5 reguł prowadzenia sporu

Świadomie nie używam słowa „kłótnia”, które ma pejoratywny wydźwięk

Zdarza Ci się, że masz inne zdanie niż ważna dla Ciebie osoba? I co wtedy robisz? Spokojnie wyjaśniasz na czym polega istota Waszej różnicy zdań? Jeśli tak właśnie robisz – to ten tekst nie jest dla Ciebie. Ten tekst proponuję osobom, które mają duży problem z takim racjonalnym załatwianiem kwestii spornych. Osobom, które podlegają dużym emocjom w trakcie sporu, w związku z czym rzadko osiągają to o co im chodziło. Często też mówią rzeczy, których potem żałują, gdyż te emocjonalne wypowiedzi ranią drugą stronę i pogarszają wzajemną relację.

Skąd się bierze ten problem?

Problem z racjonalnym podejściem do sytuacji różnicy zdań bierze się najczęściej z rozczarowania, że ta ważna dla mnie osoba myśli inaczej niż ja. Rozczarowanie to emocja, która bardzo łatwo przeradza się  w żal, potem w złość i gniew. Im wyższy poziom tych emocji tym mniejsze szanse na racjonalne myślenie – pojawia się efekt „zawężenia pola świadomości”. Z tego faktu wyprowadzam pierwszą regułę.

Reguła pierwsza: Nie wchodzę w spór, gdy jestem pod wpływem dużych emocji.

Czyli, że mam się zgodzić ze zdaniem drugiej strony? Nie. Jasno i krótko komunikuję: „Twoja opinia jest dla mnie tak wielkim zaskoczeniem, że się mocno zdenerwowałem. Zawieśmy tę dyskusję do czasu aż ochłonę.” Można też od razu ustalić termin kiedy do dyskusji wrócimy. Byle trwało to krótko.

Uwaga: Kluczowe jest, aby do tematu jednak wrócić. Ale po co? Przecież jeśli zostawię taki jeden „bolący” temat to zwykle nic niedobrego się nie zdarzy. Fakt. Jeden temat „wiszący” pewnie niczego złego w naszej relacji nie spowoduje. Problem w tym, że zwykle nie kończy się na jednym temacie. Pojawia się kolejny konflikt – znowu temat „zawieszamy”. Następny – „zawieszamy”. Itd. W końcu nastąpi wybuch którejś ze stron, że „o niczym z Tobą nie można porozmawiać, bo zaraz pojawiają się emocje i trzeba temat odłożyć, a odłożony temat nigdy nie jest potem dyskutowany”. I relacja pogarsza się w sposób bardzo istotny – nastąpił osąd („on / ona specjanie unika ważnych rozmów”), który boleśnie zranił drugą stronę.

Warto też zauważyć, że gdy sytuacja dotyczy osoby, która jest mi obojętna – zazwyczaj emocje się nie pojawiają. Pojawia się refleksja: „Aha, on ma inne zdanie na ten temat. Spróbuję go przekonać”. I nawet jeśli mi się nie uda takiej osoby przekonać do swojego zdania – nie robi to na mnie wrażenia.

Dygresja: Duże emocje mogą się pojawić również w kontakcie z osobą, która jest mi obojętna, jeśli ta osoba zaneguje kluczowe dla mnie wartości. Np. ktoś zacznie mnie wyzywać (narusza moje poczucie godności), napadnie na mnie fizycznie, krzywdzi słabszego, itp.

Reguła druga: Duże emocje oznaczają, że sprawa jest dla mnie ważna.

Ale co to za reguła? Ta reguła zaleca, aby poinformować drugą stronę sporu o tym, że temat jest dla mnie ważny. Mówię: „nie chcę o tym dyskutować, gdy jestem pod wpływem dużych emocji, bo ta sprawa jest dla mnie bardzo ważna”. Jednocześnie ta reguła ma przypominać regułę trzecią – żeby tematu nie odkładać „ad Kalendas Graecas”.

Reguła trzecia: Jak najszybciej ustalam z drugą stroną konkretny termin rozmowy na „bolesny” temat.

Tylko po co? Przecież sytuacja się powtórzy. Znowu pojawią się emocje i … trzeba będzie rozmowę odłożyć na później. Jest w tym trochę racji. Choć warto zauważyć, że nie będzie już elementu zaskoczenia postawą drugiej strony. To na pewno zmodyfikuje mój początkowy poziom emocji. Oczywiście, istnieje też niebezpieczeństwo, że emocje znowu się pojawią. I jeśli tak się stanie – rzeczywiście trzeba będzie ponownie temat „zawiesić”. Aby jednak zminimalizować liczbę „zawieszeń” – warto stosować regułę czwartą.

Reguła czwarta: Do ważnych rozmów specjalnie się przygotowuję.

Na czym ma polegać to przygotowanie? Na ustaleniu rzeczy podstawowych: O czym rozmawiamy? Eliminuję wszystkie wątki poboczne –  w rozmowie chcę się skupić tylko na istocie problemu. Na początku rozmowy zaproponuję drugiej stronie abyśmy się skupili na tym elemencie. Wysłucham też z cierpliwością jej zdania w tej kwestii.

