Boisz się porażki?

Dopuszczasz możliwość popełnienia pomyłki? Masz patent na podejmowanie wyłącznie trafnych decyzji? Uważasz błędną decyzję za porażkę? Nawet wtedy, gdy brakowało Ci danych, aby podjąć właściwą decyzję? Jaka jest Twoja definicja porażki? Porażka to sytuacja, gdy coś się nie udało? Niezależnie od tego jak duży był Twój wpływ na ostateczny wynik?

Porzekadło

Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło.

 

Same sukcesy

Co by się z Tobą stało gdyby nie porażki? Wyobraź sobie swoje życie złożone z samych sukcesów. Jak wpłynęłoby to na Twoje poczucie szczęścia? Dałoby Ci szczęście? Raczej nie. Wszystkie sukcesy byłyby oczywiste. Należałyby by Ci się. Raczej nie dawałyby Ci radości i satysfakcji. A jak wyglądałaby Twoja samoocena? Jak wpłynęłoby to na Twoją pychę? Na poczucie wyższości wobec nieudaczników, którym – od czasu do czasu – coś się nie udaje? Jak wpłynęłoby to na Twoje relacje z innymi ludźmi?

Wygląda na to, że życie złożone z samych sukcesów wcale nie byłoby szczęśliwe. Co zatem powoduje, że tak boisz się porażki? Spadek poczucia własnej wartości? Myśl o tym, że spadnie Twoja wartość w oczach innych?

Definicja porażki

Uznajesz za porażkę sytuację, gdy wszystko zrobisz dobrze, ale wynik końcowy jest niezadowalający? Jeśli „tak” to chyba jesteś niezdrowym perfekcjonistą ->  “Jesteś perfekcjonistą?”

Większość ludzi za porażkę uważa tylko swoje błędy. Pytanie brzmi: czy każdy błąd to porażka? Jeśli miałem za mało czasu na podjęcie decyzji i ostatecznie decyzja okazała się błędna – to jest to moja porażka? Oczywiście, mogę się zastanawiać: jaki miałem wpływ na czas podejmowania decyzji, jak dobrze ten czas wykorzystałem, itp.

Jedyna porażka to taki błąd, z którego nie wyciągasz wniosków

Powyższa definicja porażki bardzo mi odpowiada. Dobrze wpisuje się też w stwierdzenie „nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło”. Jeśli popełniłem błąd i wyciągam z niego wnioski to odnoszę korzyść. Dzięki temu następnym razem tego samego błędu nie popełnię. A przecież następnym razem konsekwencje podobnego błędu mogłyby być większe.

Start-Up w Dolinie Krzemowej

Kto, Twoim zdaniem, ma większe szanse na dofinansowanie swojego projektu? Nowicjusz ze swoim pierwszym projektem? Czy ktoś kto przychodzi z np. szóstym? Przy czym pięć poprzednich „nie wypaliło”? Masz już swoją odpowiedź?

Praktyka pokazuje: ten, który startuje z szóstym projektem. Pod warunkiem, że odpowie na pytanie dlaczego poprzednie pięć „nie wypaliło”. To, zdaniem sponsorów, zwiększa szanse na sukces przedsięwzięcia.

Podsumowanie roku 2017

Jak od dzisiaj będzie wyglądała Twoja definicja porażki? Czy nowa definicja wpłynie na liczbę odnotowanych w roku 2017 porażek? W jaki sposób podsumujesz mijający rok?

Życzenia na 2018 rok

Niech przez cały 2018 rok rośnie Twoja ufność

że każdy Twój błąd to lekcja

która prowadzi Cię do Twojego celu

 

Zobacz jeszcze

Jak kot z pęcherzem Co znaczy: biegać jak kot z pęcherzem? Biegać szybko? Na pewno. Być  zestresowanym? Na pewno. Biegać z sensem? Niekoniecznie. Właśnie. Biegać jak kot ...
Talent Days 2019. Wyniki ankiet   1.      Czy zakres tematyczny spotkania był interesujący? W skali od 0 do 10. 0 - w ogóle nie był interesujący,                  5 – średnio i...
Święty spokój Co to znaczy: mieć święty spokój? Być wolnym od trosk? Nie martwić się? Odetchnąć? Odpocząć od czegoś? W jaki sposób można stan osiągnąć? Trzeba rozwi...
Talent Days 2019 Zapraszam na Talent Days 2019. PGE Narodowy, 14 . marca 2019. Wstęp wolny, ale trzeba się zarejestrować. Ja też będę na Talent Days🙂 z darmowy...

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *