, jakie dostałam podczas naszej sesji, to świetny początek do pracy nad sobą. Dziękuję!

  Anonimowa recenzja gratisowej sesji coachingowej

 • Pozwoli Tobie się zastanowić oraz przeanalizować pewne sytuacje wraz z emocjami, być może pomoże kontrolować. Mi pomogło.

  Uczestnik warsztatu "Stres przed spotkaniem rekrutacyjnym"

 • Życie w corpo może być przyjemne :)

  Piotr M.

  Uczestnik kursu on-line "Stres przed egzaminem"

 • Można spojrzeć w głąb siebie! Garść złotych rad. Bardzo przyjemne ćwiczenia.

  Alicja Kissa

  Uczestnik warsztatu "Stres przed spotkaniem rekrutacyjnym" 

 • Prowadzone w zabawny, lekki i ciekawy sposób warsztaty.

  Tomasz Jakubiak

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

 • Zaskakująco skuteczne prowadzenie warsztatu.

  Beata Śliwkowska

  Uczestnik warsztatu "3 narzędzia do zarządzania emocjami"