Uwaga: A Jeśli druga strona twierdzi, że istotą problemu jest coś innego? Wtedy dyskutujemy o tym aż dojdziemy do porozumienia lub ustalimy kiedy rozmawiamy na temat „mój”, a kiedy na temat „drugiej strony”. I na tym spotkanie kończymy. Chodzi o to żeby obie strony mogły się do kolejnego spotkania przygotować.

Jakie  fakty już miały miejsce? Faktem (w obecnym kontekście) jest takie wydarzenie, które obie strony potwierdzą. W trakcie spotkania muszę się upewnić, że to co ja uważam za fakt jest też faktem rozumieniu drugiej strony.

Uwaga: A Jeśli druga strona jakiegoś faktu nie potwierdzi? Wtedy wykreślam go ze swojej listy. Pytam jaki fakt (zamiast mojego) zarejestrowała druga strona. Dyskutujemy o tym aż ustalimy listę faktów, co do których obie strony się zgadzają, że one miały miejsce. Bardzo ważne jest, aby unikać (na tym etapie) przypisywania interpretacji tym faktom. Przypominam: fakty są emocjonalnie obojętne – dopiero moja interpretacja dodaje im znaczenie i wywołuje emocje.

Jakie ja te fakty zinterpretowałem? To jest zwykle najtrudniejsza część przygotowania. Żeby zrozumieć skąd się wzięła moja emocjonalna reakcja muszę dotrzeć do wartości, które moim zdaniem zostały naruszone. A to oznacza, że do faktu jaki się pojawiał dodawałem swoją interpretację.

Przykład: Jeśli chodzi o wypowiedź drugiej strony często tą moją interpretacją jest „domyślenie się” jaka intencja przyświecała drugiej stronie. Ktoś np. mówi: „nie masz racji”, a ja się wewnętrznie oburzam: „traktuje mnie jak głupka, z którym nie ma o czym rozmawiać, bo nie podaje żadnych argumentów za tym, że ja nie ma racji – tylko stwierdza to jako oczywisty fakt”.

Te swoje interpretacje zapisuję. Podzielę się nimi z drugą stroną, aby dać jej szanse wyjaśnić gdyby zaszło nieporozumienie. Zdarza się dość często, że moja interpretacja „trafia jak kulą w płot”. Nie ciesz się tak bardzo: jestem pewien, że Twoja interpretacja – dość często – też:).

Uwaga: Jeśli moja interpretacja przypisywała bardzo złe intencje drugiej stronie – takie podzielenie się wprost swoimi myślami może bardzo zranić. Wtedy warto zapytać o motywy takiego, czy innego zachowania bez zdradzania swojej interpretacji. A z drugiej strony warto się bliżej przyjrzeć swojej ocenie drugiej strony – skoro potrafię o jej intencjach tak źle pomyśleć.

Jeśli tematowi przygotowania do kluczowej rozmowy chcesz się przyjrzeć bliżej – zajrzyj do tekstu: https://skris.pl/kluczowa-rozmowa/.

Reguła piąta: Spór ma mi pomóc zrozumieć drugą stronę, a  nie „przekonać ją do moich racji”.

To bardzo ważne. Jeśli rozpoczynam spór z przekonaniem „ja mam rację i – choćby nie wiem co  –  zdania nie zmienię” to szanse na końcowy sukces minimalizuję. Pracuję nad tym, aby istotą naszej rozmowy było zrozumienie punktu widzenia drugiej strony. Zrozumienie nie oznacza, że muszę się z drugą stroną zgadzać. Mogę odkryć, że jej priorytety są inne niż moje. I to jest coś w co warto zainwestować czas. A jeśli musimy podjąć jakąś decyzję? Na początku rozmowy ustalamy jak podejmiemy decyzję, jeśli nie dojdziemy do porozumienia? Rzucimy monetą? Ustalimy jakiś inny algorytm, który spowoduje, że w takich sytuacjach będziemy podejmowali decyzje na zmianę? Rzecz jasna, ustalamy też, że „osoba przegrana” nie  będzie tej decyzji kontestować, ale będzie się zachowywała tak jakby to była decyzja, którą sama by podjęła.

Reguła szósta (i ostatnia): Nie bierz siebie tak cholernie serio.

W czasie rozmowy staram się zachować dystans do siebie. Nie mieć oczekiwań wobec drugiej strony. Na zaskakujące mnie reakcje drugiej strony odpowiadać sobie pytaniem „no i co z tego, że pojawiła się taka reakcja?”. Polecam artykuł: :http://productivemag.pl/8/zasada-numer-6.

Podsumowanie

Przestrzegam: samo zapoznanie się ze wszystkim regułami niczego nie zmieni. Nawet docenienie ich „głębi i mądrości”:) nie pomoże o ile nie zaczniesz ich stosować w praktyce. I do tych, którzy chcą stosować te reguły w praktyce kieruję podstawową regułę – nie moją:).

Reguła podstawowa: Oczekuj postępu – nie ideału.

Zapewne nie uda Ci się za każdym razem powstrzymać od impulsywnej reakcji, gdy będziesz pod wpływem emocji. Prawdopodobnie część rozmów trzeba będzie odbyć na raty (odłożyć kilka razy). Ale im więcej będziesz trenować tym lepszy / lepsza będziesz w tej dziedzinie. Im więcej odbędziesz takich (nawet częściowych) rozmów na spokojnie – tym lepiej poznasz swojego rozmówcę, tym mniej będzie zaskoczeń w przyszłości.

Trzymam za Ciebie kciuki!

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *