4 sposoby na odpuszczanie

4 sposoby na odpuszczanie

Jedną z recept na szczęśliwe życia jest odpuszczanie. Łatwiej powiedzieć niż zrobić. W tekście tak jak kot nie podaję żadnego sposobu na odpuszczanie. Dzisiaj posiłkuję się buddyjskim guru, który podaje 4 sposoby na odpuszczanie: https://www.youtube.com/watch?v=GXR9emyoJlA. Żeby Cię zachęcić dzielę się poniżej swoimi notatkami. Jednak sugeruję Ci obejrzenie całości (55:40). W swoich notatkach nie zawarłem anegdot i przykładów, które są (moim zdaniem) solą tego wystąpienia. Nagranie jest w wersji z polskim lektorem.

Dlaczego mam odpuszczać?

Jeśli ktoś mnie zranił i odpuszczę to jestem skrzywdzony tylko raz. Jeśli do tego wracam: jestem krzywdzony tyle razy ile do tego wracam. Przyszłość buduje się teraz. Moim zdaniem to ta sama idea, którą przedstawiam w tekście: Jak przebaczać?

4 sposoby na odpuszczanie. Puść

Jeśli trzymasz coś co jest ciężkie: to Cię obciąża. Jeśli puścisz: przestanie ciążyć. Jak puścić? Weź kij, napisz na nim np. moja praca i wyrzuć. Co możesz wyrzucić ze swojego plecaka? Najlepiej wyrzuć obawy o przyszłość i smutek przeszłości. Weź kamień, napisz przeszłość i wrzuć do wody. Jeśli masz umysł szukający wady: wyrzuć. Trzymaj jedną rzecz na raz na półce swojego umysłu. Wszystkie inne, na ten czas, wyrzuć.

4 sposoby na odpuszczanie. Chciej być tu, gdzie jesteś

Czym jest wolność? Według Ajahna: wolność to chcieć być tu, gdzie jesteś. Np. jesteś w korku. Jeśli zdecydujesz, że chcesz tam być: nie będzie Cię to irytować. Będziesz wolna.

4 sposoby na odpuszczanie. Brak oczekiwań

Odpuszczaj pragnienia. Dawaj bez oczekiwania czegokolwiek w zamian. W relacji: gdy coś dajesz, czy oczekujesz czegoś w zamian? Medytuj żeby odpuścić. Np. jeśli dajesz kotu jeść: chyba nie oczekujesz niczego w zamian. To zalecenie jest mi bardzo bliskie. Przypomina mi oczekiwanie z listy możliwych nadczułych obszarów emocjonalnych: Co mówi emocje?

4 sposoby na odpuszczanie. Nowy umysł

Co znaczy nowy umysł? To umysł, do którego nic się nie przykleja. Chodzi o to, aby np. nie przywiązywać się nawet do swojej dobrej przeszłości. Nie pozwól wiedzy stanąć na drodze do prawdy. Mnie to przypomina  chrześcijańską ideę bycia jak dziecko. A z drugiej strony wskazuje na niebezpieczeństwo posiadania zdecydowanych przekonań.

Mam nadzieję, że Cię zachęciłem do obejrzenia i wysłuchania oryginału: https://www.youtube.com/watch?v=GXR9emyoJlA. Będę wdzięczy za komentarz, jeśli np. moje streszczenie spowodowało, że samego filmu nie obejrzałeś.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *